Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję układu 4xAND 3-we

13 Kwi 2009 16:10 1155 6
  • Poziom 12  
    Witam dylemat mam następujący.

Poszukuję układu zawierającego:

4 bramki AND 3 wejściowe.

Chciałbym je mieć w jednej obudowie.

No chyba że.... stosując układ jak na rysunku nie będę miał niepożądanych efektów (gubienie sygnału przy szybkim działaniu) w przesyłaniu sygnałów, bo kombinację chcę zastosować do sterowania silnika krokowego.

Gdy bede chciał zastosować 2układy 4and 2we to bede musiał tak zrobić:

Poszukuję układu 4xAND 3-we

Proszę doradźcie coś ;)
  • Pomocny dla użytkowników
    A po co jest ten drugi szereg bramek z tą jedynką na stałe ?

Jeżeli konieczne jest więcej niż trzy bramki 3 wejściowe w jednej obudowie, to musiałbyś zastosować układ programowalny, np. GAL16V8
  • Poziom 12  
    Ta jedynka jest po to... bo na poczatku chciałem fukcje 3in AND zrobić właśnie tak jak na rysunku.

Znalzałem układ 74 11 3in 3And w jednej obudowie. Dam narazie 2 układy i wykorzystam po 2And w każdym.

Dzieki kolego za odpowiedz. Strach sie przyznawać ale ja jeszcze nigdy żadnego scalaka nie zaprogramowałem. Tak wiec narazie twoja rada zostaje na przyszłosc ;) Lecz byłbym wdzieczny za jakieś info na temat tego układu "programowanie" bo sam datasheet juz przeglądałem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Niestety to nie te układy ;) Te już widziałem a płytke zmontowałem wykorzystując 2x 74HC21 czyli 2AND 4wejściowe bo 3-we nie znalazłem.

Kosztowało mnie to cały dzien kombinowania jak to podłączyć aby płytka w miare rozsądnie gabarytowo wyszła i udało się.

Jeśli sterownik zadziała tak jak chciałem pochwalę sie.

Temat nadal otwarty.. ;)
  • Poziom 42  
    To ja jeszcze widzę takie rozwiązanie 2 scalaki 74xx11 albo CMOS 4073. Być może układ byłby prostszy w budowie. Jeśli zależy Ci na miniaturyzacji to w obudowach podobnych do SOT23 i SO8 można kupić pojedyncze bramki.
    Co do GALxxx to nie polecam, to dość stara technologia i układy potrafią pobierać prąd w stanie statycznym na poziomie 50-100mA, jeśli chcesz zainwestować to w jakieś CPLD np XC9536 albo podobne, ale licz się z kosztem 5-8zł/szt.
  • Poziom 12  
    74xx11 to 3bramki na poczatu miałem go zastosować ale za duza kombinatoryka na płytce wiec zastosowalem 74xx21.

"Do tej pory" to dzieki wszystkim za odpowiedzi i sugestie.