Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy do zastosowań audio 250W - projekt

Qwet 26 Gru 2018 10:14 422974 1147
  • #1141 26 Gru 2018 10:14
    elektryku5
    Poziom 38  

ukixx napisał:
    Tylko że tutaj kontroler jest po stronie pierwotnej i aby to zrobić należy zastosować transoptor tak jak w konstrukcjach z UC3842. A zmiana PWM na sztywno nic nie da gdyż napięcie wyjsciowe będzie do pewnego stopnia uzależnione od obciążenia.

Dołożenie stabilizacji w taki sposób może by coś dało, tylko pytanie czy nie będzie problemu ze stabilizacją w przypadku nierówno obciążonych "połówek".

No i do porządnej stabilizacji przydałby się trochę większy zapas napięcia na transformatorze, chyba że tutaj lekkie przysiadanie nie będzie miało znaczenia.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #1142 26 Gru 2018 12:21
    wald_cezar
    Poziom 10  

Przysiadanie nie ma znaczenia zasilacz chcę wykorzystać do zasilania 2x końcówka mocy w klasie D 1000w,której maksymalne napięcie zasilania to 2x100v itego muszę się trzymać .Nie wiem czy stabilizacja da radę w takim zastosowaniu zasilacza (nierównomierny,skokowy pobór prądu)

• Relpol
  • #1143 26 Gru 2018 12:23
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

wald_cezar napisał:
    chcę wykorzystać do zasilania 2x końcówka mocy w klasie D 1000w

A jak zasilacz 250W ma obsłużyć końcówkę 1000W?

Kup od razu spawarkę invertorową i po problemie.

• #1144 26 Gru 2018 12:30
    wald_cezar
    Poziom 10  

Zasilacz ma troszkę więcej niż 250w .Grzałka na wyjściu pobierała 8A przy 190v

• #1145 26 Gru 2018 20:40
    ukixx
    Poziom 19  

elektryku5 napisał:
    Dołożenie stabilizacji w taki sposób może by coś dało, tylko pytanie czy nie będzie problemu ze stabilizacją w przypadku nierówno obciążonych "połówek".

Jeżeli dławiki wyjściowe będą nawinięte na jednym rdzeniu tak jak w zasilaczu ATX to żadnego problemu nie będzie.

wald_cezar napisał:
    .Nie wiem czy stabilizacja da radę w takim zastosowaniu zasilacza (nierównomierny,skokowy pobór prądu)

Jeżeli będzie to stabilizacja tylko napięcia to nie będzie żadnego problemu. W przypadku ograniczenia prądu taki zasilacz mógłby się zadławić. Ale dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jak największej pojemności wyjściowej.

Strumien swiadomosci swia napisał:
    spawarkę invertorową

Dlaczego jeszcze żyjemy w średniowieczu z nazewnictwem pochodzącym chyba od falownika tyrystorowego stosowanego w pierwszych tego typu spawarkach skoro w obecnych spawarkach stosuje się falowniki tranzystorowe i wszystkie inne kraje na świecie potrafią przyjąć słowo inwerter :?:

Cytat:
    Zgodnie z odmianą słowa inwerter, urządzenie to powinno nosić nazwęspawarka inwerterowa”, jednak przyjęła się forma „spawarka inwertorowa”, i taka forma jest stosowana w polskich opracowaniach naukowych.

• #1146 26 Gru 2018 20:46
    lechoo
    Poziom 39  

wald_cezar napisał:
    Rozumiem może ktoś ma jakiś pomysł na zredukowanie napięcia bez przezwajania transformatora?
    Transformatora nie chciałbym przezwajać bo zastosowałem od spawarki pierwotne 12 zw,gdy na wtórnym odwinąłbym jeden zwój stracę za dużo wolt .
    W tej chwili mam 2x113V a potrzebuję około 2x105 max.
    Przy obciążeniu grzałką 2000w napięcie spadło do 2x95V czyli 190V przy prądzie 8A

Jeśli w oknie rdzenia jest choć trochę wolnego miejsca, to może spróbuj dowinąć tam 1 zwój i połącz go w szereg z uzwojeniem pierwotnym.

• #1147 26 Gru 2018 21:32
    ukixx
    Poziom 19  

Tylko że po dowinięciu jednego zwoju na pierwotnym napięcie bez obciążenia owszem spadnie do ok 104V ale pod obciążeniem również będzie niższe i wyniesie ok 87V zamiast obecnych 95V.

• #1148 27 Gru 2018 20:15
    wald_cezar
    Poziom 10  

Spróbuję dołożyć jeden zwój na pierwotnym chyba najlepsze rozwiązanie bez kombinacji ze stabilizacją itp.
    Dzięki wszystkim za zainteresowanie i porady