Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmiter FM - poprawa dźwięku

sebxx4 12 Kwi 2009 13:52 17017 28
  • #1 12 Kwi 2009 13:52
    sebxx4
    Poziom 22  

Witam !
    Już kiedyś pisałem na tym forum o transmiterze FM i poprawie dźwięku. Transmitowany dźwięk był okropny ! Nie dało się tego słuchać. Dlatego kupiłem inny (za tą samą cenę, ale od innego sprzedawcy). Problem jest podobny, choć już tak nie trzeszczy itp. Moje pytanie brzmi : Czy da się jakoś poprawić jakość przenoszonego dźwięku ??? Poniżej zamieszczam zdjęcie płytki z opisanymi elementami. Zasilanie to standardowo 12V. On może wysyłać dźwięk na 30m a ja wysyłam (góra) na 10m. (w mieszkaniu).

0 28
  • #2 12 Kwi 2009 14:21
    mkpl
    Poziom 37  

Na jakim to jest scalaku? myślę że poprawe dzwięku powinna dać preemfaza. Nawet nie musisz jej wykonywać bo to jest plugin do winampa. Jesli stwierdzisz że jakość się poprawiła możesz ja wykonać w wersji elektronicznej

0
  • #3 12 Kwi 2009 14:31
    sebxx4
    Poziom 22  

1. W tym układzie nie ma scalka :| Ani u góry płytki ani na dole (są jedynie dwa tranystory)
    2. Co to jest "preemfaza"
    3. Ja nie używam winampa tylko Nero Show Time 5 (pakiet nero 98))
    4. Może wymiana jakiś elementów z tej płytki pomoże ?
    5.Muzyke puszczam : Zwyczajne CD>>transmiter FM>>Radio. Więc nie mam jak podłączyć sie pod kompa

0
  • #4 12 Kwi 2009 14:35
    mkpl
    Poziom 37  

Czy częstotliwość tego transmitera to 88.7? czy 106.4 ? i czy on jest stereo?

1
  • #5 12 Kwi 2009 14:38
    sebxx4
    Poziom 22  

Jest on stereo i nadaje na dwóch częstotliwościach : 88,7 i 106,4 - prubowałem już ustawiać na obydwóch, ale na jednej gra źle a na drugiej jeszcze gożej...

0
  • #6 12 Kwi 2009 14:40
    mkpl
    Poziom 37  

Niech kolega da zdjęcie spodu płytki ewentualnie zgłosi się na gg ;)

0
  • #7 12 Kwi 2009 14:45
    sebxx4
    Poziom 22  

Proszę bardzo :

Sorry że takie nie wyraźne, ale chciałem z bliska żeby było widać ścieżki.

0
  • #8 12 Kwi 2009 14:51
    mkpl
    Poziom 37  

No to cię zmartwie kiepsa jakośc wynika z za szerokiej modulacji na kwarcu.
    Nadajnik to poprostu generator kwarcowy pracujący na 5 i 6 harmonicznej i w dodatku mono (tu wpuścili cie w maliny) za kase wydaną na ten chłam wykonał byś sam coś wiele lepszego i o większym zasięgu :|

0
  • #9 12 Kwi 2009 14:54
    sebxx4
    Poziom 22  

hmmm tak sobie myśle że skoro kosztował 2,50zł (serio) na allegro to też nic dobego nie dostane... Ale coś zacząłeś z tym kwarcem... Może jakbym go wymienił na jakiś inny to by zadziałało ???

3
  • #10 12 Kwi 2009 14:58
    mkpl
    Poziom 37  

Nie da rady :) nie ta budowa układu. Wymienisz kwarc to zmieni się tylko częstotliwość. Kup lepiej te co są z lcd masz częstotliwość jaka chcesz stereo i jakość też znośna

0
  • #11 12 Kwi 2009 15:02
    sebxx4
    Poziom 22  

one są drogie. Masz może jakiś schemat układu który wysyłałby dźwięk do odbiornika radiowego na odległość przynajmniej 20m ??? I żeby jakość była znośna. Zasilanie to 12V.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin, punkt 14 i 16. Temat wielokrotnie poruszany.
    Proszę sobie samemu poszukać, a nie zatrudniać do tego innych.

2
  • #13 12 Kwi 2009 16:15
    sebxx4
    Poziom 22  

1. O co chodzi z tymi kondensatorami przepustowymi ?
    2. Tam gdzie pisze "wy w.cz" - do czego to podpiąć ?
    3. Do czego służy ten potencjometr 100kOhm ?
    4. Czy mogę Cię prosić o zaprojektowanie płytki PCB do tego ?
    5. Na jaką odległość to nadaje ?
    6. Czym mogę zastąpić diody BB104G i BB105G ?

