Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka

Zawach 17 Kwi 2009 15:53 24036 36
  • Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka
    Ok 2 lata temu zbudowałem 2 wzmacniacze samochodowe. Każdy składa sie z dwóch końcówek mocy TDA 7294 i przetwornicy samochodowej Irka
    Zacznijmy od końcówki mocy jest to znany przez wszystkich scalak wiec nie będę sie zagłębiał bardziej w ten temat tylko wkleję schematy jak ktoś by go chciał zbudować.

Spis potrzebnych elementów do wzmacniacza TDA7294 zaciągnięty z ruskiej strony oto link http://vicgain.sdot.ru/ysilki/ysilki04.htm ;
    R1-680
    R2,R3,R4-22 k
    R6-47 k
    R7-15 K
    C1-0,47 uF
    C2- 100 nF
    C3,C4,C5,C9-22 uF/50V
    C6,C7-220 uF/50V
    C8,C10-0,1 uF/50V
    DA1-TDA7294

Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka
    Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka

Ja zmieniłem pojemność i napięcie kondensatorów C6 i C7 na 2200uF/35V a by była większa filtracja a co za tym idzie lepsza jakość dźwięku końcówki
    Teraz przejdźmy do przetwornicy. Pierw chciałem zbudować przetwornice
    MDCS o to link do jego strony:
    http://mdcs.elektroda.net/carsps/carsps.html
    Zbudowałem nawet wzór płytki w programie EAGLE
    Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy IrkaWzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka

(jeżeli ktoś będzie chciał schemat montażowy proszę pisać)
    Ale z powodu zbyt dużego grzania sie elementów i nie prawidłowej pracy układu (Wybuchały kondensatory przegrzewały sie rezystory 5W)
    pewnie to była wina jakiegoś mojego błędu ale zrezygnowałem z tej przetwornicy
    I zbudowałem prosta ale za to niezawodna przetwornice irka
    na transformatorze etd34 który ma moc znamionową 200W (max 250W) na uzwojeniu pierwotnym użyłem druciku 6x0,5mm 5 zwoi a na uzwojeniu wtórnym 3x0,5mm 12 zwoi wliczając straty na diodach i innych podzespołach przy napięciu 12V (14,4vV) na wyjściu uzyskałem 28V (32V) druciki zwinięte w pęntelke wszystko nawinięte symetrycznie aby zlikwidować efekt nadskórliwosci
    Przewiniecie transformatora symetrycznego przysporzyło mi trochę problemów ale po paru nieudanych próbach udało mi sie do tego dojść, głównym problemem sprawiło mi po przewinięcie transformatora odpowiednie przełożenie drucików miedzianych tak aby napięcie rozkładało sie symetrycznie jeżeli ktoś miał by z tym problemy proszę pisać a na pewno pomogę ;)
    Zastosowałem diody prostownicze szybkie DIODA BYW29-200 200V 8A do których przykręcałem małe aluminiowe radiatory
    Kondensatory to 4x1000uF/50V jako filtr
    Tranzystory to stare poczciwe IRFZ44 N-MOS 46 A 60V 250W do których został przykręcony radiator aluminiowy od procesorów AMD
    a o to schematy
    Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy IrkaWzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka

