Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie serwem czym najprościej

kuba.a 13 Apr 2009 17:36 2617 11
SterControl
 • #1
  kuba.a
  Level 10  
  Witam
  pytanie laika więc nie bijcie, niestety czas na nagli a z samorodną nauką w takiej dziedzinie bywa różnie a trochę nie moja działka więc pytam czym najprościej osiągnąć poniższy efekt.

  Generalnie schemat ma wyglądać w założeniu następująco:
  (co jest potrzebne do sterowania serwem z poziomu PC prócz sterownika silnika)
  chcę z poziomu PC ustawić serwo (przy pomocy np. dżojstika) w zadanym położeniu z tymże nie konkretna wartość kątowa a optyczne, zczytać wartość kąta, i tak samo ustalić drugi punkt po czym podzielić różnicę kątową obu punktów na dowolną wpisywaną indywidualnie ilość odcinków i 'puścić serwo aby ustawiło się automatycznie w zadanych punktach'.

  I pytanie z tym związane (tak jak mówię jestem w tym zielony i szukam prostej alternatywy) jakie oprogramowanie zapewni mi najprostsze dojście do celu a przy tym będzie dość proste i dostępne. Czy aparatura siemensa logo to dobry wybór czy jeszcze jest coś prostszego.

  Bardzo serdecznie dziękuję z wszelkie wskazówki.
 • SterControl
 • #2
  owenpe
  Level 16  
  No to żeś wymyślił:D To na pewno nie będzie prosta sprawa;p Poczytaj może na początek o samym serwie i sposobie jego sterowania. Na elektrodzie jest kilka takich tematów. Jakby co to tu masz przykładowy układ do sterowania serwem ---> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic996246.html.

  Co do samego sterowania z poziomu PC, to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tym sczytywaniem wartości kąta, skąd chcesz to brać?

  Generalnie, obrót serwa jest zależny od impulsu, który jest regulowany za pomocą P1 (w linku powyżej). Więc z poziomu PC musiałbyś zmieniać wartość rezystancji. A to nie taka prosta sprawa:/
 • #3
  kuba.a
  Level 10  
  widzę to w ten sposób. Skoro można obrócić serwem o zadany kąt (sytuacja ma miejsce w wielu maszynach itp) o n x podziałka kątowa to tak samo mogę chyba 'puścić serwo' i po wyłączeniu sprawdzić przyrost. To dla serwa z enkoderem to chyba nie problem?

  są firmy np. fastech oferujące silniki serwo z oprogramowaniem do pełnego sterowania tyle że cenią się za same silniki. i chodzi mi bardziej o zakup zestawu gotowego którego podłącze do PC i ma działać.
  dzięki pozdrawiam
 • SterControl
 • #4
  owenpe
  Level 16  
  A to w takim razie wycofuję się z moim poprzednim postem, bo on dotyczy serwa modelarskiego:D A Tobie chodzi o serwomotor:D To zupełnie inna sprawa;p Następnym razem pisz dokładniej o co Ci chodzi, bo się ludzie mylą;p Pozdrawiam
 • #5
  kuba.a
  Level 10  
  reasumując potrzebuję:

  zestaw silnik z osprzętem i oprogramowaniem żeby można było sterować nim z PC

  lub pojedyncze elementy które ze sobą będą grać
  proszę o sugestie
 • #6
  *paweł*

  Automation specialist
  Proponuję skontaktować się z firmą multi-projekt z Krakowa, Poznania lub Warszawy. Organizują bezpłatne kursy PLC Fateka i zahaczyliśmy na takim kursie o serwa, z resztą są dystrybutorem serw, sterowników do nich i innych elementów automatyki. a na pewno doradzą coś i dostaniesz bezpłatne materiały.
  Pozdrawiam
 • #7
  premiks
  Level 15  
  Może kolego zobacz tu :www.mpl.pl/produkty.php?Show=serwo/nserwo
  robiłem na tym sterowanie małej maszynki do dozowania witamin i ładnie hula.
 • #8
  kuba.a
  Level 10  
  jak cenowo się takie Mitsu z silnikiem kształtują?
 • #9
  and_rog
  Level 23  
  Mitsubishi jest dobre, nieco drogie, ale niełatwo się to programuje - bez jakiejś wprawy, czy pomocy osób które się tym zajmują to chyba będzie ciężko.
  Ze względu na łatwośc programowania podobnych urządzeń - proponuję Rockwell Automation, ale co do typów to nie wiem co to ma robic, i jaka moc jest potrzebna.
 • #11
  daymoon
  Level 11  
  Czy ma ktoś orientację jaką jest cena takiego zestawu SERWO + DRIVE ????
 • #12
  cezar63
  Level 14  
  Musisz zadać sobie pytania:
  -Jaką moc ma mieć silnik od tego zależy cena
  -Czy przyspieszenia i prędkość obrotowa ma znaczenie /zakres/
  -czy nie trzeba zastosować przekładni
  - jaka ma być dokładność ustawiania układu / rozdzielczość/
  Posiadam napędy programowalne do silnika krokowego
  z portem RS232 .

  Dodano po 6 [minuty]:

  Profesjonalne servonapędy to koszt około 4tysięcy PLN
  Silnik może być zwykły asynchroniczny - to w zależności od mocy od 100 do 500 PLN. Enkoder to kolejne 100-500 PLN. Wszystko zależy od dokładnego prcyzowania potrzeb.
  Wstępny dobór elementów jest b.ważny więc określ się dokładniej co potrzebujesz i do czego ma to służyć.