Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kominek z plaszczem pracujacy z kotlem olejowym

bronek2001 17 Kwi 2009 17:08 11913 21
  • #1 17 Kwi 2009 17:08
    bronek2001
    Poziom 2  

mam taki schemat podlaczenia kominka do nowej instalacji co dzialajacej z kotlem olejowym. zastanawiam sie czy to bedzie dzialac. przyznaje sie ze schemat stworzylem na podstawie przeczytanych juz wczesniej tematow z forum. np. pana DonRomano.
    moja watpliwosc sie zaczyna w momencie kiedy trzeba ladowac zasobnik cwu jak nie palimy w kominkku... czyli np w lecie :)

czy ten schemat bedzie dzialac?

0 21
  • #2 17 Kwi 2009 21:18
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Schemat trochę skomplikowany (chociaż jakiś sens w nim jest). Piękność tkwi jednak w prostocie, więc proponuję schemat uprościć, wg szkicu:
    (poma c.o. i ładowania podgrzewacza sterowana z kotła olejowego, pompa kominkowa sterowana sterownikiem kominkowym)

0
  • Pomocny post
    #3 18 Kwi 2009 09:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 18 Kwi 2009 10:20
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Ok, ale po co komplikować. A wymiennik płytowy do kominka to popularne rowiązanie, ale czy naprawdę i zawsze prawidłowe. Wątpię.

0
  • #5 18 Kwi 2009 11:07
    bronek2001
    Poziom 2  

pompa do pracy kotla olejowego musi byc, zgadzam sie. rzeczywiscie nie narysowalem jej. przy wymienniku ciepla rowniez zdaje sobie sprawe, ze jest troszeczke inna charakterystyka wymiany ciepla i przy przeciwpradowym przeplywie czynnikow wymieniajacych cieplo mozemy uzyskac wyzsza temperature czynnika odbierajacego cieplo.

schemat od sz.p. wawrzeczko ze zbiornikiem buforowym jest dobry, ale niestety nie mam miejsca na taki zbiornik... no i jest on troche drogi.

o co chodzi z tym dodatkowym zaworem trojdrogowym na styku kociol-zasobnik?

0
  • #6 18 Kwi 2009 11:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 18 Kwi 2009 19:49
    dolec1980
    Poziom 10  

Witam.Mam pytanie:cała instalacja będzie nowa?Co do pozostałych kwestji:za dużo automatyki.Można to zrobić na
    jednym termostacie(np Euroster 2000),2 zaworacch trójdrogowych i dwóch pompach.Urządzenia to:kocioł olejowy,wymiennik np200l,wymiennik płytowy(np18 kW),dwie pompy,naczynie wyrównawcze,naczynie ekspansyjne do co i cwu i towszystko jeżeli chodzi o całą nową instalację

0
  • #8 15 Mar 2013 16:40
    Kaczymk
    Poziom 1  

Temat stary, ale odświeżę. Na schemacie z pierwszego posta są oznaczenia 'IZ', 'IK' oraz 'IR' ale w legendzie nic na ten temat nie ma. Czy ktoś wie co to jest?

0
  • #9 15 Mar 2013 21:15
    piotr_boncza
    Poziom 29  

IZ wygląda na zawór zwrotny, ir reduktor a ik chyba kulowy. Namieszał ktoś a jeszcze słaba rozdzielczość powoduje, że ciężko coś wypatrzeć.

0
  • #10 04 Lip 2015 12:14
    gonzoie
    Poziom 6  

Troszke odgrzeje kotleta :)
    Mam tez prosbe o zweryfikowanie poprawnosci podlaczenia ktore mam zamiar wykonac. Oto istniejaca instalacja w uproszczeniu
    a to moje planowane przerobki
    zapomnialem dorysowac zaworow zwrotnych za pompami i na zasilaniu parteru z kominka.
    Nie jestem fachowcem wiec prosze o wyrozumialosc.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 05 Lip 2015 23:46
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Kominek z płaszczem ???
    Kup "zwykły" i ciesz się z jego posiadania. Ominie Cię wiele kłopotów.

0
  • #12 05 Lip 2015 23:54
    gonzoie
    Poziom 6  

Dzieki serdeczne za odpowiedz. Czekalem na jakies propozycje i w miedzyczasie rozmawialem z kilkoma ludzmi i wlasnie to samo mi doradzali. I mam teraz zagwozdke bo nie chcialem dgp z powodu na miejsce ktore zabiora kanaly ( bo moge tylko dac po scianach nie ma kominow wentylacyjnych) ale sie chyba zdecyduje. Koszt podobny ale problemow z pozniejsza eksploatacja mniej i chyba duzo bardziej bezpiecznie ( biorac pod uwage blad w podlaczeniu czynnika rozprowadzajacego cieplo). Dzieki jeszcze raz za odpowiedz,
    Pozdrawiam

