Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w mieszkaniu - pytanie o przekrój przewodu.

14 Kwi 2009 19:48 2285 6
  • Poziom 12  
    Cześć wszystkim. Czy ktoś mógł by mi doradzić jak mam dobrać przekrój przewodu. Chodzi o to że mam w kuchni do położenia 4 gniazdka, pod pierwszym piekarnik pod drugim zmywarka pod trzecim lodówka a czwarte koło stołu podręczne np.do miksera.
  • Poziom 17  
    Moim zdaniem na instalację w kuchni warto użyć przewodu o przekroju 2,5 mm2 trzyżyłowego. Myślę że na piekarnik powinieneś zastosować osobne zabezpieczenie 16A. Pozostałe gniazda zabezpiecz też 16A zabezpieczeniem. Warto zastanowić się nad zastosowaniem P312 (różnicówka) i układu sieciowego TN-C-S lub TN-S (Jeżeli jest stara instalacja to pewnie jest układ TN-C) . Bezwarunkowo gniazda z bolcami uziemiającymi do których podpinamy przewód ochronny. Zakładam , że na klatce masz zabezpieczenie 25A. Nic nie piszesz o mocy pobieranej przez poszczególne urządzenia. Może się zdarzyć , że na klatce schodowej zadziała zabezpieczenie a w mieszkaniu nie w przypadku zbyt dużej ilości podłączonych jednocześnie urządzeń w mieszkaniu (prawo Kirchoffa się kłania)
  • Poziom 12  
    A czy można te cztery gniazda podłączyć jeden od drugiego. Urządzenia przecież nie będą chodzić cały czas?
  • Warunkowo odblokowany
    Przewody 3x2,5mm do zmywarki i piekarnika osobne obwody i gniazda, do miksera i lodówki pod 1 obwód
  • Poziom 12  
    A dlaczego tak . Przecież mało prawdopodobne że wszystko będzie chodzić na raz a po drugie rzeczy te nie chodzą cały czas.
  • Poziom 29  
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

DZIAŁ IV Wyposażenie TECHNICZNE BUDYNKÓW
    Rozdział 8
    Instalacja elektryczna

§ 188.2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia górnego (sufitowego), gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazda wtyczkowego do pralki, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników zainstalowanych na stałe.
  • Poziom 12  
    Dzięki wszystkim pomogło.