Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pływające światło - bajer samochodowy

KAROL_13 13 Kwi 2009 02:42 35903 99
  • Pływające światło - bajer samochodowy
    Wiem że ten temat był przerabiany bardzo dużo razy na elektrodzie ale tutaj jest coś konkretnego i prostego.
    Przyciągający efekt świetlny - tak zwany "bajer samochodowy". Punkt świetlny (dioda LED) porusza się ruchem wahadłowym od strony lewej do prawej i z powrotem. Możliwa jest rozbudowa układu przez zastosowanie w miejscu diod LED żarówek samochodowych 12V/10W.

Zmontowany układ pływającego światła

Układ ten służy do wytwarzania atrakcyjnego efektu świetlnego, polegającego na "płynięciu" punktu świetlnego od prawej strony do lewej i z powrotem. Urządzenie może służyć jako ozdoba wielu zabawek, witryn sklepowych, "ożywienie" choinki, itp.

Schemat ideowy układu pływająceg światła

Układ składa się z kilku stopni: generatora impulsów, licznika rewersyjnego, przerzutnika, oraz dekodera. Generator zrealizowany jest z bramki NANDSchmitta. Potencjometr P1 służy do zmiany częstotliwości pracy generatora (ustawianie szybkości zapalania diod LED). Impulsy z generatora zliczane są w liczniku US1 (4029). Licznik steruje dekoderem kodu BCD na kod dziesiętny US2 (4028). Na wyjściach Q0-Q7 po kolei pojawia się logiczna "1" powodując zapalanie się diod D1-D8. Zapalenie się ósmej diody powoduje zmianę stanu przerzutnika zbudowanego z bramek B i C układu US3 (4093) i w rezultacie przełączenie licznika US1 na zliczanie "w dół". Diody LED zapalają się w odwrotnej kolejności. Przebieg ten powtarza się cyklicznie. Układ może być zasilany napięciem od 9 do 15V. Nie wymaga żadnych regulacji. Pracuje poprawnie od razu po zmontowaniu pod warunkiem prawidłowego montażu.

Schemat montażowy układu pływająceg światła. Wymiary płytki 70x60mm.

Wykaz elementów:

US1: CD4029 (MCY74029)
    US2: CD4028 (MCY74028)
    US3: CD4093 (MCY74093)
    D1-D8: Diody LED
    C1: 82-100nF
    C2: 2,2-4,7μF
    C3: 47-100μF
    P1: 100-220kΩ
    R1: 100kΩ
    R2: 47-51kΩ
    R3: 750Ω
    pozdrowienia, Karol

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    KAROL_13
    Poziom 11  
    HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP HWDP JP FIRMA JP KRK HEMP GRU WWA eM O Ka
    KAROL_13 napisał 44 postów o ocenie 1, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Londyn. Jest z nami od 2009 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    fuutro
    Poziom 43  
    Żarówki dać można, trzeba tylko do wyjść sterujących diodami wpiąć się z MOSFETami i one będą włączać/wyłączać żarówki - bramka do wyjścia, źródło do masy a dren do jednego wyprowadzenia żarówki, drugi jej koniec do +12V i po sprawie.
    mateu100
    Poziom 12  
    A jest możliwość rozbudowy do np:30 LED
    fuutro
    Poziom 43  
    Jest możliwość nawet do nieograniczonej ilości LEDów.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Piotr59mb
    Poziom 19  
    W takim razie, jak przerobić ten schemat na te 30 diod?
    Grimi
    Poziom 11  
    Projekt ciekawy, takie światełko było w samochodzie Nieustraszonego o ile dobrze pamiętam. Dałoby rade zrobić takie coś na jakimś mikrokontrolerze? Jaki jest koszt prezentowanego układu?
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Robiłem taki efekt na 32 diodach do samochodu dla kolegi. Użyłem do tego celu układu UAA170 , który steruje linijką (punktem) na 16 LED, ale zgodnie ze schematem, diody zdublowałem i w ten sposób rozchodziło się światło na boki (od środka) i z powrotem.
    Piotr59mb
    Poziom 19  
    Jeżeli przerobię tę płykę (w Eaglu) tak jak to opisał zybex, tzn. dorzucić jeszcze jedną serię tych diod, anody połączyć odpowiednio ze sobą: D8 (pierwsza dioda od lewej) z ostatnią diodą (z tej 'dodanej serii), D7 z przedostatnią diodą itd? Trzeba będzie dodać/zmienić jeszcze jakieś elementy?

