Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy do zastosowań audio 250W - projekt

Qwet 07 Feb 2012 16:57 454705 1147
Altium Designer Computer Controls
 • #751
  jlukas
  Level 2  
  mkuczma wrote:
  jlukas mógłbyś napisać co to za przezroczysta taśma/folia którą izolowałeś uzwojenia transformatora głównego?


  Oczywiście, że mogę. Jest to folia, taka na wałku, do rysowania i pisania, do rzutników. Nie nadaje się ona do stosowania między warstwami uzwojeń. Pytałeś na forum, 21 Stycznia 2012, o folię odporną na wysoką temperaturę, którą mógłbyś zastosować między uzwojeniami transformatora. Taką folią jest folia teflonowa. Uważam jednak, że aż tak wysoka temperatura uzwojeń świadczy o złych założeniach i obliczeniach transformatora.
  Pozdrawiam.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #753
  Qwet
  Level 33  
  Gdy przetwornica pracuje, napięcie na pinie 4 powinno być stałe i jest w przybliżeniu stałe. Tutaj chodziło bardziej o jego wartość, a nie przebieg czasowy, więc niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. Najważniejsze są przebiegi napięcia na bramkach mosfetów, ale możesz też pokazać przebiegi na wyjściach buforów Q2/3 i Q4/5.
 • #754
  trasek1987
  Level 10  
  jlukas wydaje mi się, że źle wlutowałeś diodę D3
 • #755
  jlukas
  Level 2  
  trasek1987 wrote:
  jlukas wydaje mi się, że źle wlutowałeś diodę D3

  Bardzo dziękuję. Rzeczywiście, Masz rację. To dlatego nie działało mi zabezpieczenie. Sądziłem, że to z powodu małego obciążenia (28Ω), chociaż chyba już powinno. Gratuluję dobrego wzroku. Jednak zdjęcia niosą ze sobą sporo informacji. Załączam nowe zdjęcia. Pozdrawiam.

  Zasilacz impulsowy do zastosowań audio 250W - projekt Zasilacz impulsowy do zastosowań audio 250W - projekt Zasilacz impulsowy do zastosowań audio 250W - projekt Zasilacz impulsowy do zastosowań audio 250W - projekt
 • #756
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  Pomóżcie! Przy dłuższej pracy na nie dużym obciążeniu palą się diody D22 i D24(BY500-1000).
  Co robić?
 • #757
  ukixx
  Level 21  
  Po pierwsze to napisać więcej informacji o tym co się dzieje i jak to wygląda. Ja ciągnąłem prawie 7A przez kilkanaście minut i nic nie padło. No ale domyślam się że to nieduże obciążenie to jakieś 2-3A i diody są zwyczajnie wlutowane w płytkę na krótkich nóżkach oraz nie ma wentylatora.

  Napisz jeszcze jakie dałeś elektrolity na wyjściu oraz jaka jest indukcyjność i prąd nasycenia dławików.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #758
  pinkin
  Level 18  
  Jakie obciążenie(co jest obciążeniem)?
  Jaki jest prąd? Czy w ogóle mierzyłeś prąd?
  Po jakim czasie "palą się" diody i w jaki sposób? Wybuchają, skwierczą, zapalają się płomieniem, czy jest po prostu przebicie obustronne?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jakie masz napięcia wyjściowe?
 • #759
  Qwet
  Level 33  
  Diody o wyższym napięciu blokowania mają też większe napięcie przewodzenia. Spróbuj włożyć jakieś schottky, na przykład MBR10100 i wtedy dodatkowo masz możliwość podłączenia radiatora.

