Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób 'przyspieszyć' działanie systemu operacyjnego

adydan 18 Kwi 2009 15:14 3109 7
  • #1 18 Kwi 2009 15:14
    adydan
    Poziom 10  

Szukam sposobu na przyśpieszenie komputera, sprzętowo jak i programowo. Nie chodzi i mi o jakieś extra osiągi w stylu działanie nowszych gier itd. Głównie zależy mi na przyśpieszeniu pracy dysku bo wydaje się to newralgicznym punktem w chwili obecnej.
    Wydaje mi się, że kiedyś ten komputer chodził szybciej jeśli chodzi o ładowanie danych ale mogę się mylić porostu się przyzwyczaiłem do tego że jest szybszy niż mój stary i teraz mi mało ;)
    Kłopot w tym, że niektóre rzeczy troszkę czasu się ładują, sam system startuje troszkę czasu.
    Ogólnie dysk defragmentowany w pełni na każdej (3 partycje) powyżej 5 % wolnego miejsca, rejestry defragmentowane, autostart programów pod systemem ograniczony do minimum czyli sterowniki do scrollpada, ustawienia ekranu i inne niezbędne rzeczy (bez żadnych gg itd).
    Format zapisu plików NTSF, plik stronicowania ustawiony na 2GB.

Wybrane dane techniczne:
    Napędy wewnętrzne
    Dysk twardy Serial ATA, 250 GB (5400 obr./min)
    Napędy optyczne
    DVD+/-RW SuperMulti DL LightScribe
    Typ pamięci
    DDR II, 667 MHz, 1024 MBx2 (całość 2048 MB)
    Gniazda pamięci
    2 gniazda SODIMM z obsługą pamięci dwukanałowej
    Karta graficzna
    Intel® Graphics Media Accelerator X3100

0 7
  • #2 18 Kwi 2009 15:50
    slvestr
    Poziom 32  

Możesz sprawdzić czy nie masz wirusów (combofix,sdfix). A na komputerach tak jest jak się dużo programów po instaluje, wiele procesów działa w tle to komputer zwalnia i z tym się nie bardzo da co zrobić. Czysty system działa szybko, a potem to już jest tylko wolniej.

0
  • #3 18 Kwi 2009 15:52
    stas256
    Poziom 19  

Jaki masz system....??
    Jak dawno reinstalowałeś system??

Zawsze możesz kupić szybszy dysk ( np 7200obr./min z większym Cache )

Powyrzucaj zbędne programy z auto startu

0
  • #4 18 Kwi 2009 18:34
    adydan
    Poziom 10  

Komputer nie ma wirusów przynajmniej tak "uważa" kilka programów antywirusowych. Autostart jest wyczyszczony łącznie z usługami z które nie są potrzebne a były instalowane do różnych programów.

Jest to system Windows XP z Sp2 zaimplementowany. System ma kilka miesięcy. I działa stabilnie.

0
  • #5 19 Kwi 2009 09:42
    653388
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 19 Kwi 2009 19:20
    adydan
    Poziom 10  

FAT 32 nie wchodzi w grę ze względu na partycję powyżej 100G.
    Co do RAM-u wylewającego się ponad 2G to póki co nie bardzo ale może się zdarzyć, że kiedyś będę walczył z czymś dużym i w końcowej fazie mi się wysypie.
    Nie bardzo rozumiem czemu mam inwestować w nowy dysk, który będzie słabszy od tego jak by nie patrzeć za ~100 zł lub w tych granicach nie kupię nic lepszego. Kasę mam ale nie po to dałem kilka tysięcy żeby teraz tracić gwarancję i ładować mu kiepściejsze rzeczy w środek.
    Prędkość odczytu z dysku po zrobieniu testów od 40 MB/s do ponad 50 MB/s przy obecnie zainstalowanym dysku.
    Dziękuję za rady pobawię się tweak-ami, zobaczymy co się da wyłączyć i co tu można osiągnąć.

Jest gdzieś na forum lub w innym źródle rozpiska co można wyłączyć z klasycznych wątków systemy Windows XP, lub które powłoki są ładowane a nie korzysta się z nich do niczego. Lub opis która powłoka szczegółowo do czego służy?

0
  • #7 19 Kwi 2009 19:43
    653388
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 19 Kwi 2009 19:58
    adydan
    Poziom 10  

Znam metodę z partycją dedykowaną ale jak robiłem takie zabiegi na starym stacjonarnym komputerze to partycję tę umieszczałem przed partycją systemową, różnica była taka że tamten komputer miał 512 MB RAM-u a SWAP był rzędu 1,5 GB.

0