Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz Symetryczny prośba o prosty schemat.

Jicc 15 Apr 2009 22:34 2271 4
 • #1
  Jicc
  Level 10  
  Witam
  Ostatnim czasy poszukuje jakiegoś schematu prostego w budowie zasilacza symetrycznego (te co znalazłem puki co przerażają mnie ilością elementów)
  Ma ktoś jakiś dobry i sprawdzony projekt?
  myślałem o jakimś układzie z którego spokojnie wyciągnął bym +-18V (chociaż głównie zależy mi na +- 5/15 [V] i prądzie około 1,5 [A] tak abym mógł sobie na początek po uruchamiać jakieś nieskomplikowane projekty)

  Myślę że transformator TS90/16 który mam na stanie podołał by mym wymaganiom za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny.

  Edycja: Nie dopisałem transformator ma dwa wyjścia 19,8V 2A
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  To trafo ma 2x19,8V/2A i jeszcze kilka innych o małej wydajności więc tak: wydajność zasilacza to będzie ok 1,4A (ciągłej, chwilowo więcej) przy napięciu ok +/-25V pod obciążeniem. Opcja wielu napięć jest możliwa ale jeśli chcesz w pełni obciążać to tylko jedną szynę napięcia ujemnego i jedną dodatniego na raz. Dla +/-18V (+/-15V) to jeszcze jest znośne trafo bo stabilizatory powinny znosić moc strat (po ok 7W na stabilizator) ale dla +/-5V to będzie wyjątkowo mało sprawne i popularne stabilizatory nie dadzą rady pracować z jakąś większą wydajnością, z resztą zobacz w karty katalogowe. Tu by było dobre trafo mające ok 2*8....9V (dla +/-5V), 2*14V....17V (dla +/-15...18V) o wydajności (chcesz 1,5A) ok 2,2A. Schematy będą nieco skomplikowane bo przy wielu napięciach wiele razy powtarza się ten sam układ, który robi to samo a może być inaczej rozwiązany. Ze swoim trafem może pomyśl o regulowanym zasilaczu, powiedzmy do 20...22V (LM317/337 lub LM350/333).
 • #4
  Jicc
  Level 10  
  czyli chyba czas wybrać się na poszukiwania trafa Zasilacz potrzebuje gdyż chcę zacząć zabawę z Atmelowskimi Mikro Kontrolerami Co do regulowanego zasilacza to się zastanowię Mam co prawda jakiś swój zrobiony na szybkiego ale szkoda o nim pisać.
  Kazioola
  Temat podany przez ciebie dotyczył zasilacza przeznaczonego do audio więc sobie go odpuściłem ale już się biorę za przeglądanie.

  EDYCJA: Jednak macie rację znalazłem na 5 stronie całkiem ciekawy schemat pokombinuje i może jutro go złożę brak mi teraz tylko LM-ów i Potencjometru(z tym będzie pewnie najgorzej)
 • Helpful post
  #5
  fuutro
  Level 43  
  Zasilacz może i do audio ale niektóre elementy toru zasila się nie tylko niestabilizowanym napięciem. Nie rozdziela się zasilaczy na "do audio" i "nie do audio" tylko na podstawie wymagań.