Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konwerter dmx-dab - system DMX - zakłócenia na linii

Pawel_safrane 15 Kwi 2009 00:18 7507 25
  • #1 15 Kwi 2009 00:18
    Pawel_safrane
    Poziom 2  

Witam!

Od momentu otwarcia dyskoteki używaliśmy w klubie sterownika PILOT SGM 2000 - zaproponowano mi jednak abym zmienił sterowanie oświetleniem na Martin LJ. Zakupiłem więc kontroler DMX - DAB SYSTEM i zadowolony czekałem na człowieka który mi to zainstaluje razem z programem.
    Zakupiłem w tym celu komputer - aby służył tylko do programu. Został postawiony nowy system.

Po podpięciu konwertera początkowo wszystko było ok - po kilku jednak chwilach - konwerter przestaje reagować - gaśnie czerwona kontrolna i jednocześnie urządzenie nie otrzymują sygnału dmx.

Trzeba wyłączyć program wpiąć usb do konwertera odpalić program i wszystko jest ok.
    Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że czasem chodzi to wszystko dłużej a czasem krócej.

Na komputerze stacjonarnym - wyrzucało szybciej - na laptopie wolniej ale w ciągu nocy potrafi z 5 razy zwariować.

Urządzenia w klubie pracujące na dmx to:

Dimmer + pary 36
    4xMartin 518
    4x Mini Ultra Scan 2 (TAS)
    2x Pary Led 64
    8x tuby ledowe
    2x Głowy SCANIC ASTUTE 250

Dodam, że urządzenia w połaczeniu z PILOTEM 2000 pracują stabilnie.

Czy może ktoś miał podobny przypadek?
    Będę wdzięczny za podpowiedź.

PS. Jednocześnie nawiąże kontakt z osobą znajocą się dobrze na aranżacji oświetlenia dyskotekowego z okolic Mławy (Warszawy).

Klub: www.sundayclub.pl - na kilku zdjęciach z klubu widać oświetlenie.

Pozdrawiam.

0 25
  • #2 15 Kwi 2009 07:36
    Abili
    Poziom 19  

Witam

Należy zastosować optosplitter i powinno pomóc, zakłócenia występujące na linii DMX powodują wieszanie konwertera. Więc separacja galwaniczna konwertera od linii zlikwiduje ten problem.

AB

0
  • #3 16 Kwi 2009 14:10
    l3sz3k
    Poziom 18  

Zrób taki test i zobacz czy konwertet wiesza się również bez podłączonej linii DMX.

0
  • #4 16 Kwi 2009 19:43
    koxzco
    Poziom 12  

Mam identyczną systuację i takie samo samo lekarstwo. Restart programu i przepięcie kabla.

Ciekawostką jest że w warunkach domowcyh taka sytuacja nie występuje! Kiedy jestem na imprezie to jak najbardziej. Uziemiałem urządzenia, stosowałem terminator i nic.
    Czy pomocny będzie tylko optosplitter?

0
  • #5 16 Kwi 2009 21:52
    Doraso
    Poziom 9  

Dołączam się do pytania poprzednika bo zauważyłem u siebie podobne problemy z konwerterem.

0
  • #6 18 Kwi 2009 13:59
    l3sz3k
    Poziom 18  

koxzco napisał:
    Czy pomocny będzie tylko optosplitter?

Tak. Odseparuje on światła i urządzenia DMX od sterownika i PCta.

0
  • #7 19 Kwi 2009 02:50
    Doraso
    Poziom 9  

No to w obecnej sytuacji mając na uwadze wyżej wymienione problemy z konwerterami lepiej zainwestować w sterownik , koszt minimalnie drożej niż konwerter i optosplitter ale zakup jeden a bez kombinowania.

0
  • #8 20 Kwi 2009 09:27
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Doraso napisał:
    No to w obecnej sytuacji mając na uwadze wyżej wymienione problemy z konwerterami lepiej zainwestować w sterownik , koszt minimalnie drożej niż konwerter i optosplitter ale zakup jeden a bez kombinowania.

