Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kabli do silników 30 i 45 kW

18 Kwi 2009 14:31 23220 30
  • Poziom 11  
    Witam

Mam pytanie.
    Mam wykonać sterowanie walcy zasilanych silnikami 30 kW i 45 kW. Walce te będą pracowały pod dużym obciążeniem ze względu na przerabiany materiał i skrobaki oczyszczające je. Szafa sterująca będzie oddalona od silników o ok 15 - 20 metrów. O jakim przekroju mam użyć kabli? I jakich styczników mam użyć? Oraz o jakim przekroju kablem mam zasilić szafę sterującą?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 21  
    Witam.
    TAk na szybko to silnik 30kW to około 60A
    a 45kW to około 90A. Wszystko zależy jeszcze od tego
    czy silniki bedą miały rozruch bezposredni czy przez
    rozruszniki Y/D.
  • Poziom 11  
    Rozruch będzie się odbywał na 3 stycznikach Y\D
  • Poziom 26  
    30KW:

Przewod min 4mm2
    np. 2x DILM32 1x DILM25

45KW:

Przewod min 10mm2
    np. 2x DILM50 1x DILM40

W szkole nie uczyli ? ;)

Jaka temp. otoczenia i jakie bezpiczniki na zasilaniu rozdzielni ?
  • Poziom 11  
    Wielkie dzięki.

A jeszcze jedno.
    O jakim przekroju położyć kabel zasilający szafę?
    Nie wiem jakie zabezpieczenia. A temperatura będzie taka jak otoczenia.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 11  
    Nie wiem jakie zabezpieczenia. A temperatura będzie taka jak otoczenia.
  • Poziom 11  
    Daj przekrój chociaż z 25mm. Takie moje zdanie.
  • Poziom 11  
    Wielkie dzięki.
    Ale styczniki które wyżej zostały wymienione na pewno nie są za małe??
    Silniki te będą pracowały pod dużym obciążeniem.
    A rozruch ich prawdopodobnie będzie się odbywał na zamkniętych skrobakach(niema tam żadnej pneumatyki)
  • Poziom 11  
    Zawsze możesz dać większe żeby nie powypalało styków - ale nie żebym coś sugerował.
  • Poziom 11  
    Wielkie dzięki:D

A jakiego zabezpieczenia użyć ??
    Same BM wystarczą??
    I jakie??
  • Poziom 15  
    Witam. podam praktyczny i sprawdzony układ który pracuje już 12 lat. silnik 45kW -rozruch bezpośredni, prąd znamionowy silnika 86A, zasilanie silnika przy znamionowym obciążeniu odbywa się z rozdzielni która jest oddalona ok.80m , kabel zasilający silnik 4×25mm, zabezpieczenie BM 160A , wszystko pracuje i niema problemów. POZDR...:D

Dodano po 2 [minuty]:

zabezpieczenie silnikowe musi być.
  • Poziom 26  
    desem napisał:
    Wielkie dzięki:D

A jakiego zabezpieczenia użyć ??
    Same BM wystarczą??
    I jakie??

A jako kto pytasz ? Bo troche przesadzasz....
  • Poziom 25  
    Z tymi BM-ami to z lekka przegiąłeś :] Jeśli będziesz sam podłączał te silniki to sugeruję nie stać za blisko styczników gdy włączysz zasilanie ;)

Adam1988 napisał:
    30KW:

Przewod min 4mm2
    Naprawdę podłączyłbyś w firmie silnik 30kW przewodem 4mm?
  • Poziom 27  
    Wejdz na post;27 Kwi 2008 11:47 Re: Silnik trójfazowy, tam masz podane tabele doboru zabezpieczen do silnikow trojfazowych i jednofazowych.
  • Poziom 26  
    marian_em: przy rozruchu y/d i takiej odleglosci 4mm bedzie ok.

