Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rolety automatyczne

kajzer4 14 Apr 2009 07:02 8448 11
Optex
 • #1
  kajzer4
  Level 13  
  Witam wszystkich potrzebuje pomocy chce kupić Serwo Tower Pro SG-5010 i wstawić je jako mechanizm do rolet ale nie bardzo wiem jak one działają pomysł zaciągnięty ze strony https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic743822.html są trzy przewody czy jeden to masa a dwa służą do zamiany biegunów i czy nie będzie problemu z ich podłączeniem konstruktor pisze że wykręcił jakieś zabezpieczenie i elektronikę ja zamierzam podłączyć zasilacz i przełączniki hebelkowe do zmiany biegunów nie wiem jak się za to zabrać ale od czegoś trzeba zacząć myślałem też o wmontowaniu zdalnego sterowania http://eltronix.pl/products/6828 ale cały czas mnie zastanawia jak w tym zdalnym sterowaniu ustawić i podłączyć żeby roleta otwierała i zamykała się do pewnego momentu i stop oraz jaka jest prędkość tego serwa może macie jakieś pomysły jak się za to zabrać proszę się nie śmiać jak coś mieszam nie znam się na tym za dobrze :D no ale może coś się uda zrobić z waszą pomocą z góry dziękuje za każdą pomoc

  [Link do aukcji usunięto. Regulamin, punkt 10.11. Mariusz Ch.]
 • Optex
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Kolego - pooglądaj sobie ( choćby na aukcjach na alledrogo) jak wygląda najprostszy silnik do rolety.
  Wmontowuje się to w rdzeń rolety, posiada zabezpieczenia termiczne i krańcówki do ustawiania góry i dołu. W zeszłym roku kupowałem takie za ok 120 zł ( chińskie ale wmontowany np w miejsce oryginału elero chodzi ciszej, szybciej i łatwiej się ustawia) Zmontowanie takiego wynalazku jak w poście wymaga zmiany konstrukcyjnych typowej rolety, a co zrobisz jak się to za 2-3 lata uszkodzi i nie będzie ciągłości w dostępności elementów?
  Typowe zasilają się z 230V AC, mają czteroprewodowe wyprowadzenia, można zastosować typowe układy sterowania.
  Jestem dość doświadczonym elektronikiem-automatykiem ale moje 10 rolet w domu jeździ na silnikach elero lub chińskich ( zamiennych) i nigdy nie brałem pod uwagę kostruowania własnych napędów. Trochę to zautomatyzowałem - sterowane lokalnie, zegarowo, radiowo, a właśnie zaberam się za podłączenie do tego zmierzchówkę lub zegar astronomiczny.
  Pozdr.J.
  PS
  Kolego sorry jezeli trochę niepotyrzebnie się rozpisałem ale wywnioskowąłem z echodzi o rolery zewnętrzne, a Ty chyba chcesz się bawić takimi wewnętrznymi z materiału....
 • Optex
 • #3
  kajzer4
  Level 13  
  Tak wewnętrznymi tylko jak patrzyłem w necie być może słabo ale ślęczałem cale popołudnie nie mogłem znaleźć oryginalnych a jak znalazłem to koszt ok 400 zł więc stwierdziłem że to jest bez sensu pakować się w coś takiego i pomyślałem że może sklecić coś takiego a może byś podał gdzie zakupiłeś te swoje i czy będą one pasować do mnie rolety są jeszcze nie kupione mam sporo czasu na decyzję ale chciał bym coś takiego mieć 120 zł to nie dużo
 • #4
  adamjur1
  Level 41  
  Kolego te moje to dość masywne napędy przystosowane do montażu w typowych roletach zewnętrznych, wyposażonych w ośmiokatną oś z pustego profilu stalowego, wewnątrz którego montuje się te silniki. Ni jak nie da się zamontować przy roletach wewnętrznych....
  Linki podam na pw ( by nie łamać regulaminu forum.....)
  Pozdr.J.
 • #5
  kajzer4
  Level 13  
  a gdyby przerobić np. tubę do którą nawija się ta roleta i zamocować taki napęd ? zależy mi na czymś takim dlatego myślałem o konstrukcji własnej bo nie mogłem nic znaleźć a kolega może powiedzieć jak to się montuje i jak np. zrobić te rolety na pilota może prościej będzie przerobić taką tubę
  i zastosowanie tego typu zdalnego sterowania http://eltronix.pl/products/6828 rozumiem że można w tych napędach ustawić krańce zwijania i rozwijania

