Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienie prądu spoczynkowego w układzie stk.

gregor126p 18 Apr 2009 10:56 3058 24
Automation24
  • #1
    gregor126p
    Level 14  
    Zbudowałem układ zastępujący scalaka stk0055 według schematu który zamieszczam poniżej. Tranzytory jakie użyłem to:
    TRI, TR2 - BC639
    TR3 - BD139
    TR5 - BD140
    TR4, TR6 - BD911
    i rezystory:
    R1 - 2,2 kOhm
    R2 - 1 kOhm + rezystor nastawny 1,5 kOhm
    R3, R4 - 270 Ohm
    R5, R6 - 300 Ohm
    Dioda - 1N4148

    Po podłączeniu układu (brak napięcia stałego na wyjściu które było na spalonym stk) wzmacniacz strasznie przesterowywuje. Regulacja potencjometrem w dzielniku napięciowym też nie pomaga. Spadek napięcia na rezystorach R5, R6 wącha się w granicach 270-300 mV.
    Czy przyczyną może być za wysoki lub za niski prąd spoczynkowy?
    Czy wartości rezystorów w dzielniku napięciowym są poprawne?
    Jeśli nie to jakie należy zastosować?

    Ustawienie prądu spoczynkowego w układzie stk.
  • Automation24
  • Helpful post
    #2
    TOMI
    Service technician RTV
    Zmierz napięcie między punktem 0 i punktem 1 i napisz ile ono wynosi.
  • #3
    gregor126p
    Level 14  
    Napięcie między punktem 1 a punktem 0 wynosi 2,64V przy ustawionym rezystorze nastawnym na najmniejsza wartość i 2V na rozkręconym maksymalnie.
  • #4
    TOMI
    Service technician RTV
    W granicach błędu.
    Czy na płycie głównej są jakieś rezystory emiterowe między pinem 8 a pinem 3. Jeśli tak to zmierz spadek napięcia na jednym rezystorze emiterowym i podaj jego wartość.
  • #5
    gregor126p
    Level 14  
    Tak są jakieś duże porcelanowe z trzema końcówkami. Na kanale gdzie jest oryginalna kostka stk jest 16,2 mV a na tym robionym stk jest 0,1 mV jest to chyba nie możliwe?
  • #6
    TOMI
    Service technician RTV
    Zwiększ R2 lub zmniejsz R1 tak aby na rezystorze emiterowym uzyskać podobny spadek jak w drugim kanale.
  • #7
    gregor126p
    Level 14  
    Wiec tak robiąc zmiany w tym układzie przypadkowo zrobiłem zwarcie w okolicy tranzystora BD911 i ma teraz bardzo lipne wzmocnienie wiec dopóki nie kupie nowego nie ma chyba sensu próbowanie czegoś dalej zdziałania. W poniedziałek udaje się po nowy tranzystor i myślę kupić nowe rezystory nastawne. Wiem że to ma być metoda prób i błędów ale jak byś mógł przybliżyć jakie rezystory nastawne kupić żeby można je wstawić za R1 i R2 i uzyskać 16,2 mV na rezystorze porcelanowym
  • Helpful post
    #8
    Lukasr29
    Level 20  
    Ten układ nie będzie miał kompensacji temperaturowej prądu spoczynkowego i po nagrzaniu końcówek prąd będzie gwałtownie wzrastał co prawdopodobnie skończy się uszkodzeniem tranzystorów.
    Zamiast TR1 i TR2 możesz dać jeden tranzystor (np BD139) i przykręć go na radiator razem z tranzystorami końcowymi (najlepiej po środku).
  • Automation24
  • #9
    gregor126p
    Level 14  
    Czy na pewno TR1 i TR2 można zastąpić BD139 bo jak się nie mylę to one pracują w układzie darlingtona?
    Co z tymi rezystorami R1 i R2 jakie tam nastawne wstawić?
  • #10
    Lukasr29
    Level 20  
    Tak one pracują w układzie darlingtona ale pojedynczy NPN wystarczy, BD139 z grupy 16 będzie w sam raz. Nie widziałem jeszcze w żadnym wzmacniaczu (na elementach dyskretnych) darlingtona do kompensacji prądu.
    R1 i R2 zostaw tak jak są (2.2k i 1k) i szeregowo z R2 wstaw potencjometr 500R. Prąd powinien się normalnie regulować ale jeśli będzie za mały można zmniejszyć R1.
  • Helpful post
    #11
    Ptolek
    Level 36  
    Co jest złego w układzie Darlingtona? Bez powodu tego producent nie wymyślił. Na jednym tranzystorze też by było, ale na pewno nie będzie to lepsze (poza tym, że łatwiej przymocować do radiatora 1 tranzystor niż 2). I dlaczego w tym układzie miałoby nie być kompensacji temperatury?
    I po co zmieniać potencjometr, skoro rezystory są tańsze :) Ja bym tylko zwiększył R1 z 2,2k do np. 2,7k albo 3,3k i sprawdził co z prądem.
  • #12
    Lukasr29
    Level 20  
    Nie ma nic złego, tyle że nie widziałem jeszcze w żadnym wzmacniaczu darlingtona do kompensacji, zwykły tranzystor jest w zupełności wystarczający a ten układ nie jest jakiś wymyślny. I chodziło mi też o montaż na radiatorze, bo po co się męczyć z przykręcaniem dwóch tranzystorów.
    Kompensacja w takim układzie byłaby gdyby te tranzystory były na radiatorze, a z tego co widzę mają to być BC639, które raczej ciężko przykręcić do radiatora. Chyba że będą jakoś przymocowane do radiatora to wtedy ok.
    Co do rezystorów można też tak jak pisze Ptolek, zwiększać R1, ewentualnie jeszcze zmniejszyć R2 do np 500R.
  • #13
    gregor126p
    Level 14  
    Jednak myślę kupić rezystory nastawne bo kosztują grosze a nie chce mi się już więcej bawić wlutowywanie i wylutowywanie stałych rezystorów. Myślę kupić za R1 rezystor nastawny 4kOhm a za R2 nastawny 1kOhm. Czy takie wartości będą prawidłowe?
  • #14
    Ptolek
    Level 36  
    Tak się nie robi, to już równie dobrze mógłbyś kupić jeden potencjometr i podłączyć suwak do bazy, jeden koniec do emitera a drugi do kolektora i też by działało. Problem w tym, że jak omsknie się śrubokręt to prąd spoczynkowy może osiągnąć np. 15A i co wtedy?
    Te rezystory są po to, żeby ograniczyć zakres regulacji (dla bezpieczeństwa). Wstaw R1 = 3,3k i już powinno być w porządku (jako R2 dalej potencjometr 1k + rezystor 1,5k).
  • #15
    TOMI
    Service technician RTV
    Spokojnie panowie. Stosuje się dwa a nawet więcej układów stabilizacji prądowej. Ponad to na radiatorze wystarczy umieścić tylko tranzystor TR1, a TR2 może być zamontowany w dowolnym miejscu. Na razie nic nie przerabiamy dopóki nie dobierzemy dzielnika R1, R2 tak aby ustawić odpowiedni spadek napięcia na RE.

