Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Navibe gb337 + śrubokręt + RS232

bartosz.kolo 14 Kwi 2009 10:33 1809 1
  • #1 14 Kwi 2009 10:33
    bartosz.kolo
    Poziom 9  

Witam

Zanabyłem niedawno odbiornik GPS Navibe GB337 z zamiarem ożenienia go z mikrokontrolerem ATmega i zbudowania sobie przydatnego urządzenia na górskie wypady.

Już na starcie pojawił się jednak problem, gdyż chipset, który jest wykorzystywany przez to urządzenie to mało popularny MStar MBS2102, do którego ciężko dostać jakąś sensowną dokumentację.

Po rozmontowaniu obudowy oraz znalezieniu linii TX i RX w odbiorniku przyłączyłem je poprzez max232 do portu COM1 w komputerze. Odbiornik niby żyje, bo w okresie sekundowym przysyła na port jakieś dane, jednak są to zwykłe "krzaki" zamiast porządnych ramek NMEA.

Nie za bardzo wiem, gdzie leży problem, Ustawienia portu to 9600kbs, 8N1 czyli standardowe. Próbowałem z innymi prędkościami - krzaczy. Z racji tego, że MAX232 ma inwertery, dołożyłem do niego inwerter na tranzystorze bc547 - krzaczy nadal...

Ma ktoś może pomysł, co zrobić, by wyciągnąć z tego GPS - ładne ramki NMEA, a nie jakieś hieroglify ze znakami tekstowymi, których nie widziałem od czasów jak bawiłem się atari? Może należy coś zmienić w konfiguracji samego odbiornika, ale szczerze mówiąc to nie mogę znaleźć programu, którym można konfigurować ten chipset przez USB, a od znajomego kupiłem tylko sam moduł + ładowarkę, natomiast płyta CD z softem zginęła mu gdzieś w czasie przeprowadzki...

Może ktoś zna jakąś stronę, na której pokazano przykładowe aplikacje tego odbiornika GPS?

Pozdrawiam

0 1
  • #2 14 Kwi 2009 22:23
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

1. standardowa prędkość to 4800 8.n.1
    2. Ramki lecą binarnie dlatego masz krzaki
    3. szukaj drugiego TX, bo tylko to potrzebujesz odbiorniki maja dwa wyjścia jedno Binarne i jedno ASCII
    najwyraźniej odnalazłeś to pierwsze
    4. zrób konwerter na ASCII i tez będzie dobrze
    Powodzenia

0