Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie sb live 5.1 z amplitunerem 5.1

29 Kwi 2004 14:20 4116 21
  • Poziom 10  
    Witam
    Połączyłem amplituner kina domowego z kartą muzyczną sb.live 5.1 kablem spidif , kabel ten posiada z jednej strony wyjście jak jack które podłączyłem do cyfrowego wyjscia karty muzycznej , natomiast z drugiej strony kabel ma wyjscie rca które podłączyłem do amplitunera do wejscia coaxialnego:D i po tym podłączeniu już mam dzwięk :)Chodzi mi natomiast o co innego ,czyli w sterownikach do karty muzycznej jest mixer w którym ustawiłem wyjście cyfrowe zeby dzwięk chodził przez wyjscie cyfrowe i jak narazie wszystko jest ok tylko ze jest tam jeszcze opca testowania poszczególnych głośników i tu juz niestety zaczyna sie problem ponieważ sygnał testowy słychać tylko w knałach frontowych prawym i lewym natomiast brakuje centralnego i tylnych surroundów.Nie wiem dlaczego :/ zainstalowałem dodatkowo ac3 filter v0.70b Vigovsky Alexander dodam jeszcze ze ten filtr zainstalowął mi sie razem z pakietem kodeków do odtwarzania filmów [k-lite] próbowałem zmianiać ustawinia w tym ac3 filter na spidif na 2/3 niestety tylnego sygnału testowego niemoge uzyskać .Chciałbym to ustawić niestety niewiem juz sam co i jak żle robie a jak wiadmomo diabeł tkwi w szczególach :D Dzwięk mam w ttlnich kanałach tylko wtedy gdy sobie włącze w amplitunerze prologica 2 no ale zadna łacha zeby ze stereo robic amplikiem surround wkoncu od tego jest karta sb live 5.1 która jak mi sie wydaje powinna przez ten muj kabel powinna podawać ac3 i robić test słyszalny we wszystkich kolumnach:D mam jeszcze pytanie czy jak mam mp3 i poprawnie skonfigurowany ac3 to sygnał jest kodowany do 5.1 bo troszke sie juz mieszam :) Prosze o pomoc
    Ps:w załączniku jest zdjęcie mojego kabla:D
  • Poziom 31  
    Kodek do ac3 to się instaluje razem z oprogramowaniem karty.Pokazuje się ramka z wyborem jakie formaty dźwięku ma obsługiwać.W menu masz masz możliwość sprawdzenia np:dolby digital.Jaką masz wingroze zainstalowaną?I czy napęd dvd jest podłączony kabelkiem cyfrowym do karty?Pobierz najnowsze sterowniki do karty.I czy to na 100% jest karta 5.1?Napis na płytce. 8O
  • Poziom 31  
    sterowniki creativa są bardzo dobre tylko trzeba nauczyc sie z nich korzystac - nie kazdy lubi smietnik jak w kx..............
    kodek ac3 nie ma nic do tego co slyszysz z karty - sluzy tylko do dekodowania dzwięku z filmow divx itp.....
    zaznacz w sterownikach opcje ac3 decode i juz powinienes miec dzwiek w formacie 5.1 o ile karta to obsluguje (live 5.1 digital)
    przewod cyfrowy do polaczenia napedu dvd/cd rom sluzy jedynie do przesylania dzwieku stereo w formacie spdif...............i nie ma nic wspolnego z dolby digital...........a to z tego wzgledu ze plyta dvd nie ma sciezek audio tylko same sciezki z danymi..............
  • Poziom 10  
    Ok troszke namiesząłem bo nienapisałem ze nieposiadam dvd w komputerze a chodzi mi tylko o to by test głośników( w sterownikach-opcja) był słyszalny na wszystkich kolumienkach a jak narazie jest słyszalny tylko na frontach{stereo} na karcie której posiadam pisze: Sound Blaster 5.1 digital
  • Poziom 10  
    Dodam jeszce bo zapomniałem ze mam win XP
  • Poziom 29  
    Zbynia nie wiem o jakim smietniku mowisz? chyba nie mozesz sie tam polapac? ja na poczatku tez nie moglem. Co do sterów Kx to mozna sprawdzic jak się nie spodobają to wrócic do starych. Tonsil w Kx jest możliwość odpowiedniego przekierowania sygnału ac3, pokombinuj i nie bój się poeksperymentowac zawsze mozna wrocic do oryginalnych ustawien(ustawienia głosnikiów mozesz tak samo testowac jak w sterach creativa).
    pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    No zainstalowałem to Kx bo co mi tam leży zbijam bąki po necie więc mówie sobie aaa spróbuje ..ściągnołem zainstalowałem i... jest lepiej na tych sterach niż na creativa ...przynajmniej test mam słyszalny w każdej kolumnie z osobna :)))))) kombinowąłem z amplitunerem tznaczy ampliutuner ma trzy ustawineia w zależności od podawanego sygnału automatycznie ustawiuony jest na auto ja oczywiście nieomieszkałem spróbować na innych ustawiłem na pcm fix ale to było to samo co auto wiec przestawiłem na dtx fix i tutaj musze powiedzieć ze sie zdziwiłem bo po włączeniu muzyki naprzykład z winampa a lbo podczas robienia testu głośników moim oczom ukazały sie na wyśwoietlaczu wszystkie kolumny ( tzn jak jest cyfrowy dziwek dts lub dd 5.1 to na wyświetlaczu wyswietlają sie literki kazdego kanału L C R
    SL S SR <------ mniejwiecej tak to sie wyświetla no nic ale przecież to nie jest sygnał dts dziwne ale sie wyświetla tyle że dzwięku niesłychac ale amplik zachowuje sie jak by miał podawany cyfrowy sygnał (co sie objaiwa w nim wyświetlaniem każdego kanału z osobna) tyle ze dzwieku niema wiec powróciełem do ustwawienia auto na ampliku i wyświetlają sie tylko dwa kanały L i R dodam jeszcze ze w opcji KX automatyzacja jest opcja surrounder w której sie wybiera zestaw od2.0 poprzez 4.0 az po 5.1 z różnymi opcjami, standartowo jest ustawione to speaker2.0 , surround =on, a na samiusienkim dole 2.0 souroundmix 2.0 i powiem ze ustawiłem na 5.1 i ten słyszalny test w ustwaieniach standartowych był juz niesłyszalny przy ustawineiach 5.1 jedynie grały mi fronty dziwne ale przesatje w to wnikać pomału bo widze ze niezdaiłam wiecej zostawiłem to na fabrycznych ustawieniach tego kxa i na tym chyba pozostane , dodam jeszcze ze te wszystkie moje kombinacje miały zmierzac do uzyskania na wyświetlaczu amplika wyświetlenia sie wszystkich poszczególnych kanałów L C R
    SL S SR jak to ma miejsce przy odtwarzaniu filmów dvd dolby digital 5.1 z podłączonego do amplika stacjonarnego odtwarzacza.Ale widze ze uzyskanie takiego sygnału z kompa jest raczej niemożliwe poprostu myślałem ze ten ac3 filter badż sterowniki jakieś bedą wstanie podać taki sygnał do amplika chodżby przy odtwarzaniu filmów divix (słysząłem ze są kodowane ac 3) ale jednak sygnału takie nieuzykuje , jezeli macie jakieś dodatkowe spostrzezenia uwagi , amoze jeszcze jakieś porady to zapraszam do wypowiedzi:)
    pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Wejdź na strone mcds'a jest tam troche opisane o ustawieniach Kx, są tez przkładowe pliki konfiguracyjne do sciagnięcia http://www.mdcs.prv.pl/

