Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podlaczyc gniazdko telefoniczne i internetowe?

13 Kwi 2009 13:36 43223 9
  • Poziom 2  
    Witam

Chcialbym podlaczyc gniazdko telefoniczne z dwoma wyjsciami: jedno na internet (neostrade) a drugie na telefon. Nie wiem ktore kabelki mam podlaczyc do ktorego styka? Zalaczam obrazek ponizej.

Jak podlaczyc gniazdko telefoniczne i internetowe?
  • Poziom 39  
    Zbyt mało danych...
    Dokąd idą te dwa kable?
  • Poziom 2  
    Te dwa kable ida z otworu w scianie i musze je podlaczyc do stykow, jest ich 6 dla internetu i 6 dla telefonu, z tym ze numer 3 i 4 jak widac na zdjeciu jest juz zajety na obu ( jest to zrobione chyba dla synchronizacji, aby obwa gniazda dzialaly rownoczesnie).

Pozostaly wolne styki na (dwie biale szyny) czyli numer 1,2 i 5, 6.
    Nie wiem ktory kolor wsadzic do ktorego styku aby wszystko dzialalo?

Chodzi mi o taka odpowiedz:

1. Linia telefoniczna
    NP. Pomaranczowy - styk nr 1
    Niebieski - styk nr 2
    Bialy - styk nr 5
    Bialy styk nr 6

2. Linia internetowa
    NP. Pomaranczowy - styk nr 1
    Niebieski - styk nr 2
    Bialy - styk nr 5
    Bialy styk nr 6

Probowalem zrobic na chybil trafil i cos mi nie idzie, dlatego chcialbym aby ktos mi pomogl i naprowadzil ktory kolor ma gdzie isc.
  • Moderator
    Rzeczywiście mało danych.
    Neostrada jest podawana na tych samych przewodach po których jest podłączony telefon.
    Zanim podłączysz neostradę podłącz sam telefon i sprawdź czy działa. Jak to podłączysz to podłączasz do tego samego gniazda router/modem internetowy a równolegle podłączony telefon przyłącza się do sieci przez specjalny filtr (małe białe (najczęściej) cudo wielkości pudełka zapałek lub cukierka czy czekoladki. To tak najprościej. Nie wiem co u Ciebie podłączone jest do tych kabli, więc trudno mi określić jak "monterzy" podłączyli.
    Jeżeli jest to instalacja podłączona przez "rasowego" telefoniarza to linia telefoniczna powinna być podłączona do pary biało-niebieskiej. Czyli jeden przewód jest niebieski a drugi biały skręcony z tym niebieskim w parę.
    A jak to podłączali "nierasowy" telefoniarze to trzeba to robić "na czuja".....
  • Specjalista od telefonów
    Rany Boskie..
    To już podłączenie równoległe dwóch drucików to taki problem??
    Sygnał do linii i do telefonu i do modemu idzie zawsze na dwóch.Kolory jak sobie wybierzesz.
    I nie pytaj zaraz jak zarobić kabel RJ
    A pozostałe to REZERWA
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Linie telefoniczną podłączasz do dwóch środkowych styków (3,4), czyli u Ciebie do tych mostków które łączą obydwa gniazda .
    Jeden z tych kabli to jest linia TP , a drugi to może być drugie gniazdko (np. w innym pomieszczeniu) .
  • Poziom 2  
    Dzieki za odpowiedzi, ale nie zdazylem wyprobowac tych porad bo ojciec nic mi nie mowiac wczesniej przyjechal z jakims elektrykiem i to zrobil w 2 sekundy.. (dwa niebieskie skrecil razem i wsadzil do nr 3 i dwa pomaranczowe skrecil i wsadzil do nr 4) i niby wszystko dziala:)

Pozdrawiam
  • Moderator
    NIBY robi duzą różnicę.
    Wyglada na to że instalacja nie była podlączana przez telefoniarzy.
    Jeżeli zastosowano żyły niebieska i pomarańczową w kablu YTKZY1x4x0,5 oznacza za wczesniej czy później pojawią sie kłopoty z rozbita czwórką. Bedzie sie objawiac błedami transmisji.
    Kabel na zdjęciu to kabel czwórkowy a nie parowy i aby go podłączyc prawidłowo trzeba użyc dla toru telefonicznego przewody znajdujące sie po przekatnej. Jeżeli jedna z żył jest niebieska to po przekątnej jest zawsze biały. Podobnie po przekątenej pomarańczowego jest zawsze biały.
    Oczywiscie w wiekszych kabelkach te kolory moga byc nieco inne.
    Inna sprawa to sposób podłaczania instalacji telefonicznej wykorzytywanej do transmisji ADSL. Obowiązuja tu inne zasady niz dla typowego, naturalnego i analogowego łacza telefonicznego.
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam podobny problem. Mam gniazdo typu NF/F z 3 wejściami. Do podłączenia są 4 kabelki (wszystkie czerwono-czarne), dwa z nich podłączone są do 1 i 2 styku. Styk 3, 4, 5 i 6 nie jest podłączony, a zostały dwa kabelki. Jak to podłączyć, abym mógł podpiąć do tego modem i miał internet? Z góry dzięki za podpowiedzi :)

P.S.
    Jestem w niemczech i na mieszkaniu mam właśnie takie gniazdo i te 4 kabelki, a od jakiego operatora to jest to nie mam pojęcia. Nie znam się za bardzo na takim podłączaniu neta także jeśli jeszcze nie podałem jakichś niezbędnych danych to pytajcie :)
  • Poziom 33  
    bymaciek-no i kiepskiego przywiózł tata specjalistę masz rozbite pary do 2Mb i blisko centrali może wydoli, ale im dalej od centrali i wyższa prędkość tym gorzej. Masz źle wykonaną instalacje telefoniczną od głowicy kablowej trzeba sparować przewody-poprawnie! .To jest wcz a elektrycy wiedzą jak płynie prąd do gniazdka elektrycznego (potrzebne dwa przewody ) a bladego pojęcia o WCZ i Z-impedancji nie mają.Prawidłowo niebiesko/biały lub pomarańczowo /biały-parowany przewód telefoniczny..Jak podłączy się miernik w twoim gniazdku np Cable-Shark to widać na ekranie będzie jak wygląda do ciebie transmisja i wszystkie problemy z kablem..
    Sygnał najpierw do modemu przy modemie filtr i z filtru -Telefon- podłączamy telefon-telefony.
    lksz15-W Niemczech idzie po zewnętrznych stykach gniazdka 2/5 a nie po środkowych. Gniazdko przystosowane do kabla sieciowego także.
    Google- wszystko pisze!!
    73!