Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy do zastosowań audio 250W - projekt

Qwet 26 Gru 2018 10:14 433282 1147
 • #1141
  elektryku5
  Poziom 38  
  ukixx napisał:
  Tylko że tutaj kontroler jest po stronie pierwotnej i aby to zrobić należy zastosować transoptor tak jak w konstrukcjach z UC3842. A zmiana PWM na sztywno nic nie da gdyż napięcie wyjsciowe będzie do pewnego stopnia uzależnione od obciążenia.


  Dołożenie stabilizacji w taki sposób może by coś dało, tylko pytanie czy nie będzie problemu ze stabilizacją w przypadku nierówno obciążonych "połówek".

  No i do porządnej stabilizacji przydałby się trochę większy zapas napięcia na transformatorze, chyba że tutaj lekkie przysiadanie nie będzie miało znaczenia.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #1142
  wald_cezar
  Poziom 11  
  Przysiadanie nie ma znaczenia zasilacz chcę wykorzystać do zasilania 2x końcówka mocy w klasie D 1000w,której maksymalne napięcie zasilania to 2x100v itego muszę się trzymać .Nie wiem czy stabilizacja da radę w takim zastosowaniu zasilacza (nierównomierny,skokowy pobór prądu)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #1143
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  
  wald_cezar napisał:
  chcę wykorzystać do zasilania 2x końcówka mocy w klasie D 1000w

  A jak zasilacz 250W ma obsłużyć końcówkę 1000W?

  Kup od razu spawarkę invertorową i po problemie.
 • #1145
  ukixx
  Poziom 20  
  elektryku5 napisał:
  Dołożenie stabilizacji w taki sposób może by coś dało, tylko pytanie czy nie będzie problemu ze stabilizacją w przypadku nierówno obciążonych "połówek".

  Jeżeli dławiki wyjściowe będą nawinięte na jednym rdzeniu tak jak w zasilaczu ATX to żadnego problemu nie będzie.

  wald_cezar napisał:
  .Nie wiem czy stabilizacja da radę w takim zastosowaniu zasilacza (nierównomierny,skokowy pobór prądu)

  Jeżeli będzie to stabilizacja tylko napięcia to nie będzie żadnego problemu. W przypadku ograniczenia prądu taki zasilacz mógłby się zadławić. Ale dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jak największej pojemności wyjściowej.

  Strumien swiadomosci swia napisał:
  spawarkę invertorową

  Dlaczego jeszcze żyjemy w średniowieczu z nazewnictwem pochodzącym chyba od falownika tyrystorowego stosowanego w pierwszych tego typu spawarkach skoro w obecnych spawarkach stosuje się falowniki tranzystorowe i wszystkie inne kraje na świecie potrafią przyjąć słowo inwerter :?:

  Cytat:
  Zgodnie z odmianą słowa inwerter, urządzenie to powinno nosić nazwęspawarka inwerterowa”, jednak przyjęła się forma „spawarka inwertorowa”, i taka forma jest stosowana w polskich opracowaniach naukowych.
 • #1146
  lechoo
  Poziom 39  
  wald_cezar napisał:
  Rozumiem może ktoś ma jakiś pomysł na zredukowanie napięcia bez przezwajania transformatora?
  Transformatora nie chciałbym przezwajać bo zastosowałem od spawarki pierwotne 12 zw,gdy na wtórnym odwinąłbym jeden zwój stracę za dużo wolt .
  W tej chwili mam 2x113V a potrzebuję około 2x105 max.
  Przy obciążeniu grzałką 2000w napięcie spadło do 2x95V czyli 190V przy prądzie 8A

  Jeśli w oknie rdzenia jest choć trochę wolnego miejsca, to może spróbuj dowinąć tam 1 zwój i połącz go w szereg z uzwojeniem pierwotnym.
 • #1147
  ukixx
  Poziom 20  
  Tylko że po dowinięciu jednego zwoju na pierwotnym napięcie bez obciążenia owszem spadnie do ok 104V ale pod obciążeniem również będzie niższe i wyniesie ok 87V zamiast obecnych 95V.