Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wpływ szerokości opony na jazde samochodem

Pea5 16 Kwi 2009 11:59 12714 15
  • #1 16 Kwi 2009 11:59
    Pea5
    Poziom 12  

Witam serdecznie. Przymierzam się do zakupu opon zimowych (po tym ostatnim sezonie są już mocno wyeksploatowane) Mieszkam w Szczyku, więc góry. Mój samochód to VW Polo 2001, 1.4TDi 55kW i jeździł obecnie na jakiś tam oponach 185/65 R14 . Mam możliwość zakupienia w atrakcyjnej cenie rocznych opon ale szerokość się nie zgadza bo jest to 165/65 R14. Mam pytanie czy można bezpiecznie założyć te opony ? co tak właściwie się zmieni ? oraz ostatnie czy dopuszczalne jest to że dwie opony (przód) będą 165 a tył dalej 185 ? Bardzo proszę o odpowiedzi. Dziękuje z góry Pea5

0 15
  • Pomocny post
    #2 16 Kwi 2009 12:10
    marakus
    Poziom 26  

Przede wszystkim te opony będą niższe, bo cyferka określająca wysokość profilu opony 65 określa ją w stosunku do szerokości, więc musiałbyś mieć opony 165/75 albo i więcej. Polecam poszukać na google kalkulator zamienników opon. Wstawienie tych opon na przód spowoduje przekłamanie licznika km i prędkościomierza. Co do tego czy można na te felgi założyć opony o 2 rozmiary mniejsze niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony.

0
  • #3 16 Kwi 2009 12:14
    Pea5
    Poziom 12  

Problem polega na tym że nie umiem zidentyfikować oryginalnego zalecanego rozmiaru dla tego samochodu. Letnie są 175. Czy ktoś może się orientuje jak dojść do tego na jakich oponach samochód powinien jeździć ? nie mam ks serwisowej ;/
    a taki wzorzec byłby potrzebny żeby skorzystać z kalkulatora.

0
  • #4 16 Kwi 2009 12:52
    marek1977
    Poziom 33  

To zimowe zakłada sie z mniejszym rozmiarem a nie większym. Czyli jeżeli masz 175 letnie to 165 zimowe będa ok. Ale powinna byc większa wysokość opony.

-1
  • #5 16 Kwi 2009 14:35
    Pea5
    Poziom 12  

Sprawdziłem opony letnie mają rozmiar 185/60 R14. Jeśliby przyjąć że to są oryginalne opony (sa na oryginalnych VW alufelgach) to jak wynika z kalkulatora mógłbym założyć mu zimowe: 165/65 R14: http://www.oponeo.pl/narzedzia/zamienniki-opon
    Czy poprawnie rozumuje ?
    Bardzo dziękuje za poprzednie wypowiedzi :)
    dlaczego na zimę opona powinna być węższa ?
    Oraz ponawiam pytanie, jak dowiedzieć się jakie opony były zamontowane oryginalnie ? Czy olać to i sugerować się tylko tymi letnimi ?

0
  • Pomocny post
    #6 16 Kwi 2009 15:36
    kasku
    Poziom 10  

A na wlewie paliwa nie ma nalepki z rozmiarami opon i cisnieniem? Powinna być i pierwsze w kolejności to zapewne te które są fabrycznie. A nawet jak nie to weź którekolwiek z nich do kalkulatora jako główne i dobierzesz w ten sposób zamienniki. Nie powinny się różnić znacząco

1
  • #7 17 Kwi 2009 10:57
    Pea5
    Poziom 12  

Bardzo dziękuje za ostatnią poradę :) na wlewie paliwa było napisane że to są 185/55 R14. Czyli sprawa załatwiona.
    A jaką szerokość opon polecacie na zime ? 175 czy 165 ?

0
  • #8 17 Kwi 2009 11:58
    kasku
    Poziom 10  

Mi się wydaje że zimówki zaleca się zakładać węższe żeby lepiej 'wgryzały' się w śnieg, ale nie jestem tego pewien na 100%. U ciebie w górach zakładanie węższych faktycznie może mieć sens, ale na nizinach wg mnie to nie ma sensu-ja mam zimówki takie jak letnie (prawie nie widzą śniegu). Za to zwróć uwagę na możliwość założenia łańcuchów - może być tak, że zbyt duży profil opony uniemożliwi włożenie łańcuchów, bo po prostu się nie zmieszczą w nadkole. Ale to tak na marginesie, bo wątpię żeby producent nie przewidział takiego rozwiązania.

