Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President missouri?

preem4 15 Kwi 2009 09:35 7109 19
  • #1 15 Kwi 2009 09:35
    preem4
    Poziom 10  

Witam dostałem antenkę President podobną z wyglądu do missouri tylko nie jest ona na magnes a do montażu na stałe (może jest to jednak missouri?) Niestety nie wiem jaką długość powinien mieć bat anteny bo zauważyłem że jest przycięty od spodu co powoduje problem z zestrojeniem - kiedy wsunę ją do końca w cewkę otrzymuję SWR około 2,5 bez względu na regulację na antenie (krążkiem na antenie) jednak gdy wyciągnę antene mniej wiecej o połowę z cewki SWR utrzymuje się kanał 1 - 1 , 20 - 1,2 , 40 - 1,5 bez wzdlędu na regulację (krążkiem) wskazniki na SWR miarce pokazują Lewy tzn WATT bez względu na wszystko 2, natomiast prawy tzn SWR tak jak pisałem wyżej.
    Czy mam rozumieć ze antena może być uszkodzona? - kabelek przy niej zostawiłem od lemm AT 1200 tzn około 4,5 m
    Co najlepiej zrobić aby w/w antenka wzorowo zadziałała z Alanem 100 plus?

0 19
  • #2 15 Kwi 2009 09:44
    kajoj6661
    Warunkowo odblokowany

missouri powinna mieć 0,72cm długości,sprawdz jeszcze innym miernikiem swr

0
  • #3 15 Kwi 2009 10:05
    c2h5oh
    Moderator

kajoj6661 napisał:

Nie wprowadzaj Kolegi w błąd. Promiennik o tej długości będzie pracował na częstotliwości ponad 10 GHz (ćwiartka), a już na pewno nie będzie pracował na 27 MHz w dodatku z cewką tej anteny...

0
  • #4 15 Kwi 2009 15:35
    preem4
    Poziom 10  

c2h5oh napisał:
    kajoj6661 napisał:

Nie wprowadzaj Kolegi w błąd. Promiennik o tej długości będzie pracował na częstotliwości ponad 10 GHz (ćwiartka), a już na pewno nie będzie pracował na 27 MHz w dodatku z cewką tej anteny...

Skoro tak to ja juz nic nie wiem, jaką konkretnie długość powinien mieć sam bat tej anteny?

Dodano po 3 [godziny] 20 [minuty]:

Chyba wkradł się błąd w moim poście za co z góry przepraszam .

W końcu juz nie wiem cóz to za antena bo niema ona szklanej cewki jak missouri za to promiennik ma identyczny a cewkę natomiast cewka z zewnątrz jest identyczna do President Oregon.
    Wiem tyle że jest to oryginalna , nie kombinowana antena president całość od szczytu promiennika do końca cewki wynosi około 72 cm a sam promiennik około 62 cm - czy jest to odpowiednia długość? jeśli nie to co mam zroić aby przedłużyć i o ile cm?

0
  • #5 15 Kwi 2009 21:01
    kajoj6661
    Warunkowo odblokowany

wrzuc fotkę tej antenki

0
  • #8 12 Maj 2009 07:53
    preem4
    Poziom 10  

Ok wielkie dzięki za pomoc w rozwikłaniu zagadki, okazuje się jednak że moja antenka była ok 3cm przycięta (strojona do busa t4) i teraz mam problem z zestrojeniem jej do renault kangoo. Czy jest możliwość przedłużenia takiego bata?
    Pozdrawiam

0
  • #9 12 Maj 2009 19:31
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

TAK. Przedłuż go o następne 5cm i zestrój. :D

Pozdrawiam.

0
  • #10 12 Maj 2009 19:41
    aviko

Poziom 17  

To dziwne, że ktoś musiał przycinać bacik, ucięta jest na dole czy na gorze? Bo tam chyba trzeba poluzować koniec tego metalu w który wchodzi bat i sądząc po śladach na moim bacie, widzę iż całkiem sporo bata mogłoby wejść do środka.

