Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator obrotów wentylatora - potrzebny wykonawca

adikx5 18 Apr 2009 11:10 8318 22
Automation24
  • #1
    adikx5
    Level 2  
    Witam!

    Nie jestem dobry w lutowaniu, tworzeniu schematów etc. więc potrzebuję pomocy jakiegoś forum'owicza.

    Chciałbym, żeby ktoś wykonał dla mnie (oczywiście zapłacę) regulator obrotów 6 wentylatorów z zakresem napięć 0-12v oraz z maksymalnym obciążeniem 10W na kanał. Chciałbym dodatkowo wyłącznik całego urządzenia, oraz zmieścić go w obudowie po starym CD-ROM'ie.
  • Automation24
  • #2
    jokrasa
    Level 28  
    To nie lepiej kupić gotowe rozwiązanie:

    Panel kontrolny Zalman ZM-MFC1 Plus (czarny) 5.25

    ok 90 PLN
  • #3
    adikx5
    Level 2  
    Tylko ten ZALMAN nie ma możliwości wyłączenia każdego z pasm i reguluje 5-11V,a ja potrzebuję,albo 0-12V,albo możliwość wyłączenia poszczególnych pasm...
  • Automation24
  • #4
    pioart
    Level 38  
    Jakiś czas temu bawiłem się takimi regulatorami . Problem polega na tym że jak chciał byś sterować od 0 – 12V to elektronicznie jest to właściwie nie osiągalne bo elektronika pochłonie co najmniej 1V tak więc będziesz miał 11V . Jedynym rozwiązaniem były by potencjometry „drutowe” tylko znowu one będą się grzały jak piecyk. Nie wiem czemu nie chcesz gotowego regulatora przecież silniki wentylatorów i tak nie mają regulacji w pełnym zakresie od „0V” sprawdź sobie . Zakres minimalnych obrotów zależy od poboru prądu przez wentylator /pod warunkiem że o ich sterowanie Ci chodzi/ Poza tym skąd masz to 10W na kanał / 8A w pełnym obciążeniu no chyba że się mylę , a jeśli nie to będzie potrzebny do zasilania osobny zasilacz/
    Co do wyłączania całkowitego to można zastosować zwykły wyłącznik
    Podobne zagadnienia
    No i postaraj się oswoić z lutownicą , nie ma jak frajda z własnej pracy
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic923556.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic239174.html
  • #5
    jokrasa
    Level 28  
    No tak jak "pioart" wspomina z uzasadnieniem. Jakie masz wymagające wentylatorki, że takich niskich V potrzebują ?

    Zdrówka..
  • #6
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jakichkolwiek by nie miał to i tak żaden mi znany wentylator nie startuje poniżej 4V. Typowe potrafią ruszyć od 5V, a dziadostwo z zasilaczy, i inne no name nawet od 5V nie ruszą.
  • #7
    Robewit
    Level 26  
    Jak napisali poprzednicy nie powinien Cię interesować zakres regulowanego napięcia, a zakres wydajności każdego z sześciu kanałów. Ten Zalman reguluje w dobrym zakresie. Nie spotkałem jeszcze wentylatora w PC, który wystartował zasilany napięciem 1V DC. Określiłeś swoje wymagania, można zrobić to jak wymagasz, ale wątpię żeby ktoś to zrobił taniej, chyba że dla samej przyjemności tworzenia. Wszystko jest kwestią ceny. Koledzy dobrze radzą, możesz sobie dorobić wyłącznik(i).
  • #8
    pioart
    Level 38  
    Troszkę poszperałem no i z dostępnych mi danych okazuje się że najniższe napięcie które uruchamia wentylator / zasilanie impulsowe / to 3.8V ale w większości jest to minimum 5V a w 120mm to nawet 7V i analogicznie pobór 0,11W do 2,9W / 0,09A- 0,24A/ przy całkowicie aluminiowej konstrukcji. Na przykład PAPST 120mm 4412F /to troszkę wyższa półka/ przy 12V 105mA czyli ok. 1,25W i tu pojawia się moje pytanie jakie chcesz zainstalować wentylatory? Być może coś źle sobie policzyłeś a od tego zależała będzie budowa regulatora i zastosowanych podzespołów no i automatycznie ilość ciepła wydzielana przez ten sterownik. Może się okazać że cały sterownik będzie musiał być poza obudową i będzie musiał mieć osobne zasilanie i chłodzenie / mowa o Twoim projekcie 10A/ bo w innym wypadku to zamiast chłodzić urządzenie to będziesz mu dodawać temperatury.
    Napisz dokładnie co masz zamiar zrobić? Jakie chcesz wykorzystać wentylatory? Może coś zmontujemy
    Pozdrawiam


