Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik Szaflika z syntezą PLL [MaX 8W]

Szaflik 02 Lip 2006 10:51 188576 790
  • #91 02 Lip 2006 10:51
    rami8
    Poziom 20  

ale machina..chętnie bym odkupił tranzystory końcowe wcz.. albo najlepiej cały tor wcz....bo jak dobrze zrozumiałem sprzęt idzie do rozbiórki????:D:?:

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #92 02 Lip 2006 12:51
    szerloc1
    Poziom 18  

No owszem do rozbiórki na części a tranzystory to są 2szt 2t951a i pracują do 80mhz ale kiedyś testowałem je na 100MHz i działają tylko ze wzmocnienie mniejsze i oczywiście tranzystory sobie zostawiam wiec niestety.

• #93 02 Lip 2006 23:01
    rami8
    Poziom 20  

>> no nic bo i tak 80M to dla mnie za mało... pozdrawiam

• #94 04 Lip 2006 00:31
    piterrr_
    Poziom 11  

Witam
    ostatnio tez buduje nadajnik w celach 'edukacyjnych' oczywiscie
    dosyc rzadko przegladam to forum, ale widze ze temat aktualny to sie wlacze do rozmowy
    poki co zrobilem sam generator z separatorem, dziala dosc ladnie, mialem pewne klopoty z jakoscia, ale po zastosowaniu ekranu powinny zniknac.
    generator w ukladzie seilera, na tranzystorze bf240, separator rowniez na bf 240, ale zmienie to na mosfeta jakiegos ( chyba bf964) zrobione na warikapie BB105G ( musialem kupic 2 kity po 10 zl w skelpie zeby je dostac :P, ale taka dioda kosztuje kolo 5 zl, wiec sie oplacalo...)
    niedlugo go rozkleje i zloze porzadnie, troche inaczej
    mam juz pewien schemat, ale nie bede teraz skanowal bo troche pozno juz.
    Na driver dam BFR91, potem BFR96 ( albo odrazu BFR96) i dalej juz zaczyna sie problem, bo jeszcze nie zdecydowalem sie na moc, wlasnie przyszlo mi kilka ruskich tranzystorow (m. in. 2t904A, 2t907A, kt606, 2n3632 i 2t921 (albo moze 927...?) ) wsumie moze wysteruje na poczatek tego 904 bezposrednio z drivera (ew. potem podlacze 2n3632) albo walne kt606 i 2t907. Z wieksza moca nie bede sie bawil bo nie mam wystarczajacego doswiadczenia ( jestem poczatkujacy)
    wogole tez mam pewne problemy z dostaniem niektorych czesci (np. tranzystory BFR) ale wyczailem ostatnio w rzeszowie jakis sklep chyba unitry, i tam takowe sa, bede musial sie tam wybrac na zakupy.

jeszcze mam prosbe do was- czy wie ktos cokolwiek o tym 2t921A? nie moge nigdzie nic znalezc o nim...?

troche sie rozpisalem, chyba wystarczy
    co do waszego sprzetu, to calkiem calkiem... podziwiam...

ps. niech ktos napisze troche o sterowaniu ruskich tranzystorow, bo nie mam ich zaduzo a nie chce spalic. Jedni np. uwazaja ze do sterowania KT907 mozna uzyc kt904, inni mowia ze dobrze sterowac moca 1W...
    ja tam bym poszedl na kompromis i bym przed nim dal kt606, ktory ma 2,5W, i do tego oczywiscie plynna regulacja mocy przed driverem... (wiem ze kazdy tranzystor KT ma inna moc)
    nie bawilem sie jeszcze ruskami wiec prosze o pomoc.
    z gory dzieki

'ruskie tranzystory sa dobre, bo sa dobre i tanie'

pozdrawiam :)))

• #95 08 Lip 2006 18:24
    mischa
    Poziom 22  

Hello. Zrobiłem też sobie to cudo. Problem był z BB809 - sklep wysyłkowy Olsztyn. Teraz mnie tylko jedno zastanawia: Ja wygląda antena. Mam wszystko zrobione i dylemat czy to można chociaż na 2 min bez anteny uruchomić... Szaflik napisz jaką masz antenę.

