Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głowice magnetofonowe (głowica stożkowa, a głowica zwykła).

Abaddon1991 14 Kwi 2009 20:25 8228 7
  • #1 14 Kwi 2009 20:25
    Abaddon1991
    Poziom 9  

Witam.

Moje pytanie dotyczy głowic magnetofonowych.
    Posiadam magnetofon Diora MDS 702 i niestety mam już w nim wytarte głowice (chce kupić nowe).

Otóż słyszałem, że o wiele lepsze od zwykłych głowic są stożkowe. Moje pytanie brzmi... Jaka jest różnica miedzy zwykłą głowicą, a głowicą stożkową? W czym jest tak na prawdę lepsza? I czy do tego magnetofonu mogę taką głowicę wstawić (rozstaw głowicy ALPSa się zgadza, wszystko pasuje idealnie, ale czy nie będzie żadnych zakłóceń itp.)?

Pozdrawiam.

0 7
  • Pomocny post
    #2 14 Kwi 2009 20:45
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Abaddon1991 napisał:
    Witam.

...

I czy do tego magnetofonu mogę taką głowicę wstawić (rozstaw głowicy ALPSa się zgadza, wszystko pasuje idealnie, ale czy nie będzie żadnych zakłóceń itp.)?

Głowice ALPS'a pasują mechanicznie do polskich magnetofonów kasetowych. Nie trzeba nic w mechanizmie modyfikować. Wystarczy wyregulować wysokość głowicy, jeśli taka regulacja w danym magnetofonie występuje oraz skos głowicy. Wysokość jest regulowana prawą śrubą, skos lewą.

Jeśli rezystancja uzwojeń oryginalnej głowicy jest taka sama lub zbliżona do rezystancji ALPS'a, to w zasadzie nie trzeba dokonywać regulacji układu elektronicznego. Duże różnice rezystancji wymagają korekty poziomu odczytu i prądu podkładu.

Jeśli w układzie elektrycznym Twojego magnetofonu, na wejściu toru odczytu - zaraz za głowicą, jest kondensator o wartości rzędu setek pF, to po założeniu nowej głowicy może się okazać, że będzie konieczna wymiana tego kondensatora z uwagi na zniekształcenie charakterystyki odczytu.

Nie polecam kupowania głowic, które są sygnowane literami ALP i sprzedawane jako ALPS.
    Przeprowadzone próby wykazały, że mają one koszmarne przesłuchy pomiędzy prawymi ścieżkami stron kasety.
    Po nagraniu strony A, odsłuch czystej strony B wykazuje przesłuch prawej ścieżki strony A.

GM

0
  • #3 14 Kwi 2009 21:17
    Abaddon1991
    Poziom 9  

Aha.
    Jakie są różnice pomiędzy zwykłą, a stożkowa głowicą (po za wyglądem oczywiście :P)?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Kwi 2009 23:09
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #5 15 Kwi 2009 09:36
    dybas
    Poziom 37  

Może nie taki diabeł straszny. Kiedy wspominam stare czasy, w których węgierskie głowice BRG robiły za wyższą klasę, pamiętam, że człowiek chwytał się wszystkiego, aby wycisnąć coś z magnetofonu. Oczywiście głowica ma największy wpływ: dynamika, pasmo, przesłuchy i trwałość. ALPSA (prawdziwego) polecam. Mechanicznie pasuje. Tak naprawdę, to w magnetofonie należy przekonstruować cały tor wzmacniacza odczytu, wzorując się na gotowych rozwiązaniach innych firm. Co w dzisiejszych czasach jest chyba przesadą. Proponuję tak: zmniejszyć pojemność kondensatorów obciążających głowicę o ok. 30%. Następnie dokonać niezwykle starannej kalibracji toru zapisu i odczytu. Zabawy będzie mnóstwo, znając życie będzie konieczna korekta parametrów, których producent nie przewidział (prąd zapisu, czułość zapisu dla taśm chromowych itp.). Bez analizy schematu się nie obejdzie. Niezbędny także oscyloskop-choćby dla analizy charakterystyki przenoszenia. Miłej zabawy.

0
  • #6 15 Kwi 2009 14:12
    Abaddon1991
    Poziom 9  

Oscyloskop posiadam, ale czy jeszcze działa tego nie wiem :) Chyba się skuszę na głowice ALPSa (o ile jeszcze gdzieś takowe dostanę :))
    Jeszcze jedno pytanie, konieczna jest wymiana kondensatorków itp? Tzn. po za wyregulowaniem głowicy i ustawienia poziomu zapisu i odczytu jest to konieczne?

0
  • #7 15 Kwi 2009 18:12
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 15 Kwi 2009 18:43
    Abaddon1991
    Poziom 9  

dj-MatyAS napisał:

A czy wogóle czytasz te nasze wypowiedzi, czy tylko okiem rzucisz - ot tak, bez większego zainteresowania...?
    Czy wymiana będzie konieczna - zależy. Od czego - napisano powyżej.
    Pozdrawiam.

Spokojnie, chciałem się tylko upewnić, bez nerwów :)

Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam.

0