    Moderated By Ari2k5:

    Przeniosłem z Komputery Bazar.

  • #9
    mar400
    Level 12  
    a ja do tego celu polecałbym regulatory impulsowe avt735, zestwy do złożenia kosztuja 20zl dzieki technice impulsowej prawie nie pobieraja pradu maja moc 10A i regulują płynnie prad w zakresie od 0 - 100%. Dzieki niewielkim wymiara powinny zmieścic sie do obudowy po cd - romie, bodajże sa do kupienia w sklepie avt.pl albo com.pl. pozdrawiam

    Zdania rozpoczynamy wielką literą.
    Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Znaki_diakrytyczne
    Proszę to poprawić.
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    [_P_]
  • #10
    Jarus13
    Level 12  
    Witam
    Przeglądając schematy i tematy jakie są na forum stwierdziłem że najlepiej będzie mi odpowiadał ten regulator ze względu na jego prostotę wykonania:
    Regulator obrotów wentylatora - potrzebny wykonawca

    A teraz moje pytanie do schematu: Chciałbym zamontować do tego regulatora diodę, która sygnalizowałaby włączony wentylator, lecz nie wiem kompletnie gdzie ona musiałaby być zamontowana i jakie powinna mieć parametry. Drugie moje pytanie to czy wentylatorach 120mm taki regulator nie będzie puszczał złego napięcia przez co przy niskich obrotach wentylator będzie buczał? Może to błahe pytania, ale w dziedzinie elektroniki jestem kompletnym laikiem.
  • #11
    pioart
    Level 38  
    Witam
    A ta dioda to co ma robić ? sygnalizować włączenie wentylatora czy wskazywać jego pracę ?
    Jeśli to pierwsze to zamontuj włącznik podwójny i sprawa załatwiona diody 12v dostępne , jeśli to drugie to podłączasz ją pod trzeci przewód od wentylatora i pod „+”. Jeśli chodzi o buczenie to chyba bardziej wina wentylatora a nie układu ,
    Pozdrawiam
  • #12
    Jarus13
    Level 12  
    Dioda ma wskazywać czy do wentylatora jest dostarczane napięcie. Czy mógłbyś to dorysować na schemacie bo jestem w tych sprawach zielony. Co do buczenia to jest coś takiego, że regulatory, które można kupić w sklepach(nie wiem jak te po 300-400zł, ale do 150zł na pewno) przy podłączeniu wentylatorów 120mm lub większych przy zmniejszonym napięciu buczą. Nawet wentylatory dobrych marek.
    Na stronie internetowej sklepu gdzie zamierzam kupić podzespoły nie ma dokładnie o takiej oporności podzespołów i się tu rodzi moje następne pytanie. Czy jak zastosuje potencjometr zamiast 1kohm na przykład 2 k ohmowy to będzie miał jakiś negatywny wpływ na działanie regulatora?
  • #13
    pioart
    Level 38  
    Witam
    Tutaj kalkulator do diody zaczerpnięty z zasobów elektrody http://led.linear1.org/1led.wiz
    Tutaj cały wątek jako lektura dla Ciebie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic490262.html
    Mam nadzieję że obrazek nie ma praw autorskich, włącznik hebelkowy mini 2-stykowy
    Co do Pr-ka to jak dasz 2K to zmniejszysz precyzyjność regulacji
    Mieszkasz w Łodzi i chcesz zakupy robić przez Internet? Przecież macie tam sklepy i na pewno dostaniesz tam to co potrzeba bez kosztów przesyłki
    Regulator obrotów wentylatora - potrzebny wykonawca
  • #14
    Jarus13
    Level 12  
    Zakupy będą robione na miejscu, dokładniej koło dworca fabrycznego w podziemiach. Patrzyłem na stronie internetowej tego sklepu co mają i nie mają dokładnie o takich parametrach podzespołów. Więc mówisz że tylko będzie mniejsza precyzyjność przy zastosowaniu np. 2k ohmowego potencjometru? Po wstawieniu włącznika hebelkowego będę musiał najpierw przełączyć włącznik by włączyć wentylator i móc go regulować, tak? Dzięki za to FAQ na temat diod, dzięki niemu się trochę do edukuję ;)
  • #15
    pioart
    Level 38  
    Oczywiście że regulacja po włączeniu przełącznika , jeśli ma być bez niego to nie widzę celowości stosowania LED-a .Po włączeniu komputera jak mniemam załączy się automatycznie .
  • #16
    Jarus13
    Level 12  
    A czy możliwe jest by uzależnić moc świecenia diody od szybkości wentylatora? Wyobrażam sobie to by podłączyć diodę po przetworzeniu(nie wiem jak to nazwać) i jej moc świecenia była zależna od napięcia prowadzonego do wentylatora. Jak zastosuję na kablu "gołą" diodę to przy wahaniu napięcia pewnie się spali(regulacja np. 5-11V) więc co powinno być zastosowane by dioda się nie spaliła?