• #96 09 Lip 2006 23:47
    Ryski
    Poziom 20  

mischa napisał:
    Hello. Zrobiłem też sobie to cudo. Problem był z BB809 - sklep wysyłkowy Olsztyn. Teraz mnie tylko jedno zastanawia: Ja wygląda antena. Mam wszystko zrobione i dylemat czy to można chociaż na 2 min bez anteny uruchomić... Szaflik napisz jaką masz antenę.

Też zmontowałem ten nadajnik, możesz go uruchomić bez anteny, tylko nie daj odrazu maksymalnej mocy - powolutku.

Co do strojenia:
    Polecam wykonanie takiej sondy w.cz http://www.edw.com.pl/pdf/k04/03_01a.pdf znacznie ułatwi strojenie nadajnika.

Podzrawiam

• #97 10 Lip 2006 08:08
    szerloc1
    Poziom 18  

panowe nie wiem z kąd się wzieło strojenie nadajnika pod anteną tego sie nie robi . do tej sądy co kolega zamieścił brakuje obciażenia wiec i tak strojenie po samą sode to głupota bo stroich pod inpedancje X? żeby poprawie zestroić nadajnik potrzebne jest sztyczne obćążenie polecam www.allegro.pl/item114635046_sztuczne_obciazenie_150w_nowe_do_4ghz_50om.html i do tego robi się sonde ale nico inaczej niż zamieszczona powyżej co do anteny to zrub sobie dipola bo nie mając reflektrometru nie zrobisz nic lepszego

• #99 13 Lip 2006 19:22
    szerloc1
    Poziom 18  

tak zgadza sie4 ale po sobie wiem żę sztuczne obciążenie jest nie zastąpione jak i też jaka kolwiek styczność z reflektrometrem bo inaczej człowiek nic nie wie pozdrawiam

• #100 15 Lip 2006 16:49
    meloch
    Poziom 29  

Ryski napisał:
    mischa napisał:

Też zmontowałem ten nadajnik, możesz go uruchomić bez anteny, tylko nie daj odrazu maksymalnej mocy - powolutku.

Co do strojenia:
    Polecam wykonanie takiej sondy w.cz http://www.edw.com.pl/pdf/k04/03_01a.pdf znacznie ułatwi strojenie nadajnika.

Podzrawiam

Nie radzę włączać nadajnika bez żadnego obciążenia. Może to spowodować uszkodzenie tranzystora(ów) w stopniu końcowym!!!Sztuczne obciążenie w najgorszym wypadku można zrobić łącząc rezystory dużej mocy, najlepiej równolegle.

• #102 18 Lip 2006 21:21
    Szaflik
    Poziom 20  

fajny dopalacz nie powiem ;) gdzie dorwałes te tranzystorki ? .. wogóle to możesz zamieścić cały projekt "dla potomności" ;) .. co do strojenia ... heh zarówka i wioo z trymerami ;) ... tranzystor nie poleci i można oszacować kiedy moc jest w miare maX (im jaśniej świeci ;) .. co do parametrów zarówki - wiadomo - moc przynajmniej taka jak max. nadajnika i rezystancja w granicach 50 - 75 ohm .. wiadomo ze dokładnie sie nie trafi :/ .. ale metoda dosc dobra jak na domowe warunki ;)

co do anteny to mam zwykłego dipola wykonannego z prętó alu 5mm o długości coś koło 70 cm (+-)

• #103 19 Lip 2006 07:09
    szerloc1
    Poziom 18  

tranzystory były na allego ale takich tanich już raczej nie będzie bo kupiłem od gościa 100szt i raczej mu chyba nic nie zostało ale jest jeszcze jedna osoba co sprzedaje je po 12-22zl wiec moża poszukać jedyna wada tych tranzystoró to brak danych katalogowych i musiałem najpierw eksperymętować m ale nie uwaliłem jak narazie zadnej sztuki schemat może zamieszcze puzniej

