Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik Szaflika z syntezą PLL [MaX 8W]

Szaflik 12 Sie 2011 20:12 194135 790
    DJOstry
    Poziom 25  
    Panowie, pytanko, ma może ktoś rysunek ścieżek do tego kodera o którym rozmawiacie ?

pozdr.
  • OptexOptex
    SP8JZ
    Poziom 33  
    Lechuuu napisał:
    w poprzednim wogóle nie ustawiałem fuse bitów, pewnie temu nie działa
    Tak wygląda odczyt z siproga i ponego. JDM NIE programuje tej kości, kiedyś próbowałem programować si-progiem kilka razy udało się przy Vpp=13,0V. Fuse bity w tym procku czekają, abyś je wgrał. Pamiętaj, że masz tylko jedno podejście - OTP

Jeśli nie masz jeszcze generatora, to poszukaj byle jakiego radia z RDS, dobierz się do dekodera i po prostu podłącz RDCL do 5-tej nogi U2, a 57kHz do 7-dmej nogi U2. Najpopularniejsze to TDA7330 i SAA6579. Encoder będzie na nich działał, ale zegar będzie niestabilny ze względu na wewnętrzną pętlę PLL. Jeśli radio, z którego "pożyczysz" RDCL i T57 (57k) złapie jakiś sygnał RDS, na LCD pojawi się PS. Wtedy PLL zsynchronizuje się do stacji, a koder przestanie się zawieszać.
  • OptexOptex
    DJOstry
    Poziom 25  
    Dzięki za projekt, do projektu "RDS encoder" juz prawie mam wszystko, czekam na kwarc, zobaczymy czy ruszy. zabieram sie za zrobienie tego drugiego.

pozdr.
    Lechuuu
    Poziom 12  
    DJOstry napisał:
    Dzięki za projekt, do projektu "RDS encoder" juz prawie mam wszystko, czekam na kwarc, zobaczymy czy ruszy. zabieram sie za zrobienie tego drugiego.

Chciałem pomóc :) Ale... żeby nie było tak wesoło, to ze względu że nie mam na razie jak zaprogramować 12c508 to postanowiłem zbudować RDS encoder... wytrawiłem płytkę, powstawiałem wszystkie elementy i zabrałem się za programowanie no i w tym miejscu utkwiłem... otwieram HEX'a w PICpgm a tu " HEX File Checksum Error!!". Odpalam WinPica a tam "Linia 9 zła suma kontrolna" a Ponyprog otwiera ale nie programuje... Pobrałem plik z tej strony, skąd go prędzej ściągałem... to samo.
    Fajnie, i jak tu się nie zniechęcać? Da się jakoś naprawić sumy kontrolne?

Ale... poszukałem na necie trochę i znalazłem praktycznie to samo, tylko że trochę bardziej rozbudowane... akurat ten wsad co jest na tej stronie to wchodzi. Trzeba będzie obadać temat.
    SP8JZ
    Poziom 33  
    Kolego BARDZO początkujący przeczytaj sobie od deski do deski: Link i przemyśl to.
    Chcesz uruchomić koder nie dysponując nawet byle jakim radiem z RDS nie bądź chłopie śmieszny.
    Odnośnie tego drugiego pewnie masz wadliwy wsad, bo do minirds nigdy wsadu nie było, autor projektu go nie udostępnia.
    Lechuuu
    Poziom 12  
    Na tej stronie byłem już nie raz, znam jej zawartość. Budowany projekt to nie jest projekt mini rds ze strony pira. Fakt, jestem początkujący, dlatego właśnie buduje to co buduję by nabrać doświadczenia :) Mikrokontrolerami nie zajmuję się na co dzień, więc temat dla mnie nowy. Mam radio z RDSem,a le nie chce wierzy rozbierać. Wolałbym zbudować coś co działa od kopa, ale jak widać nie zawsze się to da
    Daris
    Poziom 20  
    Lechuuu napisał:
    Mam radio z RDSem,a le nie chce wierzy rozbierać.

