Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik Szaflika z syntezą PLL [MaX 8W]

Szaflik 29 Maj 2008 09:29 194168 790
    rami8
    Poziom 20  
    Ja to nawet nie myślę przystawiać reflektometru od cb a jeszcze tym bardziej jakiegoś chińskiego...pamiętam jeszcze jak się zajmowałem sprzętem cb to co jeden miernik co innego pokazywał..a tu to dopiero byłby "koncert". Nie no po prostu trzeba gdzieś dorwać odpowiedni sprzęt i dokładnie się temu przyglądnąć..Sprawdzić wszystkie parametry. Wtedy można coś gdybać.. :)
  • OptexOptex
    pawel_x
    Poziom 13  
    Ja swoj refletometr mam od ponad 10lat, w specyfikacji ma pomiar do 50MHz. Pasmo 88-108 jest troche wyzej ale pomiar jest prawidłowy. Być moze terazniejszy sprzet do strojenia anten CB to juz nie to samo co mozna było kupic kiedys.
    BartekWB
    Poziom 27  
    Kończe już swój nadajnik, będe miał pare pytań co do rozruchu(jeśli wogólę odpali). Dzięki paru osobą z elektrody zdobyłem wszystko prócz tego pierścienia ferrytowego, jest on konieczny? 2sc1971 nie wygląda mi na oryginał, ale 20zł to nie tak drogo,chociaż ma logo Mits., równo nałożone, nigdy nie nie wiadomo ;).

Wygląda to tak:

pawel_x
    Poziom 13  
    Odpalenie nadajnika proponuje zaczać od generatora nastepnie synteza + pierwszy stopien wzmacniacza. Koniecznie zbuduj sztuczne obciazenie 50ohm (z rezystorow bez inukcyjnych).
    rami8
    Poziom 20  
    Co do koralika to znajdziesz go w torach w.cz. starych odbiorników radiowych typu UNITRA DIORA. Raczej powinien być założony ten koralik. Co do tranzystora to musisz dokładne foto od przodu zrobić ,ale tak od góry to nie podobają mi się jego gabaryty. Oryginał jest nieco mniejszy niż standardowa obudowa TO220. Sprawdź przede wszystkim gdzie ma emiter. Powinien być na środkowej nodze połączony z obudową. W podróbkach w tym miejscu jest kolektor.

A swoją drogą jeśli to tranzystor z poltronica to na 100 procent podróbka która nie będzie działać.. :)
    Pozdrawiam.,
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    BartekWB Ile Cie kosztowały podzespoły elektroniczne do tego nadajnika??
    Gonza
    Poziom 27  
    LCD zależy jaki dasz, niebieski kosztuje ok. 23 zł z wysyłką, 2SC1971 musisz liczyć minimum 20 zł, scalaki: PIC ok 12 zł, TSA ok. 8-10 zł. Reszta, czyli rezystory, kondensatory, tranzystory itp. ok. 25 zł.
  • OptexOptex
    rami8
    Poziom 20  
    Tak wygląda ukończony RDVV 1W PLL..niedługo wrzucę foto kodera stereo bo jeszcze nie wygląda zbyt dobrze choć działa poprawnie jak na tak proste urządzenie.

Pozostało mi jedynie dopasować antenę i można słać nutkę w eter... :)

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Proszę poprawić załączniki.
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    0:10 31.05.2008
    [_P_]
    pawel_x
    Poziom 13  
    No prosze, super wygląd nadajnika, nic dodać nic ująć. Teraz go tylko pod analizator widma i śmiga.
    rami8
    Poziom 20  
    No bardzo by się przydało ..jestem właśnie w trakcie szukania kogoś kto posiada tego typu sprzęt.. Jeśli wyjdzie w porządku to będzie można coś puścić w eter...
    pawel_x
    Poziom 13  
    Ja sie przymierzam do zakupu analizatora widma, droga sprawa ale w warsztacie bardzo potrzebna jako druga po oscyloskopie lub w niektorych przypadkach nawet jako pierwsza.
    rami8
    Poziom 20  
    No jak ktoś ma na tyle kasy na taką inwestycję to czemu nie...przyda się na pewno..
    Ja mam jedno pytanko jeszcze w związku z anteną. Zrobiłem coś takiego...
    Podłączyłem sztuczne obciążenie 75 ohm i zmierzyłem napięcie na wyjściu sondą w.cz. Miernik pokazał mi około 16V. I teraz pytanie brzmi czy po podłączeniu odpowiednio wystrojonej anteny to napięcie powinno być takie samo bądź zbliżone. U mnie napięcie to spadło do 11V i tranzystor zaczął się o wiele bardziej grzać. Na sztucznym był ledwo ciepły a po antenie złapał z 60 stopni. Na moje oko mam do bani antenę...
    I jeszcze pytanko z czego najlepiej zrobić łącznik poziomy w antenie J-pole u mnie jest teflonowy czy to ma jakieś znaczenie??