• #104 19 Lip 2006 22:24
    Szaflik
    Poziom 20  

lol 100 sztuk ? to chyba masowo robisz te dopalacze ;)

• #105 20 Lip 2006 15:48
    szerloc1
    Poziom 18  

no nie da sie ukryc że masowo na sprzedaż ktoś to musi robic w polsce

• #106 14 Sie 2006 00:40
    filip.s
    Poziom 23  

Witam. pisze z pytaniem, Jak podłączyć wyświetlacz LCD 2x16znaków ? czy tak samo jak 1x16? czy moze jakies wyprowadzenia trzeba pozamieniać? Podłączyłem tak samo jak 1x16 znaków i zamiast czestotliwości mam czarny pas w górnym wierszu ? Co źle zrobiłem?

Pozdrawiam!
    Filip

• #107 19 Sie 2006 03:05
    gumisie
    Poziom 39  

Nic złego nie zrobiłeś. Podepnij LCD 1X16 i OK.

• #108 02 Wrz 2006 08:10
    meloch
    Poziom 29  

szerloc1 napisał:
    ....... musiałem najpierw eksperymętować m ale nie uwaliłem jak narazie zadnej sztuki schemat może zamieszcze puzniej

No własnie i co z tym schematem???
    Nie możemy sie już doczekać!!!
    Kiedy nastąpi to "puzniej"???

• #109 02 Wrz 2006 11:29
    filip.s
    Poziom 23  

Kolega na tym zarabia tak jak napisał wiec nie wiem czy udostępni schemat :) Ale schemat nie ruzni sie niczym od typowych wzmacniaczy w tej klasie na pasmo 3m, jedynie trzeba dobrać indukcyjności i pojemności :)
    Wykonalem na jednym takim tranzystorze na dwóch M9655 i dzialają tak jak kolega szerloc1 napisał :) Zalączam fotki mojego nadajniczka :) a w tle przygowtowana płytka z tranzystorami do PA 350W na dwóch tranzystorach BLX15 :)

Pozdrawiam!
    Filip

• #110 02 Wrz 2006 13:37
    meloch
    Poziom 29  

Ładne to "cudeńko", ale schematu też nie udostepniłeś!!!
    Czy nadajnik Szaflika może pracować bez układu wyswietlającego częstotliwość?

• #111 07 Wrz 2006 18:19
    tkoras
    Poziom 16  

No to rusze temat:P Zaczynam kolekcjonowac czesci i zabieram sie za to:)

Edit:

Nierozumiem tylko czemu na niektorych rezystorach (po prawo) jest napisana indukcyjnosc?np: 1,1uh. To są takie cewki wygladajace na rezystory czy jakieś specjalne rezystory z indukcyjnoscia? No i pytanie co do cewek, to moze być jaki kolwiek drut o przekroju 1mm, czy musi mieć okresloną rezystancje? Szaflik pisał ze kupił srebrzanke, ale wlasnie nie wiem czy byle jaka, czy tez okreslona... Mam nadzieje ze ktos mi pomoze:)

Edit 2:

Cofam pytanie o rezystancji srebrzanki, tam chodzilo o ilosc zwoi, a ja potraktowalem to jako rezystancje :oops:

• #113 15 Wrz 2006 13:28
    meloch
    Poziom 29  

tkoras napisał:

Nierozumiem tylko czemu na niektorych rezystorach (po prawo) jest napisana indukcyjnosc?np: 1,1uh. To są takie cewki wygladajace na rezystory czy jakieś specjalne rezystory z indukcyjnoscia? No i pytanie co do cewek, to moze być jaki kolwiek drut o przekroju 1mm, czy musi mieć okresloną rezystancje?

Teraz już chyba wiadomo, że te "rezystory" z indukcyjnością, to są po prostu dławiki (miniaturowe).
    Jeśli chodzi o drut, to ważny jest przekrój. Rezystancja odcinka, z którego zrobiona jest cewka jest znikoma (pomijalnie mała) - ważna jest natomiast indukcyjność. Może być drut w emalii, ale lepsza jest "srebrzanka".