  Dodano po 1 [minuty]:

  rozumiem że nie ma możliwości zastosowania oryginalnych napędów do wewnętrznych rolet jeżeli chodzi o cenę do 200zł

  Dodano po 56 [minuty]:

  Albo takie jeszcze http://aukcjewp.wp.pl /show_item.php?item=610887245 ale nie wiem bo coś za tanie też mają wyłączniki krańcowe i są nawet tanie hehe tylko jak to przerobić żeby to działało i miało wygląd ;) a tak wogóle to trudno jest coś takiego podłączyć do sterowania ?

  Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

  Jeszcze pytanie czy tego typu sterownik będzie się nadawał do sterowania 3 roletami niezależnie http://aukcjewp.wp.pl /show_item.php?item=586547319

  Moderated By Faces:

  Regulamin punkt 10.11

 • #6
  adamjur1
  Level 41  
  Ten napęd działa w oparciu o obudowę rolety ( kasetę)
  Wszystkiego nie zrobisz tak by to i wyglądało i działało
  Co linku do napędu to znalazłeś to źródło napędów made in china- nie mogę o nich złego słowa powiedzieć, juzdwa takie chodzą u mnie w miejsce elero ( spalonych z powodu złego montażu przez firmę autoryzowaną)

  Do sterowania niezależnego ( i jeszcze zatrzymywania po drodze) trzech rolet potrzebujesz systemu 6- kanałowego. Ja steruję u siebie radiolinią Satel cztero kanałową zespół 2 szt rolet na jedenej ścianie w ruchu automatycznym ( jedno naciśnięcie kl.nr 1 zamkniecie obu jedno naciśnięcie kl. nr 2 otwarcie obu, Nacisnięcie i trzymanie kl. nr 3 - zamykanie do czasu trzymania, kl. 4 otwierania tyle ile potrzeba.
  Radiolinia kosztuje ok 120 zł.

  Pozdr.J.
 • #7
  kajzer4
  Level 13  
  czyli w takiej sytuacji 3 rolety będą się otwierać jednocześnie gdybym użył tej radiolinii 4 kanałowej z opcjami jak opisałeś.Czy byłbyś skłonny rozrysować jak to jest podłączone w wolnym czasie chyba że jest to problem .Czy te napędy montuje się na stałe z tuba nawijającą

  chodzi o tą radiolinie http://aukcjewp.wp.pl/ show_item.php?item=610643933

  Moderated By Faces:

  Regulamin punkt 10.11
  To już czwarty zablokowany link do aukcji. Następnym razem będzie ostrzeżenie.

 • #8
  prezeswal
  VIP Meritorious for electroda.pl
  kajzer4 wrote:
  są trzy przewody czy jeden to masa a dwa służą do zamiany biegunów i czy nie będzie problemu z ich podłączeniem konstruktor pisze że wykręcił jakieś zabezpieczenie i elektronikę ja zamierzam podłączyć zasilacz i przełączniki hebelkowe do zmiany biegunów