    PS. przerabiać zaczniemy jeżeli układ będzie się wzbudzał.
  • #16
    gregor126p
    Level 14  
    Wiec tak zrobiłem według waszych wskazówek tylko że akurat za R1 dałem połączone równolegle dwa rezystory o wartości 6.8kOhm co dało 3.4kOhm bo nie mieli akurat w elektroniku 3,3kOhm i za R2 dałem rezystor 1K i połączony z nim szeregowo rezystorem nastawny o wartości 2kOhm. Zlikwidowałem tez ten układ Darlingtona zastępując go jednym tranzystorem BD139-16 i przymocowałem go do radiatora. Po uruchomieniu zmierzyłem spadek napięcia na rezystorze miedzy punktem 3 i 8 i okazuje się że dalej wynosi blisko granicy 0,0 mV. Pomyślałem co mi tam spróbuje podąć sygnał na końcówkę i odziwo wzmacniacz zaczął grac bez przesteru tylko po chwili przy włączonej muzyce nagrzewa sie jeden z rezystorów na płycie głównej o mocy 22 Ohm i zaczyna się kopcić jak odepnie sygnał to przestaje. Regulacja rezystorem nastawnym też nie pomaga. Zmierzyłem jeszcze spadek na rezystorach emiterowych i na jednym wynosi 253 mV a na drugim (w tej części co jest dioda prostownicza) jest bliskie 0.0 mV. I teraz pytanie. Co zrobić żeby ten rezystor nie kopcił się na płycie głównej bo jak zaznaczam wzmacniacz gra już bez przesteru?

    Dodano po 12 [minuty]:

    Aha i to nie ważne czy głośnik jest podpięty pod oryginalną kostkę stk czy ta zbudowana. Przy w miarę cichym słuchaniu rezystor nie jest gorący a jak podgłosić więcej zaczyna się grzać a później kopcić.

    Dodano po 6 [minuty]:

    A można wstawić mocniejszy rezystor tz. takiej samej oporności ale który ma więcej watów bo posiadam taki?

