Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalił mi się twardziel

27 Kwi 2004 20:52 3359 13
  • Poziom 30  
    Padł mi cały komp. Wymieniłem go już prawie na nowy (jutro odbieram), ale szkoda mi troche twardziela! Miałem na nim w cholere danych (w sumie był prawie pełny). Na zdjęciu zaznaczyłem kółkiem scalaki (znajdują sie po drugiej stronie), które są zwęglone. Czy opłaca mi się szukać np. na Allegro (zdjęcie pochodzi z jednej z aukcji, nie jest oryginalne ale bardzo podobne!) uszkodzonego dysku ze sprawną elektroniką??? Jak duże jest prawdopodobieństwo, że razem z elektroniką szlag trafił też mechanike???
    Dysk o którym mowa to Wester Digital 40GB 7200obr, dokładny model: WD400BB-00DGA0
  • Poziom 14  
    witam!!! jeżeli dysk uległ uszkodzeniu na wskutek zasilacza to uszkodzeniu uległa tylko elektronika. Mechanika powinna być sprawna w 100% myślę ze się opłaca szukac elektroniki do tego dysku, lecz przy kupnie zwróć szczególną uwagę na model dysku oraz wersję firmware - muszą być identyczne jak na Twoim dysku.:)
  • Poziom 23  
    Ponadto szukając nowej elektroniki sprawdzaj numery wytrawione na płytce i wydrukowane na nalepce np: 2060-001113-001 Rev A (to jest z innej 40stki WD ale schemat zapisu tych cyferek powinien być podobny). Numery te powinny być identyczne co na twoim HDD (nie do końca prawda- tam jest też zaszyty nr seryjny ale im więcej się będzie zgadzać tym większe szanse na bezproblemową podmianę). A! pamiętaj o tym że masz końcówkę typu 00DGA0 - ja takiego dysku bym szukał na podmianę elektronik. Ceny na allegro niewygórowane za HDD z badami a łatwa naprawa więc warto.
    Niestety jest prawdopodobieństwo różne od zera że poszło też coś wewnątrz "skorupy" ale na ogół podmiana elektronik skutkuje.
    (wyjątek to chyba Fujitsu MPG gdzie odradzam podmianę elektronik)
  • Poziom 30  
    Co oznacza dokładniej ta końcówka typu 00DGA0??? Jest teraz jeden na allego, ale z inną tą końcówką!! Na co mam zwrócić szczególną uwagę biorąc udział w aukcji - mam na myśli uszkodzenie. Czy moge ryzykować np. dysk, którego BIOS raz widzi a raz nie?? Domyślam się, że dyski 'stukające' lub z badami mogę brać bez zastanowienia. numer tej aukcji o której mówiłem to: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=24603870
  • Moderator Samochody
  • Poziom 29  
    jeżeli padło ci wszystko z powodu zasilacza i na dysku są upalone scalaki to wewnątrz obudowy też jeden - wzmacniacz odczyt/zapis , tuż przy głowicach. a więc podmiana elektroniki nic ci nieda
  • Poziom 23  
    Te końcówki oznaczają że coś tam pozmieniali (ulepszyli lub nie) i te dyski nie są identyczne. Dlatego elektronika nawet sprawna z innej rewizji dysku może nie pasować.
    Jak miałeś szczęście i rzeczywiście ten wzmacnacz wewnątrz się nie spalił to podmiana elektronik jest najlepszą metodą naprawy. Ale tego bez próby się nie dowiesz - nie otwieraj dysku by sprawdzić czy ten wzmaznacz jest spalony bo najpewniej i tak tego nie byłoby widać a po otwarciu z dysku robi się ładna dekoracja pokoju.

Cytat:
    "stukające" też zazwyczaj mają padniętą elektronikę...

prawda, ale równie dobrze może to być uszkodzona głowica lub ten wzmacniacz. Raczej unikać, chyba że tanio to można spróbować.

Jeżeli chodzi tylko o szybki odzysk danych to brałbym każdy którego BIOS widzi.
  • Poziom 30  
    Jeżeli chodzi tylko o szybki odzysk danych to brałbym każdy którego BIOS widzi.
    Czy to oznacza, że mogę wsadzić mu elektronikę z nieco innego dysku, np. 20GB (kumpel twierdził, że to możliwe) i w razie potrzby 'wklupać' mu ręcznie w BIOSie parametry C/H/S??
    Czym grozi wsadzenie innej elektroniki, weźmy np. już 40 gigowy dysk, ale np. 5600obr?? Czy będzie można z niego odzyskać dane?? Czy mogę wtedy nie zwracać zbytnio uwagi na cały typ?? Jak będzie taki dysk działał na dłuższą metę??
  • Poziom 23  
    eeeee może źle to ująłem...
    Nie każdy jaki wpadnie w ręce ale taki który będzie spełniał to minimum - numery na elektronice, niezależnie o tego czy klupie, czy ma bady itp (poza oczywiście spaloną elektroniką).

