Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode

jacekwozniak 13 May 2012 22:53 60596 82
Bosch
    MuNiO
    Level 26  
    [quote="phanick"]
    Motronic wrote:

Ja mam takiego bułgara, z jednym biegiem o mocy 420W.

Na tym zdjęciu to 2 biegowa z udarem.
  • Bosch
    Snake_killer
    Level 10  
    Witam
    okazało się że ta żółta wiertarka to tak naprawdę napęd do pilarki tarczowej jutro postaram się zamieścić zdjęcia.

wie ktoś jak jest z udarem w Elprom-Łowiecz Bułgaria BZ16a 650w który zamieściłem na zdjęciu nie ma tam żadnego przełącznika, a w instrukcji jest niby opisane jak włączyć udar jest to dla mnie niestety nieczytelne.
  • Bosch
    1On
    Level 8  
    phanick wrote:
    U mnie udar włącza się kręcąc tym o to kółkiem, ale u Ciebie coś go nie widzę! Chyba ktoś odkręcił.

Dołączę się do pytań.
    Odnośnie tej konkretnej wiertarki - rozumiem, że biegi zmienia się tym "przesuwakiem" z boku wiertarki?
    Drugie pytanie (może głupie) - opiszcie mi po co są te biegi? Czy to tylko zmiana szybkości wiercenia?
    Trzecie pytanie - macie instrukcję do tej wiertarki?

Pozdrawiam.
    phanick
    Level 28  
    Tak, ten suwak na dole służy do zmiany biegów, jednak u mnie jest albo zaklinowany, albo wymaga przeczyszczenia, bo ani drgnie.

Zmiana biegu = zmniejszenie prędkości i zwiększenie momentu.
    Do odwiertów w plastiku oraz metalach potrzebna jest mniejsza prędkość, w drewnie - większa.
    jozefiak1960
    Level 1  
    wita mam takiego taką wiertarkę ale nie mam do niej uchwytu nie wiesz gdzie mogę dostać taki uchwyt?
    MaliQ
    Level 12  
    Ja odziedziczyłem (po ś.p. ojcu) jednobiegową Elprom B8, rok produkcji 1984, jedynie wymieniłem łożyska (627Z i 6000Z). Średnica szyjki wynosi 43 mm, w połączeniu ze stojakiem Celma PRXa 6 robi za wiertarkę stołową.
    phanick
    Level 28  
    MaliQ wrote:

Ja odziedziczyłem (po ś.p. ojcu) jednobiegową Elprom B8, rok produkcji 1984, jedynie wymieniłem łożyska (627Z i 6000Z). Średnica szyjki wynosi 43 mm, w połączeniu ze stojakiem Celma PRXa 6 robi za wiertarkę stołową.

Czy udało Ci się wyeliminować potworne luzy na łożysku?
    MaliQ
    Level 12  
    phanick wrote:
    Czy udało Ci się wyeliminować potworne luzy na łożysku?

Na łożysku ? Chyba kolega miał na myśli wirnik lub wrzeciono. Na wrzecionie jest lekkie bicie, jak mi się uda zdemontować uchwyt wymienię łożysko.
    phanick
    Level 28  
    MaliQ wrote:

Na łożysku ? Chyba kolega miał na myśli wirnik lub wrzeciono. Na wrzecionie jest lekkie bicie.
    Bicia to może i wcale nie ma, ale chodzi o to, że uchwyt razem z wiertłem można palcem delikatnie przemieszczać, co przy wierceniu bez napunktowania gwarantuję nietrafienie w miejsce, gdzie chcemy wiercić.
    MaliQ
    Level 12  
    phanick wrote:
    MaliQ wrote:

Na łożysku ? Chyba kolega miał na myśli wirnik lub wrzeciono. Na wrzecionie jest lekkie bicie.
    Bicia to może i wcale nie ma, ale chodzi o to, że uchwyt razem z wiertłem można palcem delikatnie przemieszczać, co przy wierceniu bez napunktowania gwarantuję nietrafienie w miejsce, gdzie chcemy wiercić.

jest boczne na wrzecionie, co prawda nie aż tak wielkie, ale czas poprawić samopoczucie urządzeniu.
    saskia
    Level 39  
    Nie pamietam dokladnie wiec zapytam, czy wewnetrzny koniec wrzeciona ma tulejke slizgowa, czy lozysko igielkowe?
    carthagoss
    Level 10  
    Mam jedną z tych mniejszych wiertarek bułgarskich taką jak na tym zdjęciu,
    ale jest jakaś nie typowa - średnica szyjki 38 mm
    z średnicą wrzeciona na którym osadzony jest uchwyt wiertarski też jest coś nie tak
    na pewno nie jest gwint 1/2" , zresztą średnica wrzeciona nie jest taka sama na całej długości: na początku 10,5 mm w środku 11,8 mm na końcu 11,4. Nie bardzo Nie bardzo wiem o co w tym chodzi. Czy ktoś się w tym orientuje. Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode
    User removed account
    User removed account  
    saskia
    Level 39  
    Wiekszosc wiertarek tej mocy i wielkosci, ma ta sama srednice pod uchwyt boczny, wiec prawie kazdy uchwyt bedzie pasowal.
    User removed account
    User removed account  
    saskia
    Level 39  
    Jeśli chciałbyś założyć uchwyt od wiertarki udarowej o sile 21 J, to będzie z pewnością za duży.
    A od miniwiertarki za mały.
    Większość wiertarek tzw. pistoletowych ma ten sam rozmiar uchwytu.
    Nie wiem, jakie ty masz wiertarki, ale moje wszystkie uchwyty mogę przekładać do którejkolwiek wiertarki. Bosch, AEG (atlas copco), Hitachi, a także wkrętarki Dewalt.
    saly
    Level 32  
    Ja mam uchwyt boczny zrobiony z kawałka kierownicy od motocykla WSK125(dwurzędówy), obejma wiertarki chyba z obejmy z rury wydechowej przymocowana do rączki, wewnątrz obejmy kawałek przeciętej i ściśniętej rury PCV 50. Rączka boczna powstała w czasach gdzie chińczyki szykowały się do wielkiego bumu i nie było jeszcze tandetnych wiertarek dorabiało się z tego co było pod ręką.
    Średnica główki jest na 42,5mm i mam uchwyt od jakiejś wiertarki TOYA (42mm) i też pasuje do bułgarki

