Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode

jacekwozniak 16 Apr 2009 01:09 60644 82
    jacekwozniak
    Level 11  
    Witam serdecznie chce was spytać o pewną wiertarkę bułgarską które to są bardzo wytrzymałe i mocne tylko teraz juz dość trudno je kupić nawet używane.Ta wiertarka jest bardzo poręczna wyważona no i nie wiem co jeszcze można by dobrego o niej mówić tylko ta która będzie zamieszczona na zdjęciu to jest chyba trochę inny typ od tej o której ja myśle ponieważ ta moja była identyczna na korpusie tym od silnika a różniła sie tylko tym że pod spodem miała kółeczko do biegów i można było sobie przełączać na wolniejszy i szybszy bieg,chce sie dowiedzieć jaki to dokładnie był typ tej wiertarki dwu biegowej i czy to jeszcze gdzieś można kupić jako nową bo ta moja to mi już gdzieś zaginęła bez śladu ale przyznam sie ze robiła strasznie ciężko jak na taką mikrą wiertarkę i służyła mi ponad dziesięć lat bez żadnej naprawy i na pewno jeszcze teraz u kogoś innego dalej jeszcze chodzi. Proszę o wszystkie opinie i sugestie na ten temat użytkowników tej wiertarki lub byłych użytkowników o swoje zdanie na ten temat Proszę o odpowiedz pozdrawiam.
    Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode.

User removed account
    User removed account  
    niutat
    Level 36  
    Też mam taką dwubiegową, ma już kilkanaście lat i żadnego wiercenia się nie boi co więcej ja się jej boję bo w przypadku zaklinowania wiertła nie ma siły żeby ja utrzymać w rękach, potrafi zrzucić człowieka z konstrukcji lub drabiny :D
    jacekwozniak
    Level 11  
    Witam dzięki za wasze opinie i odpowiedzi na mój temat ale nie w tym tkwi sedno mojego pytania bo ja to doskonale wiem ze jak np.ona zablokuje na wiertle to juz lepiej nie mówić bo ją zawsze wyrwie z rąk a o pracy to już nie pisze bo widzę że każdy sam doskonale wie jakie to są wiertarki.W moim temacie chodzi mi o to jaki jest typ tej wiertarki dwubiegowej nie tej ze zdjęcia i czy gdzieś jeszcze mogę taką kupić może któryś z was już by nie potrzebował swojej to ja bym odkupił taką i jeszcze prośba do użytkowników "niutat" i "elektrit" bo jeśli macie takie wiertarki to pewnie też wiecie jaki ona ma typ i może dajcie zdjęcie na forum tej wiertarki dwubiegowej Proszę o odpowiedz Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    jacekwozniak
    Level 11  
    Witam Serdecznie i dzięki jeszcze ras za wasze odpowiedzi na mój temat ale to zdjęcie wiertarki z ebonitowa obudową to jest nie to o czym ja mowie bo ta wiertarka o której ja piszę wygląda identycznie jak te na tych moich zdjęciach zamieszczonych na początku tematu,mają wręcz taką samą obudowę z silnikiem czyli te niebieską tylko te jedne różnią sie od tych drugich tym że mają trochę inną przekładnie z przodu,jest ona trochę dłuższa i ma inne kształty jak ta przekładnia na tych zdjęciach i od spodu ma pokrętło do zmiany przełożeń z jedynki na dwójkę poza tym jest identyczna w każdym szczególe na silniku i obudowie.Proszę w miarę możliwości jeśli ktoś z was takową posiada o zamieszczenie zdjęcia tej wiertarki,myśle że wyjaśniłem tą wiertarkę dość jasno i będziecie wiedzieć o którą wiertarkę mi chodzi Proszę o odpowiedz pozdrawiam.
    saly
    Level 32  
    Mam taką o jaką chodzi, ale bez naklejki niestety.
    petarda0
    Level 18  
    Spróbuję dowiedzieć się w poniedziałek i napisać bo mieliśmy takie w firmie, ale nie wiem czy jeszcze są.
    Używałem kiedyś, ale jak dla mnie trochę za małe obroty, nasza krajowa Celma ma większe obroty, lepiej leżała mi w dłoni, była z zmianą biegów i płynnym regulatorem obrotów, kiedyś w jednym ze sklepików u nas widziałem jeszcze te regulatory do bułgarskich wiertarek Elprom.
    Ta bułgarska z Twojego zdjęcia ma 400W, a Celma Kombi 500W.
    J. Kleban
    Level 25  
    petarda0 wrote:
    Spróbuję dowiedzieć się w poniedziałek i napisać bo mieliśmy takie w firmie ale nie wiem czy jeszcze są.
    Używałem kiedyś ale jak dla mnie trochę za małe obroty, nasza krajowa Celma ma większe obroty, lepiej leżała mi w dłoni, była z zmianą biegów i płynnym regulatorem obrotów, kiedyś w jednym ze sklepików u nas widziałem jeszcze te regulatory do bułgarskich wiertarek Elprom.
    Ta bułgarska z Twojego zdjęcia ma 400W a Celma Kombi 500W

