Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC - unipolarny silnik krokowy - sterowanie

pac 16 Kwi 2009 14:30 5525 6
  • #1 16 Kwi 2009 14:30
    pac
    Poziom 9  

Witam,
    zostały mi w sterowniku PLC dwa wyjścia. Musze ze pomocą nich sterować silnikiem krokowym. Gdyby było 6 wyjść problemu by nie było ale mam niestety tylko 2 ostatnie wolne i tu pojawia się moje pytanie, jaki układ polecacie do sterowania silnikiem krokowym?

Myślałem nad czymś takim:
    1 wyjście - silnik w prawo
    2 wyjście - silnik lewo

W zależności od częstotliwości podawania impulsów silnik wykonuje dana liczbę kroków.

Mam jeszcze jedno pytanie czy siłowniki liniowe (aktuatory) maja już same w sobie sterowanie ? i wystarczy podać sygnał i siłownik się wysuwa, bądź chowa, adekwatnie do tego co napisałem wyżej.

PS. Co do tego układu chodzi mi o gotowe rozwiązanie spotykane na rynku ;) Mam na scalaku od drukarki coś takiego, mikroprocesor podaje sygnały na jakiś układ i ten dopiero steruje silnikiem krokowym. Niestety nie znalazłem do tego układu dokumentacji i ciężko połapać się co do czego służy.

0 6
  • #2 17 Kwi 2009 22:27
    mzs014
    Poziom 11  

Ale jak widzisz koszty są spore. Skoro jest to silnik unipolarny wiec jest bardziej przyjazny do wysterowania niż bipolarny, więc taki sterownik można zrobić mieszcząc sie w kwocie kilka zł. Osobiście polecał bym CI wykonać taki sterownik silnika krokowego na mikrokontrolerze AVR np ATmega8 lub ATmega16. Ze sterownikla PLC podawal bys sygnały (prawo , lewo) na piny Atmegi a na wyjsciu atmegi generujesz sygnały do wysterowania silnika.Na owe wyjścia Atmegi dajesz tranzystorki mocy np. BD649 którymi wysterowujesz krokowca lub zamiast tranzystorów mozesz dac scalaka np ULN2004 lub MP4020 ( są to scalone Darlingtony przystosowane do wysterowania silnikow krokowych)

Pozdrawiam

0
  • #3 18 Kwi 2009 09:19
    gigipawel
    Poziom 14  

Abyś mógł wykorzystać PLC do sterowania ilością kroków silnika krokowego musisz mieć chociaż jedno wyjście szybkie czyli DC najlepiej PTO.

0
  • #4 18 Kwi 2009 09:45
    pac
    Poziom 9  

W sterowniku PLC mam jedno wyjście PWM, które może służyć jako CLK podające częstotliwość.

Z tego co widzę gotowy sterownik kosztuje w okolicach 100zl.

Na allegro jest sterownik za 15zl L298N do czego on służy? Ma 4 wyjścia ja potrzebuje 6 ale pytam tak z ciekawości. To jest sterownik silnika bipolarnego?

0
  • #5 18 Kwi 2009 10:46
    mzs014
    Poziom 11  

Nie potrzebujesz 6 wyjść. Jeżeli jest to silnik unipolarny to ma 5 przewodów. A jeżeli masz 6 przewodów to jest to silnik uniwersalny ( wiec możesz go podpiąć jako bipolarny lub unipolarny). Podłączając go jako unipolarny 2 przewody wspólne łączysz ze sobą i do +. a pozostałe 4 służą do sterowania podając na nie mase.

Pozdrawiam

0
  • #6 18 Kwi 2009 10:52
    gigipawel
    Poziom 14  

Na sterownik silnika krokowego podajesz CLK (wyjście szybkie) z PLC i Dir ( może być nawet przekaźnikowy) z przycisku lub z PLC. Tylko poszukaj odpowiedni dla Siebie steronik do Silnika.

0
  • #7 27 Gru 2009 14:09
    thuug
    Poziom 14  

mam sterownik fbs-60mc i 4 silniki krokowe:)

3 silniki krokowe mam tak podłaczone:)
    y0- pls, y1- dir 1 silnik krokowy
    y2- pls, y3- dir 2 silnik krokowy
    y4- pls, y5- dir 3 silnik krokowy

4 chciałbym podłączyć w następujący sposób
    y16-pls, y17-dir 4 silniki krokowy:)

pytanie czy mogę tak zrobić?:)
    czy muszę zrobić coś takiego

y6-pls,y7-dir 4 silnik krokowy ?

pozdrawiam

0