pozdrawiam!
  • Poziom 26  
    hm ale namieszaliście :D Sprawa wygląda tak: SB Live ma cyfrowe wyjście w postaci potrójnego mini-jacka. Twój kabel jest tylko "2 drutowy" wiec pozwala na przeniesienie sygnału stereo przez spidif. Żeby podłączyć cyfrowo sygnał z SB Live do amplitunera masz 2 możliwości:

1 - (raczej nierealna) amplik musiałby miec 3 x Spidif (1 dla fronyu, 1 dla tyłu i 1 dal centrala i subwoofera) tak są podłaczane głosniki creativea np Megaworks 510D ...

2. Podłaczyć analogowo wszystkie 6 kanałów bo amplik ma na pewno wejscie analogowe 5.1 chyba ze jest jakis wyjątakowo prosty to wtedy nie ma :]

Cały problem leży w tym, że karta standardowo żeby przesłać 6 kanałowy sygnał 1 spidifem potrzebuje zakodować go do formatu stratnego DD5.1 lub ew. DTS, czego niestety nie robi, jedynie Sound Force Nvidi potrafi taką sztuczkę, niewiem tylko czy jest sens: kodowanie dzwieku do DD5.1 jest stratne czyli np podłaczenbie przez 3 spidify da znacznie lepsza jakosc dzwieku bo nie bedzie kompresopwany. Możesz podłaczyc analogowo wbrew pozorom to nie da jakiejs znacznej straty w jakosci dzwieku jezeli odleglosc nie bedzie duża kompa od amplika.