W którym miejscu się u ciebie stroi? Mam oregonkę i podstawa z cewką jest taka sama (z zewnątrz). Jeśli chcesz mogę ją otworzyć i policzyć zwoje. Być może cewki (te na dole) są takie same gdyż twoja ma jeszcze te "elementy" na bacie. Gdybym jakimś cudem miał rację to może wystarczy założyć bat o długości bata oregonki i będziesz miał oregonkę :) tylko to dość długa antena. Na moje ślepe oko może mieć około 150-160cm. Jeśli rozchodzi się o odbiór mam na niej super. Z nadawaniem nie sprawdzałem ponieważ iż nie miałem takowej okazji. Na kilka przeprowadzonych rozmów na trasie pomiędzy mobilami najdalej rozmawiałem z kimś jadącym 15km przede mną (licząc według słupków na drodze). Zaznaczam, że droga w tym miejscu wiedzie praktycznie w linii prostej.

Z tego co widzę oraz słyszę to ludzie sobie ją chwalą.

A teraz idę do auta po antenę celem rozkręcenia i podzielenia się tym co moim oczom się ukaże. Sam jestem niezmiernie ciekaw czy w środku jest to samo, być może kiedyś zaistnieje u mnie potrzeba konwersji to modelu typu krótkiego.
    President missouri? President missouri?

0
  • #11 12 Maj 2009 21:00
    preem4
    Poziom 10  

super dzięki za pomoc i fatygę oczywiście . jak byś mógł zmierzyć bat od oregonki (żebym wiedział jaki kupić) to będę wdzięczny. mój bat jest przycięty od dołu. jeszcze raz dziękuję pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #12 12 Maj 2009 22:46
    aviko

Poziom 17  

Możesz sprawdzić jak wygląda Twoja antena wewnątrz? Rozbiera się banalnie łatwo. Należy odkręcić bat wraz z podstawą w której jest osadzony. Powinno pójść łatwo, w razie wu jest nacięcie na klucz. Następnie odkręcasz plastikową nakrętkę (u mnie koloru szarego) i zsuwasz niczym gumę po stosunku plastikową osłonę cewki. Jest okazja do oczyszczenia gwintów i innych skorodowanych bądź utlenionych miejsc.

Pytanie do znawców: Czy można na elementach gwintowanych użyć w śladowych ilościach smaru typu "Silikon + teflon" ? Ponieważ taki akurat posiadam. Nie oczekuję, że zadziała jak falołap ale może uchowa cewkę od wilgoci. Taki przynajmniej mam zamysł.

Idę po antenę.

Wróciłem.

Długość bata wraz z trzymakiem (bat wyciągnięty na max) 144cm - wydaje mi się, że bat był skracany ponieważ na 40 ledwie drgnie wskazówka SWR na 1 kanale mam 1,3 i brakuje mi paru cm żeby wyrównać niemniej wynik akceptowalny.

President missouri? President missouri? President missouri? President missouri? President missouri?

Porównując Twoją antenę ze zdjęciem ten krążek siedzi zdecydowanie za nisko. Nie masz przypadkiem bacika schowanego wgłąb anteny? U mnie jest tam sporo miejsca i dziwi mnie, że ktoś skrócił promiennik.

0
  • #13 13 Maj 2009 13:06
    preem4
    Poziom 10  

Wielkie dziex za pomoc - zrobie sobie oregonkę i po sprawie bo nie mam pojęcia jak mam przedłużyć tamten promiennik (dospawać, dokleić czy co?)może jakiś kolega bardziej wtajemniczony mi podpowie:)?
    Oryginalna długość oregonki jak wyczytałem powinna być 155 cm.
    Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.

0
  • #14 13 Maj 2009 15:57
    aviko

Poziom 17  

155cm to długość całej anteny wraz z cewka. Wiadomo, że dostrajając antenę zmieniamy jej długość wiec ta wartość może się wahać
    +-kilka cm.

A sprawdziłeś czy masz taka sama cewkę u siebie? musi być dokładnie tyle samo zwojów co w tej żeby bat o długości oregonki pasował. Pierwsza część uzwojenia jest nawinięta jakby na metalowej rurce która stanowi jednocześnie promiennik, druga nawinięta w plastiku, żadnych odczepów. To jest antenka na grzybek typu dv a wiec nie ma tam masy.

Jak odkręcisz gwint z batem od cewki to nie chowa się tam u Ciebie kawałek bacika? :)

Jeszcze raz uważnie przeczytałem pierwszego posta i z tego co zrozumiałem to ten bacik u ciebie był cały wsunięty w cewkę. Napisałeś, że jak wysunąłeś o połowę to swr się poprawił ale na gorze jest lepiej niż na dole. Moja rada: wyciągnij ile sie tylko da, zostaw w tym uchwycie ze 3cm (ja mam 2cm a bat jeszcze raz taki). Sprawdź SWR, tam jest tak duży zapas, myślę że dasz rade ta antenę zestroić.

