Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz z Jabel j 20 pali się rezystor.

bmisilo 15 Apr 2009 19:17 3837 4
    bmisilo
    Level 19  
    Witam pisałem już o tym zasilaczu tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1078830.html
    Ale zamknąłem temat.W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu odbył się konkurs prac modelowych z zakresu elektroniki.Wziąłęm w nim udziłą i wygrałem.Nie zmierzam do chwalenia się ale po odebraniu mojego zasilcza podłączyłem go w domu i działał ale na drugi dzień nie.Jako tranzystor zastosowałem BD250c.Z zasilaczem nie było problemów zrobiłem go na feriach zimowych.Na pewno jest sprawyny LM317 a co do tranzystora nie wiem.Objawy napięcie jest da się regulować ale gdy podłącze np. żarówkę 21W 12V to rezystor robi się gorący i leci dym.Rozlutowałem i polutowałem efekt ten sam.Mam w domu tranzystory 2n3055 tungsram i KD502 tesla.Prosił bym o radę jak taki tranzystor podłączyć zamiast BD250.
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    Znasz układ Sziklaiego (wikipedia)? Potrzebny Ci do tego tranzystor pnp mniejszej mocy niż tamten BD250 a może to być BD140 albo BD244C. Zastosuj KD, jest lepszy niż 2N3055.

A ten rezystor - jakiej jest mocy? Przynajmniej 1W by się przydał bo w założeniu podczas normalnej pracy wydziela się tam nawet ok 0,6W mocy a to umie nieźle nagrzać/spalić zwykły rezystor.
    bmisilo
    Level 19  
    Rezystor ma 2w i 2Ω.Jeszcze wczoraj bawiłem się tym zasilacze wyminiłem tranzystor na 2n6107 i dziłał ale przez przypadek zrobiłem zwarcie i bum i smród.Teraz lm i tranzystor ma zwarcie wszędzię kupie nowy i zobacze jak działa.
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    No to poznałeś mankamenty tego rozwiązania układowego. Przydadzą się zabezpieczenia. Niedługo wrzucę.
    bmisilo
    Level 19  
    Poskładałem wszystko od nowa i nadal się jara rezystor R1.Sam LM317 bez tranzystora działa prawidłowo regulacja jest w porządku.Tranzystor jak zastosowałem to KD502 i nie działa pali rezystor pod obciążeniem żarówka 21w 12v.Później próbowałem z 2n3055 to samo.Układ montowałem według tego schematu. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6104411#610441

==========================================================

Jaki ze mnie kretyn. Do Lm317 stosowałem tranzystor npn, a ma być pnp. To kupiłem sobie, bo mam pełno właśnie npn, stabilizator ujemny Lm337. Dzięki za pomoc i przepraszam za moją głupotę. Pozdrawiam Bogdan.