Chłodzenie TDA9274 to także 2 radiatory od procesorów AMD wraz z wentylatorami 12V 0,15A 8x8 cm
    Chciałem zbudować do tego termostat bo przy obciążeniu 5-10% praktycznie nic sie nie grzeje ale jednak do wentylatorków podłączyłem po rezystorze 2 W 56 ohm co zmiesza napięcie do ok 6-7 V i podwójne ze wentylatorki kręcą sie z prędkością 1000-1500 rpm co wystarczająco wychładza wzmacniacz przy maksymalnym obciążeniu no i praktycznie nie hałasują.
    Drugi wzmacniacz to wersja zmniejszona zmiany to transformator przewinięty 24V(28V) słabsze diody prostownicze mniejsze radiatory i wentylatory 6x6 cm na TDA7294 aby umieścić to w dużo mniejsza obudowę
    Teraz przejdźmy do obudowy. Obudowa wykonana z kątownika aluminiowego 2x2cm i przezroczystej plexi 2mm wszystko połączone nitami z możliwością odkręcenia górnej obudowy.
    Moc pierwszego wzmacniacza oceniam na 2x70W a drugiego 2x60W wszystko sinus oczywiście.
    Jeżeli chodzi o koszty budowy to za wszystkie podzespoły elektroniczne bierne układy scalone tranzystory transformatory na 2 wzmacniacze zapłaciłem wraz z przesyłką 250 zł do tego dochodzą radiatory wentylatory i obudowa która mnie kosztowała 50 zł czyli w sumie 300 zł to wychodzi 150 zł na jeden wzmacniacz.
    Wzmacniacze pracowały juz wiele razy przez parę godzin na max obciążeniu i jak na razie przez te 2 lata są w pełnej sprawności. Jeden wzmacniacz (ten większy) wzmacnia 2 MILDTONY 110 W sinus i jest zasilany zasilaczem komputerowym ATX 250 W co przyznam jest za słaby dla tego wzmacniacza (przy 60% mocy zaczyna przygasać)
    a drugi wzmacniacz (ten mniejszy) jest przykręcony do tuby basowej JBL 250W z głośnikiem 2 cewkowym w samochodzie i jak na razie w tak ekstremalnych warunkach radzi sobie całkiem dobrze ;) .
    Jeżeli chodzi o odsłuch jestem naprawdę zadowolony głęboki bass praktycznie zerowe wartości szumów nawet przy maksymalnym obciążeniu.
    Jako końcowy efekt załączam zdjęcia ;) (przepraszam za słaba jakość zdjęć ale robione były z komórki)
    Pozdrawiam.
    Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy IrkaWzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy IrkaWzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy IrkaWzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka
    Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy IrkaWzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy IrkaWzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy IrkaWzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka
    Wzmacniacz samochodowy stereo TDA7294 na przetwornicy Irka»

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 17 Kwi 2009 16:16
    Qwet
    Poziom 33  

Przetwornica od MDCS nie ma prawa dobrze działać, ma poważne wady konstrukcyjne. W ogóle powinna zostać usunięta z sieci - jeszcze ktoś będzie próbował ją zbudować :) Tam nie ma nawet dławika wyjściowego! Nie dziwi, że wybuchały ci kondensatory ;)

Ogólnie bardzo ładne wzmacniacze :) Wykonanie ok, chłodzenie nadmiarowe - do TDA7294 wystarczy jeden pasywny radiator o powierzchni kilkaset cm^2. Przetwornicę irka wykonałeś na własnej płytce, tak? Wyszło elegancko :)
    No i obudowa z plexi, piękna sprawa :)

• #3 17 Kwi 2009 16:49
    Zawach
    Poziom 14  

Płytki szklano-epoksydowe przetwornicy jak i końcówek mocy wykonałem metoda termotransferu a następnie wytrawiłem w pionowej wytrawiarce własnej produkcji kwasem B327 Nadsiarczan sodu. Tylko żmudne jest wiercenie otworów na płytce wkrętarką ... Musze jakoś rozwiązać ten problem ;) Pozdrawiam

• #4 17 Kwi 2009 19:31
    Jakub 1551
    Poziom 12  

Witam...
    Jak dla mnie super, konstrukcja ładna, elementy porozmieszczane tak aby zaoszczędzić miejsca. Oczywiście znajdą się i tacy co powiedzą że mogły być wentylatory jednego koloru, ale mi to nie przeszkadza. Najważniejsze że ty jesteś z tej konstrukcji zadowolony, skoro w sprawie odsłuchu jest tak jak ty mówisz to gratulacje za udany efekt.

Bardzo ładnie z twojej strony, że zamieściłeś materiały z których korzystałeś przy budowie. Pozdrawiam...

• #5 17 Kwi 2009 20:02
    Moulder
    Poziom 23  

Zrobiłeś gdzieś wloty powietrza w tych "obudowach" ? Jak nie to te wentylatory zajmują tylko miejsce ( oba robią podciśnienie - tylko po co ?).

