Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Harman Kardon 3490

18 Kwi 2009 00:42 9599 17
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym zaczerpnąć waszej opinii dotyczącej amplitunera hk3490. Jak sprawdza się w odsłuchu, jaki ma "charakter" dźwięku i czy moc podawana przez producenta (2x 120 w / 8 ohm) jest prawdziwa. Zastanawiam się nad kupnem sprzętu do domu. Zależy mi na skuteczności i dobrym, potężnym brzmieniu. Kolejnąs prawą są jeszcze kolumny... bardzo podobają mi się tonsilowske Voyager`y 350, ale nie wiem jak takie połączenie zagra. Czy te 120 w na kanał podawanie przez producenta wystarczy na wysterowanie tych kolumn? Pokój w jakim mam zamiar wszystko ustawić ma ok 20 m(2), a na zestaw kolumny + wzmacniacz/amplituner przeznacze ok 4 tys. zł. Prosiłbym o wasze opinie i ewentualne sugestie dotyczące wyboru sprzętu. Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
  • Poziom 30  
    Kolumny ok choć mają delikatny nadmiar dolnej części pasma, ale niektórym to się podoba (mi w Scherzo odpowiada, a to niemal te same kolumny). Z tym połączeniem to lepiej byłoby kupić starszy wzmacniacz, a skoro masz taką kwotę do wydania to polecałbym Denona PMA-1560r. Ma on prawdziwe 2x150W, bardzo dobrze kontroluje głośniki w kolumnie, a przy tym ma bardzo dobre brzmienie i da sobie świetnie radę z tymi kolumnami. Chyba, że wolisz jakieś super audiofilskie brzmienie to szukaj innych produktów.
  • Moderator
    Sądzę, że będziesz zadowolony z tego amplitunera. Charakteryzuje się lekko ocieplonym brzmieniem. Harman podaje rzetelnie moc wyjściową.
  • Poziom 9  
    Audiofilem na pewno nie jestem ;) tak jak napisałem zależy mi na potężnym, w miarę dobrym jakościowo brzmieniu przy duzej skuteczności zestawu (czasem zdażają się u mnie niewielkie imprezki), dla tego podoba mi się charakter głośników podłogowych... monitorki mimo świetnego dźwięku nie zapewniają za bardzo tego "ciśnienia" jakie znamy z większych konstrukcji. Wiadomo, większość czasu słucha się jednak muzyki znacznie ciszej i w takim momencie właśnie zależy mi na ciepłym, w miarę szczegółowym dźwięku w którym czuć tą dynamikę. A jaki odtwarzacz CD ewentualnie polecilibyście do tego denona pma-1560 ?

Dodano po 30 [minuty]:

Zapomniałbym dodać... Harman podaje moc przy normie FTC, a Denon RMS. Jaka jest różnica między tymi normami? Nie znalazłem żadnych informacji o FTC :|
  • Poziom 11  
    Mam test Harmana i czytam że ma 120W na kanał więc wysteruje każde kolumny domowe bez problemu więc nie przejmuj się jakimiś FTC czy RMS
    Nie trzeba być audiofilem żeby usłyszeć różnicę nie myśl sobie że audiofilskie konstrukcje grają pitu pitu i tylko młodzi i gniewni lubią bas i dynamikę aż nogawki furkoczą
    Zwróć uwagę na JBL ES 80 albo es90 jest bas i dynamika odrzutowca, reszta też bez uwag łatwo je znalezć bo są w każdych media markach
    Inna propozycja to Kanadyjski Paradigm coś z serii monitor(oczywiscie podłogówki)
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Zwruć uwagę na JBL ES 80 albo es90 jest bas i dynamika odrzutowca, reszta też bez uwag łatwo je znalezć bo są w każdych media markach

To przereklamowany, hamerykańsko-meksykańsko-chiński, mediamarketowy gniot.
    W trzykrotnie niższej cenie trudno znaleźć gorzej grające konstrukcje konkurencji (porównywalne z Audiomega i STX za 800zł).
    W branżowych mediach można znaleźć "obiektywne", dobrze opłacone testy tych paździochów - prawdziwy sukces amerykańskiego marketingu.

Jeżeli sprzęt ma być nowy, w tej chwili warto zainteresować się elektroniką Xindaka z serii 06 (gra zdecydowanie lepiej od "kosmicznie" świecącego plastikowego HK3490).
    Z kolumn proponowałbym rozważyć:
    1. ProTonsil Siesta
    2. Audio Academy Mimas II/Qba Elements AL
    3. Celestion F38
    4. Magnat Quantum 605
    5. Heco Metas 700/ProTonsil Maestro II 180/Magnat Quantum 505