Ale autor nie podal nic na temat trasy oraz temperatury dlaatego napisalem ze minimum 4mm2.
  • Poziom 25  
    Ja proponuje minimum 16mm/30kW i 25mm/45kW. Myślę że nigdy bym się nie odważył nawet pomyśleć o czwórce bez względu na to jak on jest ułożony ;)
  • Poziom 26  
    marian_em: oczywiscie te przwody co podalem to razy dwa przy rozruchu y/d ;)
  • Poziom 25  
    Jasna sprawa, po prostu kwestia tego na ile możesz sobie "pozwolić". Ja przy podłączaniu/wymianie czegokolwiek po prostu muszę "ciągnąć" w górę bo bym się nigdy nie wyrobił czasowo na poprawkach. Jak się podłącza maszynę to na dobrych podzespołach i po poprawnym ustawieniu termików nie ma co tam robić przez długi czas. Oczywiście poza okresowym "przejściem się" po maszynach ale to się robi w czasie wolnym od innych zajęć i masz ten komfort, że pół załogi i 10 kierowników nie stoi Ci za plecami i nie patrzy na ręce. Kolega zadaje pytania dosyć podstawowe więc tym bardziej trzeba go ukierunkowywać na "przemysłowy" charakter pracy a nie na konstruowanie budżetowych produkcji ;)
  • Poziom 11  
    Kwestia jest taka, że mam to zrobić jak najmniejszym kosztem.
    Prawdopodobnie użyje przed stycznikami BM-ów a pod stycznikami termiki.
    Tylko nie wiem jakie wielkości dobrać. A sama automatyka to nie jest problem. Gorzej z doborem urządzeń. :|
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    No jak po kosztach to idziemy w stronę Kolegi Adam1988... Styczniki Ci już podał a termiki w zależności w którym miejscu chcesz je założyć, nominalny prąd silników masz podany na tabliczkach znamionowych, jeśli termik dasz na "zasilaniu" to ustawiasz 1,1 In a jeśli już na "gałęziach" to 0,58 In.
  • Poziom 11  
    Wielkie dzięki o taką odpowiedz mi chodziło. A jeszcze jedna prośba. Jak dobrać BM jeżeli użyje termików na gałęziach?? Mam też styczniki IDk 30 kW i 90A czy będą wystarczające??
  • Poziom 25  
    BM z termikami nie ma związku, jeśli chcesz zakładać na każdy silnik z osobna to prąd nominalny silnika "zaokrąglony" do wartości BM z szeregu a jeśli na obydwa razem to suma prądów nominalnych j.w. Możesz założyć gF będzie mniejsze bum w razie czego ;)
    Styczniki 90A wystarczą w zupełności.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    BARDZO DZIĘKUJE

Czy ja dobrze zrozumiałem, że zasilisz silnik 30KW przewodem 4mm² bo ważniejsze są koszty niż bezpieczeństwo? To nie jest zasilanie suszarki do włosów, czy lampek choinkowych gdzie można mówić o oszczędności. Mam wrażenie, że nie wiesz z jakimi prądami masz do czynienia. Szczególnie, że silniki mają ciężki rozruch.

Ps. Zwracam honor- teraz zauważyłem, że kolega Adam1988 zaleca zasilić silnik 30KW przewodem o przekroju 8mm². To chyba jakieś Chińskie...
    Adam 1988 napisał:
    Cytat:
    marian_em: oczywiscie te przwody co podalem to razy dwa przy rozruchu y/d

A przy rozruchu bezpośrednim to zostaje 4mm² ? Czy może razy ile?
  • Poziom 11  
    30 kW zasile 10 mm a 45 zasile 16 mm natomiast szafę zasile 25 mm
  • Poziom 26  
    Akrzy74: Czytaj ze zrozumieniem i nie pisz bzdur. Nie chinskie 8mm2 tylko jak juz to 2 przewody po 4x4mm2. Nie wiem czy wiesz ale rozruch y/d wymaga 6 przewodow + PE.
    Przy rozruchu bezposrednim wychodzi 4x10mm2.
    Zaskocze Cie ale przez taki przewod bedzie plynelo kolo 28A i nawet moeller zezwala na zasilanie takiego silnika takim przewodem o dlugosci do 38m przy ulozeniu go bezposrednio na scianie lub podlodze lub 6mm2 do 56m przy ulozeniu go w korytach lub rurkach na scianie lub podlodze. I nie wyjezdzaj tu z szuszarkami i lampkami choinkowymi tylko najpierw sam sprawdz zanim zaczniesz komus wmawiac ze wazniejsze sa koszty niz bezpieczenstwo bo ja napewno tak nie sadze...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Kol. Adam1988- Elektrycy korzystają z wiedzy nabytej w szkole, oraz z praktyki, natomiast ci, którzy niejako czują się zwolnieni z myślenia, korzystają z narzędzi zwanymi suwakami. I to jest przykre.
    Cytat:
    Zaskocze Cie ale przez taki przewod bedzie plynelo kolo 28A

Nie zaskoczyłeś mnie, gdyż dla mnie silniki od 0,55 /400V/ do 630kW/6kV/ poprzez właśnie 30 czy 45kW to chleb powszedni.
    Natomiast Ty byś się zdziwił, ile taki silnik potrafi pobierać z sieci /po ustabilizowaniu/ gdy ma utrudniony rozruch...Szczególnie w gwieździe.

Ps. To nie jest złośliwość- popraw swoje posty- reg. p. 15.
  • Poziom 26  
    Czyli moeller kłamie ? OK.

Moderowany przez Akrzy74:

Czyli popraw swoje wcześniejsze posty w tym temacie
    /jak napisałem wcześniej/. Regulamin p. 15

• Poziom 15  
    WITAM. kol. AKRZY 74 .. ma rację, przy takich mocach silników nie ma żartów, całkowicie się zgadzam z kol... POZDR...:|