Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki wysokotonwe, wieża Technics EH790

17 Kwi 2009 22:51 3350 6
  • Poziom 14  
    Witam,
    Ostatnio udało mi się kupić wieże Technicsa, model EH790. Niestety, w jednej z kolumn wysoko-tonowy jest uszkodzony. Ma strasznie pogniecioną (nie przerwaną) membranę i gra co najmniej o połowę ciszej niż ten w drugiej kolumnie. Z głośnika udało mi się wyczytać model: t6ph06e6. Są to chyba głośniki robione przez samego Technicsa, bo google milczy. Tu moje pytanie: dostanę gdzieś taki głośnik? Ewentualnie: na jakie modele (stx, tonsil?) można by wymienić oba? Kolumna ma osobno podpinane sekcję średnio-wysoko tonową a osobno nisko-tonową. Zwrotnica aktywna tnie przy 120 Hz i 4 KHz. Z tego co jeszcze wyczytałem, w szereg z wysoko-tonowym siedzi elektrolit 2,2 uF. Więcej nie udało mi się znaleźć, więc koledzy, pomocy!
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    A moze sprobuj ja "wyciagnac ("odessac") odkurzaczem? Moze sie naprostuje i nie trzeba bedzie wymieniac..? Tylko jak cos to zmniejsz sile ciagu w odkurzaczu/na rurze. Albo moze wystarczy wymienic sama kopulke (membrane)?

Tyko dziwne troche jest ze jest nieprzerwana membrana, a glosnik gra ciszej.. Moze wewnatrz jest uszkodzony.

Jesli wymienialbys wysokotonowke na stx/tonsil to pewnie te nowe mialby wieksza efektywnosc niz stare i bylyby niedopasowane pod wzgledem glosnosci do niskotonowych glosnikow. Trzeba by dorobic tlumnik z 2 rezystorow, wartosci ich mozna znalezc w tzw L-Padzie (L-pad).

Mysle ze wstawienie stx gdwk 10-200-8 PJ (bo to chyba 8 ohm kolumny?) z odpowiednim tlumnikiem byloby nieglupie, wiadomo - nie zagra tak jak z projektowana za pomoca pomiaow zwrotnica, ale te wysokotonowki kosztuja 27 zl/szt, wiec mozna zaryzykowac (a w razie czego - sprzedac, dosc popularne sa, wiec problemow ze zbyciem by nie bylo).

Edit: stx Pj chyba sie tam nie zmiesci... :/
  • Poziom 26  
    Spróbuj odkurzaczem naprawić te membranę. Od najniższych obrotów zwiększając moc do puki się nie odkształci. Wysoko tonowe z Tonsila są drogie, ja do swojej wieży Sony, w której niby fabryczne są 40W soprany (jeden uległ zniszczeniu), dałem 10W philipsa kupione na allegro za kilka zł. Różnicy nie ma jeżeli chodzi o moc, bo grają tak samo jak poprzednie albo przynajmniej mnie się tak zdaje.
  • Poziom 14  
    Odkurzacz nie pomógł. Udało się w miarę naprostować membranę ale głośnik gra dalej cicho. Coś musiało się uszkodzić.
    10-200-8-PJ STX'a faktycznie się nie zmieści... Sam magnes nie wejdzie. W ofercie Tonsila też niczego nie widziałem :(
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Wygląda na to, że ten 7/50 przy drobnych przeróbkach mógłby pasować. Oryginalny ma ramkę w kształcie kwadratu o boku 6,3 cm. Rozstaw śrub jest na 7,3 cm. Chwilowo udało mi się podmienić z kolumienki centralnej. Nie mają tych samych oznaczeń, ale wygląda na to, że to te same głośniki. Przynajmniej grają dobrze ;)
    Dzięki za pomoc wszystkim. Nie zamykam tematu, może uda się komuś jeszcze coś dopisać.