Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny TOP GUN 0-30V, 2mA-3A

wie8 18 Kwi 2009 13:28 13763 16
  • Zasilacz laboratoryjny TOP GUN 0-30V, 2mA-3A

Witam,

wreszcie udało mi się skończyć konstrukcję zasilacza laboratoryjnego, dobrze znanego w środowisku forumowiczów bo projekt pochodzi z Electronics Labs. Jest to standardowa aplikacja układu, z wyjątkiem kondensatora filtrującego na wyjściu (podwyższyłem jego wartość z 10mikro faradów na 100 mikro), oraz zmian tranzystorów sterujących na BD139/140.

Zasilacz zacząłem dawno temu, miałem kilka kłopotów z jego uruchomieniem ale szanowni koledzy z forum udzielili mi kilku rad.

Obudowa zasilacza wykonana jest z stali nierdzewnej, jest to standardowa obudowa typu T jaką można kupić w wielu sklepach elektronicznych. Jej koszt to 65zł + dodatkowe elementy wykańczające.

W wykończeniu, zwłaszcza w połączeniach elektrycznych bardzo pomocne były konektory zaciskane 6,3, konektory oczkowe, tulejki i tym podobne.

To chyba tyle, poniżej zdjęcia, zapraszam do komentowania

Pozdrawiam Serdecznie,

Zasilacz laboratoryjny TOP GUN 0-30V, 2mA-3A Zasilacz laboratoryjny TOP GUN 0-30V, 2mA-3A Zasilacz laboratoryjny TOP GUN 0-30V, 2mA-3A Zasilacz laboratoryjny TOP GUN 0-30V, 2mA-3A Zasilacz laboratoryjny TOP GUN 0-30V, 2mA-3A

Poprawiłem zdjęcia. Na przyszłość proszę zdjęcia umieszczać takim sposobem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5671323#5671323
    lub takim: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1229082.html
    /Faces/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 18 Kwi 2009 13:43
    Spacewalker
    Poziom 32  

Czy labolatoryjny zasilacz nie powinien meic bardziej dokladnego miernika Voltomierza i jakiego kolwiek Amperomierza? Chyba ze regulacja napięcia jest co 1V wiec mozna załozyc ze co grubość kreski

• #3 18 Kwi 2009 13:58
    FlyBoy
    Poziom 28  

No cóż konstrukcja popularna na Elektrodzie, sam nawet pokusiłem się o jej zbudowanie.
    Podoba mi się to że podłączyłeś "kabel bezpieczeństwa" do metalowej obudowy, wiele osób to ignoruje a może to uchronić przed przykrymi skutkami.
    Sporo wolnego miejsca w środku, co też się chwali bowiem zapewnia to dobrą cyrkulację powietrza a co za tym idzie chłodzenie urządzenia.
    Chyba zastosowałeś jakiś zamiennik tranzystora 2N2219? Ale mimo wszystko warto dać na niego kawałek radiatora.
    Dioda LED od ograniczenia prądu powinna raczej być wyciągnięta na panel czołowy ;)
    Masz sporo miejsca na panelu czołowym, zastosuj mierniczki na ICL7107, na pewno będą bardziej funkcjonalne i precyzyjne niż woltomierz wychyłowy.
    Gniazdo bananowe do którego podłączony jest + powinno być w kolorze czerwonym lub chociaż opisane, być może Ty się nie pomylisz, ale ktoś usiądzie do twojego zasilacza i może być zonk.
    Wizualnie to jakoś nie pasuje mi ten włącznik zasilania, ja bym osobiście wstawił włącznik typu "rocker", ale skoro Tobie taki odpowiada to ok.
    Warto też dodać drugi potencjometr do precyzyjnego ustawienia napięcia.
    Pozdrawiam.

• #4 18 Kwi 2009 16:43
    qba3
    Poziom 12  

Skąd wiesz jaki masz ustawiony prąd ?? wydaje mi się ze za bardzo się skupiłeś na wyglądzie bo funkcjonalność tego zasilacza jest wątpliwa, można to było zrobić dużo lepiej i zamiast wydawać pieniądze na "pierdółki" dodać np porządne wskaźniki panelowe nawet na uc żeby było taniej

• #5 18 Kwi 2009 17:05
    wie8
    Poziom 16  

Witam,
    Dzięki za komentarze.

Skąd wiem ? Nie jest dla mnie problemem podłączyć multimetr z duzą dokładnością. Mam zestaw specjalnych przewodów pomiarowych z możliwością podpinania dowolnej liczby bananów.