Nie normalnie cuda na kiju.. ja byłem pewien że element łączący obie rurki powinien być izolacyjny a tu proszę...
    http://www.alpharubicon.com/elect/jpolejaden.htm
    Jasny gwint czy ktoś wreszcie narysuje jak to właściwie ma być zbudowane???
    MacGyver.
    Poziom 21  
    Jak zobaczysz na moje fotki rurkę krótszą i dłuższą łączy kawałek pręta (jasny).
    rami8
    Poziom 20  
    W takiej sytuacji błąd tkwi w budowie a nie w strojeniu..Męczyłem ją dzisiaj i ani w tą ani w tą gdzie by nie przesunął podłączenia nie było różnicy..a teraz jasne ona jest po prostu źle zbudowana.. Pamiętam że gdzieś w jakimś projekcie znalazłem właśnie że to ma być izolator a może źle odczytałem rysunek...Sprawdzę efekty jak zmienię konstrukcję..dzięki pozdrawiam. :)
    KBCH
    Poziom 13  
    mam pytanie a mianowicie czy ktoś dysponuje kwarcem 38KHz?
    rami8
    Poziom 20  
    No cóż były kiedyś na allegro ale cena była kosmiczna jak na kwarc. Ale jeśli konieczny to trzeba wydać i tyle. Ja osobiście zastąpiłem go ogólnie dostępnym 7,372,800. Bardzo ładnie można go podzielić i wychodzi 19002 Hz więc utrzymuje się w granicy normy bo z tego co piszą to odchylenie częst. pilota może być nie większe niż 2Hz.
    KBCH
    Poziom 13  
    Rami8 mógłbyś udostępnić schemat płytki swojego kodera?
    rami8
    Poziom 20  
    W załączniku płyta z tym że jest ona przystosowana do innego kwarcu i dzielnika. Ja zrobiłem to tak że zamiast licznika 74ls390 wstawiłem przystawkę na dwóch 74ls193.

Panowie jeszcze pytanko jaki najlepiej zrobić zasilacz żeby nie było słychać brumienia. U mnie w momencie przerwy między utworkami słychać delikatny brum... :). Zasilacz mam na LM317 na zasilaniu 6800uF i po stabilizacji również 6800uF..
    rami8
    Poziom 20  
    No transformator toroidalny mam . Napięcie na wyjściu stabilizowane LM317 o wartości 13,8V. Wydaje mi się że za małe kondensatory mam. Muszę dorwać gdzieś ze dwa 10000uF..
    Cycu67
    Poziom 13  
    wątpię masz zakłócenia może jakiś rdzeń ferrytowy (dławik)
    KBCH
    Poziom 13  
    Ja mam 1x4700uF. Myślę ze to nie wina kondensatorów tylko tego ze masz za blisko ten stabilizator generatora. Miałem podobne problemy i tutaj rdzeń ferrytowy nic nie pomoże może jedynie pogorszyć sprawę.
    rami8
    Poziom 20  
    No więc jaka propozycja?? Oddalić maksymalnie i zaekranować?? Nie mogę umieścić w zbyt dużej odległości bo ogranicza mnie obudowa a może po prostu zrobić do tego zewnętrzny zasilacz i doprowadzić zasilanie kablem ekranowanym choć wydaje mi się że ekranowanie kabla w którym jest prąd stały raczej niewiele pomoże.. Muszę jeszcze sprobować zasilić to akumulatorem. Zobaczymy wtedy co będzie..jeśli przestanie to będzie wiadomo że to od zasilacza.. :)
    KBCH
    Poziom 13  
    Myślę ze w Twoim wypadku była by to najlepsza opcja a w obudowie zrobiło by sie trochę miejsca np na dopał. Spróbuj z tym akumulatorem.
    PS nigdy nie robiłeś testów bez obudowy?
    rami8
    Poziom 20  
    No cały czas testy są bez obudowy.. dołożyłem kondensatorów i jest ok. Mam ponad 10000uF na wejściu i wyjściu zasilania. Teraz poszukuję czegoś sensownego żeby wykręcić jakieś 10 do 15 W mocy... ma ktoś jakąś propozycję?? więcej w jedną obudowę nie wcisnę....tak że teraz to zabudować i można postawić na półkę..hehe...
    7dejs
    Poziom 10  
    Witam serdecznie miałbym pytanie czy można było by zastosować MJL21194 zamiast 2SC1971 i podnieść zasilanie na tranzystorze i czy by to coś wpłyneło na moc nadajnika.
    KBCH
    Poziom 13  
    Chyba raczej nie. Z tego co się orientuje to MJL21194 nie jest tranzystorem w.cz. Swego czasu próbowałem na tranzystorze 2SC2166 jest on chyba trochę tańszy ale pobiera dużo więcej prądu. Musiałbyś powymieniać dławiki i zapewne pogrubić ścieżki.
    rami8
    Poziom 20  
    Chyba lepiej zastosować mniejszy tranzystor i dołożyć dopał na ktku niż rozbijać się za tym nieszczęsnym tranzystorem.Ja mam zrobioną wersję na 2n3553 i ładnie pracuje..Nawet zasięg przyzwoity po zmianie anteny...Chyba ten sposób będzie lepszą opcją a to ze względu na całą masę podróbek w tranzystorach 2sc1971..
    7dejs
    Poziom 10  
    A mam pytanie jestem w trakcie kompletowania schematów i składania w całość i czy by się dało tak zrobić by można było ustawiać sobie cyfrowo moc wyjściową żeby można było ustawiać zasię jaki ma być i czy to jest wykonalne.