Wlasnie kolega szuka danych na temat tej 2 biegowej bulgarskiej, ktora jest bez porownania lepsza od 500 W Celmy.
    A tak poza tym (to nie do ciebie osobiscie ) porownywanie tej bulgarskiej do Celmy to tak jak porownywanie DeWalta do taniej Chinszczyzny.
    saly
    Level 32  
    Stara wielka celma (z uchwytem jak ta bułgarska z drugiego postu) ma potężną siłe ale wolne obroty, a moja bułgarska na pierwszym biegu ma dwa razy większe obroty na drugim to wogóle, no i siłę, i jest poręczniejsza i lżejsza.
    Stara celma idealna na wiertarkę stołową albo mieszadło, ale do drewna muszą być ciut większe obroty, bułgarska jest idealna.
    Gdybyście widzieli ile tych starych celm jeszcze chodzi, często ktoś przynosi do reperacji, poza przełamanym kablem i czasem włącznikiem jeszcze nic innego nie spotkalem, szczotki i reszta jest wieczne.

Model tej wiertarki to chyba
    jednobiegowa
    Elprom B8
    dwubiegowa
    Elprom UPM 2
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    A tak poza tym (to nie do ciebie osobiscie ) porownywanie tej bulgarskiej do Celmy to tak jak porownywanie DeWalta do taniej Chinszczyzny.[/quote]
    Takie porównania może robić tylko laik nie mający wiele do powiedzenia na temat tych maszyn.Żeby porównać maszyny trzeba wziąć pod uwagę modele przeznaczone do podobnych prac-nie można porównywać motoru do jazdy na żużlu ze ścigaczem inna specyfika jednego i drugiego.Jeśli chodzi o Celmę to dużo jest użytkowników zarówno jako osoby fizyczne jak też i firmy zadowolonych z tych maszyn.
    Przemysł polski robił czasami buble ale Celma na pewno do nich nie należała-trochę więcej szacunku dla polskiej firmy,która swych wyrobów nie musiała się wstydzić (wiele modeli produkowała na licencji Boscha a i Elprom chyba też)
    J. Kleban
    Level 25  
    Od 80 do 96 zajmowalem sie tym co ty , oraz uzywalem tychze narzedzi.
    Czy widziales jeszcze gdzies w uzyciu mlotowiertarke celmy ?
    Byla dosc popularna , ale tylko dlatego ze innych firm nie bylo na krajowym rynku.
    w latach 80 tych udalo mi sie sprowadzic AEG- Atlas Copco...moc ta sama, polowe mniejsza waga, sila uderzen taka sama a szybkosc wywiercenia jednego otworu w granicie dwukrotnie wieksza.
    To ze niektore wyroby Celmy pracuja do tej pory to tylko przypadek .(niektore Chinskie tez sa dosc wytrzymale)
    Jak wezmiesz pod uwage parametry wyrobow i porownasz je z parametrami potrzebnymi do wykonania obrobek do ktorych rzekomo sluzyly to bedziesz wiedzial o czym mowie.
    Mozna latwo zrobic czolg o duzej szybkosci , ale jesli dzialo bedzie do kitu to szybkosc na nic.