Problemy z tym sterownikiem to rzadkość. Najczęściej błędy w pracy wynikają z wad instalacji DMX. Manualny sterownik nie jest lepszy w dyskotece :) Żeby się przekonać na yT proszę wpisać "klub Xdemon Leszno". W tym klubie oświetlenie całej dużej sali jest "robione" przy pomocy komputera.

0
  • #9 20 Kwi 2009 10:12
    Doraso
    Poziom 9  

Ok a jakie wady w instalacji dmx powodują te zakłócenia?

0
  • #10 20 Kwi 2009 15:36
    l3sz3k
    Poziom 18  

Doraso napisał:
    1. Złe przewody DMX - powinne być kable 110om symetryczne, ekranowane i do transmisji cyfrowej.
    2. Wadliwie działające urządzenia.
    3. Wadliwie uziemione urządzenia.

0
  • #11 20 Kwi 2009 17:45
    Seba_smd
    Poziom 15  

l3sz3k napisał:
    Doraso napisał:
    1. Złe przewody DMX - powinne być kable 110om symetryczne, ekranowane i do transmisji cyfrowej.
    2. Wadliwie działające urządzenia.
    3. Wadliwie uziemione urządzenia.

Witam!
    Mam takie same problemy co koledzy z tą przejściówka, ale pod sterownikiem PILOT 2000 wszystko działa bez zarzutu. Więc to raczej cos z przejściówką a nie z instalacja DMX?

Moderowany przez pol102:

Z całą powagą ostrzegam wszystkich, którzy zechcą coś dopisać... Każdą następną "mondrość ludofą" będę nagradzać ostrzeżeniami. Z poważnego tematu zrobił się rzeczony "burdel" i znowu wracają waśnie. Zapytam retorycznie dlaczego są w tym dziale specjaliści? za co? za piękne oczy? Zastanówcie się nad argumentami zamiast ich obrażać. To, że aktualnie ze względu na zdrowie rzadziej tu zaglądam nie daje nikomu przyzwolenia na obrzucanie się błotem. 3/4 tematów z tego działu wiąże się z prądem elektrycznym powyżej 100V więc proszę wziąć pod uwagę, że najmłodsi userzy mają 13 lat.

Czas wrócić do tematu, panowie...

0
  • #12 24 Cze 2009 19:33
    markocos
    Poziom 1  

Witam.
    Też miałem problemy z tym konwerterem, próbowałem różnych sposobów ale nic nie pomagało. I znalazłem w internecie przejściówkę z optoizolatorem na http://www.seb-system.pl i śmiga bez żadnych zakłóceń i problemów. Jest tylko jeden bul trzeba mieć osobny zasilacz. Ale to nie przeszkoda ważne że działa. Cena 100zł. Potrafi ktoś dodawać nowe urządzenia w programie LJ 2.5 ?
    Pozdrawiam.

0
  • #13 28 Cze 2009 19:14
    pol102

Co do separacji linii i odsiewania bałaganu można wykorzystać transoptor z przebiciem przy 2500V. Dokładnie tak to rozwiązano w produkcie seb-system i wyceniono na 40zł więcej w stosunku do produktu dab-system.

Zarzucono mi stronniczość... trochę to śmieszne zwłaszcza z klawiatury kogoś kto napisał 2 posty. dab system wycenia goła płytkę na 60 parę złotych... ten właśnie układ jest przez pominięcie pewnego elementu bardzo wrażliwy na śmieci z linii DMX. Dokładając około 40zł mamy w seb system ten sam wrażliwy układ z transoptorem i to jeszcze w pudełku. AVT daje układ za podobne pieniądze co dab system. Nie wiem jak AVT rozwiązało kwestię stabilności pracy... Po głębszej analizie widzę, że dab system wycenia transoptory dużo drożej niż seb system.

