Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MITSUBISHI AL-20MR-D

dkkdarch 14 Kwi 2009 12:42 2224 7
  • #1 14 Kwi 2009 12:42
    dkkdarch
    Poziom 17  

Witam
    Nie jestem elektronikiem ale potrzebuję zaadaptować sterownik MITSUBISHI AL-20MR-D do sterowania urządzenia gdzie przez wejścia analogowe będzie mierzona temperatura w kilku miejscach i w zależności od zmian będzie włączać czy wyłączać podzespoły.Jakie układy zastosować by sterownik widział i przetwarzał dane ?Jak ustawić moduł regulatora tak żeby działał w zakresie np 30 załącza i wyłącza przy 34 lub 30 + histereza 4 w górę.W sterowniku można zaprogramować PID ale nie jest mi to potrzebne.
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 14 Kwi 2009 13:42
    owenpe
    Poziom 16  

Nie wiem jakie I/O ma ten sterownik (jak masz, to wrzuć DTR-kę od niego), ale sprawa jest prosta:) Na wejścia analogowe podłączasz czujniki temperatury i w zależności od tego co na nie dostajesz wysterujesz sobie odpowiednie wyjścia cyfrowe.

0
  • #3 14 Kwi 2009 23:22
    dkkdarch
    Poziom 17  

Witam
    Tu są parametry sterownika.
    Link
    a tu manual
    Link

0
  • #4 15 Kwi 2009 08:24
    skuras
    Poziom 16  

Ten sterownik na kilku wejściach binarnych ma wejścia analogowe w standarcie 0-10V (wejścia I1-I8). Jezeli chcesz mierzyć temp. więc będziesz potrzebował kilka czujników najlepiej Pt100 oraz przetworników które Ci przekształcą zmiane rezytancji na sygnał napięciowy. Jeżelichcesz wysterować kilka urządzeń to bedziesz potrzebowałkilka przekaźników.
    Co do regulatora to ten sterownik takie cos bez problemu obsłuży.

0
  • #5 15 Kwi 2009 08:54
    owenpe
    Poziom 16  

skuras napisał:
    Ten sterownik na kilku wejściach binarnych ma wejścia analogowe w standarcie 0-10V (wejścia I1-I8). Jezeli chcesz mierzyć temp. więc będziesz potrzebował kilka czujników najlepiej Pt100 oraz przetworników które Ci przekształcą zmiane rezytancji na sygnał napięciowy. Jeżelichcesz wysterować kilka urządzeń to bedziesz potrzebowałkilka przekaźników.

Dokładnie tak jak napisał kolega:D

Cała reszta to odpowiednie połączenie bloczków, czyli napisanie programu.

0
  • #6 15 Kwi 2009 10:10
    dkkdarch
    Poziom 17  

Dzięki
    Myślałem że z tymi czujnikami będzie można wymyślić coś z tranzystorami zmieniającymi napięcie pod wpływem temperatury(czy coś takiego).
    Na pewno będzie jakaś nieduża granica błędu ale to nie musi być aż tak precyzyjne sterowanie.Zakres pomiaru od -10 do +50*C.
    Może jakieś gotowe i nie drogie przetworniki można kupić?

Pozdrawiam

0
  • #8 15 Kwi 2009 23:05
    lok56
    Poziom 12  

Witam!
    ja wykorzystałem wejscia analogowe w sterowniku MITSUBISHI AL-20MR-D w ten sposób ze zastosowałem pętle pradową 4-20 ma, Czujnik to LM 35, w nocie katałogowej jest pokazane na rysunku 9 np.
    www.ece.osu.edu/~passino/LM35.pdf
    Na wejsciu sterownika zastosowałem rezystor 500 ohm.
    jeden mankament to pomiar od 0-100 stopni.
    w moim przypadku nie grało to roli bo mierzyłem temperatury dodatnie (kolektor sł.)Zaleta petli to przewód telefoniczny 2żyły i długośc kabla (25m). program?, to zależy od fantazji programisty choć nie do końca,
    bo sterownik posiada tylko 67 bloków nie liczac wejsc i wyjść.
    pozdrawiam

0