Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy rozrusznik samochodowy nada się jako silnik?

mlody as 12 Kwi 2009 23:36 8008 8
  • #1 12 Kwi 2009 23:36
    mlody as
    Poziom 9  

Witam, chciał bym z rozrusznia ze starego samochodu poldek/maluch, zrobić naped do hulajnogi....kolega mi powiedział ze po uwzglednieniu małych poprawk jest to mozliwe...sterowanie napieciem np 6v zamiast 12

Jesli mozecie pomozcie. co mozna zastosować jako naped

0 8
  • #2 12 Kwi 2009 23:39
    balonika3
    Poziom 36  

Popukaj kolegę w głowę... rozrusznikiem. Tak, jak puka się jajkiem wielkanocnym w kant stołu.

Moderowany przez robokop:

Powiedziałbym żeby kolega sam się popukał, ostrzeżenia nie będzie tylko ze względu na święta - radzę przypomnieć sobie regulamin forum zanim się skończą.

0
  • #3 12 Kwi 2009 23:52
    robokop
    Moderator Samochody

mlody as napisał:
    Witam, chciał bym z rozrusznia ze starego samochodu poldek/maluch, zrobić naped do hulajnogi....kolega mi powiedział ze po uwzglednieniu małych poprawk jest to mozliwe...sterowanie napieciem np 6v zamiast 12

Jesli mozecie pomozcie. co mozna zastosować jako naped

Przeróbka i zastosowanie rozrusznika jest ekonomicznie nieuzasadnione, rozrusznik z "malucha" to 750 W przy napięciu 12V będzie pobierał 60 A, od poloneza ma 1,5 kW, czyli prąd dwukrotnie większy, przy 6V będziesz miał tylko połowę tej mocy. Kłopotliwe i drogie sterowanie przy tak dużych prądach, potrzebny duży akumulator, duże straty w samym silniku, konieczność przystosowania go do pracy ciągłej- przeróbka łożyskowania z łożysk slizgowych na toczne itd... Prościej i taniej zainwestować w gotową hulajnogę elektryczną. Popatrz po serwisach aukcyjnych, poczytaj na forum - jest kilka wątków odnośnie napędu elektrycznego.
    A do kolegi Balonika3 - widziałeś w wesołych miasteczkach tzw. samochodziki? Napędzane to było właśnie rozrusznikiem samochodowym i akumulatorem.

1
  • #4 12 Kwi 2009 23:54
    blazej2209
    Poziom 11  

Hehehe a co będziesz ze sobą woziol 5 akumulatorów?
    Rozrusznik potrzebuje jakies 100A(zreszta sprawdź sobie jak samochód nie chce odpalić po jakim czasie jak będziesz kręcił rozrusznikiem akumulator padnie) zreszta gdzie ty sobie w tej hulajnodze ten akumulator zalozysz. No chyba ze na plecy do plecaka :). A zresztą tak jak powyżej rozrusznik potrzebuje porządnego prądu więc 6V odpada. No i oczywiscie chodzi o jego budowę co moim zdaniem nie jest mądre używać go jako napdu. Wez sobie lepiej jakiś mały slinik zalatw na mały prąd i z tym kombinuj.

0
  • #5 13 Kwi 2009 00:26
    przemardi
    Poziom 9  

Ja bym popróbował z jakimiś innymi silniczkami np. od wycieraczek może akurat dały by radę

0
  • #6 13 Kwi 2009 10:32
    mlody as
    Poziom 9  

też chciałem od wycieraczek od poldka ale czytałem ze jednak za mała moc.
    Da sie zwiekszyć jakos jego moc-poprzez niewiem, dowiniencie zwojow?

1
  • #7 13 Kwi 2009 10:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 13 Kwi 2009 10:52
    kortyleski
    Poziom 41  

Zacznijmy od tego że (jak już wyżej napisano) przeróbka rozrusznika na silnik stałej pracy jest absolutnie nieekonomiczna, w momencie gdy na allegro można za 100 zł kupić silnik 36V koło 300W, do hulajnogi wystarczy z zapasem

0
  • #9 20 Kwi 2009 22:21
    petro_m
    Poziom 12  

Po co w ogóle montować silnik do hulajnogi ????
    Obojętnie jaki silnik zastosujesz i tak musisz umieścić akumulator jakąś przekładnie do napędzania kółka
    Zostanie ci miejsca tylko na jedną nogę a co z drugą skoro hulajnoga będzie sama jeździła XD

Moim zdanie pomysł nie udany Ale życzę szczęścia ;)

0