  Czasami powodem nadmiernego nagrzewania diod są oscylacje. Pamiętam że ktoś pisał do mnie z takim problemem. Pomogło założenie malutkich gasików.
 • #760
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  Właściwie to pali się jedna dioda D22, prąd około 1A napięcie ±53v. Obciążenie dwie końcówki mocy. Pali się tak po około 1 godzinie pracy, elektrolity to 3300µF 63V. Diody te po prostu grzeją się sukcesywnie aż dochodzi do spalenia. No i IRFy szlag trafił zarazem. Czy to możliwe, że winne są elektrolity?
  dorzucam zdjęcie.
  Zasilacz impulsowy do zastosowań audio 250W - projekt
 • #761
  ukixx
  Level 21  
  W starych zasilaczach ATX do katod diod (na prostowaniu dodatniego napięcia) był przylutowany kawałek blachy i przykręcone były do radiatora, więc albo tak zrób albo daj diody MBR10100 czy nawet jedną F16C20C i dwie np. F12C20C oraz radiator jaki masz na fotce. Bez dodatkowego chłodzenia praktycznie zawsze usmażysz diody.
 • #762
  pinkin
  Level 18  
  chińczyk_pekińczyk wrote:
  No i IRFy szlag trafił zarazem.

  To nie powinno tak być. Przy zwarciu itp powinno zadziałać zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Możliwe że winą jest elektrolit, ale raczej bym obstawiał co innego. Zweryfikuj na dogodny sobie sposób czy trafo jest poprawnie nawinięte.

  Czy potencjometr zabezpieczenia nie był zwarty do masy(przekręcony do masy)?

  Rzeczywiście, tak jak ci pisze Qwet, możesz spróbować diód o mniejszych napięciach. Dla 2*53V spróbuj BY500-200. Chociaż ja zawsze miałem diody z przykręcaną blaszką(TO-220), przez podkładkę do odpowiednio odliczonego radiatora.

  Nie rozumiem dlaczego piszesz prąd OKOŁO 1A. Czy mierzyłeś ten prąd? Dla tej diody BY co ma 1,3V, to x1A= 1,3W Nie powinno aż tak się grzać, skoro ma wytrzymać 5A prądu średniego.
 • #763
  -RoMan-
  Level 42  
  Brak dławików lub ich niewłaściwe dobranie (za mała indukcyjność lub nasycanie się) może być powodem grzania się wszystkiego w przetwornicy. Do wypuszczenia magicznego dymu włącznie.
 • #764
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  Prąd około 1A bo jak mówiłem końcówki audio są zasilane. Dławiki z zasilacza tak jak autor radził, trafo raczej dobrze nawinięte skoro poprawnie działa, napięcie wyjściowe jakoś nie spada znacząco pod większym obciążeniem. Potencjometr też nie był zwarty. Nie wiem już co jest nie tak, może trzeba wymienić te diody na mocniejsze z radiatorami. Co do zasilaczy ATX to faktycznie diody mają chłodzenie ale tam prądy są po kilkanaście amperów a tu stosunkowo małe a i tak się grzeją nawet na ''luzie''. Macie jeszcze jakieś pomysły do dawajcie z góry dzięki.
 • #765
  ukixx
  Level 21  
  pinkin wrote:
  chińczyk_pekińczyk wrote:
  No i IRFy szlag trafił zarazem.

  To nie powinno tak być. Przy zwarciu itp powinno zadziałać zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

  Nie prawda. Zabezpieczenie zadziała tylko przy zwarciu zacisków wyjściowych lub przeciążenia i to tylko wtedy zanim dławik się nasyci. Przebita dioda to zwarcie transformatora wiec policz sobie jaki prąd popłynie przez tranzystor przez czas otwarcia klucza wynoszący ok 14µs. Dla IRF840 będzie to ok 170A i tego tranzystor niestety nie wytrzyma :D
 • #766
  pinkin
  Level 18  
  ukixx Rzeczywiście jest jak mówisz. Zwarcie pozostaje na poziomie 1,3V przez działającą 2gą diodę po stronie wtórnej. 200A w szczycie mają tamte diody, ale nie o tym chciałem. Zgodzisz się ze mną w takim razie, że te 170A musi również popłynąć przez przekładnik prądowy(T3). On również działa jako dławik, ale nie o tym chciałem... Przed osiągnięciem 170A trafo zabezpieczające przekazuje napięcie do klucza i klucz zatrzymuje akcję natychmiastowo. Trafo sterujące rozładowuje się po stronie pierwotnej, a mosfet rozładowuje się przez tranzystor bd136 czy tam bd140, których czasu włączenia nie znalazłem niestety w katalogu. Postuluję jednak ze suma czasu tych wszystkich operacji będzie wynosiła mniej niż połowa okresu generowanego przez 494.
  2ga teza, mówi o tym, że przy założonym kondensatorze C10(1µF), przy 160V i 170A, kondensator ten w pełni zostanie naładowany po około 941ns. Licząc to od drugiej strony, to przez te 14µs przez kondensator popłynie średni prąd 11,4A
  Ale nie będę się kłócił, bo nie znalazłem czasu po jakim wysiada IRF, znalazłem tylko Imax=30A/100µs przy 25*C.