0
  • #13 16 Lip 2015 14:32
    jarcecz
    Poziom 17  

Jestem posiadaczek kominka z płaszczem wodnym współpracującym z piecem gazowym i 3 lata temu maiłem dylemat . Płaszcz czy DGP.
    Wady płaszcza - to podłączenie do instalacji i potrzeba sterownika pompy
    zalety: ciepło we wszystkich kaloryferach niezależnie od miejsca tj. kuchnia i łazienka też.
    łatwiejsza przeróbka instalacji.
    DGP Wady:
    potrzeba prowadzenia kanałów,
    ślady od kurzu na wyjściach nawiewów
    niezalecane stosowanie w łazience i kuchni
    zalety nie potrzeba pompy ani sterownika, chyba że duża instalacja to potrzeba wentylatorów rozprowadzających.

Ja wybrałem płaszcz i jestem bardzo zadowolony. Ogrzewam dom tylko kominkiem 200m2 w zimie w zależności od pomieszczenia od 20do 25 C (2 piętra)

w twoim projekcie kilka nieścisłości

0
  • #14 16 Lip 2015 20:21
    gonzoie
    Poziom 6  

Dzieki za zainteresowanie
    Bylem fanem kominka z PW. Swietne jest to, ze podpinasz pod istniejacy system i jak piszesz wszystkie grzejniki cieple. Czytajac jednak negatywne strony plaszcza nie wiem juz sam co zrobic, mam jeszcze troszke czasu, z PW mniej bo przed polozeniem podlogi musialbym pollozyc rurki, natomiast z DGP moge zrobic nawet za rok. Plusem dla DGP jest duzo mniejsza obsluga i koszt eksploatacji (pompy, zapowietrzanie, ryzyko zagotowania itp. w przypadku PW)
    Moglbys mi wyjasnic moje niescislosci w temacie projektu, chetnie wyslucham rad i uwag.
    Pozdrawiam

0
  • #15 16 Lip 2015 21:35
    jarcecz
    Poziom 17  

W twoim schemacie jest zdublowany zbiornik przelewowy ( z rys. Wynika że nasz instalację z otwartym obiegiem) I podłączenie zasilani instalacji w 2 miejscach. Poza tym dla dobra płaszcza zalecany jest mały obieg wstępny (zawór 3d) aby unikać zejścia poniżej punktu rosy. A co do rur można położyć i zostawić bez podłączania

Dodano po 59 [minuty]:

Co do DGP to zajrzyj na tę stronę dla większej instalacji potrzeba aparat nawiewny z bypasem
    http://www.kominek.org.pl/budowa-i-montaz/art...we-system-dystrybucji-goracego-powietrza.html

0
  • #16 17 Lip 2015 00:21
    gonzoie
    Poziom 6  

Piec i kominek bylyby na tym samym poziomie, a zbiornik przelewowy na strychu. Czy podlaczenie drugiego elementu grzewczego ( kominek ) wymusza podlaczenie drugiego zbiornika? Schematy sa bardzo ogolne, chodzi mi glownie o sposob i miejsce podpiecia i czy pompy ze soba nie beda wzajemnie sie ''gryzly'' podczas ewentualnej pracy obu. O trojdroznym myslalem, choc slyszlem opinie ze powoduja wzrost zuzycia opalu i wolniejsze nagrzewanie sie reszty instalacji. Co do DGP zakladalbym wentylator na strychu i filtr bez dolotu z zewnatrz. Co do ogrzewania kuchni i lazienki tym sposobem nie wiem zbyt wiele (dziekuje za cenna uwage), ale tesc ma DGP podlaczone rowniez w lazienkach (kuchni nie) i nie sprawia to problemow. Co do strony to juz ja walkowalem wczesniej :) , dzieki.
    Pozdrawiam.

0
  • #17 21 Lip 2015 14:04
    jarcecz
    Poziom 17  

myślę, że taki mógłby być schemat ideowy instalacji kominek z plaszczem pracujacy z kotlem olejowym

0
  • #18 21 Lip 2015 22:20
    gonzoie
    Poziom 6  

Dieki za poswiecenie czasu na rysunek. Czy te zawory trojdrogowe maja wzglednie ta sama funkcje co 3 zawory zwrotne o ktorych wspomnialem. Nie dodalem ze piec olejowy jest na zewnatrz (nie chcialbym go ogrzewac grzejac kominkiem, chyba zawory to eliminuja) i posiada swoja pompe zintegrowana i kontroluje ja sterownik pieca, w zwiazku ztum myslalem o pompie dedykowanej dla kominka i sterowana przez jego sterownik. Zawory NZ sa na instalacji. Mysle ze moglbym puscic rurke do drugiego zbiornika wyrownawczego i zamontowac go na takiej samej wysokosci co pierwszy. Nie chcialbym przerabiac zbytnio istniejacej instalacji tylko sie dopiac z drugim obiegiem stad moje pytanie odnosnie zaklocania sie pomp.
    Pozdrawiam