    Słaby jestem w tłumaczeniu więc lekko zmodyfikowałem schemat i pytam się czy coś takiego ma rację bytu i co wstawić zamiast znaku ?
    Regulator obrotów wentylatora - potrzebny wykonawca
  • #17
    pioart
    Level 38  
    Witam
    Co do diody żeby się nie spaliła to masz link z kalkulatorem co prawda EN ale chyba w Twoim fachu to nie problem . Tam sobie dobierzesz opornik taki jaki powinien być , w ostateczności to poprosisz Pana z za lady i da to co trzeba tylko powiedz pod jakie napięcie chcesz podłączyć .
    Co do świecenia to już raz pisałem jeden koniec diody pod „+” a drugi koniec pod trzeci przewód wychodzący z wentylatora . Efekt jest taki że dioda przy niskich obrotach mruga , a im większe obroty to częstotliwość jest większa i w efekcie świeci jaśniej.
  • #18
    Jarus13
    Level 12  
    Wynikła teraz pewna nieścisłość z mojej strony;) Regulator będzie sterował tylko wentylatorami zamontowanymi do obudowy, więc ma + i - nie ma czujnika obrotów jak np. wentylator na procesorze. Ten kalkulatorek rozgryzłem bez problemów i myślę że nawet ktoś kto się nie orientuje w tym. Myślałem że przed wentylatorem zamontować diodę 12V to np przy 5V(przy takim napięciu startują wentylatory) ona będzie lekko świeciła, a przy zwiększeniu prędkości wentylatora, a więc powiększeniu napięcia będzie mocniej świeciła. To czy w takiej sytuacji muszę dalej jakiś opornik tam zamontować?
    Więc sumując informacje to pod linię 12V podłączam regulator i dalej diodę 12V. Czy lepiej będzie zastosować diodę 3V i do tego jakiś opornik 480 Ohmowy i uzyskam też taki efekt przyciemnienia diody przy mniejszym napięciu?
  • #19
    pioart
    Level 38  
    Już mi ręce opadają
    Zanim zadasz kolejne pytanie na temat świecenia diody to albo zapoznasz się troszkę z charakterystyką pracy diody LED albo najpierw zbuduj ten regulator i poeksperymentuj to może sam dojdziesz do pewnych wniosków / diody nie są aż tak drogie jak parę lat temu /
    I jeszcze jedna sprawa . Poczytaj http://www.google.com/imgres?imgurl=http://ilubek.republika.pl/images/panel/Schemat%2520LM317T_orginal.JPG&imgrefurl=http://ilubek.republika.pl/panel%2520kontrolny.html&h=489&w=550&sz=70&tbnid=fjx--HhhrUfU4M:&tbnh=118&tbnw=133&prev=/images%3Fq%3Dlm317t&usg=__-hR7sd6Uq2yDm-GVLh8FfZxo380=&ei=e_V5SpGfO9LJ-QbK8ezPBQ&sa=X&oi=image_result&resnum=5&ct=image
  • #20
    Jarus13
    Level 12  
    FAQ całe przeczytałem ;) zamiast 4 diod kupię 12 i będę miał do uczenia się na błędach :p
    Teraz jako tako mam pojęcie na ten temat i dziś jadę to wszystko kupić i będę kombinował. Jak coś nie wyjdzie to znów napisze. Dzięki za pomoc.
  • #21
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Może kolega potrzebuje reg wentylatorów w którym obroty są regulowane zależnie od temperatury tzn im wyższa temperatura tym większa prędkość po za tym układ kontroli rozruchu i zatarcia wentylatora i system pewnego startu przy minimalnych obrotach a wszystko to w małym układzie TC 642 :-)
  • #22
    topor305
    Level 11  
    Witam przeszukałem już trochę tematów dotyczących regulacji prędkości obrotowej wentylatorów, ale żaden z nich nie spełniał wszystkich moich oczekiwań. Nawet panel który opisywany jest w linku podanym przez pioart. Panel wprawdzie łatwy do wykonania, ale nie do końca spełnia wymagania moje i pewnie wielu użytkowników komputerów.
    Zastanawiam się, czy jest ktoś kto pomógłby zaprojektować regulator, a raczej system (panelu) ręcznej regulacji wentylatorów, aby dostrajać sobie warunki ich pracy do chwilowych wymagań (np. w nocy cisza, w trakcie grania głośniej itd. :D)
    Niestety w dziedzinie elektroniki (a raczej projektowania układów) jestem kompletnie zielony, dlatego zwracam się do was o pomoc