Dodano po 24 [minuty]:

Pamietam tez pilarki Celmy ...niektore mialy takie wibracje ze chcialy z reki wyskoczyc ..i jak taka uciac dokladnie? A pilarka Elu o tych samych parametrach robilem w latach 80 meble z plyt fornirowanych nie uzywajac podcinaka, a po 8 godzinach pracy nie tylko nie dymilo sie z silnika ale byl wrecz tylko cieply.
    jacekwozniak
    Level 11  
    Witam serdecznie szanownych użytkowników,dzięki za wasze wszystkie odpowiedzi i chce jeszcze dodać że bym chciał właśnie kupić od państwa jeszcze taką wiertarkę Elprom B8 UPM 2 bo widzę że są o nich nadal dobre opinie.wiem ze nasza krajowa Celma jest niezła szczególnie ten starszy model ten w aluminiowej obudowie ale ja pamiętam tą bułgarkę i właśnie chciałbym jeszcze taką mieć dla siebie a spotkać teraz taką na allegro jest już dość ciężko wiec może ktoś z państwa ma dostęp lub może mieć kilka takich wiertarek to bym ją chętnie kupił.Były kiedyś na allegro dwie takie bardzo tanie ale ktoś je kupił i jak sie z nim kontaktowałem to mi mówił że przeznacza je na części i tak mało za nie dał ze nie kalkuluje mu sie aby mi je sprzedał,no cóż tylko szkoda ale nic,dzięki wam za wszystkie opinie i odpowiedzi Proszę o odpowiedz pozdrawiam
    Topolski Mirosław
    J. Kleban wrote:
    Od 80 do 96 zajmowalem sie tym co ty , oraz uzywalem tychze narzedzi.
    Czy widziales jeszcze gdzies w uzyciu mlotowiertarke celmy ?
    Byla dosc popularna , ale tylko dlatego ze innych firm nie bylo na krajowym rynku.
    w latach 80 tych udalo mi sie sprowadzic AEG- Atlas Copco...moc ta sama, polowe mniejsza waga, sila uderzen taka sama a szybkosc wywiercenia jednego otworu w granicie dwukrotnie wieksza.
    To ze niektore wyroby Celmy pracuja do tej pory to tylko przypadek .(niektore Chinskie tez sa dosc wytrzymale)
    Jak wezmiesz pod uwage parametry wyrobow i porownasz je z parametrami potrzebnymi do wykonania obrobek do ktorych rzekomo sluzyly to bedziesz wiedzial o czym mowie.
    Mozna latwo zrobic czolg o duzej szybkosci , ale jesli dzialo bedzie do kitu to szybkosc na nic.

Dodano po 24 [minuty]:

Pamietam tez pilarki Celmy ...niektore mialy takie wibracje ze chcialy z reki wyskoczyc ..i jak taka uciac dokladnie? A pilarka Elu o tych samych parametrach robilem w latach 80 meble z plyt fornirowanych nie uzywajac podcinaka, a po 8 godzinach pracy nie tylko nie dymilo sie z silnika ale byl wrecz tylko cieply.

Jeśli Ci chodzi o młotek PRWg35to cały czas są ludzie którzy przynoszą go do naprawy a on był między innymi na liencji Boscha tak samo jak szlifierki kątowe którymi ludzie pracują do dziś tak samo jak wiertarki serii PRCr że już nie wspomnę o PRCb więc proszę zastanów się co piszesz
    J. Kleban
    Level 25  
    Dlaczego je przynosza do naprawy?
    To chyba tez o czyms swiadczy.
    Topolski Mirosław
    J. Kleban wrote:
    Dlaczego je przynosza do naprawy?
    To chyba tez o czyms swiadczy.