Aha, no i śmiem wątpię jakoby ten krążek miał jakiś wpływ na swr, a jeśli nawet to wg. mnie znikomy. On jest z metalu czy z plastiku?

0
  • #15 13 Maj 2009 20:08
    preem4
    Poziom 10  

krążek JEST Z PLASTIKU - TEŻ MI SIĘ WYDAJE ŻE MA NIEWIELE WSPÓLNEGO ZE STROJENIEM ALE COŚ PODOBNEGO JEST NA HELIKALNEJ "FLORIDA" I TAM MA OGROMNY WPŁYW BO NIEMA INNEJ MOŻLIWOŚCI REGULACJI - MOŻE SIĘ MYLĘ?

JESZCZE DZIŚ SPRAWDZĘ UZWOJENIE CEWKI I PODZIELĘ SIĘ SPOSTRZEŻENIAMI ALE TO DOPIERO WIECZOREM BO DO 19TEJ PRACUJĘ:)

Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

Nici z przeróbek na Kentucky jest 40 zwojów czyli jak dobrze liczę o 6 więcej niż na oregonce- znaczy promiennik musi zostać bez zmian. pokombinuję jeszcze z długością może się uda.
    pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

zapomniałem dodać ze drut jest cieńszy na cewce - jak się nie uda to pozostaje mi tylko lemm-ka At1200- dobre i to

Regulamin, punkt 10.9 i 15. Proszę poprawić.
    Nie kasować wpisu moderatora! /c2h5oh/

0
  • #16 13 Maj 2009 23:57
    aviko

Poziom 17  

Popatrz na drugie zdjęcie które zrobiłem. Tam widzisz odkręcony bat razem z trzymakiem. Na czubku trzymaka jest nakrętka, jak ja poluzujesz to możesz przesuwać batem w uchwycie i w ten sposób stroi się antenę. Jestem na 90% przekonany ze w tej twojej masz na tyle zapasu bata schowanego ze spokojnie zestroisz na tym, który masz. A jeśli okaże się, że cewki są takie same to możesz pokusić się o zmianę bata, może przy odrobinie szczęścia będzie pracować z parametrami zbliżonymi do oregonki. W oregonie bat dość mocno się zwęża pod koniec nie wiem czy taki uda ci się dobrać.

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

1. Czy możesz zrobić jakąś fotkę cewki?
    2. Czy udało sie rozkręcić trzymanie bata - celem sprawdzenia czy da się trochę wyciągnąć?

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić ten post, oraz poprzednie.
    Użyj przycisku President missouri? przed wysłaniem postu.
    Upominam po raz ostatni. Kolejne tak napisane posty będą usuwane.
    Nie kasować wpisu. /c2h5oh/

Szanowny Panie Moderatorze. Gdybym miał możliwość użycia polskich znaków w trakcie pisania posta (postu?) to z pewnością bym ich użył.

0
  • #18 15 Maj 2009 19:40
    aviko

Poziom 17  

Zamiast przedłużać bat może wystarczy dodać jeden lub nawet pół zwoja do cewki?

0
  • #19 16 Maj 2009 00:03
    SP8JUX
    Poziom 30  

preem4 napisał:
    .... bez względu na regulację na antenie (krążkiem na antenie) jednak gdy wyciągnę antene mniej wiecej o połowę z cewki SWR utrzymuje się kanał 1 - 1 , 20 - 1,2 , 40 - 1,5 bez wzdlędu na regulację (krążkiem) ....?

Ja te "KRĄŻKI" ściągam i oddaję klientom!!! ...sam widzisz, że nic dobrego nie wnoszą, ...
    Marek

0
  • #20 16 Maj 2009 07:17
    preem4
    Poziom 10  

Już zrobiłem, wyrzuciłem krążek w trzymak promiennika włożyłem kawałek drutu grubością odpowiadającego prętowi anteny dołożyłem promiennik jakieś 2,5cm tak żeby stykał się z drutem porządnie skręciłem wszystko razem i zestroiłem 1- 1,3; 20 - 1,2; 40 - około 1,3. Wielkie dzięki za pomoc i wszelkie podpowiedzi trochę zabawy było ale już jest wszystko ok
    Pozdrawiam

No temacik Zamykamy. [SP5ANJ]

0