Tak czy inaczej bez transoptorów oba układy są nadwrażliwe.

0
  • #14 14 Lip 2009 06:51
    Abili
    Poziom 19  

Witam

Z tym tylko że w konwerterze DAB-system z separacją galwaniczna nie trzeba stosować dodatkowego zasilacza.

AB

0
  • #16 14 Lip 2009 11:43
    Abili
    Poziom 19  

Witam

Istnieje coś takiego jak izolowana przetwornica DC/DC, zastosowanie takowej pozwala wykorzystać zasilanie z USB, przy równoczesnej separacji pomiędzy wejściem a wyjściem. I zewnętrzny zasilacz jest wówczas zbędny.

AB

0
  • #17 14 Lip 2009 12:23
    pol102

Abili napisał:
    Witam

Istnieje coś takiego jak izolowana przetwornica DC/DC, zastosowanie takowej pozwala wykorzystać zasilanie z USB, przy równoczesnej separacji pomiędzy wejściem a wyjściem. I zewnętrzny zasilacz jest wówczas zbędny.

AB

Ma może kolega gdzieś, przykład takiego ustrojstwa gdyż jestem szczerze zaciekawiony jak to dokładnie wygląda. Konwertery xxx-system i tak mają jedną niepodważalną wadę... brak buforowania. W tym linku, który podałem wyżej jest to rozwiązane w dużo lepszy sposób :)

0
  • #18 14 Lip 2009 14:40
    Seba_smd
    Poziom 15  

Abili napisał:
    Witam

AB

Witam
    Też jestem zainteresowany tą przetwornicą można jakieś konkrety, przykłady? Bo też pierwsze słyszę, ale człowiek nie wszystko wie.
    Pozdrawiam

0
  • #19 15 Lip 2009 08:45
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Abili napisał:
    Witam

AB

Taka separacja to guzik nie separacja, co z tego że postawisz DC/DC na zasilaniu jak i tak do komputera dasz mase i sygnały USB. Tą samą mase będziesz miał kilometr dalej na ostatniej głowie...

Jak ktoś nie wie co DC/DC to niech poszuka sobie choćby w TME

0
  • #20 15 Lip 2009 16:48
    Vampir8
    Poziom 16  

Ja tutaj nie widzę żeby masa z usb łączyła się z masa po drugiej stronie. No chyba że jest połączona w DC/DC?

konwerter dmx-dab - system DMX - zakłócenia na linii
    modowany uDMX anyma

0
  • #21 15 Lip 2009 17:01
    bolek

Napisane bylo w takim kontekście że dla mnie oczywistym jest że chodzi o postawienie samej DC/DC. Schemat dany przez Vampira jest jak najbardziej OK - DC/DC+opto

0
  • #22 16 Lip 2009 12:53
    Seba_smd
    Poziom 15  

Abili napisał:
    Witam

AB

Witam.
    Według mnie to nie separacja lub izolacja tylko filtracja zakłóceń. Ale mogę się mylić.
    Pozdrawiam.

0
  • #23 16 Lip 2009 13:04
    bolek

Nie, ogólnie DC/DC odseparuje zasilanie, chyba że kupisz taką z "wspólną masą". Zakłóceń to ona wygeneruje wiecej jak stabilizator liniowy, którego tanie modele nawet nie mają.

0
  • #24 17 Paź 2009 17:34
    Wujek94
    Poziom 9  

A ja z kolei mam problem. Poszukuję schematów konvertera USB na własnie DMX (in i out oczywiście:)) Mógłby mi ktoś podać taki w miare prosty schemat [ponieważ jestem początkujący]. Nie interesują mnie schematy na LPT poniewać nie mam tego gniazda w kompie :}

Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Wojciech

0
  • #26 18 Paź 2009 13:06
    Wujek94
    Poziom 9  

Dzięki serdeczne za pomoc :).:)

PzDr wujek

0