Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Menedżer urządzeń w Linux'ie Ubuntu?

hacker 17 Kwi 2009 18:53 21126 25
  • #1 17 Kwi 2009 18:53
    hacker
    Poziom 26  

Witam !
    Posiadam system Ubuntu wer. 8.04 i mam taki problem:
    Chodzi mi o menedżera urządzeń, albo jakiś program który pokaże
    urządzenia komputera.
    A dokładniej chodzi o to, że posiadam 2 karty dzwiękowe: zintegrowana i
    na PCI.
    W Windows'ie można bez problemu jedną wyłączyć, ale jak zrobić w Linuxie
    aby ze sobą nie kolidowały i wzajemnie nie zakłócały :?:
    Chciałbym aby w użyciu była karta ze złącza PCI.

Jeszcze drugie pytanko.
    Obecnie mam 2 systemy WinXp i Ubuntu.
    Xp mam na partycji NTFS, Ubuntu na SWAP i EXT3, a pozostałe pliki
    (muzyka, filmy, instalki itp.) również na NTFS. Wiadomo, że windows widzi
    partycje FAT i NTFS, a Ubuntu te z windows'a oraz EXT i SWAP. Moje pytanie
    brzmi czy w przypadku całkowitego przejścia na system Linux, skasowaniu Xp,
    jest sens zmieniać partycję (tą gdzie mam muzykę, filmy itp) z NTFS na EXT3 :?:
    Czy będzie to dla linuxa miało wpływ na dostęp, lub szybkość do
    dokumentów i różnych plików, czy zostawić jako partycję NTFS ??

1 25
  • Pomocny post
    #2 17 Kwi 2009 19:00
    424165
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 17 Kwi 2009 19:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 17 Kwi 2009 19:21
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli natomiast nie możesz wyłączyć zintegrowanej w biosie bo Ci potrzebna w Windows to w konsoli alsa-conf i skonfiguruj ALSA tak żeby karta PCI była domyślną.

0
  • #5 18 Kwi 2009 16:43
    hacker
    Poziom 26  

Nie, w Windows też mi nie potrzebna, ale mam trochę okrojony bios i nie wiem gdzie tam ją wyłączyć.
    A co do partycji to fakt można pliki zapisywać, kasować itp., ale chodzi mi o to jaka jest różnica gdy Linux widzi je w systemie NTFS, a EXT :?:

0
  • #6 18 Kwi 2009 16:48
    Kolobos
    Spec od komputerów

Podaj model plyty glownej.

0
  • Pomocny post
    #7 18 Kwi 2009 17:06
    Jarosx9
    Poziom 35  

Menedżer urządzeń to sztuczny twór windowsowy i nie ma bezpośredniego odpowiednika pod linuksem.
    Jeżeli chcesz wyświetlić listę urządzeń podpiętych pod PCI/AGP/PCIE musisz wydać polecenie lspci z konsoli (root wskazany).

Jeżeli nie chcesz żeby któraś z kart dźwiękowych działała to najłatwiejszym sposobem jest zablokowanie ładowania modułu obsługi (odpowiednik windowsowego sterownika) podczas startu systemu (w większości dystrybucji jest taki plik blacklist w katalogu /etc i w jakimś podkatalogu -zależy od distra gdzie więc poszukaj i dopisz odpowiedni moduł)
    Co do wyboru modułu do zablokowania to polecam google jako bazę informacji.

Co do obsługi NTFS to prawie wszystkie nowoczesne dystrybucje mają pełną obsługę NTFS. Wydaje mi się że NTFS jest lekko wolniejsze niż np. EXT2 przy odczycie/zapisie choć może mieć też na to wpływ obsługa kronikowania. Co do EXT3/EXT4/REISER3/4 to żadnych pomiarów nie robiłem ale jestem zdania że najprawdopodobniej NTFS również będzie wolniejszy.
    A co do zmiany systemu to jeśli zmieniasz już to polecam EXT4, bo zdaje się że od jądra 2.6.28 jest już oficjalnie stabilny. U mnie (gentoo ~amd64) w porównaniu do EXT3 (tryb ordered) system zauważalnie szybciej się ładuje na EXT4 (domyślne ustawienia).

