Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Mondeo MK2 Sedan, głośniki 5x7 lub 165mm

11 Kwi 2009 21:49 14341 11
  • Poziom 10  
    Witam

Mam drobny problem. Fabryczny zestaw radia FORD 5000RDS EON ze zmieniarką pod fotelem i fabrycznymi głośnikami już mi się znudził. Czas na drobne zmiany, żeby coś lepiej zagrało. Radio zakupione i wstawione. SONY CDX-GT828U. Nie wnikając za bardzo w słuszność zakupu było najlepszym wyborem w okolicach 500zł. Kenwoody, Pioneery, Alpine i inne to albo choinki migoczące albo kiepskie materiały albo dość szybko eksploatujące się pokrętło głośności i latające na boki...tak...nawet Alpine wysoki model u kolegi nie daje rady...Sony spokojnie radzi sobie z tymi problemami i tutaj dodatkowo chyba jako jedno z nielicznych z wyświetlaczem mozaikowym, a nie segmentowym. Robi wrażenie i już w porównaniu do fabrycznego naprawdę nieźle gra.

Czas na wymianę głośników i w tym momencie zaczyna pojawiać się problem. Jeden fabryczny zaczyna mi charczeć i psuje cały efekt. Do wymiany wszystkie 4szt na coś mądrzejszego. Fabrycznie wchodzą 5x7". Do wyboru jest albo taki właśnie fabryczny rozstaw albo z dystansami MDF 165mm

Jest tylko kilka warunków:
    1. Głośniki w drzwi muszą być 2, 3-drożne, napędzane wzmacniaczem radia które jest stosunkowo niezłym, bez żadnych wzmacniaczy po środku.
    2. Głośniki nie mogą mieć osobnego tweetera tylko pełne pasmo musi się zawrzeć w jednej zwartej konstrukcji. Ford nie przewidział miejsca w słupkach na tweetery i przerabianie auta w ogóle nie wchodzi w grę.
    3. Również żadnych wzmacniaczy i suba na "dół" grania...ani nie widzi mi się ciągnąć kabli tam ani zabierać miejsca z bagażnika, a i efektu aż takiego mi nie potrzeba
    4. Maty bitumiczne do wygłuszenia też nie wchodzą w grę na tą chwilę. Na razie szybko i sprawnie wstawić nowe głośniki...Kolejne dni spędzone na rozbieraniu wszystkich drzwi i obkładaniu matami nie wchodzą w grę na tym etapie. Brak czasu i nerwów na tego typu zabawy. Jak trzeba będzie nimi poprawić akustykę to wtedy się za to wezmę. Poza tym drzwi są dostatecznie wypełnione fabryczną gąbką i na razie to wystarcza.
    4. Cena to powiedzmy najmniejszy problem. Chcę kupić bardzo dobre głośniki 4szt i to ma grać możliwie dobrze...w tej materii chcę zrobić wszystko co tylko mogę. Na razie granicą jest 300zł za parę ale nie wykluczone, że jak będą godne uwagi droższe to i nad takimi się zastanowię.

Co już znalazłem.
    Hertz - może troszkę za piskliwa góra, ale może jeszcze czymś zwrócą na siebie uwagę
    Z jajek to JBL GTO 8628 ok 280zł za parę
    a z 165mm+MDF to JBL GTO6527 lub 6528

Myślę, że parametry poniżej których lepiej nie schodzić i do osiągnięcia w tego typu konstrukcjach to:
    pasmo przenoszenia: 50, 55Hz - 21, 22kHz
    czułość powyżej 90dB, najlepiej tak właśnie 92-94dB

Czy jest coś lepszego co jeszcze lepiej by zagrało od w/w modeli.
  • Zasilacze UPS
  • Moderator CarAudio
    Co do głośników to nie pomogę, bo za wiele coaxiali nie słuchałem ale podpowiem, że na parametry, które wymieniłeś nawet bym nie patrzył ... dlaczego?
    Jeśli myślisz, że 16cm głośnik jest w stanie odtworzyć poprawnie 50hz i to jeszcze pod radiem, to jak myślisz po co ludzie kombinują z subami i wzmacniaczami? Parametry na pudełkach są dla naiwnych i ludzi kupujących oczami. Szczegóły znajdziesz na forum.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 28  
    No nie wiem czy te radio sony bylo lepszym rozwiazaniem od Kenwooda czy Alpine.
    Jesli chodzi o glosniki to jaki najbardziej 165 ...Nie ''jajca''
    ad1Na przod zaloz zestaw odsepadowany woofer+tweeter
    ad2Nikt Ci nie karze przerabiac slupkow Poprostu tweeterki ustawiasz na podszybiu

Z tych glosnikow co podales to jedynie Hertz i oczywiscie z jakiej serii ale je raczej przydalo by sie zasilic wzmacniaczem
    A resta odpada :D
    A wiec na przod Helix DB 62.1
    A na tyl helix DB 6.1
    I bedziesz zadowolony
  • Poziom 10  
    "No nie wiem czy te radio sony bylo lepszym rozwiązaniem od Kenwooda czy Alpine."

