Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

glosnik earhquake magma 15 litraż i strojenie

bmxmen 12 Apr 2009 22:21 1094 5
    bmxmen
    Level 14  
    Witam. Właśnie jestem w trakcie budowy subwoofera domowego na legendarnym już głośniku Earthquake magma 15. Będzie to obudowa typu bas-reflex, z wylotem szczelinowym. Myślę nad takim litrażu, jak 130 l, co po odjęciu głośnika i basreflexu daje około 117l wolnej przestrzeni. Strojenie o jakim myślę to 28-30hz, głownie zależy mi na dobrym ,kontrolowanym i zarazem mocnym zejsciu. Słucham każdego rodzaju muzyki, lecz najczęściej muzyki gdzie występuje niski bas, niż muzyki gdzie bas jest szybki. Pokój jaki narazie mam to 8m2,wiec nie wiele ,lecz za niedługo bedzie kolo 11m2. Wzmacniacz to holton 400/4, lecz bede dokladal koncowke i mostkował żeby uzyskać 800wat przy 8ohm, co przy magmie spietej w 6,4ohm da okolo 1kw mocy. Obudowa będzie budowana z 18mdf, podwójny przód, kształt prostokątny, głosnik na dolę, wylot na górze, wiec nic szczególnego. Co o tym myslicie? Chciałem obliczyć to na basboxie ale tam magma 15 ma jakieś inne dane, a jak wpisuje to nie wiem czy dane na stronie earthquaka są o jednej cewce czy o dwóch na raz. Pozdrawiam.
    Piotrek#G
    Level 26  
    Moim zdaniem 15 calowy głośnik samochodowy w 11m² nie jest dobrym pomysłem.
    Jeżeli dobrze wiem to kosztuje on około 2000PLN a za tą cenę można kupić już znakomicie grający głośnik domowy.
    Zastanowiłbym się np. nad Visatonem TIW 300 albo TIW 250 XS ( do 11m² w zupełności wystarczy) albo jakimś ScanSpeakiem. Jeżeli wymagasz niskiego i potężnego basu to proponuję jakiegoś Peerlessa z serii XXLS z membraną bierną.
    Pchanie na siłę ogromnych głośników i kilowatów mocy do tak małego pomieszczenia zupełnie nie ma sensu.
    bmxmen
    Level 14  
    Witam, nie wiem czy słyszałeś o subwooferach domowych earthquake supernova, które są jednymi z najlepszych subwooferow domowych, wiec glosnik najwidoczniej również się nadaje do użytkowania domowego. Tak kosztuje kolo 2tys,ale ja dałem trochę mniej,wiec już został zakupiony, stad prosze was o pomoc w doborze litrażu i strojenia. Sam mysle nad 120-130 l 28-30 hz strojenie.Pozdrawiam.
    bmxmen
    Level 14  
    Witam, oto dane glosnika
    1500 Watts Max
    # FS=26Hz
    # Qms = 3.5313
    # Qes = 0.4603
    # Qts = 0.4072
    # VAS = 6,25Ft3
    # Xmax = 0.5"
    # 85dB 1W/1M
    # Revc = 6.78
    # Levc = 6.3mH @ (1 kHz)
    # 3" Dual Voice coil(2x3.2-ohms)
    Skrzynia jaka moge miec ma 120l lub 130l(w zaleznosci jak uzyje deski)
    Wedlug obliczen w basboxie przy skrzyni 120 (po odjeciu wszystkiego wychodzi 105l netto ,wylot o szerokosci 40cm i wysokosci 3cm ma miec dlugosc 35cm ,a w winiSD pokazuje ze sub 120 l strojony na 30hz, z wylotem o takich wymiarach, powinien miec dlugosc 24,2cm. Skad taka roznica? wydaje mi sie ze dane poprawnie wpisalem chociaz nie jestem pewien.Moglby mi ktos pomoc i sprawdzic jakiej dlugosci mam wylot uzyc?Bardzo bym prosil o pomoc. Chyba ze lepiej zastroic na 28hz,ciezko powiedziec bo wedlug winisd wychodzi ze lepiej dac 28hz dlatego ze group delay jest przesuniety i 20ms uzyskuje dopiero przy 20hz, a przy 30hz group delay jest mniejszy niz jakbym stroil skrzynie na 30hz.Pozdrawiam
    bmxmen
    Level 14  
    Witam, to ktorym programem mam sie sugerowac? No to ze bym mial 1kw w tak malym pokoju to nie oznacza ze musze caly czas tak sluchac, a zawsze lepiej miec zapas niz niedosyt.Zwlaszcza ze ten glosnik jest dobrym polaczeniem mocy i jakosci. Pomoglby mi ktos obliczyc ta skrzynie i wylot?Pozdrawiam.