Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC - unipolarny silnik krokowy - sterowanie

16 Kwi 2009 14:30 5654 6
 • Poziom 9  
  Witam,
  zostały mi w sterowniku PLC dwa wyjścia. Musze ze pomocą nich sterować silnikiem krokowym. Gdyby było 6 wyjść problemu by nie było ale mam niestety tylko 2 ostatnie wolne i tu pojawia się moje pytanie, jaki układ polecacie do sterowania silnikiem krokowym?

  Myślałem nad czymś takim:
  1 wyjście - silnik w prawo
  2 wyjście - silnik lewo

  W zależności od częstotliwości podawania impulsów silnik wykonuje dana liczbę kroków.

  Mam jeszcze jedno pytanie czy siłowniki liniowe (aktuatory) maja już same w sobie sterowanie ? i wystarczy podać sygnał i siłownik się wysuwa, bądź chowa, adekwatnie do tego co napisałem wyżej.

  PS. Co do tego układu chodzi mi o gotowe rozwiązanie spotykane na rynku ;) Mam na scalaku od drukarki coś takiego, mikroprocesor podaje sygnały na jakiś układ i ten dopiero steruje silnikiem krokowym. Niestety nie znalazłem do tego układu dokumentacji i ciężko połapać się co do czego służy.
 • Poziom 11  
  Ale jak widzisz koszty są spore. Skoro jest to silnik unipolarny wiec jest bardziej przyjazny do wysterowania niż bipolarny, więc taki sterownik można zrobić mieszcząc sie w kwocie kilka zł. Osobiście polecał bym CI wykonać taki sterownik silnika krokowego na mikrokontrolerze AVR np ATmega8 lub ATmega16. Ze sterownikla PLC podawal bys sygnały (prawo , lewo) na piny Atmegi a na wyjsciu atmegi generujesz sygnały do wysterowania silnika.Na owe wyjścia Atmegi dajesz tranzystorki mocy np. BD649 którymi wysterowujesz krokowca lub zamiast tranzystorów mozesz dac scalaka np ULN2004 lub MP4020 ( są to scalone Darlingtony przystosowane do wysterowania silnikow krokowych)

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Abyś mógł wykorzystać PLC do sterowania ilością kroków silnika krokowego musisz mieć chociaż jedno wyjście szybkie czyli DC najlepiej PTO.
 • Poziom 9  
  W sterowniku PLC mam jedno wyjście PWM, które może służyć jako CLK podające częstotliwość.

  Z tego co widzę gotowy sterownik kosztuje w okolicach 100zl.

  Na allegro jest sterownik za 15zl L298N do czego on służy? Ma 4 wyjścia ja potrzebuje 6 ale pytam tak z ciekawości. To jest sterownik silnika bipolarnego?
 • Poziom 11  
  Nie potrzebujesz 6 wyjść. Jeżeli jest to silnik unipolarny to ma 5 przewodów. A jeżeli masz 6 przewodów to jest to silnik uniwersalny ( wiec możesz go podpiąć jako bipolarny lub unipolarny). Podłączając go jako unipolarny 2 przewody wspólne łączysz ze sobą i do +. a pozostałe 4 służą do sterowania podając na nie mase.

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Na sterownik silnika krokowego podajesz CLK (wyjście szybkie) z PLC i Dir ( może być nawet przekaźnikowy) z przycisku lub z PLC. Tylko poszukaj odpowiedni dla Siebie steronik do Silnika.
 • Poziom 14  
  mam sterownik fbs-60mc i 4 silniki krokowe:)

  3 silniki krokowe mam tak podłaczone:)
  y0- pls, y1- dir 1 silnik krokowy
  y2- pls, y3- dir 2 silnik krokowy
  y4- pls, y5- dir 3 silnik krokowy

  4 chciałbym podłączyć w następujący sposób
  y16-pls, y17-dir 4 silniki krokowy:)

  pytanie czy mogę tak zrobić?:)
  czy muszę zrobić coś takiego

  y6-pls,y7-dir 4 silnik krokowy ?

  pozdrawiam