Pozatym takie mierniki na ICL to dodatkowy koszt, sama kość to cena rzędu 7 zł + wyświetlacze ledowe i elementy dyskretne, trawienie dodatkowych płytek... Mierniki da się złożyć w cenie 50zł, ale pytanie po co skoro mam woltomierz pokazujący orientacyjne napięcie za 6zł ? :D
    Jak będe chciał dokładniej podepne sobie zewnętrzny miernik.

Pozdrawiam.

• #6 18 Kwi 2009 21:28
    repensator
    Poziom 11  

Witam!
    Każdy buduje swoje konstrukcje dla siebie, ale jak daje pod ocenę na forum, to trzeba wysłuchać uwag.
    Co do wskaźnika wychyłowego i podpięcia multimetru, to chyba nie masz racji, bo trudno jest ustawiać napięcie w zasilaczu i jednocześnie mierzyć coś przy nowej konstrukcji. No chyba że tych multimetrów mamy dużo.
    Ogólnie konstrukcja ok. Można pochwalić.

• #7 18 Kwi 2009 22:36
    prezes_aps
    Poziom 11  

Faktycznie włącznik zasilania wygląda jak switch do odpalania pocisków w F-16 :-) Zgadzam się z FlyBoy odnośnie diody ograniczenia prądowego, jest to sygnalizacja, która powinna być widoczna. Myślę, że odizolowanie tranzystora i radiatora od obudowy byłoby lepszym rozwiązaniem, dlaczego - to wie chyba każdy, kto podejmuję się budowania zasilaczy itp. Kiedyś na forum znalazł się projekt kolegi Optimus Prime - ten sam schemat lecz wykonanie zupełnie odbiegaające od reszty "wynalazków"
    O znalazłem ten projekt.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=1c6617f3c807312869771723b9feae36

• #8 19 Kwi 2009 18:35
    krystian08
    Poziom 16  

Witam. Bardzo estetycznie wykonana obudowa, porządek w środku, widać że trochę pracy Cię to kosztowało. Zastanawiam się tylko czy radiator nie jest za mały, i czy nie lepiej byłoby założyć dwa równolegle połączone tranzystory mocy.
    Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca na panelu (a masz) to wymień ten woltomierz na jakiś z dokładniejszą podziałką i dołóż amperomierz. Wyniesie to w porywach 20 zł a zasilacz będzie bardziej funkcjonalny. I koniecznie wyprowadź diodę na panel przedni.

Dodano po 9 [minuty]:

wie8 napisał:
    Witam,

Pozatym takie mierniki na ICL to dodatkowy koszt, sama kość to cena rzędu 7 zł + wyświetlacze ledowe i elementy dyskretne, trawienie dodatkowych płytek... Mierniki da się złożyć w cenie 50zł, ale pytanie po co skoro mam woltomierz pokazujący orientacyjne napięcie za 6zł ? :D
    .

Za 6 złotych można kupić multimetr elektroniczny i przy odrobinie dobrej woli przerobić na dosyć dokładny i ładnie wyglądający miernik. Mam takie w swoim zasilaczu i sprawują się doskonale, z resztą zobacz sam: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1146976&highlight=%220+18v+%22&sid=

• #9 20 Kwi 2009 09:22
    joozwa
    Poziom 31  

Witam
    A jak tam tranzystor mocy? Robiłeś mu testy w warunkach "silnego stresu"? Radiator sporo traci na tym, że nie jest umieszczony pionowo - i szkoda, że nie da rady go tak tu umieścić :( Odnośnie izolowania, osobiście raczej odizolowałbym radiator od obudowy, niż tranzystor od radiatora. Polepszy się chłodzenie - przy takich mocach strat wzrost rezystancji termicznej choćby o 2°C/W to poważny wzrost temperatury złącza, nie wspominając o tulejach izolacyjnych, które lubią mięknąć i wtedy kontakt tranzystora z radiatorem się pogarsza (a pasty nie widzę) ... Z izolowaniem radiatora od obudowy jest dużo więcej roboty, ale tranzystor będzie wtedy bezpieczniejszy, zapewniam, że warto.
    Ogólnie konstrukcja fajna i oby jak najdłużej Ci służyła.
    Pozdrawiam

• #10 20 Kwi 2009 12:27
    Sqerty
    Poziom 18  

Mam identyczny tylko że nie mam trafa :cry: ile ty dałeś za swoje i gdzie je zakupiłeś ?? :)

• #12 20 Kwi 2009 15:50
    wie8
    Poziom 16  

Kolego joozwa - Dzięki za komentarz, na Ciebie można liczyć.