    Dodano po 8 [minuty]:

    Problem rozwiązany zapomniałem dąć masę na radiator. Po jej daniu opornik się już nie grzeje. Na jakie napięcie ustawić spadek napięcia na rezystorze emiterowym?
  • #17
    Lukasr29
    Level 20  
    Jakie są spadki napięć na rezystorach emiterowych?
    Prąd spoczynkowy daje się normalnie regulować?
    Ustaw tyle co w drugim sprawnym kanale, 16mV.
  • #18
    gregor126p
    Level 14  
    Na rezystorze który jest między punktem 3 i 8 spadek napięcia wynosi 0,0 mV i regulacja nic nie pomaga. A na rezystorach emiterowch na jednym jest 253 mV a na drugim 0,0 mV.
  • #19
    Lukasr29
    Level 20  
    Te rezystory (biała kostka z trzema wyprowadzeniami) między punktami 3 i 8 to właśnie rezystory emiterowe. Nie wiem o jakim rezystorze mówisz że jest na nim spadek 253mV.
    Sprawdź czy rezystory emiterowe nie są przepalone (miernik powinien pokazywać zwarcie) i czy aby na pewno wszystko poprawnie zmontowałeś.
    Jeśli te 253mV faktycznie jest tylko na jednym z rezystorów emiterowych to będzie on najprawdopodobniej przepalony.
  • #20
    gregor126p
    Level 14  
    Spadek napięcia o wartości 253mV jest na rezystorze R5 a na R6 jest 0,0mV. Na rezystorze tym który jest między punktem 8 i 3 dużym białym z trzema końcówkami jest 0,0mV.
    Niestety dzisiejsza zabawa z tym wzmacniaczem uległa zakończeniu w chwili podpięcia obciążenia o wartości 4Ohm bo spalił się rezystor R6 i obydwa tranzystory bd911. Nic kupię nowe tranzystory i rezystor i już wiem ze poniżej 8Ohm nie wolno schodzić bo koczy się to uszkodzeniem układu stk. A wydawało się ze da rade z 4Ohm.
  • #21
    Ptolek
    Level 36  
    gregor126p wrote:
    Wiec tak zrobiłem według waszych wskazówek tylko że akurat za R1 dałem połączone równolegle dwa rezystory o wartości 6.8kOhm co dało 3.4kOhm bo nie mieli akurat w elektroniku 3,3kOhm i za R2 dałem rezystor 1K i połączony z nim szeregowo rezystorem nastawny o wartości 2kOhm. Zlikwidowałem tez ten układ Darlingtona zastępując go jednym tranzystorem BD139-16 i przymocowałem go do radiatora.

    No i błąd, po zlikwidowaniu układu Darlingtona wartości rezystorów R1 i R2 muszą być nieco inne. No i wróciłeś do punktu wyjścia, dalej prąd spoczynkowy jest za mały. Jak już masz na jednym tranzystorze, to zwiększ jeszcze trochę R1, chyba prościej będzie...
  • #22
    TOMI
    Service technician RTV
    Ehh. Chyba kolega ma stałe napięcie na wyjściu stałego tranzystory padły. Zamiast bawić się w BD 911/12 zastosuj darlingtony BDW93/94. Odpadnie Ci sporo połączeń i uprości się układ.
    Zapewne główny problem obecnie to stałe napięcie na wyjściu. Nie wiadomo czy czegoś nie uszkodziłeś
  • #23
    gregor126p
    Level 14  
    Stałego napięcia na wyjściu nie było ponieważ czuwa na tym układ scalony TA7317P który steruje przekaźnikiem załączający kolumny. Na spalonym stk się nie załączał bo było stałe na wyjściu tak samo teraz gdy spaleniu uległy tranzystory w robionym układzie stk. Ostatni raz wymienię te Bd911 i zostawię to w spokoju jak chodzi chyba że macie jakiś pomysł jak uzyskać ten spadek napięcia 16,2mV.
  • #24
    gregor126p
    Level 14  
    Po wymianie spalonych tranzystorów i rezystorów na nowe wzmacniacz znowu gra. Zmieniłem jeszcze na chwile wartość rezystora R1 na 6,8 kOhm ale to nic nie dało spadek napicia dalej wynosił zero. Rezystor jest sprawny wiec czemu spadek jest równe zero?
    Grunt że wzmacniacz grał bez przesterowania wiec oddam go koledze i powiem mu wyraźnie ze jak będzie on pracował dalej z opornością 4ohm na kanał to długo oryginalny i robiony stk nie pożyje.
  • #25
    gregor126p
    Level 14  
    Wzmacniacz oddany. Kolega zadowolony. Dziękuje wszystkim za pomoc. Temat zamykam.