• #114 15 Wrz 2006 15:46
    tkoras
    Poziom 16  

Czyli kupie srebrzanke:) Jade w niedziele na wolumen i kupie wszystko to czego nie ma w sklepie AVT, lub tez bedzie teniej. Nigdzie do tej pory nie wiedziałem kwarca 3,2MHZ:/ Zobaczymy czy to złoze:P

• #115 16 Wrz 2006 06:48
    meloch
    Poziom 29  

Dopóki nie dostaniesz kwarcu 3,2MHz, możesz próby przeprowadzać na 4MHz. Będzie inny "skok" częstotliwości przy programowaniu (zadawaniu) tego parametru. Niemniej jednak nie powinno mieć to większego wpływu na prawidłową pracę układu syntezy częstotliwości.

• #116 16 Wrz 2006 17:06
    szerloc1
    Poziom 18  

rezonatory 3.2mhz sa na allgro 6.1zl za 10szt taniej nie kupisz

Dodano po 3 [minuty]:

jak juz pojawiaja sie fotki to ja dożucam swoja galerie niestety nie kompletna ale jest pare fotek www.szerlock1.fotosik.pl

• #117 17 Wrz 2006 21:22
    tkoras
    Poziom 16  

Witam Was!

Byłem dziś na wolumenie iiiiii... Zakupiłem wszystko, oprócz 2sc1971... Nikt tego nie mial. Jeden gosc mial 2sc1970, ale tamnetn mial 1,8W:/ Co do czesci to najtrudniej było mi dostac wyzej wymieniona czesc i bb809, ale po dlugim namolnym szukaniu jeden gosc wykopal z magazynu te diody:) ma po 50gr za sztuke. Kwarc 3,2 mozna kupic u sasiada tego od diod, ja zaplaciłem 1,5zl. Teraz problemem bedzie dla mnie programator do PIC'a, moze jutro w szkole znajde w mikroprocesorowej jakis. Tak wogole to ten PIC to moze byc 16f84A? Bo innego nigdzie nie znalazlem, bo juz nie produkowany ponoc od 5 lat. No i jeszcze jedno, dlawiki 1uH moga byc? Chyba wystroje go na tych, no nie?

Ma ktos moze na sprzedaz to 2sc1971?

P.S. Szerlock a wiesz ze ja z kumplem to od Ciebie chyba nadajnik zakupiliśmy? Pamietasz 15W co stroiles na 104MHz?

EDIT:

A moze ma ktosc to 2sc na sprzedaz lub wymiane za cos?

• #118 17 Wrz 2006 23:14
    filip.s
    Poziom 23  

2SC1971 są do kupienia gdzieś w sklepie internetowym po 20-25zł sztuka. oryginały.

Pozdrawiam!
    Filip

• #119 18 Wrz 2006 17:44
    tkoras
    Poziom 16  

+ 6zl za przesyłke i + 2,50 za wplate:P Wole poczekac az za 2 miechy na wolumenie mi dowioza po 14zl:p

Czy ktos wie jak POZADNIE usunac pozostalosci po tonerze? Bo rozpuszczalik usunal z miedzi, ale pomiedzy sciezkami zostaly takie brzydkie plamy i nie wiem jak to usunac:/

• #120 19 Wrz 2006 08:25
    szerloc1
    Poziom 18  

wiesz odemnie kupuje sporo ludzi i niestety nie jestem w stanie spamientac gdzies tam pisano ze schametu niechce dac tak sie nad tym zastanwiam że wsumie to poco mam go zamieszczeć przecież schemat nic nikomu nie da żeby poprawnie taka koncówka działała trzeba posiadac urzadzenia pomiarowe jak i znacznie wiekszą wiedze co do strojenia a jak dam schamat zaczną ludze robić a puzniej pisac ze nie działa czy przerabiać schamat bo tak niby lepiej jest wiec jeśli ma ktos wiedze o budowie wzmacnaczy i o strojeniu to zaden problem dla takiej osoby aby zbudować wzmacnacz na jakim kolwiek tranzystorze wcz zastada budowy jest taka sama do wszystkich tranzystorów wszedzie sa cewki i wszędzie sa kondensatory