  Są to serwomechanizmy modelarskie do sterowania proporcjonalnego. Dwa przewody to zasilanie (+ i - 4.8÷6V), a trzecim doprowadza się impulsy sterujące: 1ms÷2ms, częstotliwość - ok. 50Hz.
  Autor usunął ograniczniki (mechaniczne) i elektronikę (multiwibrator monostabilny, układy logiczne, potencjometr ?) pozostawiając tylko silniczek z przekładnią.
  Zmianę kierunku obrotów silniczka przy pomocy przełączników i zatrzymywanie z wykorzystaniem wyłączników krańcowych pokazuje schemat:
  Rolety automatyczne
  Sprzeżony, dwusekcyjny, dwupołożeniowy przełącznik (L-P) można zastąpić trójpołożeniowym ( L-STOP-P), S5 jest wtedy zbędny.
  Wyłączniki krańcowe (S1 i S2 - normalnie zwarte) są zbocznikowane diodami tak, że po zatrzymaniu silnika w krańcowym położeniu możliwe są tylko jego obroty w przeciwną stronę - po zmianie polaryzacji napięcia zasilania (przełącznikiem L-P).
  Pozdrawiam.
 • #9
  kajzer4
  Level 13  
  Witam więc kupiłem napędy JL0/6-W napęd do rolet i RADIOWY STEROWNIK 6 ROLET ST6H ELMES FV tylko podłączyłem na razie sam napęd do prądu i nie wyłącza się pomimo wyłączników krańcowych i nie wiem czy to normalne że się tak strasznie grzeją po dwóch minutach ledwo można ich dotknąć czy to normalne (sprzedający twierdzi że to normalne i że mają zabezpieczenia jakieś)

  Dodano po 51 [minuty]:

  Nie zwróciłem uwagi wyłączają wyłącznik krańcowy musi być połączony z napędem ;) ale ta temperatura

  specyfikacja napędu

  Dane techniczne:
  model - JL0/6-W (NZ0/6-W)
  napęcie elektryczne - 220/230V
  częstotliwość napięcia - 50HZ
  średnica siłownika - 35 mm
  całkowita długość siłownika - 525 mm
  waga siłownika - 1,35 kg
  moment obrotowy - 6 prędkość w obrotach na minutę - 16
  moc - 100 W
  natężenie proądu - 0,50 A
  nas czas pracy - 4 min.
  limit obrotów - 42
  max uciąg siłownika - 17,50 kg

  oco chodzi z tym czasem pracy 4 minuty ?
 • #10
  adamjur1
  Level 41  
  Ogólne podejście do tematu coraz bardziej mi się podoba - nie jakieś wynalazki somróbki tylko typowe urządzenia - łątwiej będzie z serwisem.
  Ze się grzeje to normalne, a krańcówki zadziałają jak je ustawisz (imbusem)
  4 min to czas max jednego przebiegu ( czyli max długość rolety) potem zadziała wyłącznik temiczny ( czywiście w przybliżeniu, jak jest wbudowany w oś rolety to ciepło jest inaczej odprowadzane)
  Do pierwszej regulacji używam zwykle wkręcarki, trzeba ustawić tak by sie wyłączał góra -dół po np 20 cm. i potem rozszerzać do długości rolety.
  Sterowanie zdalne ustawić tak aby wystaczało czasowo na zamknięcie rolet + np 5 sekund. Wyąłczniki krańcowe odetną a już po 5 s będzie można wykonać ruch przeciwny.
  Powodzenia - zamieść fotki co z tego wyszło.
  Pozdr.J.
 • #11
  kajzer4
  Level 13  
  Zamieszczę fotki ale na razie szukam rury odpowiedniej i końcówki z łożyskiem bo nie dostałemz siłownikiem radiolinia przyjdzie w następnym tygodniu ;) sprawdzę jak będzie działało

  Dodano po 2 [minuty]:

  czyli najlepiej zaprogramować tak żeby przypadkiem nie załączyć zasilania odwrotnego ?
 • #12
  prezeswal
  VIP Meritorious for electroda.pl
  adamjur1 wrote:
  Ogólne podejście do tematu coraz bardziej mi się podoba - nie jakieś wynalazki somróbki tylko typowe urządzenia - łątwiej będzie z serwisem.

  Nieśmiało zauważam, że dział nazywa się "DIY" (co chyba należy rozumieć: "zrób to sam" :?: ).
  Gdzie kupuje się (sprzedaje) gotowe urządzenia, jak je montować i użytkować można chyba dowiedzieć się (pytać) w innych działach.
  Pozdrawiam.