Kolejność nie jest przypadkowa.
  • Poziom 9  
    W sumie sprzęt nie musi być nowy. Z tego co się orientuje starsze konstrukcje często były nawet mocniejsze niż produkowane dziś. A co do kolumn to obawiam się, że np. siesty mogą nie być wystarczająco mocne (100 w) do wytworzenia duzego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu, bo w sumie to tylko 2x 15 cm :/ a co do Voyagerów obawiam sie że poza wspaniałym basem, którym mogę stworzyć niamiastkę pub`owego klimatu zagrają jak nieco większa miniwieża z hipermarketu przy normalnym odsłuchu. Zestaw ma też czasem posłużyć do niewielkich imprez domowych typu grill ze znajomymi :) wydaje mi się że z tym ostatnim siesty mogłyby mieć problem. Wracając do zasilania... na allegro znalazłem takie oto cudo: http://allegro.pl/item680265464_yamaha_a_1000_srebrna_legendarny_unikat_wys_gratis.html
    Chciałbym zaczerpnąć waszej opinii o tym wzmacniaczu, czy cena jest adekwatna do jego możliwości?
  • Poziom 30  
    Kierowanie się opiniami z opłaconych testów w różnych czasopismach branżowych nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście można poczytać, ale nie sugerować się nimi w stu procentach. Co do odtwarzacza to proponowałbym Denona DCD-1560 lub DCD-2560. I wypowiem się jeszcze na temat Voyagerów. Nawet przy cichym słuchaniu są lepsze niż nie jedne, inne, droższe kolumny. Fakt, że zostały stworzone do mocnego grania, ale przy umiarkowanych głośnościach wcale nie są gorsze. Można się pokusić o wymianę wysokotonowego. Nawiasem mówiąc mam Scherzo obecnie w połączeniu z H/K PM655 Vxi i bardzo mi to połączenie odpowiada choć wzmacniacz jest starszy, ale gra lepiej niż droższe i nowsze. Podsumowując:
    -jeśli chodzi o zakup wzmacniacza to PMA-1560, H/K PM655 Vxi lub PM665 Vxi;
    -jeśli chodzi o zakup odtwarzacza to DCD-1560, DCD-2560 lub H/K HD 100 (pasuje do PM655 i PM665);
    -jeśli chodzi o kolumny z potężnym basem to Voyagery sie nadają, ale nie do 20m2 więc poszukaj Tonsil Siesta lub Celestion F38.
  • Poziom 9  
    Tak właściwie Denon zarówno pma 1560 jaki i dcd 1560 to rarytas i raczej ciężko go kupić :/ a co do siest i celestionów to troszke odstrasza mnie ta przeciętna skuteczność 89 db. A jak takie kolumny sprawdzają się przy głośnym odsłuchu? Mieszkam na sporym odludziu, większość dnia sam, więc zapewne domyślasz się jak podczas dnia wygląda u mnie słuchanie muzyki :) owszem, jakość dźwięku jest bardzo ważna ale powiem szczerze, że przesiadka z obecnego sprzętu (wzmacniacz unitra PW-7010 + kolumny tonsila na gdn 20/40 - nie wiem jaki to dokładnie model, muzyka puszczana z komputera) nawet na jakieś voicekrafty byłaby dla mnie milowym krokiem w tej dziedzinie :P możliwe całkiem że zestaw jaki kupię wyląduje w salonie (30m2) więc stąd pomysł na voyagery :) a ta yamaha a-1000 jak się sprawuje? czy miałeś okazję przesłuchać? jak wypada na tle denona pma-1560?
  • Poziom 28  
    Odradzam siesty do głośnego słuchania. Jak juz to maestro II 180. Watpie by Vk grały ladniej od (starego) tonsila.
  • Poziom 9  
    Czyli wstępnie pozostaje przy voyagerach... na szczęście w przyszłym tygodniu będe miał okazję ich przesłuchać u znajomego, więc rozwieje nieco wątpliwości z nimi związanych. A jak sprawa wygląda z tą Yamahą? czy ktoś jest w stanie opisać mi ten wzmacniacz? W internecie niewiele o nim "słychać", a do końca aukcji został jeden dzień. Jedyne co wiem to to, że yamahy (szczególnie stare modele) oferowały wspaniałą jakość dźwięku przy zachowaniu takich parametrów jak duza moc. Na co ewentualnie uważać przy zakupie? z góry dziękuję za odpowiedź
  • Poziom 30  
    Rzadkie to one są, ale było ich sporo na allegro i nie tylko i np. PMA-1560 cztery lata temu kosztował ok. 1000zł, a teraz nawet 1500zł. DCD-1560 kosztuje w granicach 400-500zł, a DCD-2560 ok. 800zł i przede wszystkim przy ich zakupie trzeba uważać na cenę, bo jak jest mało tego sprzętu to każdy wystawia cenę jaka mu odpowiada, a nie tyle ile coś jest warte. Drugą rzeczą, na którą trzeba uważać jest po prostu ich stan techniczny, ponieważ to stare wzmacniacze i z reguły nie wiadomo co się z nimi w przeszłości działo (szczególnie mocniejsze modele niekiedy napędzały zabawy czy dyskoteki), należy też przyglądnąć się potencjometrom czy aby nie trzeszczą (czyszczenie czasem może nie pomóc, a wymienić nie ma szans, bo nikt już takich nie produkuje).
    Co do porównania Yamahy z Denonem (przy zamiarze napędzania Voyagerów) to ja wybrałbym Denona, ale Yamaha też jest bardzo dobrym wzmacniaczem, tylko zależy co się komu podoba.
    I wątpię, żeby ten Twój starszy sprzęt Tonsila zagrał gorzej niż VK.
  • Poziom 9  
    Swoją drogą mama okropnie sie wystraszyła jak pokazałem jej te "nieco starsze" wzmacniacze i upiera sie żeby kupić tego harmana :P ciężko jest wytłumaczyć całkowiie niewtajemniczonym że starsze to nie zawsze znaczy gorsze :) chociaż z drugiej strony rozumiem jej zdanie... nowy dom, nowe meble a tu nagle sprzęt stylistycznie z zeszłej epoki :P jeżeli "dorwę" na allegro denona do 1,5 tys to biorę bez gadania, ale nad tą yamahą niestety jeszcze będe musiał pomyśleć :/ przepraszam z góry ze tak troche niesprecyzowane te moje założenia, ale tak to jest kiedy chce sie w końcu kupić coś lepszego :/ w ostateczności sprzęt będzie całkiem nowy. Czemu w ostateczności? wiadomo, w tym przedziale cenowym nie ma co wybierać, zakładając, że ma to być mocne i głośne a zarazem dosc dobrze grać. Chodz samo dobieranie sprzętu pod względem wyglądu tez nie jest az takim absurdem... teraz spowrotem zastanawiam się nad h/k 3490 zeby napędzic Voyagery i oczywiście jeśli natrafi się okazja pierwszeństwo będzie miał pma-1560. Na sam koniec pozostanie jeszcze kwestia odtwarzacza CD.