Mam nadzieje, że wszyscy zrozumieli co mam na myśli
    fuutro
    Poziom 43  
    Zrobić idzie tylko jakie ma być zasilanie i jakie kolory diod chcesz dać? Nie wypadnie po równo tych LEDów.
    Piotr59mb
    Poziom 19  
    (sory, robiłem w paint'cie :| )
    Mniej więcej coś takiego chciałem zrobić. Diody, LED białe, 5mm, 20mA.
    Co do zasilania to nie wiem... ale analogicznie powinno być nieco wyższe niż w oryginalnym schemacie
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    fuutro
    Poziom 43  
    Ja bym nie obstawiał tych 20mA, bo w układzie rezystor ograniczający dobrano na 10mA i taki też jest prąd max wyjściowy CD4028 sterujący diodami. Można go zmniejszyć co pozwoli dać więcej diod w szereg, np można dać szeregowo 4 diody czerwone i rezystor zmniejszyć do 270Ω czy szeregowo trzy diody białe z rezystorem 120-150Ω zakładając zasilanie 12V.
    Piotr59mb
    Poziom 19  
    Właściwie przy 10mA, nie będzie ogromnej różnicy w jasności świecenia.
    Czyli podsumowując, układ podłączony pod 12V z 16 białymi diodami, ruszy. Tak?
    fuutro
    Poziom 43  
    Połączonymi szeregowo po dwie na jeden kanał i z rezystorem 390Ω w miejsce tego 750Ω. Wcześniej napisałem o przypadku również z 24 białymi diodami więc tu nie ma problemu.
    Lukaszinfer
    Poziom 12  
    Projekt fajny, ale osobiście wole taki układ na ATMEGA
    Piotr59mb
    Poziom 19  
    Mógłby ktoś zrobic obraz PCB tej płytki uwzględniając te moje zmiany? (16 diod)
    KAROL_13
    Poziom 11  
    wiesz kosztorys to około 10zł a z tym powolnym przygaszaniem to akurat żaden problem.podłącz kondensator równolegle do każdej diody i masz zrobione,ale pamiętaj że im więcej uf kondensator będzie miał to dłuższe będzie wygasanie,ja raz zrobiłem po prostu diodę, baterie i kondensator 2razy 4700uf ze wzmacniacza stereo i mi się świeciło około 30 sek coraz słabiej ale wystarczająco długo. jak dasz około 47uf albo 100uf to będzie super i tak samo jak w night riderze. Pozdrawiam, Karol
    MADevil
    Poziom 18  
    A nie równolegle do diody z szeregowym rezystorem ograniczajacym prąd diody?

Wtedy kondensator ładuje się ekspresowo (teoretycznie jest pomiądzy '+' a GND, natomiast rozładowuje się wolniej - przez rezystor i LED.
    KAROL_13
    Poziom 11  
    no tak : od ic do diód a potem rezystor i GND.Ale połącz diody każdą oddzielnie tak,

_______dioda________
    kondensator
    mam nadzieję że mnie zrozumiałeś prościej nie umiem ta linia to kabel.a teraz wytłumaczę:diodę i kondensator jaki tam chcesz równolegle a i to połącz tak jak samą diodę i masz a tutaj taki mały schemat na jedną diodę,sorki ale w paincie.
    MADevil
    Poziom 18  
    Właśnie nie tak.
    W ten sposób kondensator się długo ładuje i długo rozładowuje.
    Chodzi o to, żeby się szybko ładował i krótko rozładowywał.

Wszystko widać na tej symulacji:
    KAROL_13
    Poziom 11  
    możesz zrobić jak tylko uważasz ale ja tylko chce napisać że moja droga nie jest zła i kondensator może długo wygasać jak dasz dużopojemnościowy lub jak wstawisz jak ty rezystor przed samą diodę.
    Piotr59mb
    Poziom 19  
    A jak sytuacja będzie się miała w przypadku podłączenia nie 8, a 16 diod (po 2 szeregowo, tak jak fuutro pisał)?

Edit. Czy tak będzie poprawnie?
    KAROL_13
    Poziom 11  
    no tak jest dobrze,tylko nie wiem jak z kondensatorami bo jakoś nie rozumiem tego połączenia twojego ale ledy i ich miejsce jest ok.
    matisobek
    Poziom 13  
    a nie lepiej podczepić diody równolegle ??
    Piotr59mb
    Poziom 19  
    O równoległym połączeniu diod była rozmowa wcześniej, przeczytaj wszystkie posty.
    Co do połączeń kondensatorów...
    z założenia miało to na tej zasadzie być podłączone... i wydaje mi się, że jest poprawnie... Plus kondensatora na anodę pierwszej diody, minus na katodę. Wszystkie 'minusy' kondensatorów razem do katod i do rezystora.
    elektro155
    Poziom 26  
    Też mam ten kit, u mnie działa nawet od 4.5V
    kretfr
    Poziom 12  
    Grimi napisał:
    Dałoby rade zrobić takie coś na jakimś mikrokontrolerze?

Niedługo obwód złożony ze źródła, przełącznika, diody LED i rezystora, ludzie będą robić na uC :lol:

Koszt takiego układu to coś koło 10zł z płytką.
    KAROL_13
    Poziom 11  
    Piotr59mb tak jest dobrze ale mógłbyś nie dawać tego rezystora 390 ohm na początek tylko dać go tam spójrz(przykład na 1 połączenie)
    Marek_RADOM
    Poziom 18  
    Robiłem ten układ kilka lat temu jest to kit Jabela. Efekt ciekawy jak na moje początki to mi się bardzo podobał ten układ.