adresfizyczny
    Level 16  
    A ja dzisiaj miło się zaskoczyłem. Znalazłem w googlach firmę która oferuje szczotki węglowe do w/w "Bułgarek" a już myślałem że trzeba będzie na specjalne zamówienie dorabiać.
    Między innymi dlatego znalazłem ten temat
    phanick
    Level 28  
    Motronic wrote:
    Poważnie? No to czary jakieś, albo to prawie robi jednak wielką różnicę, bo z żadnych które mam nie pasuje. Są za małe. Jak masz udzielac takich sugestii to zamiast "wyślij" kliknij na "anuluj". I sobie popiszesz i twoje andromy nie pójdą w świat.

To może masz jakieś same nietypowe? Ja kupiłem uniwersalny statyw do wiertarki (na 43mm) i pasuję do tego bułgara idealnie, więc mniemam, że to jakaś znormalizowana średnica mocowania pod uchwyt/statyw. A uchwyt pod rękojeść od niej też mam oryginalny.
    wiriswir
    Level 2  
    mam kilka modeli wiertarek bułgarskich elprom łowecz bz 16 650w, upm 2 420w ,b8 420w aeg ujzsb86 330w, aeg sb2 420w rosyjska ie1202b na licecji aeg lub elprom Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode ciekawym modelem jest ta w środku b8 z przedłużonym korpusem i Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode obrotami lewo-prawo

Moderated By jankolo:

Blokuję dostęp do forum za naruszenie 3.1.2 - 3.1.3

saskia
    Level 39  
    To jest typowa wkretarka na 220V.
    Jesli dobrze pamietam to aby wkrecac, trzeba docisnac ja do sruby, aby sprzeglo (regulowane) zalaczylo obroty na wrzeciono. Bez wcisniecia wrzeciono sie nie ruszy.
    Prawdopodobnie przerobione wrzeciono, bo orginal nie ma uchwytu , tylko otwor we wrzecionie do mocowania roznych wkretakow, lub nasadek.
    User removed account
    User removed account  
    saskia
    Level 39  
    Z tego co pamietam to wiele osob blokowalo sprzeglo i uzywalo ich do innych prac, bo mialy duze obroty, ale wlasnie ta szyjka to obudowa sprzegla i dlatego jest to takie dlugie. :-)
    Cala reszta to typowa zwykla wiertarka, jedynie ta przednia obudowa wrzeciona, w ktorej jednoczesnie miescilo sie sprzeglo klowe i dosc dluga sprezyna, byla montowana fabrycznie i sprzedawane jako wkretarki. Tuz przy wyjsciu wrzeciona z tej szyjki byla nakretka regulacji sily dokrecania.
    Byly nawet swego czasu nasadki do wiertarek, mocowane tak jak wiekszosc przystawek, aby mozna bylo samemu zmienic funkcje posiadanej zwyklej wiertarki.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    phanick wrote:
    Motronic wrote:
    Jakie 420? 650 W

Ja mam takiego bułgara, z jednym biegiem o mocy 420W.
    Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode

Kupiłem sobie nawet do niego statyw, jednak ta wiertarka ma dość spore luzy na wrzecionie.
    Czy można to w jakiś sposób naprawić?

Ja mam dokładnie taką samą wiertarkę (bułgarska, jednobiegowa, 420W - kupiona w Polsce). Kupiłem ją dlatego, że była tańsza niż Celma (ale Celma jest 2-biegowa i lżejsza). Pasują do niej akcesoria do Celmy (nasadka udarowa, ostrzałka do noży i nożyc...). Wypróbowałem to - nieraz posługiwałem się nasadką udarową wmontowaną do takiej wiertarki.
    saly
    Level 32  
    Jedno jest pewne nikt nie zrobi takiego filmu o chińskich wiertarka, takiej ilości tandety nic nie pomieści.
    A moja bułgarka wciąż kręci.
    theos69
    Level 9  
    Witam,
    czy ktoś może wie jaki to jest model wiertarki?

Pierwsze myślałem, że to może być właśnie Elprom, ale nie znalazłem takiego modelu.
    Dodatkowo jest naklejka na rączce (w kształcie tarczy). Niestety napisy są wytarte. Widać na tej tarczy jakieś kolory żółte i czarne.

Na górze jest pokrętło udaru, 2-biegowa, obroty prawo-lewo, regulacja obrotów.
    Kolor rączki - niebieski.

Może ktoś z Was ma taką samą?
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Ja też mam bułgarską wiertarkę, ale jednobiegową (taka, jak te krótsze na zdjęciu) o mocy 420W. Jest dobra, ale głośna i nieco ciężka. Nadmieniam, iż pasują do niej przystawki Celmy (te do tej lekkiej, zielonej Celmy), np. nasadka udarowa, przystawka do ostrzenia noży i nożyczek. Ostatnio miałem małą awarię wiertarki - zepsuł się wyłącznik, który musiałem ściągnąć z Internetu, gdyż takich nie ma w sklepach, ale już to naprawiłem.