• #6 17 Kwi 2009 20:28
    lambers
    Poziom 12  

Ja tam wzrok mam słaby, ale na zdjęciach widzę po kilkanaście otworów w bocznych ściankach ;) Według mnie wloty są, ale zaznaczam, że wzroku sokoła nie mam ;)

• #7 17 Kwi 2009 21:03
    Moulder
    Poziom 23  

Faktycznie są otwory, nie przeglądałem wszystkich zdjęć dogłębnie ze względu na ich jakość.

• #8 17 Kwi 2009 22:30
    Zawach
    Poziom 14  

Jest po 9 otworów o średnicy 1 cm z każdej strony. Zastanawiałem sie czy wentylatory maja wydmuchiwać czy wdmuchiwać powietrze do obudowy ale wybrałem jednak żeby wydmuchiwało a powietrze jest zasysane przez te właśnie otwory. Pomyślałem sobie ze jak poprzez podciśnienie będzie pobierane zimne powietrze z zewnątrz i wydmuchiwane przez wentylatory to przy okazji ochłodzi inne podzespoły. Mam nadzieje ze mój tok myśenia jest poprawny ???Pozdrawiam ;)

• #9 17 Kwi 2009 23:09
    gabiis14
    Poziom 15  

Bardzo fajne konstrukcje. Jakie są wymiary wzmacniaczy?

• #10 17 Kwi 2009 23:50
    Zawach
    Poziom 14  

Większy wzmacniacz ma wymiary :
    szerokość 20 cm
    długość 22 cm
    wysokość 11 cm
    Mniejszy wzmacniacz ma wymiary :
    szerokość 16 cm
    długość 19 cm
    wysokość 8 cm
    Apropo wydajności chłodzenia moim zdaniem jest w sam raz robiłem próby długiej maksymalnej pracy wzmacniaczy na tych radiatorach bez wentylatorów to po 15-20 min robiły sie niebezpiecznie gorące temperaturze sięgała ok 80 C po zastosowaniu wentylatorów temperatura przy kilku godzinnym maksymalnym obciążeniu utrzymuje sie granicach ok 40 C co w pelni mnie zadowala ;) Pozdrawiam

• #11 18 Kwi 2009 08:17
    jajeco
    Poziom 15  

Konstrukcja niczego sobie, jednak i tą przetwornicę idzie udoskonalić. Problemy z symetrycznością napięcia zlikwidował byś dając na wyjściu dławik (wiem bo sam budowałem tą przetwornice i zastosowanie dławika rozwiązało problem) no i jeszcze przydało by się zrobić stabilizacje napięcia wyjściowego (bo jak wiadomo w aucie napięcie się waha).
    Ogólnie projekt ładnie wykonany, no i chwali się ze poświęciłeś swój czas i chęci na zrobienie tych wzmacniaczy a nie jak większość niedoinformowanych ludzi kupuje na alledrogo.pl wzmacniacz za 60zl i liczy ze będzie on miał 2x100w.
    Pozdrawiam

• #12 18 Kwi 2009 15:28
    Zawach
    Poziom 14  

Teraz wszystkie samochody osobowe posiadają stabilizatory napięcia i wahania napięcia naprawdę są znikome mój kumpel ma w aucie ten wzmacniacz ok 2 lata i naprawdę nie przy spożył mu żadnych problemów.
    Z symetrycznością napięcia także nie ma problemów ;)
    Jedynie co jeszcze moim zdaniem powinienem zastosować to dławik przeciw zakłóceniowy bo czasem jak włączy sie sam wzmacniacz to ściąga po cichu jakieś ruskie radio :P
    Pozdrawiam ;)

• #13 18 Kwi 2009 18:01
    722525
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 18 Kwi 2009 18:50
    jajeco
    Poziom 15  

Hmm napięcie w aucie waha się od 11,5V do ok 14,4V tak więc nie jest to mało, i tak jest raczej w każdym aucie, tak wiec w zależności od tego czy silnik włączony czy wyłączony to masz różną moc. Problemów przysparzać to to nie będzie ale warto trochę przerobić taką przetwornice, np przy kolejnej konstrukcji. Pozdrawiam

• #15 18 Kwi 2009 20:15
    radek310
    Poziom 15  

Jak miło że ktoś wzorował się na mojej obudowie. Ale te kątowniki z tyłu mogłeś lepiej powycinać. Pleksi jest za cienka. Nie pękała podczas nitowania? Mogłeś zamiast pleksi zastosować blachę i odizolować scalaki od radiatorów, obudowę byś podłączył do masy i byś nie miał efektu ruskiego radia.

