Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica WN. Przepalanie 2N3055

Liquidator88 16 Apr 2009 00:20 3228 3
    Liquidator88
    Level 14  
    Ostatnio zrobiłem przetwornice WN przeciwsobna na dwóch tranzystorach 2n3055. Na początku zasilałem to do ok. 20 V z zasilacza stabilizowanego. Ostatnio wpadłem na pomysł żeby do zasilania wykorzystać duży trafok z lutownicy, dane trafoka: 24 V, 160 VA. Zdecydowałem się na zmiane zasilania w celu poprawy wydajnosci, więc wyprostowałem napięcie i podłączyłem do generatora HV... Efekt był piorunujący, lecz nie długo się cieszyłem... Spłonął jeden rezystor i któryś z tranzystorów (lub nawet oby dwa lecz nie miałem już chęci tego sprawdzać), ponieważ po wymianie rezystora nic się nie "obudziło"... Podejrzewam, że został przekroczony maksymalny prąd na tranzystorach dlatego tak się stało jednak nie jestem pewny i zwracam się o pomoc. Jakie można zastosować zamienniki tych tranzystorów? chodzi o to, żeby były bardziej wytrzymałe, lub czy macie jakies ciekawe rozwiązania żeby tych tranzystorków nie palić przy tym zasilaczu? Wiem, że moge zrobić inny, lepszy układ ale chodzi mi konkretnie o ten na dwóch tranzystorach 2n3055. Z góry dziękuje za odpowiedzi :)
  • Helpful post
    mariusz.s
    Conditionally unlocked
    witam.zobacz jakie ma parametry 2N3055(70V/15A/115W)i wstaw mocniejszy np MJ15003,MJ15024,MJ11016 lub podobne,poszukaj w TME wg filtrów.
  • Helpful post
    gregor33315
    Level 13  
    BUV60- 250V/50A/250W(NPN)
    BUV18A- 120V/80A/250W(NPN)
    Liquidator88
    Level 14  
    Myślicie że tranzystory MJ11016 powinny wytrzymać? bo do tanich nie należą... Macie jakieś proste pomysły aby zabezpieczyć tranzystory przed spaleniem a żeby chodziły na tym zasilaczu, który podalem?

Zasilacz, który chce uzyć to dokładnie: "Trafo ochronny typ TOS-160" 24 V na uzwojeniu wtórnym 160 VA.

To przetwornica która chce zasilić Tym zasilaczem:
    Przetwornica WN. Przepalanie 2N3055

Co zrobić żeby nie uwalać tych tranzystorów 2n3055? Jak ograniczyć moc na tyle zeby nie paliło tranzystorów a jednoczesnie osiągnąć maximum wydajnosci z tego układu?