0
  • #14 12 Kwi 2009 16:20
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

mkpl mam prośbę.
    Jeżeli kolega wypisuje , że ma stereo i to na dwóch częstotliwościach :

sebxx4 napisał:
    Jest on stereo i nadaje na dwóch częstotliwościach : 88,7 i 106,4 - prubowałem już ustawiać na obydwóch, ale na jednej gra źle a na drugiej jeszcze gożej...

to chociaż jak podajesz schemat do zrobienia - to dorysuj na wyjściu jakiś układ Π-filta (PI-filtra) albo jakikolwiek filtr pasmowy czy dolno-przepustowy.

Jeżeli sebxx4 zrobi taki układ w tej postaci to będzie :cry: .

Pozdrawiam.
    PS. Strona PIRATÓW nie jest zbyt tzw. "profesjonalną" stroną z tzw. "ciekawymi" pomysłami. :cry:

0
  • #15 12 Kwi 2009 16:26
    sebxx4
    Poziom 22  

Ok sorry że się wtrące ale o co chodzi z tym PI-filtrem ? Taki układ może być w mono - mi to nie przeszkadza. I może ktoś mi ktoś jeszcze powiedzieć :

sebxx4 napisał:

1. O co chodzi z tymi kondensatorami przepustowymi ?
    2. Tam gdzie pisze "wy w.cz" - do czego to podpiąć ?
    3. Do czego służy ten potencjometr 100kOhm ?
    4. Czy mogę kogoś prosić o zaprojektowanie płytki PCB do tego ?
    5. Na jaką odległość to nadaje ?
    6. Czym mogę zastąpić diody BB104G i BB105G ?

0
  • #16 12 Kwi 2009 17:04
    mkpl
    Poziom 37  

Więc tak PI filtr jest od wycinania harmonicznych które pojawiają się na wyjściu nadajnika. Pozatym to jest sam generator nie mający więcej niż 20mW i zasięg na jakieś 100m więc przy tej mocy i zasięgu PI filtr nie potrzebny.

Jesli chodzi o projekty piratów fakt nie jest to zbyt profesjonalny sprzęt ale gdyby miał być na profesjonalnych częsciach to raz że częsci w większości ciężkie do zdobycia to dwa kogo było by na to stać.

Pozatym ten generator i tak jest lepszy niż ten fabryczny bubel na powielanym kwarcu. To dopiero sadzi harmonicznymi :|

0
  • #17 12 Kwi 2009 17:33
    Faces

Witam.
    :arrow: sebxx4

ad. 1 Kondensatory przepustowe służą do wyprowadzenia sygnału na zewnątrz obudowy ekranowanej.
    Tak wyglądają:

ad. 2 Albo następny stopień albo antena.
    ad. 3 Do strojenia generatora. Potencjometr ten podaje napięcie na diodę pojemnościową.
    ad. 4 Brak czasu
    ad. 5 To zależy od wielu czynników. Do 20 metrów układ będzie pracował dobrze
    ad. 6 Tak możesz zastąpić podwójna diodę BB104 dwoma połączonymi "anty" szeregowo diodami BB105.

0
  • #18 12 Kwi 2009 17:48
    mkpl
    Poziom 37  

Myślę że ekranowanie i te kondensatory przepustowe nie są koniecznie. Moc jest mała stopni mocy niema więc powinno to chodzić. Co do płytki jest na stronie autora projektu do ktorej LINK podałem

0
  • #19 12 Kwi 2009 18:13
    sebxx4
    Poziom 22  

Ok ja miałem zamiar zrobić to na normalnym laminacie (zrobić własną płytkę) i wsadzić do plastikowej obudowy. Czy to mi tak zadziała ? I do wyjścia "wy. w.cz" mam podpiąć antenę ? Ja w ogóle nie dysponuje diodami BBxxx tylko 1N4xxx. Nie wiem czy to to samo.

EDIT :

Byłem na tej stronie, ale tam są dwa schematy :| Czy wystarczy zbudować tylko ten który przedstawiłeś żeby wszystko działało ?

0
  • #20 12 Kwi 2009 18:56
    SP5ANJ

mkpl napisał:
    Więc tak PI filtr jest od wycinania harmonicznych które pojawiają się na wyjściu nadajnika.

Dziękuję chociaż za to.
    Cytat:
    Pozatym to jest sam generator nie mający więcej niż 20mW i zasięg na jakieś 100m więc przy tej mocy i zasięgu PI filtr nie potrzebny.

Co to znaczy , że "nie mający więcej niż 20mW" . ???
    Przypomnę , że na terenie RP, nie ma takiej możliwości aby ktokolwiek nadawał na jakiejkolwiek częstotliwości i z jakąkolwiek mocą - bez stosownych uprawnień albo pozwoleń/zezwoleń. I tak ma zostać. Żadne moce < 20mW nie są tu ujęte a wręcz zabronione.

