Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator probierczy. Jak policzyć prąd zwarciowy na zaciskach wyjściowych?

gruszek83 12 Apr 2009 12:06 1991 3
Relpol
    gruszek83
    Level 2  
    Witam. Musze dobrać zabezpieczenie dla transformatora probierczego zasilanego przez regulator. Regulator zasilany z dwóch faz (21kVA) a transformator na wyjściu może miec max napięcie 125kV. Jeden biegun transformatora jest uziemiony. Problem w tym, ze nie wim jak mam policzyć prąd zwarciowy na zaciskach wyjścowych transformator probierczego. Czy jako zwarcie jednofazowe doziemne??
  • Relpol
    kris669
    Level 19  
    Skoro jeden zacisk uzwojenia wtórnego jest uziemiony, to zwarcie może wystąpić dwojakiego rodzaju: zwarcie zacisków lub zwarcie do innego elementu uziemionego (tego zacisku nieuziemionego). Najniższa impedancja wystąpi w pierwszym przypadku.
    gruszek83
    Level 2  
    Czyli dobierając przekaźnik nadprądowy który będzie zainstalowany przed regulatorem powinienem obliczyć impedancję regulatora, autotransformatora i obliczyć prąd zwarciowy jednofazowy na zaciskach trafo? Cały układ będzie służył do badania napięcia przebicia dielektryków. Jeszcze jedno pytanie. Na tabliczce znamionowej nie ma podanej wartości napięcia zwarcia autotransformatora. Zakładam do obliczeń, ze nie powinna być większa niż 5%. Nie wiem tylko czy do obliczenia impedancji autotransformatora powinienem korzystać z tych samych wzorów jak do transformatora.

Dodano po 46 [minuty]:

Oraz czy mam prawo rozpatrywać to stanowisko laboratoryjne jako sieć TT?
  • Helpful post
    kris669
    Level 19  
    Takie zwarcie trzeba potraktować jako jednofazowe (transformator jest w tym przypadku jednofazowy). W zasadzie ten układ jest zbliżony do TT, z tą różnicą, że w klasycznym układzie TT występują przewody fazowe oraz uziom podłączany do zacisku ochronnego odbiornika, tu wyprowadzony jest uziemiony przewód (który porównać można do przewodu PEN w układzie TNC).
    Zasada obliczeń autoransformatora jest taka sama jak zwykłego dla stanu zwarcia.