NIe jestem pewnien czy w sterowniakach KX nie ma przypadkiem opcji kodowania do Dolby Digital 5.1 musiałbyś się zapytac MDCS-a.
    JEZELI NIE TO ROZIAZANIE WYGLADA TAK:

podłaczasz analogowo 6 kabelków na wszystkie kanały i tym swoim kablem cyfrowym do wyjscia cyfrowego. I teraz jak np ogladasz filmy z kompa to w programowym odtwarzaczu DVD ustawiasz opcję puszczenia dźwięku bez dekodowania na spidif, strumien dzwieku wychodzi z karty cyfrowo w takiej postaci jak jest odczytany z DVD i aplituner dekoduje sobie to.

Jezeli jednak kożystasz z karty dzwiekowej: np grasz z dzwiekiem 6-kanałowym EAX, ogladasz film z divixa który ma sciezke dwiekową AC3 i karta go dekoduje, czy nawet słuchasz muzyki z CMSS to puszczas sygnał analogowo po 6 kabelkach do aplitunera i włączasz w nim takie wejscie . Takie rozwiazanie wydaje mi sie optymalne, chociaż troche dużo kabli potrzeba.

Jakbyś czegoś nie rozumiał to pisz, chętnie wyjasnie sprawe.
  • Poziom 29  
    Jaco ja mam dokładnie tak jak napisałeś 6 analogowych kabelków podpięte do wzmaka własnej roboty 5xtda7294+STK4048 kable maja okolo 1m bez zbednych preampow z wyjtkiem filtra dolnoprzepustowego, sygnał prosto z karty trafia do koncowek mocy i jak na moj gust gra to calkiem fajnie(w pokoju 4x3 nie ma co dawac jakichs super wzmakow bo i tak efekt bedzie zaden) .Jestem zdania ze im mniej badziewia w torze audio tym lepiej, a sygnal mozna sobie i tak dowolnie korygowac w kompie.

Pozdro!
  • Poziom 26  
    coolombo :arrow: heh u mnie sie wlasnie cos takiego tworzy, z tą róznicą że
    robie urzadzenie które bedzie niezalezne od kompa: 3 x OPA541 na centrala, 2 x 7294 na przednie sterowanie procesorowe , 450W toroidek i troche jeszcze badziewia.

hehe wydaje mi sie ze troche przesadziles jezeli chodzi o scalaki jezeli wezmiesz pod uwage ile z tego mozesz wyciagnac: TDA7294 przy małych zniekształceniach, sztywnym zasilaniu i dobrym chlodzeniu da jakies 80W mocy na 8 ohm, z stk 150W do pokoju 4x3 = 12m2 to chyba za duzo :D jezeli masz jeszcze jakies fajne kolumny to juz musi byc masakra. Oczywiscie nie trzeba wykorzystywac pełnej mocy ... :D
  • Poziom 29  
    Z kolumnami narazie nie jest tak rozowo bo mam badziewia, co do tda to wszystkie 5 zasila toroidek 300W(troche malo ale jak dla mnie wystarcza) STK zasila rowniez 300W toroid ktory napedza suba na 2xARN6618 nie jest to rewelacja ale sąsiedzi zaczynają robic sie nerwowi ;) no i jeszcze troche czasu uplynie zanim skompletuje sobie kolumny bo na razie to na tyle grają zwykle glosniki on-air(czy jakos tak to sie pisze), na przodzie są jakies badziewia od wiezy sony 2x50W a centralny to stary poczciwy ZgC40-8-581. Narazie brak kasy ale powoli jakos wszystko skompletuje, oczywiscie kolumny mam zamiar wykonac we wlasnym zakresie :D

pozdrawiam!
  • Poziom 14  
    Jezeli chcesz połączyć cyfrowo kompa ze wzmakiem 5.1 to tylko przy
    użyciu Sound Storma Nvidii. Mam połączony 5m swiatłowodem i chodzi bezproblemowo. Amplituner wyświetla pracę w trybie DD, żadnych przydzwięków, zakłóceń. Jestem zadowolony.
  • Poziom 29  
    A co powiecie o opcji AC3-Passthru, czy nie jest mozliwe w ten sposob przekierowanie sygnalu ac3 np. z filmu prosto do amplitunera bez dekodowania po drodze przez karte?
  • Poziom 11  
    Ale namieszane. Ja wlasnie mam podobny problem ale nie wszystko zrozumialem.

Prosze o prosta odpowiedz.

Jak mam podlaczyc karte do amplitunera zeby ogladac dvd a jak zeby ogladac divixy.

I czy przy ogladaniu divixow mam miec wylaczona opcje AC3 Passthru w kx?