Fakt nie ma pasty, ale słuszne spostrzeżenia, wciele je w życie.

a sam tranzystor mocy wygrzałem juz solidnie, działa aż miło.

pozdrawiam

• #14 22 Kwi 2009 00:18
    krystian08
    Poziom 16  

24V napięcia zmiennego to prawie 34V na kondensatorze filtrującym. Weź pod uwagę to że bez obciążenia ten transformator da ok 26V * 1,41 = 36,6V. Maksymalne napięcie zasilania dla TL081 to 36V, do tego jeśli się nie mylę dochodzi jakieś -5V więc musiałbyś zastosować osobne zasilanie dla wzmacniaczy operacyjnych.

• #15 22 Kwi 2009 07:52
    joozwa
    Poziom 31  

Takie przekroczenie napięcia zasilania nie zrobi wrażenia na tych wzmacniaczach operacyjnych. Ja do budowy tego zasilacza użyłem trafo 24V~ a wzmacniaczom nic nie dolega (nie są nawet ciepłe). Tak więc trafo na którym jest napisane 24V możesz śmiało użyć. Jeżeli jednak przeszkadza Ci to przekroczenie napięcia, to znajdź jakieś wzmacniacze operacyjne o odpowiednio niskim prądzie polaryzacji na napięcia +-22V i takie zastosuj.

Pozdrawiam

• #16 22 Kwi 2009 19:33
    Gizmoń
    Poziom 28  

Zasilacz wygląda nieźle. Ciekawe, czy wygodnie się go włącza.

Panel przedni całkiem niezły. Brakuje precyzyjnej regulacji napięcia (choć przy wygodnych, dużych gałkach, i odrobinie wprawy, może nie być potrzebna). Ciekawe, gdzie jest dioda sygnalizująca zadziałanie ograniczenia prądowego?

W środku tranzystor sterujący nie ma radiatora. No i tutaj znajduje się dioda, która powinna być widoczna na panelu przednim.

Tranzystor mocy po dłuższym czasie się przegrzeje, gdy mocno obciążysz wyjście. W swoim zasilaczu mam taki sam radiator, ale umieszczony w tunelu powietrznym z mocnym wentylatorem. Gdy wentylator odłączę, temperatura szybko rośnie i włącza się alarm.

"znajdź jakieś wzmacniacze operacyjne o odpowiednio niskim prądzie polaryzacji na napięcia +-22V i takie zastosuj" - zastosowałem uA741 i działa dobrze.

• #17 22 Kwi 2009 19:42
    wie8
    Poziom 16  

Witam,

Cytat:
    Panel przedni całkiem niezły. Brakuje precyzyjnej regulacji napięcia (choć przy wygodnych, dużych gałkach, i odrobinie wprawy, może nie być potrzebna). Ciekawe, gdzie jest dioda sygnalizująca zadziałanie ograniczenia prądowego?

W sumie zastanawiałem się by dać ją na panel, miałem nawet fajną stalową oprawkę pod diodę ale w ostateczności zrezygnowałem. W sumie można zaobserwować zadziałanie ograniczenia na woltomierzu, wprawne oko dostrzeże po zachowaniu się odbiornika ale raca, powinno być na panelu. Przesadnie chciałem być minimalistyczny. :)

Cytat:
    Tranzystor mocy po dłuższym czasie się przegrzeje, gdy mocno obciążysz wyjście. W swoim zasilaczu mam taki sam radiator, ale umieszczony w tunelu powietrznym z mocnym wentylatorem. Gdy wentylator odłączę, temperatura szybko rośnie i włącza się alarm.

Tak, muszę zadbać o nieco lepsze chłodzenie, po pierwsze punkt łączenia tranzystora z radiatorem posmaruje pastą termiczną z dodatkiem srebra. Zobaczymy czy to coś pomoże.

Cytat:
    Panel przedni całkiem niezły. Brakuje precyzyjnej regulacji napięcia (choć przy wygodnych, dużych gałkach, i odrobinie wprawy

Zgadza się, wg mnie regulacja jest dokładna, gałki dobrze leżą w palcach, są wygodne na zewnątrz metalowe, pozwalają na delikatne zmiany wartości, stosunkowo mały skok.

Dziękuje za komentarze,

Pozdrawiam