0
  • #19 22 Lip 2015 08:27
    jarcecz
    Poziom 17  

zawory 3 drogowe mają inną funkcje niż zawory zwrotne, Zawór 2 drogowy przełącza obieg "cieczy" w tej kombinacji można by wybierać układ grzania sam kominek(całkowita odcięcie pieca), sam piec ( całkowite odcięcie kominka), oraz pracę wspólną tzn. wspomaganie kominkiem pracy pieca- woda idzie najpierw do kominka a następnie ogrzana w kominku idzie na piec w celu dodatkowego podgrzania - jeśli jest potrzeba). W twoim układzie z 2 pompami wpiętymi równolegle może zachodzić niebezpieczeństwo zbyt małego odbioru ciepła z płaszcza kominka - przy źle dobranych prędkościach przepływu i oporach przepływu - w momencie pracy obu źródeł ciepła. (taką sytuację miałem u siebie, że przy pracy pompy pieca gazowego CO z kominka za mało ciepła było odbierane przez co temp. w płaszczu rosła za szybko. oczywiście w rys. powyżej pompa możne być wpięta w obieg kominka. warto też jeśli jest taka możliwość zasobnik CWU podpiąć pod osobną nitkę z własną pompą ładującą.

Dodano po 5 [minuty]:

jeśli nie chcesz pracy wspólnej kominka i pieca olejowego to wystarczy zawór 3drogowy Z2 - ten na dole, rozłączenie wyjścia kominka z wejściem pieca, i połączenia pieca olejowego powyżej pompy obiegowej kominka. Lecz wtedy kominek i piec nie mogą pracować równocześnie. ( zaworem możne śmiało sterować sterownik kominkowy, jak również blokadą załączenia pieca olejowego)

Dodano po 53 [sekundy]:

wtedy oczywiście potrzebujesz też rozdzielenia zbiornika wyrównawczego

0
  • #20 22 Lip 2015 23:59
    gonzoie
    Poziom 6  

Wszystko fajnie ale nie moge wykminic jak ten zawor z2 ma pracowac, raz mi wychodzi ze zamykalby calkowicie powrot z pieca, a raz z kominka (ew nastaw reczny, albo automatyka z plynnym nastawem). Generalnie to jest kolejna automatyka, chyba jednak zdecyduje sie na dgp albo moze ktos kto ma dobre pojecie z okolic Cork podejmie sie podlaczenia takiego ukladu w sposob najprostszy i najmniej inwazyjny dla istniejacej instalacji i reszty domu. Chcialbym zeby oba piece pracowaly niezaleznie jak rowniez wspomagaly sie w razie potrzeby.
    Jarecz gdybysmogl zerknac na ten schemat (pompa pieca olejowego jest niemozliwa do prtzesuniecia, a i takie podlaczenie reszty jest najprostsze) i powiedziec czy bedzie dzialac czy nie, wiem ze wspominales o niekorzystnym rownoleglym podlaczeniu pomp.
    Moze uzyc sprzegla hydraulicznego?

Jeszcze znalazlem cos takiego
    http://www.google.ie/imgres?imgurl=http://www...d=0CB4QMygAMABqFQoTCKSI59zh78YCFcYW2wodjYgGKg

0
  • #21 23 Lip 2015 08:42
    jarcecz
    Poziom 17  

będzie działać tylko pompa kominka przed zaworem 3d a za zaworem zawór zwrotny (wtedy nie potrzeba tych dwóch zaworów dalej. (a jaki jest ukryty cel podłączania kominka do głównej magistrali w 2 miejscach? I obawiam się że przy pracy równoległej mogą być problemy z odbiorem ciepła z płaszcza kominka lub kotła olejowego - zależy który będzie miał mocniejszą pompę i mniejsze opory przepływu.
    optymalnym miejscem podpięcia kominka jest odcinek od miejsca w którym podpięty jest kocioł olejowy do pierwszego rozgałęzienia na obwód grzejny (parter).

0
  • #22 23 Lip 2015 20:27
    gonzoie
    Poziom 6  

Ukrytym celem podlaczenia parteru :) jest ryzyko awarii zaworu NC, wiec wpinka jest za nim celem odebrania ciepla. Wiem ze mozna powiedziec o awarii pompy i to obejscie nic nie pomoze. Moglbym zrezygnowac z tej drugiej wpinki przed zawor bo w trakcie pracy powinien byc wysterowany na otwarty wiec powinno byc ok. To bylyby dokladne punkty wpiecia.

Dzieki raz jeszcze za zainteresowanie i porady.
    Pozdrawiam.

0