Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zmiana polaryzacji - lusterka samochodowe

mpwr 17 Apr 2009 15:36 2904 5
 • #1
  mpwr
  Level 11  
  Witam
  Mam lusterka ktora same sie skladaja, chce je podpiac pod system centralnego zamka. Lusterka posiadaja krancowki wiec moga miec stale podawane 12v..
  I teraz moje pytanie w jaki sposob skonstruowac modol aby.
  1. mamy dwa przewody centralnego z polaryzaja, jak zamyka to jeden ma + jak otwiera to drugi /chce je spiac w jeden dodac diody i uzyc jako sygnal do zmiany polaryzacji
  2. musi miec oczywiscie stale zasilanie 12v + masa /np z radia badz sterowania lusterkami.
  3 wyjscie do lusterek ktore bedzie zmieniac polaryzacje..

  czyli jak dostanie sygnal /z polaczonych kabli od centralnego/ to bedzie zmieniac polaryzacje...
  da rade to zrobic...


  jak zamieszalem to piszcie :|
 • #2
  finch
  Level 20  
  masło maślane, napisz zwięźle i konkretnie co chcesz uzyskać i jak zamierzasz to uzyskać. Nikt nie jest wróżką i nie ma zamiaru zgadywać co autor miał na myśli.
 • #3
  mpwr
  Level 11  
  sek w tym ze mam kogos kto mi to zmontuje, ale musze powiedziec jak... dlatego pytam, osobiscie takiej wiedzy nie posiadam.
  chce zeby lusterka skladaly sie przy zamknieciu samochodu a otwieraly przy otwarciu.
  jako sygnal do zmiany polaryzacji che wykorzystac sygnal od centralnego zamka
 • #4
  gregor33315
  Level 13  
  Zastosuj 2 przekaźniki dwupozycyjne krzyżowo żeby mogły zmieniać polaryzację, sterując je jednocześnie tylko jednym wyjściem z centralki na którym jest prąd przy otwartych zamkach. Kiedy zamki będą otwarte (przekaźniki dostaną sygnał) przekaźniki będą przewodzić prąd o polaryzacji na otwieranie lusterek a kiedy zamkniesz zamki centralką (odetniesz sygnał dla przekażników) przekażniki zmienią polaryzację na zamykanie lusterek. Pozdro!
 • #5
  mpwr
  Level 11  
  centralny podaje tylko przez chiwle sygnal /12v/ do zamkniecia, a pozniej go niema, przy otwarciu 12v pokazuje sie na drugim przewodzie tez na chwile, przy twoim pomysle musialby byc caly czas??  [Na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić posty. Mariusz Ch.]
 • #6
  finch
  Level 20  
  Przerzutnik RS i 2 przekaźniki wykonawcze.
  wyjście Q podłączasz do jednej cewki przekaźnika wyjścia "nie Q" do drugiej cewki przekaźnika, przekaźniki z parą styków. Przerzutnik ma 2 wejścia: Reset i Set. Teraz wejścia masz sterowane Stanem wysokim czyli musisz podłączyć je do zasilania siłowników(jak sam wcześniej zauważyłeś polaryzacja jest zamieniana czyli w danym momencie tylko na jednej linii łączącej siłownik z centralką występuje stan wysoki- +12V a na drugiej GND czyli prawdopodobieństwo hazardu jest nikłe) pamiętaj tylko o filtrach na wejściach żeby nie wywołać jakiejś dyskoteki(silniki to indukcyjność i do tego zjawisko samoindukcji jeszcze).
  Pic polega na tym żebyś dobrze podpiął Reset i Set do zasilania siłownika bo jak zrobisz to źle to uzyskasz efekt odwrotny, tzn że w momencie jak otworzysz zamek lustra się zamkną a jak zamkniesz otworzą. Jak jeszcze czegoś nie rozumiesz to pisz, całość wyniesie Cię około 20 zeta na płytce uniwersalnej.

  EDIT:

  Bezpieczniej jest zastosować sygnały z krańcówki siłownika "MASTER" z drzwi kierowcy, ale komplikuje to układ ponieważ krańcówką przełącza GND. Wtedy potrzebowałbyś tranzystorów na wejścia do odwrócenia sygnału(jak na styku krańcówki jest masa to podajesz stan wysoki odpowiednio na Reset lub Set).