A co do mojego obecnego sprzętu to całkiem możliwe. Obecnie jest w nim duzo do zrobienia i chyba załoze oddzielny temat z kilkoma pytaniami na jego temat. Jeszcze jedno: Czy powinno być tak, że np. kiedy odtwarzam muzykę z dość niskim basem to częstotliwości których nieobsługuje sprzęt pojawiają sie w postaci "charczenia" czy po prostu nie są słyszalne? Mój sprzęt charczy na częstotliwościach ponizej pasma nawet na niskim poziomie głośności. Przy głośniejszym odsłuchu muszę redukować bas na preampie bo pojawia sie dżwięk jakby piszczenia głośnika niskotonowego. Co jest nietak?

i znowu sie rozpisałem :P
  • Poziom 28  
    Może podajesz zbyt mocny sygnał na wzmacniacz. Niskie częstotliwości nie powinny charczeć nawet gdy sprzęt nie jest w stanie ich przenieść.

Dodano po 26 [sekundy]:

Co jest źródłem dźwięku?
  • Poziom 30  
    Dziwi mnie pojęcie "z zeszłej epoki". Spójrz chociażby na Yamahę A-S1000 czy A-S700.
  • Poziom 9  
    obecnie źródłem dźwieku jest komputer, ale takie zjawisko występuje również po podpięciu innego źródła, np. tunera radiowego.
    Już wyjaśniam pojęcie "z zeszłej epoki": mimo że sprzęt ten jest wykonany schludnie, bez żadnych dodatków które mogłyby go postarzać, np. plastiki, to jednak juz na pierwszy rzut oka widać że to raczej starszy, używany wzmacniacz, a co do Yamahy A-S1000 czy A-S700 to prawda. są wykonane w podobnej konwencji co a-1000 czyli przedewszystkim minimalizm ale już np. budowa przycisków czy pokręteł znacznie się różni. wbrew pozorom to zdradza "na oko" okres produkcji sprzętu. Wiem, że czytając to pewnie uznasz bynajmniej jakąś część za kompletną bzdurę, ale stawiając na półce sprzęt tej samej klasy z różnych okresów produkcyjnych można (bynajmniej w większości przypadków, aczkolwiek są ustępstwa od regóły) stwierdzić który jest najzwyczajniej stary. Powiem tak. Denon pma-1560 byłby idealnym polączeniam mocy, jakości dźwięku i wyglądu moim zdaniem, ponieważ parametry techniczne z tego co się orientuję biją na głowę obecne konstrukcje z tej półki cenowej, a wygląd nie zdradza swego wieku (bez rzadnych narzucających się upiększeń tamtych lat) aczkolwiek to kwestia gustu.
    Dani66. denon na prawdę przypadł mi do gustu a to tak właściwie Twoja zasługa :) Dzięki za info o tym modelu, mam nadzieje że w najbliższym czasie będe miał okazje go przesłuchać i oczywiście kupić :)
  • Poziom 30  
    Yamaha A-S700, A-S100 czy A-S2000 są wykonane w stylistyce starszych wzmacniaczy, a ich główną cechą jest prostota i dlatego chciałem przekazać, że lata produkcji wzmacniacza nie zawsze idą w parze z jego "nowoczesnym" wyglądem. Oczywiście widać różnicę wykonania między wzmacniaczem nowszym a starszym, ale styl jest zachowany. Poza tym teraz takie nawiązania do starszego sprzętu podobają się ludziom.