Pisałem, że wykonanie Sony jest o niebo lepsze niżeli dwóch powyższych...długo wybierałem radio...wiele razy oglądałem i trochę się nimi naklikałem i nakręciłem...Sony wygrało. Może jeszcze wygląd Kenwooda jakkolwiek przypomina radio...ale ten Alpine z tymi czterema albo sześcioma (zależy od wersji) biało przezroczystymi przyciskami okropnie plastikowymi i wystającymi to porażka...chciałem bardzo Alpine ale totalnie brak wyglądu i ergonomii...może kwestia gustu. U kolegi słuchałem wysokiego modelu Alpine w podobnych cenach też w mondeo i nawet głośniki wymienił na nowe zamiast fabrycznych. Co prawda ok 150zł za parę i nie znam dokładnie marki ani modelu ale gra to gorzej niżeli u mnie Sony + fabryczne głośniki. Pisze tylko co słyszałem w odsłuchu.
    Rzecz kolejna to nie mówimy tutaj o zestawach audiofilskich tylko o dobrze zagranej muzyce...pełnym paśmie. Wątpię żeby wzmacniacz z tego soniaka nie nadawał się do tego aż tak bardzo...Radio jest jakie jest i musi zostać.

"Jeśli chodzi o głośniki to jak najbardziej 165 ...Nie ''jajca'' "

Hmmm...czyli różnica między jajkiem a okrągłym jest aż tak słyszalna...

"ad2Nikt Ci nie karze przerabiać słupków Po prostu tweeterki ustawiasz na podszybiu"

Jeszcze będę musiał zobaczyć wizualnie czy to będzie do zrobienia...jedynie kable musiałbym pociągnąć pomiędzy słupkiem a drzwiami

"Z tych głośników co podałeś to jedynie Hertz i oczywiście z jakiej serii ale je raczej przydało by się zasilić wzmacniaczem"

DSK na pewno odpada...za tandeta...
    myślałem raczej o ECX570,
    ESK i HSK trochę droższe i nie wiem czy warte aż takiej dopłaty

"A wiec na przód Helix DB 62.1
    A na tył helix DB 6.1
    I będziesz zadowolony"

Hmmm...o ile będzie wchodził w grę odseparowany zestaw na przód...helix...słyszałem nie raz markę tylko czy jest konkurencyjnym graczem na rynku...
    Może jeszcze jakieś DLSy albo Signaty...
  • Poziom 28  
    No dobrze To Twoja decyzja jakie radio wybrales
    Jesli wybierales patrzac na to iloma kolorami mieni sie wyswietlacz i to ile ma przyciskow to ok Dla mnie radio grac a nie wygladac Ale zapewne masz racie...kwestia gustu

''Jeszcze będę musiał zobaczyć wizualnie czy to będzie do zrobienia...jedynie kable musiałbym pociągnąć pomiędzy słupkiem a drzwiami''

To nigdy nie widziales jak to wyglada...hmm ;)

''DSK na pewno odpada...za tandeta...
    myślałem raczej o ECX570,
    ESK i HSK trochę droższe i nie wiem czy warte aż takiej dopłaty''

Chcesz podlaczyc glosniki pod samo radio...Wic nie wybieraj pomiedzy glosnikami ktore powinny byc zasiline wzmacniaczek potrzebujace 100Wrms Przy czym radio samochodowe wyciagnie 16Wrms
  • Poziom 10  
    "Jesli wybierales patrzac na to iloma kolorami mieni sie wyswietlacz i to ile ma przyciskow to ok Dla mnie radio grac a nie wygladac Ale zapewne masz racie...kwestia gustu "

Wygląd też, wykonanie w pierwszej kolejności...
    A parametry podstawowe:

Sony CDX-GT828U
    moc 4x52W
    odstęp sygnału od szumu 120dB

Kenwood KDC-W6141
    moc 4x50W
    odstęp sygnału od szumu 105dB

Alpine CDE-9873RB
    moc 4x45W
    odstęp sygnału od szumu (jakoś nie udało mi się na szybko znaleźć ale gdyby się zbliżył do magicznej cyfry 120dB to byłoby już nieźle)

Także nie tylko wyglądem się kierowałem...chyba najmocniejsze radio w klasie ok 500zł...Alpine dopiero za 600zł miał 4x50W

Uwierz mi że to radio potrafi zagrać...jak znalazłem różnice w odsłuchu sony i alpine na wlasne uszy to coś w tym musi być choć też mi się nie chce wierzyc do dzisiaj...Bardzooo długo przestawiałem się na Sony i też ciężko było mi zrozumieć dlaczego mam je wybrać skoro są takie klasyki jak np Alpine...jeszcze raz powtórzę...parametry Sony wyższe...jakość muzyki bardzooo przyzwoita...jakość wykonania i materiałów zawsze o klasę wyżej w Sony...i dalej nie byłem przekonany bo to wszystko nie powinno mieć znaczenia...Alpine to Alpine nie ważne co kupuje bo to sama marka...zaryzykowałem i pisze, że Sony po raz kolejny mnie zaskoczyło bo gra świetnie.