• #16 18 Kwi 2009 21:03
    tomeks1992
    Poziom 20  

No no ładna konstrukcja! Może powiesz coś więcej na temat odsłuchu? :D

• #17 18 Kwi 2009 21:57
    lechoo
    Poziom 39  

jajeco napisał:
    Hmm napięcie w aucie waha się od 11,5V do ok 14,4V tak więc nie jest to mało

Zgadza się. Robiłem niedawno pomiary mocy chińskiego wzmacniacza z taniego subwoofera "noname" i między zasilaniem 11V a 14V różnica w oddawanej mocy sinus na obciążeniu rezystancyjnym 4Ω była 2-krotna - odpowiednio 30W i 62W. Przetwornica w nim też była bez stabilizacji napięcia, a końcówka mocy na tranzystorach bipolarnych.

• #18 18 Kwi 2009 22:31
    Zawach
    Poziom 14  

Dobry czyli sprawny akumulator w samochodzie nie może mieć niższe napięcie niż 12,5 V poniżej tej wartości jest wyeksplatowany lub po prostu rozładowany wiec trzeba go naładować lub wymienić na nowy ;) co do stabilizatora napięcia zgadzam sie z wami można go zastosować w tej konstrukcji ale to jest mój 1 wzmacniacz własnej produkcji (tzn. wzmacniacze) i z powodu dodatkowego skomplikowania układu, miejsca i co najważniejsze dodatkowych kosztów zrezygnowałem z stabilizatora.
    W następnej konstrukcji która będzie juz na pewno na tranzystorach zastosuje stabilizator i włącznik miękkiego startu a także rozładowywanie kondensatorów przy wyłączeniu wzmacniacza ;)

Dodano po 13 [minuty]:

Kolego radek310 przypomnę ze zbudowałem ten wzmacniacz juz 2 lata temu wiec nie wiem czy to ja wzorowałem sie na twojej obudowie ;)
    Co do podłączenia radiatorów do aluminiowych kątowników w celu zlikwidowania efektu ruskiego radia musze spróbować może coś to pomoże ;)
    Jeżeli chodzi o obudowę to racje pleksi okazała sie za cienka ale jakoś udało mi sie to wszystko znitować z drugiej strony stosowałem podkładki ;) Gorszy problem mi przy spożyło wykonanie ramek z kątownika a dokładniej kątów 45* 45* stopni sa minimalne szparki ale moim zdaniem wygląda dosyć przyzwoicie.
    Pozdrawiam ;)

• #19 19 Kwi 2009 13:09
    radek310
    Poziom 15  

Kąty jest dość łatwo zrobić tylko trzeba trochę nad tym posiedzieć. Ja wypaliłem lutownicą w desce linie pod kątem 45*. Kątowniki wycinałem kątówką pod linią ale to nie wystarczyło, potem wszystko wyrównywałem szlifierką stołową idealnie do 45*. Czepiam się do połączeń na pionowych winklach, mogłeś też porobić pod 45* a nie na prosto lepiej się pomęczyć i zrobić dokładnie niż potem patrzeć całe życie na krzywo wycięte kątowniki.

• #20 19 Kwi 2009 15:33
    Zawach
    Poziom 14  

Racja na pewno przy następnych konstrukcjach przyłożę większą uwagę nad starannością i dokładnością obudowy ;)
    Jeszcze jakieś pytania ??
    Pozdrawiam

• #21 19 Kwi 2009 19:22
    rokito
    Poziom 15  

Witam chciałem się zapytać gdzie można kupić ten zestaw do samodzielnego złożenia tej przetwornicy Irka ?? jakiś link mogę prosić ?? a konstrukcja mi się podoba bardzo fajna i pomysłowa a obudowa to jest ok tez;p .