    Warunki mniej więcej byłyby takie, żeby można to było zainstalować w gnieździe 5,25 (taki panel sterujący:D):

    1. Podłączenie wentylatora CPU (12V, do 0,5A):
    - regulacja obrotów od powiedzmy 5-12V za pomocą potencjometru (najlepiej
    liniowego)
    - przez pierwszą chwilę (zał. ok 1min.) rozruch na pełnym napięciu 12V
    - zabezpieczenie w przypadku zatrzymania się wentylatora. Gdy się zatrzyma,
    powinna zaświecić się czerwona dioda + krótki sygnał buzzera oraz żeby w tym
    przypadku podało na wentylator napięcie 12V (tak jak przy rozruchu)
    Jeśli chodzi o temperaturę procka, to ostrzeżenie jest ustawione w BIOSie na
    obniżonym progu temperatury (dla bezpieczeństwa:D)
    - opcjonalnie poglądowy wskaźnik napięcia/lub obrotów (wskaźnik lub dioda)
    (wiem, że można odczytywać sobie prędkość obrotową z poziomu windowsa, ale
    chodzi mi np. gdy wyłączony monitor)
    2. Podłączenie wentylatora zasilacza 120x120 (12V, do ok. 0,5A) (3 przewody)
    - regulacja od 5-12V
    - oczywiście zabezpieczenie przed przypadkowym zatrzymaniem się wentylatora
    (krótki sygnał buzzera i podanie 12V dla rozruchu)
    - opcja wyłączenia, np za pomocą przycisku (więc potrzebna byłaby dioda
    sygnalizująca, że jest wyłączony, lub wyłącznik hebelkowy bez diody), ale żeby
    nie było alarmu z powyższego zabezpieczenia
    3. Podłączenie dodatkowych 3 wentylatorów o rozmiarach do 120x120 (a więc 12V i
    do ok 0,5A każdy) do obudowy:
    - regulacja od 5-12V za pomocą potencjometrów (najlepiej liniowych)
    - możliwość wyłączenia każdego z osobna za pomocą przycisku, przełącznika
    hebelkowego :D
    4. Opcjonalnie (aczkolwiek nie jest to konieczne) coś co by wskazywało napięcia
    (przez co dawałoby pojęcie o względnej prędkości obrotowej) w postaci najlepiej
    nie kłującej w oczy (jak diody:P)