Czasami tak sie zastanawiam czy to nie jest cos za bardzo przereklamowanego i niereformowalnego...coś jak dyski Seagate Barracuda...ile ich nie mialem to prawie wszystkie padały...może stare modele, może nie taka technologia, może ja tak trafiałem no ale mimo wszystko..., potem WD i Caviar bez awaryjnie...i coś mnie skusiło na nowego Seagatea Barracude 500GB...po pół roku padł na gwarancji...wymienili na nowy choć danych straciłem wiele...

Radio wybrane jedne z lepszych jakie mogłem...tak naprawdę jedna China to jest pewnie...
    pozostaje kwestia głośnika i to on ma zrobić robotę.

Podłączyłem swoją Unitrę starą w domu (wzmacniacz) chyba 2x14W pod Altusy 2x110W...z wymienionymi wszystkimi głośnikami bo stare już się posypały. Skala 1..10 i przy 3 już Panie nie wysiedzisz, a nagłośnić można spokojnie cały blok i to bardzo przyzwoicie...różnica w mocy prawie 8 razy i w podobny sposób dobiera się głośnik ze wzmacniaczem...zawsze musi być głośnik x razy mocniejszy.

Na początek w kwestii przypomnienia. Wspólnym mianownikiem niech będzie moc RMS, a nie te szczytowe podawane przez producentów.
    Głośnik basowy za kilkaset ładnych złotych gdzie to piszą 1000W i tak ma RMS w granicach 300W także do takich subów wzmacniacze 100W niech pozostaną.dopiero za ok 2000zł można kupić RMS 1000W i szczytowej 2000W także wzmacniacze w przedziale 100W całkowicie mnie nie są potrzebne...niech one zasilają potężne głośniki kilkuset Watowe, a nie 60-80 czy nawet 100W głośniczki w drzwi.

Przy głośnikach samochodowych 60W to radio może mi i nawet 10W nadawać...wystarczy do przyzwoitego posłuchania muzyki. 100W na wzmacniaczu to do głośników sub i wtedy taki może mieć spokojnie nawet 300-400W. Jeszcze raz podkreślam to nie ma być łupanka na zewnątrz tylko ładnie grający sprzęt wewnątrz. Te wszystkie głośniki z 60-80W idealnie nadają się do przyzwoitego pogrania na wzmacniaczach radii...tylko dalej pozostaje pytanie które...będę musiał jeszcze posłuchać w jakimś większym markecie różnych.

Na koniec...proszę Cię podaj mi powód dla którego przy wyborze radia nie kierowałeś się parametrami (bo są ewidentnie niższe od Sony) tylko samą marką...nie ważne co w środku tylko napis Albine czy Kenwood...(choć za moich czasów młodości z lat 90-tych to Kenwoody źle mi się kojarzą...chłopaki z okolicznych wiosek w maluchach i golfach I takie montowały) ale już przy głośnikach diametralnie inaczej...bardziej stawiasz na wynalazki typu Helix zamiast chyba się zgodzisz, że na bardzo klasyczną markę JBL...czemu tutaj odwrotnie. Może ja się mylę i dlatego potrzebuję takiej informacji która mi to wyjaśni.
  • Poziom 10  
    Wracając jeszcze do tematu głośników.

1. Radio pozostaje i na pewno inne nie wchodzi w grę
    2. Głośniki 2,3-drożne i na pewno bez osobnego tweetera
    3. Ani dodatkowy wzmacniacz ani dodatkowy sub się nie pojawi (mają grać tylko 4 głośniki w drzwiach)
    4. Wygłuszenie drzwi na razie nie wchodzi w grę. Wstawić chcę nowe głośniki i zobaczyć jak zagra...ewentualnie za tą jedną rzecz będę mógł się zabrać jeżeli faktycznie będzie kicha z graniem choć myślę, że nowe głośniki gorzej od fabrycznych forda nie zagrają i to już mi wystarczy.

Wymagania powyższe nie są do zmiany. Które głośniki można polecić co by zrobić wszystko co można mając narzucone takie kryteria.
    Podejście typu pozostawić przód z osobnym tweeterem, wyrzucić tył i sub do kufra odpada...nie takiej odpowiedzi bym oczekiwał.