0
  • Pomocny post
    #8 18 Kwi 2009 17:28
    Mery84

Dopatrywanie się różnic EXT czy NTFS w samej szybkości działania to nie wszystko. Trzeba by gdybać jeszcze o bezpieczeństwie danych i wielu innych aspektach.

Co do menedżera urządzeń to Jarosx9 słusznie zauważył, że to sztuczny wytwór i na Linux tego nie znajdziesz.
    Blacklistowanie modułu nawet nie jest konieczne. Wystarczy odpowiednio skonfigurować alsę do korzystania z interesującej nas karty, a zintegrowaną wyłączyć w BIOS szukając OnChip Audio, Onboard audio, AC 97 audio lub podobnie i ustawiając na disable.

0
  • #9 18 Kwi 2009 17:35
    hacker
    Poziom 26  

A może w systemie Linux nie będą ze sobą kolidowały, jeżeli obie będą włączone :?:
    W tedy tylko odpowiednio skonfigurować tą, którą chcę aktualnie używać :?:
    Model płyty jaką teraz posiadam to MSI 7048, tam jest chyba BIOS w wersji 1.0 .
    Jeszcze co do systemu plików to jedną wadą może być to, że gdy za jakiś czas (rok czy dwa lata) zainstaluję nową wersję Windows to nie będzie widział plików w EXT3/4. Chyba że te nowsze wersje już współpracują z tymi systemami, mam na myśli Viste albo Win7.

0
  • #10 18 Kwi 2009 17:45
    Mery84

Windows widzi partycję EXT tylko za pomocą doinstalowania sterowników http://www.fs-driver.org/

Na Linuksie nie będzie problemów z dwoma aktywnymi kartami dźwiękowymi to nie Windows. Użyj alsa-conf skonfiguruj domyślną kartę i po kłopocie powinno być.

1
  • #11 18 Kwi 2009 18:01
    hacker
    Poziom 26  

Właśnie czytam o tych systemach i wyczytałem że nie można przekonwertować z ntfs na ext3 bez utraty danych :/
    Czy programem Partition magic można to zrobić bez kopiowania plików na inne partycje, tak aby ich nie utracić :?:
    A co do kart, jak to jest z systemami wielokanałowymi np. 5.1 :?:
    Są programy aby można było ustawić sobie czy obecnie ma być dzwięk zwykły stereo czy 6-cio kanałowy i do obsługi pozostałych gniazd :?:
    Zarówno zintegrowaną jak na PCI mam karty 8-mio kanałowe i czasem chciałbym to wykorzystać ;)
    W Windows do takiej konfig. jest program z płyty ze sterami.

0
  • #12 18 Kwi 2009 18:07
    Mery84

Nie da się przekonwertować NTFS na EXT3 bez strat. Zupełnie inna architektura systemów plików to uniemożliwia.

5.1 działa na Linuksie bez problemów. Z konfiguracją analogową jak i cyfrowo. Analogowo musisz w mikserze systemowym np. KMix poustawiać wyjścia oczywiście wcześniej konfigurując alsę. Dla cyfrowego np. optycznego z jakiego korzystam sprawa jest odrobinkę łatwiejsza.

0
  • #13 18 Kwi 2009 18:11
    hacker
    Poziom 26  

Qrcze konwertowałem pod Windows partycje z FAT32 na NTFS i nie było problemu, wszystkie pliki zostały po staremu.
    Myślałem że na EXT3 będzie tak samo, ale widzę że się nie da :(

0
  • #14 18 Kwi 2009 18:19
    Mery84

FAT i NTFS da się między sobą konwertować ale EXT3 diametralnie się od nich różni. Po co chcesz uparcie konwertować?
    Ja korzystam z partycji NTFS przez ntfs-3g i nie mam powodów do narzekań. Mam współdzielone partycje dla Windows i Linux i dostęp do wszystkich plików mam na obu systemach i tak jest dobrze.

