Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uniden 510 xl odbiera 3 kanały jednocześnie

12 Kwi 2009 11:37 4047 19
  • Poziom 15  
    Witam kolegów mój problem polega na tym że radio odbiera mi z trzech kanałów jednocześnie jak mam na kanale 18 to słyszę również kanał 19 a jak mam kanał 19 to odbiera mi również 18 i 20 jak sprawdzam częstotliwość to jest wszystko ok jaka może być tego przyczyna dodam ze w radiu dłubałem a mianowicie wymieniłem uszkodzony dławik przy kwarcu na cewkę którą sam zrobiłem i zamocowałem na spodzie płyty obok poprzedniego dławika
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 28  
    Przywróć 'ustawienia fabryczne' i zobacz jaki będzie efekt.
  • Poziom 34  
    szpara napisał:
    Przywróć 'ustawienia fabryczne' i zobacz jaki będzie efekt.

A co to da?
    Skoro kolega napisał że wymienił tylko dławik przy kwarcu.
    Ten dławik jest odpowiedzialny za częstotliwość a nie szerokość pracy radia.

Za szerokość odpowiedzialny jest filtr p.cz.
  • Poziom 37  
    Jeśli radio nie było grzebane czy coś sprawdz luty przy filtrach jesli nie pomoże to raczej padnięty filtr p.cz
  • Poziom 15  
    filtr był wymieniany ale podobno ten jest taki sam a ja aż tak dokładnie się nie znam na podzespołach stary był
    CQ
    U450HTN
    nowy jest
    SFG
    450G

Ale na filtr bym nie stawiał przecież mam wyłącznik tego filtru a przy wyłączonym jest to samo .
    Czy jest możliwość że ta cewką zbiera tak zakłucenia ? może ją przenieść w inne miejsce dodam ze mnie bardzo ładnie słychać ale odbiór jest marny zbiera mi wszystkie zakłócenia z sąsiednich kanałów więc jak się zrobi kilka takich nakładek to słysze jeden wielki pisk
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 34  
    To co masz na wyłączniku to nie jest filtr pośredniej czestotliwości. A to taka drobna różnica.
    Ta czarna kostka (żeby nie pomylić już z filtrem ogólnie rozumianym) wydziela z sygnałów jakie docierają do radia tylko ten który trafia akurat na tym kanale którego chcemy słuchać. Od jej szerokości pasma przepuszcxzanego zależy ile kanałów na raz słyszymy.
    Może głupi przykład, ale zawsze
    http://radiopolska.pl/portal/article.php?story=20041206192424858

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie "kostki" o oznaczeniu 450HT gdyż taka jest stosowana we wszystkich radiach CB.
    Końcówka w nazwie po 450oznacza jego szerokość.
    Akurat tu Twojego nie ma, ale najbardziej prawdopodobne jest to że to w nim leży problem.
  • Poziom 15  
    Chodziło dokładnie o tą czarną kostkę ale już zamontowałem stary element bo nie było różnicy pomiędzy nowym .
    Później sprawdzę jak działa i napisze
    Pytanie do kolegów którzy mi pomagają czy trudno by mi było wyprodukować cb radio w domu na bazie onwy albo cobry 10
    wiem że to są przyzwoite radia dosyć prostej konstrukcji.
    Mam trochę radyjek w domu więc część elementów bym miał z odzysku takich jak transformator synteza .itp .
    resztę bym kupił na wolumenie (mam pod blokiem)
    tylko że podobno jest problem z rezonansem o co z tym chodzi ?
    Dodam ze nie jestem elektronikiem z wykształcenia i pewnie wielu pojęć nie znam , ale głowę mam na swoim miejscu
  • Poziom 34  
    Lepiej zreanimuj jakąś onwę którą masz na stanie, niż robić radio od początku.
  • Poziom 15  
    Mam cobre 10 dostałem schemat i dorobiłem gruche ale jest z nią jakiś problem mianowicie nadaje ale chyba nie odbiera zamiast szumu w głośniku przy rozkręconym sql jest buczenie i niema reakcji na regulowanie głośnością nie wiem co jest grane

Dodano po 2 [minuty]:

zaznaczyłem dwa elementy w których widzę że było dłubane czy one mają wpływ na to buczenie ? zamiast szumu ? .
  • Poziom 34  
    Przecież sam zaznaczyłeś czego brakuje.
    Jeden z nich jest sercem radia.
  • Poziom 15  
    Tak, ale który? Czy wystarczy samo wkręcenie ferrytu czy trzeba cały element wymienić?
  • Poziom 34  
    Ten w zalewie :)

Na pierwszy rzut oka wszystkie rdzenie są do wymiany.
    Jeżeli element nie jest uszkodzony wystarczy sam rdzeń.