  chińczyk_pekińczyk Pytałem czy mierzyłeś prąd amperomierzem.
  Czy masz tyle samo zwojów na każdym dławiku wyjściowym? Bo mi sie wydaje że na jednym jest 16, a na drugim 18.
  Sory, ale te diody się nie nadają, albo coś źle policzyłeś. Przy +/-53V, będziesz miał ok 30V~ i na 8Ω głośniku będziesz miał 3,7A. Aha i jeszcze x2 głośniki. 3,7A, to wg dataszeetu dioda wysiada przy 80*C. A gdy wszystko się nagrzeje, to w temperaturze otoczenia 100*C dioda wysiada przy 1A.
  Sprawa rozwiązana. Wymień diody i będzie spoko. Przy chłodzeniu pasywnym zakładam wzór 10cm^2 na 1W dla radiatora.
  Jakiej mocy oczekujesz od zasilacza?
  Jeżeli będziesz potrzebował takiego prądu jak policzyłem, możesz użyć np BYW29-200, lub jakąś podobnie szybką na 7A. Albo jak kolega poleca podwójne F12C20 czy F16C20, są często w zasilaczach ATX. Możesz użyć jednej F12C20 i dwie BYW29-200.
 • #767
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  Nie wiem stary jak to policzyłeś ten prąd 3,7A ale chyba fakt że w końcówkach siedzą 1A szybkie bezpieczniki nie pozostawia wątpliwości. Co do dławików rzeczywiście L3 ma 19 zwojów a L4 17 no i pytanie czy to paradoksalnie większa liczba zwojów na L3 powoduje przegrzewanie się diod D22 i D24? Co w związku z tym zrobić? Przewinąć z 19 zwojów na 17 czy z 17 na 19?
 • #768
  pinkin
  Level 18  
  Jeszcze raz ci napiszę najkrócej jak sie tylko da. Po teorię jak sie liczy prąd, polecam lekturę z pana Ohma.

  Po pierwsze:
  1.Prądu nie zmierzyłeś amperomierzem. Mam rację?
  2. Dławiki nawiń po równo(symetrycznie), prostym drutem, tyle zwojów, ile się ściśnie w jednej warstwie.
  3.Diody wymień na takie jak wyżej napisaliśmy.

  Skąd wywnioskowałeś te 2*53V które masz w zasilaczu, skoro pobierasz tylko 1A? Masz 30omowe głośniki?
 • #769
  -RoMan-
  Level 42  
  -> chińczyk_pekińczyk

  Ze zdjęcia trudno to wywnioskować - jaki jest kolor rdzeni tych dławików? Są jednolicie żółte czy też mają jeden bok biały? Sprawdzałeś ich indukcyjność?
 • #770
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  Prawo Ohma kolego to ja znam doskonale. Wnioskujesz więc, że owy głośnik jest podłączony bezpośrednio do zasilacza. A to ciekawe... Mówię, zrozumcie w końcu że prąd nie przekracza 1A, siędzą bezpieczniki 1A za zasilaczem i to wytrzymują na pełnym wysterowaniu a ja słuchałem cicho muzyki i bach dymm! Diody grzały się nawet bez obciążenia.
 • #771
  -RoMan-
  Level 42  
  Doczekam odpowiedzi o kolor rdzeni i indukcyjność dławików?
 • #772
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  Jeden to na pewno ma białą ściankę a drugi to w sumie trudno powiedzieć taki jakby wyblakły żółty, ale już wymieniłem na taki co ma wyraźną białą stronę.
  Co do tej indukcyjności to niestety nie posiadam takiego luksusu jak miernik indukcyjności.
  Doszedł nowy problem co zrobić jak przetwornica jest ciągle włączona bez różnicy na pozycję PR1. Dodam, że sprawdziłem cały tor odpowiedzialny za włączanie sterownika razem z przekładnikiem prądowym.
 • #773
  pinkin
  Level 18  
  Dalej nie odpowiadasz na pytania postawione Tobie.