A czemu chcesz ją rozebrać?
    SP8JZ
    Poziom 33  
    Lechuuu napisał:
    Mam radio z RDSem,a le nie chce wierzy rozbierać. Wolałbym zbudować coś co działa od kopa
    Myślałem, że problem jest czysto techniczny, bo czasem są spore problemy z uruchomieniem tego kodera.
    Twój problem wynika z LENISTWA. Nie mamy o czym rozmawiać.
    Daris
    Poziom 20  
    Mam drobny problem z nadajnikiem "szaflika" . Tzn synteza wariuje przy częstotliwościach poniżej 95 mHz ( pojawiają się krzaki, wyświetlacz gaśnie i brak reakcji na przełączniki). Objawy ustępują po wyjęciu nadajnika z metalowego ekranu. Ma ktoś podobny problem ? Myślę, że przydałby się osobny ekran na generator i może na syntezę ...

Po analizie nadajnika :
    - brak ekranu po miedzy syntezą a stopniami mocy powoduje "wariacje" procesora ( pełne wysterowanie końcówki praktycznie niemożliwe do uzyskania ).
    - maksymalna moc uzyskana z 2sc - około 2W . Driver nie wysteruje końcówki w pełni, nawet po ominięciu regulacji mocy. Jestem ciekaw na czym autor projektu wykonywał pomiary mocy...

Sedno :
    - wywaliłem stopnień końcowy , za-ekranowałem syntezę, osobno generator z separatorem i driverem. Końcówkę zbuduję osobno. Zdam relację z testów.
    KBCH
    Poziom 13  
    Witam Panowie, mam pewien problem. Ostatnimi czasy mam dostęp do analizatora widma. Podłączam nadajnik w celu sprawdzenia ilości harmonicznych, efekt bardzo pozytywny bo praktycznie nic natomiast wertuje częstotliwość w dół i co się okazuje? Że gdy nadajnik pracuje na paśmie np 100MHz to sygnał jest również na częstotliwości 50,25,12.5 itp. Co może być przyczyną?
    pued
    Poziom 11  
    fmMowa o ERDS... załącznik na dole

Można spróbować także zbudować ten RDS encoder, powinno być z nim mniej problemów... tylko soft trochę okrojony, będę go testować niedługo. Ciekawe czy wogóle działa.
    DJOstry
    Poziom 25  
    Witam.

złożyłem koder "RDS_Encoder", problem jest z wsadem ( bynajmniej tak mi się wydaje ).

Próbuje załadować go do programowania i dostaję taki komunikat przy ładowaniu wsadu do bufora oprogramowania firmy elnec:

Log file mode: None
    L0062:
    L0063: >> 07.09.2011, 21:01:50
    L0064: Selected device (by Select): Microchip PIC16F628.
    L0065: Buffer checksum in range of [0h..7FFh]: 0009F000 - Byte sum (x8)
    L0066: PICmicro checksum: 35FFh
    L0067: ------------------------------------
    L0068: ==== Device operation options ====
    L0069: ------------------------------------
    L0070: - Insertion test and/or ID check
    L0071: Insertion test: Enable
    L0072: Device ID check error terminates the operation: Enable
    L0073: - Command execution
    L0074: Erase before programming: Disable
    L0075: Blank check before programming: Disable
    L0076: Verify after reading: Enable
    L0077: Verify: Twice
    L0078: Verify options: 3.00V - 5.50V
    L0079: - Programming parameters
    L0080: [ ] User program memory and ID locations
    L0081: [ ] Data EEPROM memory
    L0082: [ ] Configuration bits
    L0083: ---------------------------------------------------
    L0084: ==== View/Edit Config. bits and ID locations ====
    L0085: ---------------------------------------------------
    L0086: - User ID Locations
    L0087: ID0: 3FFF
    L0088: ID1: 3FFF
    L0089: ID2: 3FFF
    L0090: ID3: 3FFF
    L0091: [ ] Ignore Microchip recommendation to let seven most Significant bits of each ID be 1's
    L0092: - Configuration words
    L0093: Oscillator: 111 = ER osc: CLKOUT on RA6
    L0094: Watchdog: 1 = Enable
    L0095: Power-up timer: 1 = Disable
    L0096: Code protect: 11 = Off
    L0097: MCLR pin: 1 = Enable
    L0098: Brown-out reset: 1 = Enable
    L0099: LVP: 1 = Enable
    L0100: CPD: 1 = Off
    L0101: --------------------------
    L0102: ==== Automatic YES! ====
    L0103: --------------------------
    L0104: Automatic YES!: Disable
    L0105: Response time: Standard
    L0106: -
    L0107: Device removal hold off time (in seconds): 2
    L0108: Device insertion complete time (in seconds): 5
    L0109: -
    L0110: Suspend on error: Enable
    L0111: -
    L0112: NCP:
    L0113: ---- End of options list ----
    L0114:
    L0115: Selected device: Microchip PIC16F628.
    L0116: Buffer checksum in range of [0h..7FFh]: 0009F000 - Byte sum (x8)
    L0117: PICmicro checksum: 35FFh
    L0118:
    L0119: >> 07.09.2011, 21:02:05
    L0120: Loading file (from "Load file" dialog window): C:\Documents and Settings\DELL - Pulpit\16f62xrds.HEX
    L0121: File format selection: automatic
    L0122: File format: IntelHEX
    L0123: Warning: error #603 in line 10
    L0124: Warning: error #603 in line 20
    L0125: Warning: error #603 in line 31
    L0126: Warning: error #603 in line 43
    L0127: Warning: error #603 in line 64
    L0128: Warning: error #603 in line 71
    L0129: Warning: error #603 in line 92
    L0130: Warning: error #603 in line 108
    L0131: Warning: error #603 in line 123
    L0132: Negative offset (manual): 00000000h
    L0133: Range of addresses: 0h - 7F3h
    L0134: File loading complete, possible problem(s) found, see information above!
    L0135: Buffer checksum in range of [0h..7FFh]: 00070909 - Byte sum (x8)
    L0136: PICmicro checksum: A579h

programował ktoś ten procesor i komuś to zadziałało ?

pozdrawiam.
    Lechuuu
    Poziom 12  
    Ten wsad jest felerny... ja złożyłem też tego RDSa i działa, tylko że znalazłem inny wsad.

Poniżej masz komplet, schematy i działający wsad... jak go przetestujesz to daj znać jak działa :)
    Załączniki:
    hamandoss
    Poziom 13  
    Udało się komuś w końcu uruchomić ten ERDS ?
    Lechuuu
    Poziom 12  
    Ja próbowałem uruchomić, ale jak do tej pory nie działa... nie wiem jak inni użytkownicy. Za to powyższy układ 2 posty wyżej jest sprawdzony i działa.
    Ashenvale
    Poziom 10  
    Witam, Panowie.
    Wykonalem ten nadajnik z 1 strony, jedyny problem jaki napotklem to 2SC1971 nie moglem uzyskac na nim 1W mocy nawet.
    Zastosowaem kt920A, i jest OK!
    Mam inny problem w jaki sposob moge wykonac szybkie wlacz/wylacz bez wstrajania sie PLL tak dlugo, mam na mysli wykorzystanie go pod rozmowe np 2 osob na tej samej czestotliwosci, z wstrajaniem PLL bylo by to ciezkie do zrobienia, a jednak idzie napotkac takich kolegow na fali ;-p
    kotuniunia
    Poziom 29  
    Ashenvale napisał:
    , a jednak idzie napotkac takich kolegow na fali ;-p

Tak jest to możliwe ale nie na tym paśmie,mogę zrozumieć jeszcze muzę na małej mocy, a pogaduchy to jest przesada.
    Lechuuu
    Poziom 12  
    Ashenvale a możesz zrobić zdjęcie tego tranzystora? Być może to malowanka? Ja też mam z tym problem, bo coś kiepsko z zasięgiem. Na tym KT920A ile masz zasięgu? A co do rozmowy, to lepiej CB wybrać :)
    Ashenvale
    Poziom 10  
    witam,
    w przypadku 2sc1971 to kazdego probowalem, nawet kupilem 2 od autora tego topic, oryg lutowane.
    Potem kolejne 2 w monster electronic w krakowie po 28zl.
    Za kazdym razem tosamo okolo 1W na antenie max.
    Aktualnie 920A, steruje 907a, co daje 10W na spokojnie przy niskim cieple tranzystorkow bo 920A moze pracowac jako driver bez radiatora nic sie nie grzeje, a 907a lekko cieply nawet na malym radiatorku, mam zamiar 931a teraz dorobic. A co do wylaczania to czasem sie przydaje naprawde! dajmy na to ze ktos zagada na radiu do Ciebie a, Ty wychodzisz na (chama) bo sie nie odezwiesz
    przez PLL ktora sie wstraja ;-P
    szerloc1
    Poziom 18  
    problem jest taki że ustawiony jest prąd wzmacniacza pll na 50mA ta synteza ma też prąd 220mA i wtedy się szybko synchronizuje ....