Czy do ogladania dvd nie wystarczy kabelek COAXIAL ?
  • Poziom 40  
    Z tego co wiem to karta muzyczna nie potrafi kodowac dzwieku dolby digital (AC3) a na jej wyjsciu dostepny jest ten sygnal tylko jesli jest pobierany bezposrednio z DVD lud sciezki DVX-a albo np jakiejs gry. Dlatego ustawienia glosnikow i sygnaly testowe nie sa obecne na wyjsciu cyfrowym w postaci wielokanalowej tylko na analogowym 5.1 karty. Podlaczajac amplituner z dekoderem AC3 poprostu rezygnujesz z wbudowanego dekodera w karcie na rzecz tego z amplitunera i to samo osiagniesz kupujac najtansza karte byle miala cyfrowe wyjscie.
  • Poziom 21  
    Hej więc tak :
    Posiadam amplituner Yamahy Rx-v440, sb liva 5.1 digital(stery creativa) i dvd w kompie.
    podłączone to mam kablem cyfrowym własnej roboty (dokłądnie to przejściówka z jacka na dwa "czincze" i kabel od karty graficznej do podłączenia tv czincz-czincz :) ) Jest tak ze gdy w filmie DIVIX mam nagrany dzwiek AC3 to amplik wyswietla ładny napisik DOLBY DIGITAL i pojawiają sie wszystkie głośniczki, tak samo z dvd jak jest dźwięk 5.1 to amplik wykrywa to i wszystko hula.
    Akurat jezeli chodzi o muzyke to wole stare poczciwe Stereo ewentualnie mam taki tryb Prologic II Musik i jest spoko.
    Co do KX-ów to jak je miałem to mi tak nie działało...wiec je olałem sikiem prostym i mam stare poczciwe stery creativa.

Mam taki tescik który odpala sie w dowolnym playerze do filmów ( ja probowałem w BSplayerze i bestplayerze).
    Aby to odpalic należy zmienic rozszerzenie na VOB bo jest niedozwolone (wykasowac rozszerzenie .film )
    Pzdr Devolt
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    Podziele sie z wami swoimi doświadczeniami też mam sb live ale mam też na drugim kompie Win Fast 6x sound z wszystkimi wyjściami czyli koaxial i cyfrowy swiatłowód oraz takie same wejścia z sb live nie kombinowałem ale z win fastem tak. Też mam amplituner sony i chciałem miec taki sam efekt jak przy oglądaniu filmu ze stacjonarnego dvd ,
    zaswieca mi sie na amplitunerze lampka multi chanel decoding ale jak podłączałem i puszczałem ten sam film z kompa tego nie bylo czy to bylo wejscie koaxial czy też digital. Po oczytaniu sie wszystkiego znalazlem że popularne programy do odtwarzania dvd są tylko przystosowane do obsługi dolby digital dts itp ale żeby mieć na amplitunerze taki sam efekt co ze stacjonarnego dvd to trzeba miec specjalny program do odtworzenia najpierw scieżki dzwiekowej z plyty dvd później do jej zakodowania i wysłania do amplitunera w pelnej posatci 5,1 znalazłem taki programik Sonic Foundry Soft Encode 1.0 - Dolby Digital 5.1 . Po jego zainstalowniu i ustawieniu, na amplitunerze pojawilo sie dolby digital efekt identyczny co z stacjonarnego dvd jesli chodzi o sb live to nie kombinowalem ale z instukcji wychodzi ze jeck jest stereo jesli podłączamy zwykłe wyjścia ale jeżeli korzystamy z digital out to ma byc mono jack zobaczcie ops z instukcji sound blaster
  • Poziom 21  
    no bo w tym przypadku używamy wyjścia s-pdif czyli cyfrowego które wysyła sygnał w postaci cyfrowej ciągu bitów (zer i jedynek) sygnał dla wszystkich głośników wiec dlatego jest to kabel mono (sygnał i masa).
    A ja mam jeszcze pytanko jak podpinacie swoje kart do amplitunerów po analogowym wyjsciu to czy działają wam dobrze subwoofery??
    Bo u mnie nie bardzo gdy podpinam po analogu to prawie wcale go nie słychac jest ustawiony na maksa wszedzie, w sterownikach w ampliku i na subie....dziwne po cyfrowym gra super.
    funkcja " bass redirection " odznaczona no i podział częstotliwosci chociaz i tak powino działac
  • Poziom 29  
    Devolt jakie masz stery, bo u mnie na oryginalnych creativa jak dam sygnał analogowy subwoofer na max to i tak go cicho słychać, dosyć dziwna sytuacja bo przez jakiś czas bylo ok??? na sterach kX jest wszystko ok. Jak masz kX to sprawdź jak ci chodzi sub na tym pliku konfiguracyjnym.

pozdrawiam!