Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super Star 360FM, modulacja SSB jest nieprzyjemna, piskliwa.

15 Kwi 2009 07:24 1811 5
  • Poziom 23  
    Witam!
    Reanimowałem ze zgliszcz radio jak w temacie. Okazuje się, że po zestrojeniu ma się całkiem dobrze. Ale występuje jeden mankament. Modulacja w AM/FM jest całkowicie poprawna, przyjemna do ucha co podkreślają korespondenci. Natomiast w SSB modulacja ta robi się nieprzyjemna, piskliwa. Korespondenci podkreślają, że brak w niej niskich częstotliwości. Próbowałem wpływać na jej charakterystykę zmieniając mikrofony, pojemności ale nie wiele to pomaga. W tej chwili brak mi już pomysłów. Muszę dodać, że oprócz generatora GDO i częstościomierza nie mam w tej chwili innego sprzętu pomiarowego.
    Może znajdzie się ktoś z kolegów z jakimś pomysłem dotyczącym zmiany charakterystyki przenoszenia tego toru?.
    Pozdrawiam!
  • AdexAdex
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    birband napisał:
    Natomiast w SSB modulacja ta robi się nieprzyjemna, piskliwa.

Prawdopodobnie masz zły prąd spoczynkowy driver-a i/lub stopnia mocy w.cz. (końcówki) .
    Cytat:
    Muszę dodać, że oprócz generatora GDO i częstościomierza nie mam w tej chwili innego sprzętu pomiarowego.

Ale masz chyba jakiś Voltomierz i Amperomierz. :D

Prąd spoczynkowy ustawiasz przez regulację napięcia polaryzacji bazy.
    A miernik musisz podłączyć pomiędzy +zasilania a kolektor.
    Ustaw prądy spoczynkowe na około 30mA-driver a 80mA-końcówka mocy , przy wciśniętym PTT na SSB bez modulacji (wysterowania sygnałem m.cz.).

Pozdrawiam.
  • AdexAdex
  • Poziom 23  
    SP5ANJ myślisz, że to chodzi o prądy spoczynkowe?. Szczerze powiedziawszy nie brałem tego pod uwagę, gdyż pomimo, żen radio jest wiekowe to tranzystory są oryginalne i nie widać ingerencji w ich obwodach. Oczywiście, że sprawdzę ich ustawienia. Do tej pory moją uwagę skupiłem na dokładnym zrównoważeniu modulatora i to chyba mi nie żle wyszło. Odnośnie samego ustawienia chyba dam rade - mam serwisówkę z dokładnym opisem regulacji:D
    Ale dzięki za sugestie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Pomierzyłem wspomniane prądy spoczynkowe i szczerze powiedziawszy były różnice co do opisów w manualu, no właśnie ale:
    Znalazłem 3 źródła opisujące modernizacje i regulacje prądów spoczynkowych w tych radiach i każde podaje inne wartości dla drivera c2166:
    1. 10mA
    2. 30mA
    3. 100mA
    Wartość zmierzona to ponad 100mA. W Jacksonie prąd dla tego tranzystora ustawiany jest na 50mA.
    Wiem, że wartości te uzależnione są od klasy wzmacniacza - jakimi kryteriami się kierować, żeby ustawić poprawnie te wartości?. Dodam jeszcze, że końcówka jest na jednym tranzystorze zgodnie z tym co na załączonym obrazku.

Super Star 360FM, modulacja SSB jest nieprzyjemna, piskliwa.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Jakie prądy spoczynkowe i liniowość stopnia wzmacniacza , to temat trudny.
    Nie będę się wypowiadał bo są lepsi ode mnie. :D
    -----------------------
    Najlepszą metodą sprawdzenia jak i czy poprawnie pracuje wzmacniacz (chodzi o zniekształcenia w klasie) jest chyba metoda dwu-tonowa.
    Na wejście m.cz. nadajnika podajesz sygnał z generatora (właściwie to z dwóch generatorów) dwa tony (dżwięki) o takiej samej amplitudzie (przybliżonej)(około np. 100mV).
    W tedy po włączeniu nadawania na wyjściu nadajnika podłączasz oscyloskop i widzisz wykres sygnału.
    Regulując PRK-iem polaryzacji bazy (czytaj : prądem spoczynkowym) musisz doprowadzić na wykresie oscyloskopu sygnał bardzo podobny do zmodulowanego w 100% AM-u.
    Oczywiście nie ma modulacji 100% AM (chociaż niektórzy tak piszą :D) .

Przy bardzo poprawnej liniowości (prądach spoczynkowych) na wykresie pojawia się "piękna" dwu połówkowa tzw. sinusoida, idealnie pasująca (symetrycznie) nad osią i pod nią. :D
    To po prostu widać jak będziesz zmieniał prąd bazy.
    -----------------------
    Druga metoda (prostsza) to na tzw. "pałę", ustawiasz 20-40mA driver a 40-100mA wzm. mocy.
    -----------------------

Ja osobiście ustawiam 20mA i 60mA i ładnie słychać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    OK dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
    Pozdrawiam!

Temat wyczerpany - można zamknąć!