Cytat:
    Pozatym ten generator i tak jest lepszy niż ten fabryczny bubel na powielanym kwarcu. To dopiero sadzi harmonicznymi

Tu się chociaż zgodzę z Tobą. :D

mkpl juz po raz drugi proszę o nie łamanie regulaminu pkt. 8.1 i dodatkowo pkt. 12 .

Pozdrawiam.

0
  • #21 12 Kwi 2009 19:32
    sebxx4
    Poziom 22  

Czyli jeszcze raz...
    - Mogę całość wsadzić do zwyczajnego pudełka plastikowego, bez żadnych kondensatorów przepustowych itp.
    - Do wyjścia "wy w.cz" mam podpiąć antene ?
    - Do wejścia "we m.cz" mam podpiąć + od sygnału wejściowego ? (np CD)
    - I zamiast diody BB104G mogę dać BB105G ?
    - I mam pytanie - jak mogę sobie obliczyć potrzebną długość anteny, aby sygnał był dobrze odbierany przez wieże ?
    -------------------------------------------------------------------
    Sorry że tak o wszystko się wypytuje, ale nie chcę wydawać kasy i coś zpier***** :!: (sorki za słownictwo)

0
  • #22 12 Kwi 2009 19:51
    SP5ANJ

sebxx4 napisał:
    - Mogę całość wsadzić do zwyczajnego pudełka plastikowego, bez żadnych kondensatorów przepustowych itp.

NIE. Pudełko z cynkowanej blachy stalowej np. takiej od brytfanek do ciasta.
    Cytat:
    - Do wyjścia "wy w.cz" mam podpiąć antene ?

Jeżeli koniecznie musisz to TAK , możesz.
    Cytat:
    - Do wejścia "we m.cz" mam podpiąć + od sygnału wejściowego ? (np CD)

TAK ale tylko sygnał analogowy.
    Cytat:
    - I zamiast diody BB104G mogę dać BB105G ?

Oczywiście możesz.
    Cytat:
    - I mam pytanie - jak mogę sobie obliczyć potrzebną długość anteny, aby sygnał był dobrze odbierany przez wieże ?

Dla tego układu możesz podłączyć dowolny odcinek drutu.

Pamiętaj , że w okolicy będą Cię słyszeli sąsiedzi i inni słuchacze tych częstotliwości.

Pozdrawiam.

0
  • #23 12 Kwi 2009 20:47
    mkpl
    Poziom 37  

Zamiast diody BB104 możesz dać nawet trymer ;) dlugość anteny jak najkrotsza cos kolo 15 cm aby za daleko nie leciało

0
  • #24 12 Kwi 2009 21:08
    sebxx4
    Poziom 22  

Hmmm nie mam skąd wziąść takiej blachy. Koniecznie muszę to na niej zrobić ? A co będzie jeżeli dam to do plastikowej obudowy ? A na jakich częstotliwościach nadaje ten układ ?

0
  • #25 12 Kwi 2009 21:12
    mkpl
    Poziom 37  

Taką blache możesz pozyskać z puszki po konserwach :)
    Tam jest blacha cynowana więc dobre się lutuje oraz można ją ciąć nożyczkami więc jest łatwa w obrobce ewentualnie poszukaj jakiejś puszki ekranującej z jakiegoś sprzetu np głowicy itp

0
  • #26 12 Kwi 2009 21:13
    sebxx4
    Poziom 22  

No ale jak ja mam użyć takiej blachy ? Mam na niej lutować elementy czy tylko pudełko z niej zrobić ?

Moderowany przez c2h5oh:

Kolego, ostrzegam Cię, że zaniżasz poziom forum.
    Z takimi pytaniami nie powinieneś pisać w tym dziale.
    Za zaniżanie poziomu forum masz już wpisy w księdze... Uważaj.

0
  • #27 12 Kwi 2009 22:22
    mkpl
    Poziom 37  

lutujesz na plytce a plytke pakujesz w takie metalowe pudełko i laczysz z masa plytki :) dokladniej robisz plytki dookola plytki prowadzisz mase i do tej masy lutujesz blache (puszke) ekranujaca

0
  • #28 12 Kwi 2009 22:25
    sebxx4
    Poziom 22  

ok rozumiem. Np. robie sobie płytkę, wokół niej owijam tą blachą i lutuje do masy, a potem całość pakuje w jakieś ładne pudełko plastikowe ;) może tak być ?

EDIT :

Nie wystarczy kawałek kabla zamiast tej blachy ?

0
  • #29 12 Kwi 2009 23:03
    c2h5oh
    Moderator

Przykro mi bardzo, ale po tej ilości raportów i po zapoznaniu się z poziomem wiedzy autora tematu, na podstawie punktu 8.1 regulaminu temat zamykam.

Proszę dalsze pytania zadawać w dziale "Początkujący Nauka". Tam można poznać podstawy elektroniki.

0