Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Unitra Julia - Przestrojenie

GamaD 11 Apr 2009 23:26 6392 5
    GamaD
    Level 12  
    Witajcie. Mam w.w odbiornik radiowy. Niby ma dwa zakresy, gdzie z OIRT'u już dawno się nie korzysta ale ma też CCIR który ma pasmo niestety od 87,5 mhz do 100 mhz, a jak wiecie dzisiaj stacje dochodzą do 108 mhz. Dlatego też chciałbym przestroić to radyjko tak, żeby odbierało pełny zakres CCIR. Domyślam się już z góry że musiałbym zmniejszyć pojemności tam gdzie stroi się górną część pasma, teraz tylko pytanie co dokładnie zmniejszyć, czym stroić. Zależy mi także do dostrojeniu stereodekodera i układu ARCz. Prosze o pomoc
    Andrzej L.
    Level 31  
    Będzie trzeba zmniejszyć pojemności równoległe obwodu heterodyny, wejścia antenowego i wzmacniacza w.cz.
    Zmniejszenie pojemności spowoduje, że dół pasma delikatnie też ucieknie w górę więc będzie to za sobą pociągało potrzebę delikatnego zwiększenia indukcyjności wskazanych obwodów aby znowu uzyskać rezonanse obwodów dla odbieranej 87,5MHz
    Czyli metodyka typowego uzyskania pokrycia pasma 87,5MHz-108.0MHz z zapasem po 0,5MHz na dole i górze.
    Góra pasma - ustalamy pojemnością obwodu, Dół pasma - ustalamy indukcyjnością.
    Zaczynasz od heterodyny cyklicznie aż do skutku powtarzając strojenie trymer-rdzeń góra-dół. Obie regulacje są zależne więc powtarzasz je aż wstrzelisz się w założony zakres. Jak już uzyskasz oscylacje heterodyny od 97,7MHz do 119,2 MHz to dopiero wtedy przystępujesz do uzyskania współbieżności strojenia z heterodyną obwodów wejściowego i wzmacniacza w.cz. Wtedy już heterodyny nie dotykasz, bo jest już zestrojona.
    Obierasz stacje położone na końcu i początku zakresu i dla nich uzyskujesz max. sygnał strojąc dla "górnej" stacji pojemnościami wejściowego i wzmacniacza w.cz. oraz indukcyjnością dla "dolnej" stacji.
    W razie niejasności daj cynk.
    GamaD
    Level 12  
    Podałeś bardzo dokładny opis, jednak nie wiem które pojemności mam zmniejszyć i o ile. Jeśli można to poprosiłbym symbole tych kondensatorów do zmniejszenia i którymi cewkami stroić (symbol na płytce). Za pomoc dzięki.
    Litwin
    Level 15  
    Elementy w/g schematu

1. Obwód heterodyny do 88-108Mhz - pokrycie zakresu
    2. Obwód po wzm.wcz max sygnału
    3. Obwód wejściowy max sygnału
    GamaD
    Level 12  
    No ale konkretnie które mam zmniejszyć i o ile.
    Litwin
    Level 15  
    Julia potrzebuje tylko zestrojenia
    Załącznik to pomyłka

Moderated By Mirek Z.:

Proszę nie załączać materiałów z SE - p.1 regulaminu!