Zajmij się lepiej tym co gada i słyszy trzy kanały na raz.
  • Poziom 15  
    _2006.tam wymieniłem ten filtr ale dokładnie sprawdzę jutro w drodze do pracy .
    Co do tej cobry wkręciłem rdzeń tak aby uzyskać modulację miernik pokazuje że jest , wciskam nadawanie i na drugim radiu które leży 2 metry obok bez anteny słyszę wyraźnie ,

ale co do odbioru to jest lipa jak jest za blisko to jest pisk sprzężenie a jak jest daleko to jakieś trzaski słychać ale rozmowy nie.

Więc jest problem z odbiorem mam odczyt 6 w przy swr 2,5
    w głośniku dalej buczenie zamiast szumu zaraz zmienię głośnik aby wyeliminować go z podejrzeń .
    ,

Które elementy są odpowiedzialne za czułość odbioru czy można jakoś podkręcić żeby odbierało . ? .

Drogi kolego konstruktor_2006.
    Czy na dzielnicy gdzie mieszkasz jest jakiś zakaz lub może normy prawne , które zakazują Tobie pisania poprawnie po polsku. ???
    Ja mieszkam na Pradze i tutaj nie obowiązuje żaden zakaz .
    Regulamin pkt. 15 . [SP5ANJ]
    Proszę poprawić wpisy i nie kasować mojego wpisu.

Nowe zdanie z Dużej Literki a na koniec zdania "kropeczki" ze spacjami i już będzie się Nam lepiej czytało. :D
  • Poziom 15  
    Proszę kolegów o wypowiedź wymieniłem ten filtr i niby wszystko wruciło do normy.
    Lecz kolega dziś nadawał na 25 kanał a ja go na 25 nie słyszałem tylko na 29

Jeśli moje radio nadaje na dobrej częstotliwości to czy odbiera na dobrej czy to moje radio nie działa czy jego ??
  • Poziom 34  
    Najlepiej pokaż to radio jakiemuś dobremu mechanikowi.
    Nie że nie wierze w Twoje możliwości, ale może być to zbyt zawiłe.

I SWR nie może być 2,5

Co Ty podłączasz jako antenę? Karnisz?
  • Poziom 15  
    Antena Leem długość 115 cm mocowana na stałe do tylnej klapy.

Samochód to nissan diesel w tym miejscu nie mogę uzyskać wyniku lepszego niż 1,5 na otwartym terenie .

Jak stoję pod blokiem to pokazuje 2 czasem 2,5 jakaś strasznie czuła albo śmietnik nie wiem .
  • Poziom 23  
    Kolego konstruktor_2006!
    Tak bardzo nie fachowo jak Ty się wysławiasz stanowi barierę nie do przebycia. Trudno się zorientować o jakiego rodzaju uszkodzenie może tutaj chodzić. Trzeba by pomierzyć jak pracuje VCO, czy się przestraja odpowiednio do wybranego kanału. Być może rzeczywiście problem leży "w" pośredniej częstotliwości, a może jeszcze w innym miejscu.
    Jak Ty stroisz tę antenę, jakiego przyrządu używasz, czy masz połączenie z masą samochodu?.
  • Poziom 15  
    Przepraszam ze nie używam fachowego języka ale jestem operatorem żurawia wieżowego a nie elektronikiem .
    Lubie sam naprawiać swój sprzęt dlatego tu proszę o poradę a nie o krytykę
    Urządzenie jakiego używam to miernik swr plus pwr farun !
    Ale nie mogę wykluczy że się uszkodził sporo czasu woziłem go w bagażniku
  • Poziom 23  
    Nie mam zamiaru nikogo krytykować kolego, ale wbrew obiegowym opinią naprawa CB wcale nie jest taka prosta. Oprócz podstawowej wiedzy dotyczącej budowy i działania, trzeba jeszcze mieć trochę wiedzy teoretycznej z wielu działów techniki, fizyki, metrologi itd. Dlatego o wiele łatwiej jest uszkodzić ten sprzęt niż naprawić. Niekiedy wystarczy wymienić uszkodzony układ bez jakichkolwiek pomiarów ale czasami, a w szczególności w przypadku rozstrojenia obwodów już tak się nie da.
    Dla tego (bez obrazy) oddaj to urządzenie do jakiegoś serwisu lub zaopatrz się w niezbędne przyrządy pomiarowe i zapoznaj z dostępną literatura.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Poprawiłem. /c2h5oh/
  • Poziom 15  
    Witam kolegów udało się doprowadzić radio do kultury działa ok wiec temat uważam za zamknięty