  1. Ile mocy potrzebujesz z przetwornicy?
  2. Na jaką moc masz jedną końcówkę?
  3. Czy wymieniłeś diody na takie jakie ci kazaliśmy?

  Wypadałoby sprawdzić zasilacz na pełnej mocy. Nie na pełnym wysterowaniu końcówki. Tym bardziej jeżeli chcesz cokolwiek wnioskować(nie liczyć) o progu zadziałania zabezpieczenia.
 • #774
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  No sprawdzałem na pełnym wysterowaniu za pomocą czajnika działa ok. Prąd prawie 4A był więc moc jakieś 400W. Są to 2 końcówki po 100 W. Kupiłem nowe diody BYW29/200. A te diody (BY 500/1000) się grzeją tak jakby nie były szybkie, powoli aż się przegrzeją, nawet bez obciążenia. Teraz bardziej mi zależy by naprawić ten układ włączania sterownika( sterownik też wymieniony).
 • #775
  pinkin
  Level 18  
  Tematu mocy końcówek nie będę ruszał.
  Chcesz naprawić układ włączania, czy wyłączania sterownika? Sprawdź przy wpiętej grzałce 4A czy układ reaguje na kręcenie pot PR1. Jeżeli nie, to sprawdź trafo T3, skoro mówisz, ze resztę układu dokładnie sprawdziłeś. Trafo nie może mieć szczeliny, ani żadnych zabrudzeń/klejów między segmentami rdzenia. Jaka masz przekładnie? Taką jak na schemacie?
  Jak sprawdzisz to wszystko, to sprawdź napięcie po drugiej stronie T3 przy podpiętym czajniku.

  Z uwagi na stabilność Twojego układu zachowaj przy tym wszystkim szczególną ostrożność.
 • #776
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  Po prostu przetwornica działa non stop bez różnicy na pozycję potencjometru i obciążenia. To ja jeszcze mam takie pytanie: jak wygląda dokładnie charakterystyka napięciowa sterowania tym zabezpieczeniem i uruchamianiem sterownika. Chodzi mi o to co się dzieje z układem przy różnych napięciach na nóżkach 3 i 16 to wtedy będę wiedział co tam pokombinować. Jak byś tak jeszcze mógł to napisać. Przekładnia jak na schemacie.
 • #777
  pinkin
  Level 18  
  Nie jest to charakterystyka przebiegowa, tylko napięcie stałe. Było ono podawane wielokrotnie w tym temacie, szczególnie przez Qweta. Miałeś sprawdzić czy uzyskujesz tam jakiekolwiek napięcie!! Przylutuj 2 kabelki od wyprostowanego napięcia z T3 żeby to sprawdzać na odległość. Wymieniłeś resztę elementów? Diody się grzeją? Dałeś im radiator?
 • #778
  chińczyk_pekińczyk
  Level 11  
  Reszta jest opanowana. A więc się doczekam odpowiedzi na pytanie o tą charakterystykę.
 • #779
  Qwet
  Level 33  
  -> chińczyk_pekińczyk

  Siadłeś z założonymi rękami i żądasz gotowej odpowiedzi bo tak jest najłatwiej, ale pamiętaj, że taką postawą łamiesz 16 punkt regulaminu.

  Co do twojego problemu, wszystko jest w nocie katalogowej. Nóżka 3 to jednocześnie wyjście wzmacniaczy błędu i wejście komparatora PWM, od wartości napięcia na tym pinie zależy współczynnik wypełnienia. Pin 16 to wejście wzmacniacza błędu, więc tutaj 'charakterystyka' zależy od tego co się dzieje na nóżce 15.
 • #780
  sebagnych
  Level 15  
  Dla tranzystorów IRF460 jakie zastosować rezystory gasikowe?