Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor jako monitor dużej wielkości

13 Kwi 2009 00:07 7396 7
  • Poziom 28  
    Do filmów nie jest potrzebna rozdzielczość HD, do DVD i DivX wystarczy 720x576.

Zakup monitora/telewizora 28-32 cale to jest niemały wydatek, równie drogi jest projektor.

Taniej jest kupić używany telewizor CRT tej wielkości, a być może są tacy, którzy mają w domu taki telewizor.

Zauważyłem, i to przy wielu kartach graficznych (chyba wiekszość?), że przez TV-Out, obraz jest skalowany. Ja sam to widziałem przy jednej ATI i jednej NVidii. Aby podłączyć telewizor tak, by uzyskać obraz najlepszej jakości, trzeba zrobić przejściówkę VGA->Euro lub VGA->S-Video na AD725. Jak zrobić i skonfigurować to długo można pisać. W każdym razie taka przejściówka daje wyraźnie lepszy obraz niż fabryczne TV-Out na grafice.

Na stronie: http://www.epanorama.net/circuits/vga2tv/vga_to_tv_techniques.html

są 4 techniki konwersji sygnału VGA na TV PAL. Przejściówka, jaką można wykonać samemu wykorzystuje pierwszą technikę, a wyjście w karcie graficznej lub konwertery, jakie można kupić za 100-150zł wykorzystują 4 technikę. Nie widziałem urządzeń wykorzystujących drugą lub trzecią technikę.

Teraz chciałem podejść do sprawy nieco inaczej: Przerobić telewizor tak, żeby przyjął VGA. Wiadomo, że wtedy można otrzymać najwyżej rozdzielczość rzędu 800x600 lub ewentualnie 1072x600 w przypadku telewizora panoramicznego.

Z doświadczeń wynika, że do takich prostych prac, jak Internet i pisanie tekstu wymienione rozdzielczości wystarczą.

Musiałby być telewizor 100Hz, zwykłego nie da się przerobić z tego powodu, że cewka odchylania poziomego dostaje sygnał 15625Hz i większej częstotliwości zmian natężenia prądu niż 16-20kHz nie wytrzyma. Natomiast taki 100Hz będzie mieć na cewce poziomej 2 razy tyle, bo 31250 i 100Hz na pionowej.

Cała przeróbka polegałaby na następujących sprawach:
    - Sygnały RGB byłyby doprowadzane do kineskopu poza układem obrabiającym obraz tak, że każdy obraz jest wyświetlany 2 razy.
    - Odchylanie pionowe byłoby z częstotliwością 50-60Hz (im niższa ta częstotliwość tym więcej linii obrazu się wyświetli), ostatecznie ustawiona na stałe lub regulowana potencjometrem (chodzi o regulację nachylenia skosu ząbków przebiegu piłokształtnego wychodzącego z generatora).
    - Częstotliwości poziomej (31250Hz) by się nie ruszało, bo zwykle z działaniem tej cewki jest sprzężone działanie innych elementów współpracujących z kineskopem (żarzenie, napięcie na anodzie itp.)
    - Układ synchronizacji by pobierał sygnały z gniazda (osobno do sterowania jedną i drugą cewką)
    - Potencjometr pozwalający na regulację amplitudy odchylania pionowego

A działanie byłoby następujące:
    Po podłączeniu telewizora uruchamiamy PowerStrip (lub inny program pozwalający na precyzyjne ustawianie częstotliwości odświeżania) i ustawiamy dowolną rozdzielczość mającą najwyżej 600 linii. Rozdzielczość pozioma nie jest ważna. W tym samym programie ustawiamy częstotliwość odchylania poziomego na 31250Hz. Położenie i rozmiar obrazu w poziomie można ustawiać regulatorami w tym programie, ale częstotliwość 31250Hz odchylania poziomego musi być zachowana. Natomiast w pionie redukujemy "front porch" i "back porch" do minimum. Potem w samym telewizorze ustawiamy skos ząbków przebiegu piłokształtnego tak, żeby obraz był poprawnie wyświetlany, a potencjometrem od amplitudy korygujemy wysokość obrazu.

Jeżeli by założyć, że rozdzielczość 800x600 (4:3) lub 1072x600 (16:9) jest wystarczająca do naszych potrzeb, to przeróbka taka miałaby następujące zalety:
    - Brak migotania obrazu wynikającego z przeplotu
    - Nie potrzeba wymuszać przeplotu w komputerze (na niektórych kartach graficznych i w laptopach nie da się wymusić przeplotu)
    - Koszt niższy od zakupu nowego telewizora
    - Jakość niemal jak w monitorze komputerowym CRT (obraz z układu grafiki do kineskopu bez jakiejkolwiek obróbki)

Czy taka przeróbka telewizora 100Hz jest możliwa, i czy będzie działać?
  • Poziom 15  
    Też nurtuje mnie ten temat. Mam Philipsa 100 Hz z Pixelplus2 i z chęcią przerobiłbym go na monitor do komputera najlepiej tak żeby można go było w dalszym ciągu używać jako telewizor. Rozdzielczość i odświeżanie kineskopu są wystarczające. Jakby ktoś znał jakieś linki to byłbym wdzięczny.
  • Poziom 28  
    Może razem do czegoś dojdziemy.

Zakładam, ze masz w kompie system Windows. Zainstaluj sobie PowerStrip i ustaw w nim rozdzielczość 640x480 i częstotliwość odświeżania poziomego 31468Hz i ilości linii w pionie 525 (powinieneś otrzymać odświeżanie w pionie 59,94Hz).