0
  • #9 18 Kwi 2009 16:43
    mitof
    Poziom 10  

Tak, na węższych oponach ciężar auta rozkłada się na mniejszej powierzchni dzięki czemu opona lepiej przeciska się przez śnieg czy błoto. Jednak szerokość opony zależna jest od felgi jaką masz, pewna tolerancja zawsze jest ale nie wiem jak w twoim przypadku. Poszukaj jeszcze na forum VWpolo.

0
  • #10 19 Kwi 2009 08:45
    Pea5
    Poziom 12  

Rozumiem, dziękuje bardzo za odp.
    Ale problem jest taki że nic o felgach na zimę nie wiem ;/ oprócz tego że to są 14. Jak sprawdzić dodatkowe parametry felgi ? są one dość stare i pordzewiałe...
    Ewentualnie mógłbym opony zimowe założyć na oryginalne VW alusy ale też nie znam ich parametrów ;/

0
  • #11 19 Kwi 2009 10:34
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 19 Kwi 2009 10:51
    ociz
    Moderator Samochody

Dodam jeszcze żeby uważać z oponami jak się do niemiec jeździ bo tam bardzo zwracają na to uwagę, a jak się np przekroczy maksymalną prędkość dopuszczalną dla opon to już wogle jak kryminalistę cie potraktują.

0
  • #13 23 Kwi 2009 14:40
    Pea5
    Poziom 12  

Dziękuje bardzo za te informacje. Tylko mam pytanie podstawowe.
    Czy w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym jest gdzieś wspomniane o tych oponach ? Czy jeśli nie ma takiego zapisku to można stosować dowolne zamienniki ?
    ciężko zakupić oponę 185/55/R14 ;/

0
  • Pomocny post
    #14 23 Kwi 2009 16:38
    766630
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 24 Kwi 2009 23:38
    Pea5
    Poziom 12  

Rozumiem georgesgr że jesteś sprzedawcą opon. Dziękuje za wcześniejsze porady, bardzo pomocne się okazały (nie miałem pojęcia że mogą wyniknąć takie konsekwencje ze źle dobranych opon) Czy w takim razie mógłbyś dobrać mi jakieś opony (mieszkam w Szczyrku co weekend dojeżdżam do Gliwic (ok 100km) na zimę ? roczny przebieg to około 20 000 i interesowały by mnie opony gdzieś do 150zł za sztukę. Dziękuje z góry

0
  • #16 25 Kwi 2009 09:52
    yaaro
    Poziom 33  

georgesgr napisał:
    Pea5 napisał:
    Bardzo dziękuje za ostatnią poradę :) na wlewie paliwa było napisane że to są 185/55 R14. Czyli sprawa załatwiona.
    A jaką szerokość opon polecacie na zime ? 175 czy 165 ?

Witam,
    Auto bylo homologowane z oponami 185/55R14 i takie powinny byc montowane, niezaleznie czy sa zimowe, czy letnie. Prawnie jest niedopuszczalne montowanie opon mniejszych, niz homologowane (glownie ze wzgledu na wskaznik obciazenia). Jedyne dopuszczalne odstepstwo dla opon zimowych, to wskaznik predkosci, ktory moze byc (i zwykle jest, narzucony przez producenta opon) o jeden mniejszy, np H zamiast V.
    Dopuszczalne jest montowanie opon o jeden rozmiar wiekszych, ale przy zachowaniu tej samej srednicy zewnetrznej, tzn. w tym przypadku 195/50R14.
    Tak to wyglada z techniczno-prawnego punktu widzenia. W praktyce kazdy robi, co chce. Wystarczy nie dac sie zlapac (uwaga jednak na ubezpieczenie w przypadku powaznego wypadku).
    Pozdrawiam, Georges

czy kiedykolwiek ktoś z czytających ten post widział świadectwo homologacji ?
    Każdy producent podaje na tym świadectwie kilka rozmiarów opon.
    Kup o rozmiar mniejsze a na pewno nie będziesz narzekał.

Dla tych co nie widzieli: http://www.licytacje.pekaoleasing.com.pl/paperclip/attached_files/609/GD1764G-homologacja.pdf

Proponuje sprawdzić dokładnie punkt 32 i do tego punkt 50/32 czyli uwagi do punktu 32.

0