• #22 19 Kwi 2009 19:30
    -RoMan-
    Poziom 42  

Płytkę przetwornicy zapewne w zestawach AVT (AVT2732), rdzenie - wystarczy się rozejrzeć. Pozostałe elementy - w sklepie elektronicznym.

• #23 19 Kwi 2009 19:50
    rokito
    Poziom 15  

Dzięki wielkie a jeszcze się zapytam czy jak bym miał rdzeń ok 500W to jak bym go zastosował i nawiną na niego uzwojenia to mógł bym tyle wycisnąć z nie go ok 400w czy to nie możliwe po większych przeróbkach dopiero ??.

• #24 19 Kwi 2009 20:02
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

W artykule, który ukazał się w edw (konkretnie w numerze z września 2004) jest dokładnie opisane, co trzeba zrobić a by osiągnąć „teoretycznie” 400W.

• #25 19 Kwi 2009 21:34
    Zawach
    Poziom 14  

Żeby z przetwornicy Irka wyciągnąć 400 W trzeba kupić transformator ETD44 i zastosować 2 lub 3 pary tranzystorów IRFZ44 lub kupić tranzystory większej mocy np IRFZ48 tylko problem jest w tym ze nie można znaleźć wzoru płytki takiej przetwornicy musiał byś ja sam skonstruować albo kogoś poprosić ;) Jeżeli chodzi o schemat ideowy to wiem ze gdzieś był wystarczy poszukać.

• #26 19 Kwi 2009 21:42
    -RoMan-
    Poziom 42  

Zdecydowanie _NIE_ polecam rdzeni kształtkowych na transformatory większej mocy do przetwornicy jakiejkolwiek, zasilanej z instalacji samochodowej. Nie sposób na tego rodzaju rdzeniach uzyskać niską indukcyjność rozproszenia. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje się na rdzeniach toroidalnych a na dokładkę są one... tańsze przy porównywalnej mocy.

• #27 21 Kwi 2009 09:09
    Zawach
    Poziom 14  

Tez chciałem zastosować rdzeń toroidalny nawet istota przewijania takiego transformatora jest bardzo prosta tylko trzeba wiedzieć jaki sie do tego nadaje odpowiedni stop rdzenia. Bo na dławiki jest tego pełno ale jeżeli chodzi juz o transformator który będzie pracował w dużej częstotliwości trzeba dobrze poszukać ;)
    Pozdrawiam

• #28 22 Kwi 2009 08:53
    dulin7
    Poziom 16  

z transformatorami toroidalnymi nie ma problemu. w sklepie laro mają 40 mm rdzeń a u użytkownika Roman tez wiem że można kupic takie, a nawet większe.
    Pozdrawiam

• #29 22 Kwi 2009 20:32
    goolman111
    Poziom 12  

Stanowczo odradzam przetwornice w wykonaniu Pana "mcds", duzo piw mnie kosztowala(scalak sie grzal jak i el. dyskretne, tranzystory padaly 60v60a) ogolnie niedopracowana! Po zrobieniu przetwornicy na ukladzie wyjetym z zasilacza,majac po nieudanych probach 3 rodzaje nawinietych transforamtorow, uklad zadzialal bez problemow na kazdym trafie z roznymi osiagami. Zawsze smigalo. Poza tym mcds drogo liczy sobie za trafo "specjalne" do jego projektu....beznadzieja.

• #30 23 Kwi 2009 22:06
    Zawach
    Poziom 14  

Miałem to samo w sumie 3 płytki wytrawiałem i wszystko jeszcze raz przelutowywałem bo tak nagle po ok 2 godzinnej pracy przetwornica MCDS nagle mi padła co sie później okazało był to scalak SG3525. Dużo zdrowia i czasu mi zabrał...
    Na przetwornicy irka po zlutowaniu wszystkiego i odpaleniu od razu wszystko chodziło i jak na razie chodzi ponad 2 lata ;)
    Pozdrawiam