Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Ariston BMBL 2022C - spalony moduł

case_ms 15 Apr 2009 06:18 5596 9
    case_ms
    Level 10  
    Witam Serdecznie - jestem tu nowy i postaram się nie namieszać. Wczoraj było jakieś przepięcie w domu, no i są skutki :( do lodówki doszła jeszcze listwa i transformatory oświetleniowe....
    Na płytce spaliły się 3 elementy - ale niestety ich symbole się również spaliły.

Lodówka Ariston BMBL 2022C - spalony modułLodówka Ariston BMBL 2022C - spalony moduł

Znajomy elektronik sprawdzał następne elementy - tj. diody i rezystor i to jest OK. Cena modułu - 300pln i czas w jakim go dostane mnie załamuje...

Proszę o pomoc :(

Pozdrawiam Marek
    Alfax
    Level 28  
    Witam
    Te spalone niebieskie elementy to warystory. Na jednym z nich (oznaczonym RV14) są widoczne jego oznaczenia, a na tym drugim (RV02) nie da się nic odczytać, ale spróbuj odnaleźć te odstrzelone fragmenty tego warystora, tam powinny być symbole. Trzeci spalony element, rezystor - tu też po wylutowaniu i ostrożnym obtarciu z kopcia warto go dobrze obejrzeć, może zachowała się chociaż część symbolu.

Jest spora szansa, że po wymianie tych elementów lodówka zadziała.
    case_ms
    Level 10  
    Witam - dzięki za szybką odpowiedz - niestety z tego większego elementu odpadły oba boki - z czego jeden - ten z symbolami eksplodował i go nie ma - szukałem go godzinę.... Z rezystora też lipa bo nie ma szans tego odczytać :(

To znalazłem w pewnym sklepie netowym :

http://zamienne.com.pl/index.php?products=product&prod_id=2

Czy ktoś może mi pomóc? Lodówka jest na gwarancji - ale gwarancja nie podbita - zakup dokonany 09.2008 - ale czy uznają mi taką reklamację? I gwarancje na podstawie paragonu? ;( wszystko przez babkę bo wyrwała kabel z puszki z bezpiecznikami i coś musiało się zewrzeć...

POMOCY!!
    Alfax
    Level 28  
    Witam
    Wątpię, aby serwis (nawet, gdybyś miał wszystkie papiery w porządku) naprawił ci tą lodówkę na gwarancji. W niemal wszystkich gwarancjach jest zastrzeżenie, że nie obejmuje ona przypadków, gdy: cytuję "Uszkodzenie jest wynikiem pożaru, powodzi, silnych
    udarów elektrycznych wywołanych przez wyładowania
    piorunowe lub przepięcia w sieci energetycznej, zalania
    cieczami itp." - to cytat z gwarancji mojej firmy, w innych są bardzo podobne zapisy.

Co do modułu - możesz kupować, ale to zawsze zdążysz. Moim zdaniem lepiej jest popróbować naprawić uszkodzony - a może się okazać, że ponad 200 zł zostanie ci w kieszeni.
    Zrób trochę jak najlepszych zdjęć płytki w okolicy uszkodzenia, z obu stron (od strony elementów i druku), a ja spróbuję ci pomóc.
    Pozdrawiam
    case_ms
    Level 10  
    Oto foty - dzwoniłem do serwisu i pytał się czy gwarancja podbita :) oczywiście ze nie jest podbita ale ściemniłem. No i skąd wiem ze to moduł.. :/

Oto foty :

Lodówka Ariston BMBL 2022C - spalony modułLodówka Ariston BMBL 2022C - spalony modułLodówka Ariston BMBL 2022C - spalony modułLodówka Ariston BMBL 2022C - spalony moduł

Lodówka Ariston BMBL 2022C - spalony modułLodówka Ariston BMBL 2022C - spalony modułLodówka Ariston BMBL 2022C - spalony modułLodówka Ariston BMBL 2022C - spalony moduł

Lodówka Ariston BMBL 2022C - spalony modułLodówka Ariston BMBL 2022C - spalony moduł

Jeszcze jakieś potrzebne ? Dzięki z góry za pomoc :)
    Jadę go wsadzić do lodówki bo ten z serwisu może dziś przyjedzie - ale wątpię aby to przeszło.. :(
    Alfax
    Level 28  
    Jakbyś mógł, to daj jeszcze fotkę płytki od strony druku, obejmującą większy jej fragment w okolicy uszkodzenia, ok?
    case_ms
    Level 10  

ok - dzięki jeszcze raz :)

Jadę ją zamontować
  • Helpful post
    Alfax
    Level 28  
    Witam,
    Ok, obejrzałem i tak: warystor RV14 to SIOV-S07K275, (Urms 275V, W max 21J, Imax 1200A), a warystor RV02 to najprawdopodobniej SIOV-S10K275 (ewentualnie SIOV-S14K275 - można to sprawdzić mierząc jego średnicę i porównując z opisem stąd: Link). Rezystor to jest rezystor bezpiecznikowy, co do wartości, cóż, ja bym dał nie więcej jak 4,7 ohm. Moc 2W.

Ale zanim kupowałbyś części, moduł można na szybko sprawdzić. Wylutuj tylko te uszkodzone elementy, w miejsce rezystora daj zworkę z drutu ( w miejsce warystorów nic nie dawaj), umyj płytkę spirytusem ze spalenizny i możesz włączyć moduł. Jak zadziała, to kup i wlutuj nowe elementy, zrób z drutu nową ścieżkę w miejsce starej, która wyparowała (zobacz zdjęcie) i ... pomyślnego chłodzenia :-)

Lodówka Ariston BMBL 2022C - spalony moduł
    case_ms
    Level 10  
    Dzięki serdeczne jak nie wiem co :):):):):):):)

Jutro ma byc serwis tylko gwarancje musze podbic bo powiedzieli ze zaplace za przyjazd jak nie bedzie pieczątek - a pozniej sie okaże - zobaczymy. Poczekam do jutro i daje do zaopatrzenia częsci :D i tak się przydadzą bo stara płytka chyba u mnie zostaje :):):):)

Dzięki śliczne i pozdrawiam
    gregornbnf
    Level 2  
    Witam
    Chciałem się podczepić pod temat bo kolega ma tutaj wyraźne fotki a dokładnie chodziło by mi o typ tranzystora Q015 mam przed sobą właśnie taki moduł niestety w momencie jak go dostałem do rąk to nie było już tego tranzystora bo właściciel lodówki próbował zrobić coś na własną rękę i niestety wyrzucił jego resztki. Z góry dzięki za szybką odpowiedź .
    Pozdrawiam forumowiczów.

Dodano po 53 [minuty]:

drogą dedukcji doszedłem do tego ,że najprawdopodobniej jest to triak z0107. Jutro kupimy i zobaczymy Pozdro:)