możesz po prostu odłączać zasilanie na pierwszym stopniu lub na separatorze , tylko generator musi być totalnie za ekranowane możesz jeszcze wykonać jakiś przekaźnik aby odłączał antenę

Lechuuu parę postów wcześniej dałeś linka do rdsa

niestety nie działa on dobrze strasznie śmieci ale można polepszyć parametr zmieniając R1 Z 1k na 22K
    Tucio
    Poziom 10  
    cos malo masz 7ki;p i za duzo na niego pakujesz
    u mnie juz sie poci i za filtrami mam 19 watow

i moc oraz swr

poza tym ta moc jest driverem dla dalszej koncowki (w tle ja widac)
    kabel : Kingsignal RG8 50om.

931 nie dawaj bo duzo syfu on daje i male ma wzmocnienie .
    Ashenvale
    Poziom 10  
    Witam, coś nie sądzę bym za dużo dawał na 907, 920A którą go steruje jest zasilana 12V a na wejście sygnał z bfr96 który nie oddaje max mocy, a wspomniana 920A jest no powiedzmy letnia nawet bez radiatora, więc również nie oddaje max mocy na dalszą 907A. Katalogowo z tego co pamiętam ma podane 12,5 albo 13 przy 300MHz ??
    Rozumiem że im mniejsza częstotliwość tym mocy więcej teoretycznie powinna oddawać, ale że aż taki przyrost ciekawe ;-) Jaki prąd Ci pobiera ? możliwe że mój miernik mocy jest zbyt prymitywny i źle pokazuje z moją "J" na wyjściu. PS nie wiem z jakiego rejonu KRK jesteś, ja Cię odbieram ;-D
    Tucio
    Poziom 10  
    z tej 7ki moglismy wykrecic jeszcze ze 3-5 watow ale ryzyko ze szczeli chociaz podczas strojenia mielismy ponad 20 w,a jest jeszcze rezystor na bazie. co do pradu to mam 2 zasilacze ,pierwszy 24v i ok 10 A i drogi teraz 35v i 15A a jak skoncze dopale to bedzie 50v tranzystor SD2931.

tu jeszcze jeden piecyk 100W

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić !
    ANUBIS
    kotuniunia
    Poziom 29  
    Spłonie jak te peciki, a czemu?. Wystarczy popatrzeć na obwody wy. Z takimi to 20W i to na chwilę.
    Ashenvale
    Poziom 10  
    Z trymerami foliowymi bym nie eksperymentował w dopalaczu, Ja mam ceramiczne takie jak dawniej unitra produkowała, teraz ciężko dostać 60pf, ale 80pf bez problemu w necie, i nie ma obawy o fajerwerki ;-)
    Lechuuu
    Poziom 12  
    Dzisiaj podczas szukania ciekawych schematów nadajników natknąłem się na opis modyfikacji RDVV Link. Podobno modyfikacja poprawia jakości dźwięku i tłumienie harmonicznych. Czy ktoś z was próbował tej modyfikacji?
    Ashenvale
    Poziom 10  
    Witam, Zmontowałem ten prosty rds na pic16f628, ale...
    no właśnie jakby to powiedzieć nie chodzi, nie pokazuje się rds na radiu, nie pali nawet żadnej z diod na płytce, zasilanie dochodzi, stabilizator działa, programowałem układ programem ICprog używając programatora JDM. Jakieś pomysły ??