Wiesz czepiasz się i sam nie wiesz już czego .
    Do naprawy przynoszą każdą markę ponieważ nikt jeszcze nie zrobił bezawaryjnego sprzętu,a typy sprzętu Celmy podałem tylko po to żebyś zrozumiał że ten sprzęt nie jest beznadziejny i wciąż ma wiele zwolenników
    J. Kleban
    Level 25  
    OK.
    Masz racje, niepotrzebnie sie czepialem i odbieglismy od tematu :-)

A tak odnosnie napraw to mam jeszcze gdzies w kraju 4 nowe (ale zlezale) lozyska igielkowe do tej mlotowiertarki (te duze do wrzeciona) moge je odstapic bezplatnie bo ich nie uzyje, a tobie moglyby sie przydac. Trzeba tylko je przeplukac ze starego (zlezalego ) smaru i nalozyc nowy.
    ky3orr
    Level 11  
    Witam wszystkich,

posiadam wiertarkę taką jak na początku tego wątku, jednak jej typ to B8 i jest jednobiegowa.
    Nie mam pojecia jak dobrać do niej uchwyt wiertarski, gdyż informacje o stożku i zakresie mocowania są starte na uchwycie.
    Myślałem, że B8 to także oznaczenie stożka jednak po odwiedzeniu firmy BETA okazało się, że stożki wiertarskie zaczynają się od B10 (0.6mm-6mm).

czy ktoś z Was posiadający model B8 może napisać mi jaki uchwyt należy do tej wiertarki dokupić, lub co jest na nim wybite?

serdeczne dzięki za pomoc

pozdrawiam
    ziemek56
    Level 22  
    ky3or: "jaki uchwyt należy do tej wiertarki dokupić ?"
    Każda wiertarka ma na wrzecionie gwint lub stożek Morse'a - stały kąt wierzchołkowy - występują tylko w konkretnych odległych wymiarami wielkościach i albo stożek będzie od razu pasował, albo będzie wyraźnie inny (większy lub mniejszy). powinien chyba być nr 2?
    No, co do gwintów, to komuna potrafiła robić gwinty wrzecion nietypowe ale sporadycznie. Większość miała (jak w świecie):
    1/2" x 24/inch; albo 7/16" x 24/inch
    lewe oznaczenie to średnica gwintu w calach, prawe to skok gwintu - ilość zwojów na 1 cal długości śruby (to dopisałem bo nie wszyscy odczytają co wyżej)

Nie sugeruj się oznaczeniem - to jest wielkość uchwytu w danym stożku a przecież możesz chcieć np do 16 mm choć miałeś do 13 ?
    Weź wiertarkę pod pachę, idź do castormy i szczęka Tobie opadnie ile dobierzesz...!
    sujeckim
    Level 2  
    posiadam wiertarkę jednobiegową z regulacją prędkości obrotowej,wiem że jest to bułgarska wiertarka elprom ale nie wiem jaki typ,poszukuję do niej wirnika i włącznika z regulacją obrotów.
    Snake_killer
    Level 10  
    Witam
    szukałem coś na temat sprzętu który znalazłem niedawno w piwnicy u ojca dziewczyny.

wiertarką wyciągnięta z pudełka pierwszy raz nałożona głowica ,nówka przeleżała w piwnicy działa jak burza Elprom-Łowiecz Bułgaria BZ16a 650w 3.1a 400/880min max w stali 16/10mm mam do tego nasadkę udarową w zestawie, dobry to sprzęt ??
    Ojciec mówi że nie do zajechania ale on korzysta ze starej celmy, a ta leżała

jest jeszcze druga ale to to już nie wiem co to pozdrawiam

saly
    Level 32  
    No stary jak byś chciał sprzedać tą pierwszą z postu todaj znać.
    To dobry sprzęt, ta żółta to nie wiem co to jest ale widać że z czasów kiedy nie było chińszczyzny więc pewnie też solidna.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    saly
    Level 32  
    Dzisiaj nawet najmniejsza wiertarka ma dobrze ponad 1000W, może chińskie Waty.
    User removed account
    User removed account  
    phanick
    Level 28  
    Motronic wrote:
    Jakie 420? 650 W

Ja mam takiego bułgara, z jednym biegiem o mocy 420W.
    Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode Wiertarka "bułgarska" dwubiegowa. Poszukiwany mode

Kupiłem sobie nawet do niego statyw, jednak ta wiertarka ma dość spore luzy na wrzecionie.
    Czy można to w jakiś sposób naprawić?