0
  • #15 18 Kwi 2009 18:25
    hacker
    Poziom 26  

Właśnie chyba tak pozostawie te pliki na NTFS.
    A jeszcze pytanie odn. Linuxa. Pamiętam że była jakaś aplikacja zajmująca się programami, które uruchamiały się w autostarcie i można było dopisać nowe.
    Nie pamiętam gdzie to było i jak się nazywała.

0
  • #16 18 Kwi 2009 18:31
    Mery84

Do tego nie potrzeba wcale aplikacji.
    KDE pamięta stan sesji jaka jest przy wylogowywaniu się i automatycznie uruchomi wszystko co było przy ponownym uruchamianiu.
    Kolejna metoda to w menu znajdziesz odpowiednik autostartu czyli w KDE czy GNOME narzędzie pozwalające dodawać programy uruchamiane ze startem X`ów.
    Można wykorzystać Cron i z jego pomocą zrobić sobie autostart.
    Można zrobić prosty skrypt.
    Dopisać dany program do kdm czy gdm.
    Wpisz w google autostart na linux metod jest mnóstwo ;).

0
  • #17 18 Kwi 2009 18:36
    hacker
    Poziom 26  

Właśnie było coś w menu, ale nie mogę znalezć.
    Chyba, że w opcjach nie jest zaznaczone aby był wyświetlany w panelu menu.

0
  • #18 18 Kwi 2009 18:41
    Jarosx9
    Poziom 35  

Najbardziej podstawowe uruchamianie podczas startu zależy od rodzaju skryptów startowych, a to z kolei zależy od dystrybucji.
    Np. w debianopochodnych odpowiadają za to dowiązania z numerkami w katalogach /etc/rc?.d - gdzie ? to poziom uruchamiania.
    Zazwyczaj jest też takie coś w /etc jak rc.local gdzie możesz dopisać swoje rzeczy do uruchomienia.
    Choć np. w gentoo są to dowiązania w /etc/runlevels/default/???.
    Każda dystrybucja ma swoje rozwiązania więc trzeba się zaznajomić ze skryptami startowymi o co kaman.
    Szczegóły zapytaj/znajdź na stronie/forum twojej dystrybucji.
    Jeżeli chodzi ci o uruchamianie czegoś w X to faktycznie KDE/GNOME itp. posiadają odpowiednie narzędzia/katalogi ku temu.

0
  • #19 19 Kwi 2009 08:35
    424165
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 19 Kwi 2009 11:42
    Mery84

Bo nie masz nadanych uprawnień do zapisu na partycji FAT masz tylko prawa do odczytu.
    Jako root edytuj swój fstab i zmień wpisy partycji FAT na

Code:
    vfat defaults,user,uid=1000,gid=1000 0 0

0
  • #21 19 Kwi 2009 19:55
    424165
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 19 Kwi 2009 23:19
    Jarosx9
    Poziom 35  

Do edycji użyj jakiegoś edytora. Może nano albo vim.
    Albo z poziomu mc (midnight commander).

Te pakiety są w wielu dystrybucjach.

0
  • #23 19 Kwi 2009 23:44
    Mery84

To są podstawy Linuksa.
    Zalogowany jako root w konsoli:

Code:
    nano /etc/fstab

Zależnie od tego jaką masz powłokę graficzną Gnome lub KDE zamiast nano wpisujesz gedit lub kate.

0
  • #24 20 Kwi 2009 19:26
    424165
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 21 Kwi 2009 18:24
    hacker
    Poziom 26  

A jeszcze pytanie mam odn. partycji NTFS i EXT3.
    Czy jeżeli na 1 dysku mam pliki w ntfs a na 2 ext3 to mogę bez problemu przenieść pliki z jednego na drugi czy trzebaby konwertować razem z plikami :?:

0
  • Pomocny post
    #26 21 Kwi 2009 18:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto