Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SILNIK KROKOWY Z 8-ma wyprowadzeniami

jbiela 29 Kwi 2004 11:18 2115 7
  • #1 29 Kwi 2004 11:18
    jbiela
    Poziom 10  

Witam wszystkich!
    Mam problem ze znalezieniem informacji o silnikach krokowych z 8-ma wyprowadzeniami. Dostałem jej od kolegi kolegi kolegi,podobno były wykorzystywane do pomp do dializy (stąd duża dokładność).Chciałem podłączyć gdziekolwiek taki silnik i sprawdzić czy działa, ale nie wiem niestety "jak się to je" i jak to zrobić nie ryzykując spalenia go. Z góry dziękuję za wszelkie info w tej sprawie.

0 7
  • #2 29 Kwi 2004 13:40
    drednot
    Poziom 15  

oo ja tez poprosilbym o jakies info tylko do silniczka z 4 wyprowadzeniami :o (nigdzie nic o tym nie ma :/ )

0
  • #3 29 Kwi 2004 13:56
    kloszi
    Poziom 19  

Sprawdz najpierw jka strukture połączeń ma ten silniczek.czy wszystkie końcówki łącza się ze wszystkimi czy jedna końcówka z jedną.Jeśli masz jakis dokładny miernik wyznacz rezystancje poszczególnych połaczeń i znajac poszczególne rezystancje mozesz już wysnaczyć strukture elektryczna takiego silnika (mówie tu cały czas o silnikach krokowych):)

0
  • #4 29 Kwi 2004 20:09
    drednot
    Poziom 15  

kolejny temat o siniczkach krokowych umiera :? moze zaprojektuje ktos prosty ukladik do sterowania czyms takim? (ja nie potrafie :oops: )

[/url]

0
  • #5 29 Kwi 2004 23:33
    Maverick24
    Poziom 2  

Byc moze kogos zaciekawi program ktory napisalem, robilem go z mysla o sterowaniu czyms kolwiek, a jako ze moj skaner ulegl uszkodzeniu.. to zaczalem pracowac nad silniczkiem ktory tam jest! I tak zrobilem program do sterowania silniczkami krokowymi. Do przodu do tylu. Oczywiscie na odpowiednich algorytmach, czyli kolejnosc podawania napiecia. Sterowane z LPT oczywiscie z ukl na tranzystorkach :) Dziala dobrze ale nie zaszybko... Jesli sa chetni to go dodam :)

0
  • #6 30 Kwi 2004 08:57
    super_sonic
    Poziom 17  

Ten silnik z 4 wyprowadzeniami to pewnie silnik bipolarny, mozesz nim sterowac m.in za pomoca mostka H ( po jednym do uzwojenia ) ,takiego jak na rysunku, sygnal B jest to zanegowane A, tranzystory dobierasz w zaleznosci od pradu jaki plynie w uzwojeniu, np dla silnika o impedancji uzwojenia 100Ohm i napieciu zasilania 12 V( parametry te powinny byc na obudowie ) poplynie 120 mA, czyli mozesz uzyc tranzystorow npn np BC639 a pnp BC640, zajmuja malo miejsca, to te w malych czarnych obudowach.zmieniajac stan a z niskiego na wysoki i odwortnie bedziesz zmienial kierunek przeplywu pradu w uzwojeniu, diody sa potrzebne do ochrony tranzystorow przed impulsami napisec przy odlaczaniu napiecia na indukcyjnosci uzwojenia Maverick24 : sa chetni:)

0
  • #7 30 Kwi 2004 14:56
    drednot
    Poziom 15  

Maverick24 napisał:
    Byc moze kogos zaciekawi program ktory napisalem, robilem go z mysla o sterowaniu czyms kolwiek, a jako ze moj skaner ulegl uszkodzeniu.. to zaczalem pracowac nad silniczkiem ktory tam jest! I tak zrobilem program do sterowania silniczkami krokowymi. Do przodu do tylu. Oczywiscie na odpowiednich algorytmach, czyli kolejnosc podawania napiecia. Sterowane z LPT oczywiscie z ukl na tranzystorkach :) Dziala dobrze ale nie zaszybko... Jesli sa chetni to go dodam :)

ja tez bym poprosil :P

a co do tego schematu to malo kumam (niestety >jeszcze< nie jestem na odpowiednim pozomie). czyli soft jest (prawie) to juz tylko hardware zostal :? taki silniczek sterowany z kompa mialby sporo zastosowan... czekam z niecierpliwością :P

0
  • #8 30 Kwi 2004 15:54
    zyraf
    Poziom 26  

byly fajne artykuly w EdW o silnikach krokowych, tam tez jest sporo o sterowaniu
    napisalem bardzo prosty programik do sterowania takimi z 2 parami uzwojen, podobny do tego co jest tam wyzej gdzies na zdjeciu :) tylko ze ten silniczek ma jakies problemy (nie zawsze sie chce krecic jak powinien). mozna powiedzizec ze ten programik nie robi nic innego tylko wysyla okreslone cyfry na LPT, tam podlaczone cztery kd502. silniki z 4 wyprowadzeniami (3 cewki, jedno wspulne) pochodzace z napedu talezy z HDD mozna tez prosto sterowac, dajac im pokolei napiecie na cewki, ale zeby sie nie grzaly (bo przy 'normalnym' sterowaniu moga byc niebezpieczne) trzeba je sterowac impulsami, ale to juz sprawiac moze problemy no i silnik raczej tylko do obracania talezem sie nadaje...

0