Potem zbuduj konwerter VGA->Scart według schematu na tej stronie:
    http://www.electronics-lab.com/projects/pc/012/
    http://www.nexusuk.org/projects/vga2scart/circuit

Podłącz telewizor przez konwerter do komputera. W wyniku wcześniej ustawionego odświeżania powinieneś zobaczyć dwa obrazy zwężone w poziomie. Jeżeli nic się nie pojawi, to eksperymentuj z szerokością impulsu synchronizacji poziomej i ilością linii synchronizacji pionowej. Jeżeli nadal nic się nie pojawi, to możliwe, że trzeba stłumić co drugi impuls synchronizacji poziomej przed konwerterem. Można to wykonać za pomocą prostych układów cyfrowych.

Jeżeli już uzyskasz jakiś obraz, to mamy połowę sukcesu.

Jednak telewizor niejako stara się odbierać obraz z przeplotem, wiec trzeba przerobić odchylanie pionowe.

Zmniejsz jasność i kontrast TV do minimum i odłącz cewkę odchylania pionowego.

Jeśli chodzi o konwersję impulsów synchronizacji pionowej na przebieg piłokształtny, to mozesz wykorzystać ten schemat: http://www.lucaslab.grandhost.pl/vga_xy.htm tylko, że zbudujesz tylko część odpowiadającą za odchylanie pionowe, sygnał tej synchronizacji wyprowadzisz z sygnału V przed konwerterem VGA->SCART. Ponieważ w kineskopie stosuje się cewki, bezpośrednie podłączenie konwertera synchronizacji do cewki może objawić się zniekształceniami liniowości obrazu. Być może da się jakoś wykorzystać układ zasilający cewkę na podstawie przebiegu piłokształtnego z samego telewizora.

Na koniec pozostaje doprowadzić sygnały RGB bezpośrednio do wzmacniacza wizyjnego (być może zajdzie potrzeba dostosowania poziomów napięć).
  • Poziom 11  
    Witam.
    Podłączę się pod temat gdyż nie chcę zakładać nowego a temat mój jest podobny.
    Po długim przeszukiwaniu Google nie znalazłem odpowiedzi.
    Posiadam trzy telewizory : stary Philips 42PF3320/10, Samsung LCD LE32S62B oraz LG 42 LK430, raczej nowszy model. Problem mój dotyczy również :Technics Amplituner SA-EX 320 oraz nagrywarka LG RH7500 .Wymieniłem tu sprzęt ,w którym zamierzam usunąć głowice telewizyjne i radiowe (w.cz. ?)
    Tu pytanie do szanownych kolegów fachowców :
    Jak bezpiecznie usunąć te głowice w domowych warunkach ?
    Czy usunięcie głowicy w LG 42 LCD.który posiada jakieś tam oprogramowanie do obsługi funkcji telewizora nie spowoduje zablokowania się lub przejścia w tryb serwisowy?
    Czy czekają mnie inne niespodzianki ?
    Wystarczy lutownica i prosty,mechaniczny demontaż?
    Chciałem nadmienić ,że moja wiedza z elektroniki kończy się na etapie zasady działania diody prostowniczej. (oraz potrafię nie spalić ścieżki)

Proszę o jakieś sugestie .
    Cel przedsięwzięcia: pozbawienie możliwości odbioru sygnału RTV
  • Poziom 9  
    witam
    widzę, żę odgrzewam kotleta ale mam nietypowy problem i pomysł na jego rozwiązanie
    a więc tak :
    mam laptopa acer aspire 5315 z wyjściem VGA , mam kabel/przejściówkę vga na chinch (czyli jakby EURO) , chwilowo mam do dyspozycji stary tv samsung 5379T który obsługuje do 50 Hz odświeżania. W związku z tym próbowałem podziałać programem power strip , niestety na mojej grafice (Mobile Intel 965 Express Chipset Family) opcja "zaawansowane ustawienia częstotliwości" jest niektywna , przez co nie mogę zejść poniżej 60 hz odświeżania oraz użyć opcji przeplotu.
    Teraz moje pytanie/pomysł. Czy jeżeli podłączył bym kabel z lapka do jakiegoś urządzenia w celu "przepuszczenia" sygnału to czy nie uzyskałbym na wyjściu na TV odświeżania odpowiedniego dla tego telewizora?
    Jeśli piszę głupoty to z góry przepraszam za posta. Po prostu pomyslałem sobie że może taka opcja by coś dała....
    No chyba, że istnieje jakiś program który umożliwi mi zmianę częstotliwości odświeżania.
    pzdr
  • Poziom 28  
    W grafikach w laptopach i zintegrowanych często są problemy z uruchomieniem nietypowych parametrów.

Wpisz w wyszukiwarce allegro "konwerter vga video", znajdziesz potrzebny sprzęt.
  • Poziom 9  
    wydaje mi się , że jeżeli nie wysteruje odpowiedniego sygnału o porządanych parametrach to chyba nic z tego nie wyjdzie.
    podaruje sobie temat, dzięki za info
    pzdr
  • Poziom 28  
    orzep napisał:
    wydaje mi się , że jeżeli nie wysteruje odpowiedniego sygnału o porządanych parametrach to chyba nic z tego nie wyjdzie.
    podaruje sobie temat, dzięki za info
    pzdr

Nie chodzi o kabelek za 20-30zł do którego trzeba odpowiednio ustawić kartę graficzną, tylko chodzi o taki konwerter za 70-120zł, który na wejściu przyjmuje praktycznie dowolne standardowe rozdzielczości, praktycznie każdy laptop je oferuje bez dodatkowych programów i kombinacji.