Z 20stki raczej nie będzie pasować
    (tak przynajmniej wnioskuję na podstawie dysków co mi przez ręce przeszły:
    WD400EB-00CPF0 : 2060-001113-001 Rev A; 0000 001113-200 F X W
    WD200EB-32BHF0 : 2060-001068-001 Rev B; 0000 001068-000 E X W
    WD200EB-00BHF0 : 2060-001068-001 Rev B; 0000 001068-004 A X W
    WD100EB-00BHF0 : 2060-001068-001 Rev B; 0000 001068-004 D X W
    - różne numery na elektronikach
    - jak widać między jedną 20stką i 10tką można by podmieniać choć końcówki "A" "D" są różne,
    między 20stkami bałbym się, bo może być inny firmware i nic z tego, ale jest szansa by się udało,
    a do 40stki żadna inna z tej listy nie będzie pasować).

Mam nadzieję, że to wyjaśnia problem numerów elektronik. W twoim HDD te numery na pewno będą inne, ale schemat postępowania ten sam.

Nie zamieniać też 7200/5400 bo albo się spali elektronika, albo uszkodzi silnik, ale nie sprawdzałem osobiście i raczej nie będę próbował.

Wpisanie ręcznie CHS w BIOSie mało da jak dysk sam nie odczyta poprawnie swojej konfiguracji - zacznie klupać, bo coś mu się nie będzie zgadzało i tyle.
    CHS ma w dzisiejszych dyskach znikome znaczenie, bo już od dawna fizycznie struktura zapisu na tależach nie odpowiada zapisowi CHS (jak w takiej niskiej obudowie zmieściłbyś np 16 głowic?)
  • Poziom 31  
    Dydzio napisał:
    Co oznacza dokładniej ta końcówka typu 00DGA0??? Jest teraz jeden na allego, ale z inną tą końcówką!! Na co mam zwrócić szczególną uwagę biorąc udział w aukcji - mam na myśli uszkodzenie. Czy moge ryzykować np. dysk, którego BIOS raz widzi a raz nie?? Domyślam się, że dyski 'stukające' lub z badami mogę brać bez zastanowienia. numer tej aukcji o której mówiłem to: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=24603870

Ta koncowka jest kluczem do sukcesu ja w ten sposob kiedys naprawilem wd 2.5 gb i bylo wszytko oki ... ale z seagate mialem wieksze problemy
    200 mb na koncu partycji widzialo bledy a dysk mechanicznie byl oki ... ale to wredne seagaty i nie polecam wymiany w nich elektry
  • Poziom 31  
    Czy te zwęglone elemęty nie sa przypadkiem zwykłymi diodami ?? Miałem jeden taki przypadek w prawdzie był to dysk o pojemności 4Gb ale też WD i też po padzie zasilacza na płytce elektroniki zwęglone były 2 elementy które okazały się najzwyklejszymi diodami po ich wymianie dysk ruszył i chodzi do dzisiaj.
  • Poziom 30  
    ;( Niestety, to są jakieś scalaki
  • Poziom 23  
    Cytat:
    ale to wredne seagaty i nie polecam wymiany w nich elektry

A ja bezproblemowo zamieniłem elektronikę w serii U4 - oba dyski innej pojemności ale numery elektronik i firmware'u te same i działa. Jak będziesz się tej zasady trzymał to na 90% podmiana elektronik skutkuje ożywieniem HDD ze spaloną PCB (wyjątek Fujitsu).
  • Poziom 16  
    DWAserwis napisał:
    jeżeli padło ci wszystko z powodu zasilacza i na dysku są upalone scalaki to wewnątrz obudowy też jeden - wzmacniacz odczyt/zapis , tuż przy głowicach. a więc podmiana elektroniki nic ci nieda

Niekoniecznie miałem taki przypadek w pracy poleciał cały komp (spaliło się dokładnie wszystko ) a jednak dało się odzyskać dane po podmianie elektroniki (na szczęście mieliśmy kilka takich samych dysków więc nie było problemu ze znalezieniem elektroniki :D ).