Zestaw głośnika musi wszystko w sobie zawierać, pełne pasmo.
    Czy faktycznie różnica pomiędzy jajkiem a okrągłym 165mm jest aż tak odczuwalna...
    Może ktoś słuchał JBLa GTO 638 lub 6538...ponoć stworzone do grania ze wzmaka samego radia...parametry też ładne...kwestia tylko odsłuchu w praktyce...jak one potrafią zagrać.

BTW. Słuchałem nie raz w firmowym Yarisie fabrycznego zestawu...radio jakieś wbudowane na CD na pewno gorsze od zakupionego przeze mnie. Głośniki też pewnie żadna rewelacja....2szt ale zagrać to już potrafi naprawdę ładnie...nie tłucze się nie charczy, a gra w środku dość pełnym pasmem...nie chciałbym porównywać fabrycznego zestawu Yarisa oczywiście na jego niekorzyść do tego które zamierzam skompletować ale już nawet takie granie mnie zadowala.

Po raz kolejny podkreślam...nie oczekuje audiofilskiego cudu i łupanki na osiedlu. Chcę aby wymiana głośników zażegnała charczenie moich obecnych i żeby zagrały najładniej jak tylko można z takich głośników.
  • Moderator CarAudio
    O tych JBL nic znów nie napiszę, bo nie miałem przyjemności ich słuchać ale zauważam znów w rozumowaniu patrzenie na dane techniczne ... producenci wiedzą o takich klientach i skrzętnie to wykorzystują w swoim marketingu.

PS: poczytaj też o "zrobieniu"(wygluszenie, dystans z MDFu) drzwi, a tak przy okazji widziałem HSK w wersji "małe jajaca" (5x7) za 299zł z wyprzedaży i pewnie* żadne** z wymienionych w tym temacie głośników im nie podskoczą ... tylko to zestaw odseparowany, a Ty jak widzę się boisz takich "wynalazków"

* nie słuchałem
    ** w tej cenie
  • Poziom 10  
    Parametry techniczne podawane przez producentów to jedno...patrze na nie żeby jakiekolwiek mieć pojęcie o produkcie. Nie są na pewno decydującym czynnikiem zakupu bo gdyby tak było to na przykład ciężko byłoby mi znaleźć głośniki o parametrach takich jak te JBLe i odrazu bym je kupił. Doskonale sobie zdaję sprawę, że odsłuch w praktyce wiele wyjaśnia dlatego na taką opinię jeszcze czekam.

Jeżeli miałyby być to okrągłe, a nie jajka to na pewno dystans MDF jakiś porządniejszy wchodziłby w grę. Oczywiście.
    Wygłuszenie to może jako drugi etap zabawy...najpierw chcę je posłuchać od tak jak jest.
    HSK Hertza z wyprzedaży za 299zł to już niezła cena, poszukam i przemyślę...zestaw odseparowany...może nie koniecznie się "boje" tylko nie chciałbym robić z auta choinki z każdej strony obwieszonej czymś...cały czas uchwyt na navi po środku, do tego dojdą 2 gwizdki po bokach, niestety bez miejsca fabrycznego na nie coś tam zaczną przesłaniać i jeszcze trochę, a przed przednią szybą nic nie zobaczę :-) Poza tym trochę zabawy w przeciąganie dodatkowych kabli...Dzisiaj poobserwuje w aucie gdyby je jakoś do słupków przymocować to czy nie rozpraszałyby w czasie jazdy.

Interesuje mnie jakie mam korzyści z zastosowania np mat bitumicznych czy zestawu odseparowanego...czy to jest gra warta świeczki...mój czas poświęcony na demontaż drzwi albo ciągnięcie kabli czy tak samo przełoży się na jakość...wyraźnie i odczuwalnie.

Z tego co już znalazłem to HSK są tylko okrągłe np HSK165 i cena zabija...ok 600zł za parę :)
    A z jajek to HCX570 to już max...cena ok 440-450zł za parę
  • Moderator CarAudio
    Powiadasz tylko okrągłe hsk... sprawdź więc aukcję 598565182 , czyżby to naprawdę były 5x7 hsk za 299zł ? Nie to niemożliwe ...
  • Poziom 10  
    No tak...model z tego co widać na tyle nietypowy, bądź faktycznie "old line", że ciężko znaleźć...jedyna aukcja i jeszcze jeden albo dwa sklepy tylko w necie gdzie takowy można dostać...w sklepie faktycznie ok 850zł za parę.
    Cena bardzo przyzwoita...najwyższa seria Hertza...chyba wart uwagi i do zastanowienia się na poważnie.
  • Moderator CarAudio
    No fakt ciężko jak diabli ... w dziale "głośniki" wpisałem "hsk" :)