    Generalnie wykonać od strony fizycznej samemu pewnie dałbym radę, ale niestety zaprojektować takie coś to już dla mnie czarna magia, bo pewnie będą potrzebne jakieś układy scalone albo tranzystory etc., a ja zatrzymałem się jedynie na przełącznikach i rezystorach :P
    Dlatego jeśli ktoś z was ma taką wiedzę i chciałby pomóc byłbym wdzięczny.
    Może taki projekt już istniał (a ja go nie znalazłem), ale myślę, że niejedna osoba zastanawiała się nad czymś takim :D
  • #23
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Można by to zrobić jeszcze inaczej nie ręcznie bo to powodowało by zbyt częste zerkanie na panel i temperaturę ale można by zrobić programowo układ kontrolujący obciążenie magistrali systemowej czyli im bardziej obciążona tym większe obroty bo i wiadomo że im bardziej się obciąży magistrale tym więcej mocy się wydziela w procku .....do tego układ kontrolujący zatarcie wiatraka jednak nie wiem już po co ci wyl wentylatora bo jak wyłączysz wiatrak to ino chwila moment i masz temp krytyczną więc nie bardzo rozumiem po co ci wył wentylatora ????? Pisałem już ze lepiej zrobić sterownik na układzie TC642 masz w nim wszystko ale ty nie zajrzałeś na note aplikacyjną więc nie wiesz jak to działa więc ci wytłumaczę ... Więc jak załączasz zasilanie to układ startuje wiatrak z pełną mocą czyli napięciem albo 5 albo 12V zależy jaki wiatrak, potem obroty spadają do minimalnych ale takich żeby wiatrak się obracał potem regulacja obrotów jest proporcjonalna do temperatury tzn czym większa tym większe obroty i na odwrót, teraz ma jeszcze jedno zabezpieczenie jeśli temp jest za wysoka i nie da się zwiększyć wydajności chłodzenia z powodu zabrudzonego radiatora procesora albo słabego wentylatora lub uszk łożysk to układ generuje alarm po za tym układ na bieżąco sprawdza czy wiatrak się obraca jeśli nie to kilka razy stara się go uruchomić jak się nie uda to generuje alarm, więc uważam że to powinno Tobie wystarczyć bo po co komplikować takie sterowanie czasem to przerost formy nad treścią wystarczy kilka minut w sieci i już znajdziesz taki sterownik ja Tobie proponuje TC 642 bo sam taki mam więc naprawdę nie rozumiem po co ci ręczne sterowanie jak już chcesz to se kup potencjometr z 5Kom 1W i już masz reg . Reasumując masz wszystko - kontrole max temp, kontrole sprawnego wiatraka, kontrole zatarcia łożysk, kontrole wydajności chłodzenia, i układ pewnego startu wiatraka i regulację proporcjonalną do temperatury ....