Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat filtra, prośba o sprawdzenie schematu

damiano713 18 Kwi 2009 17:27 2192 7
  • #1 18 Kwi 2009 17:27
    damiano713
    Poziom 14  

Witam!

Buduję układ do przesyłania danych laserem. Konkretnie chodzi o audio.
    Transmisja odbywa się cyfrowo dzięki parze procesorów PIC.
    Dane są przesyłane na paczkach 100kHz, odpowiednie ramki czasowe odpowiadają L/H (podobnie jak w pilotach zdalnego sterowania IR).
    Tor nadawczy jest juz gotowy; cyfrowa część odbiornika również.
    Ideą odbiornika jest odebranie danych z fotodiody, wzmocnienie sygnału, przefiltrowanie przez filtr środkowoprzepustowy 100kHz, i doprowadzenie sygnału do formy jaką akceptuje cyfrowe wejście procesora.

Nie jestem specjalistą w dziedzinie analogowej więc przed wykonaniem PCB chciałem zweryfikować schemat zespołu filtrów i integratora.

Wstępne wzmocnienie wynosi 10V/V. Następnie sygnał podawany jest na filtr dolnoprzepustowy o f = 100kHz

R = 1,6k
    C = 1nF

Filtr górnoprzepustowy ma takie same parametry f = 100kHz.
    Wzmocniony i odfiltrowany sygnał trafia na integrator o f granicznej = 50kHz.

R = 20k
    C = 1n

Za integratorem chcę otrzymać sygnał mniej więcej taki jak na obrazku.

Całość ma być zasilana napięciem 5V (pojedyncze).

Pozdrawiam!

P.S. Oczywiście wszelkie pomysły na inny sposób odczytu danych z wiązki lasera mile widziane.

• #2 19 Kwi 2009 23:00
    darkfenriz
    Poziom 21  

Witam
    Nie rozumiem co to znaczy dane w paczkach 100kHz.
    Jeśli są to dane zerojedynkowe topasmo sygnału jest bardzo szerokie, jeśli jest to sygnał 100kHz kluczowany jest/nie ma to sprawę załatwia prostownik

• #3 20 Kwi 2009 06:59
    damiano713
    Poziom 14  

Niejasno wytłumaczyłem...
    Chodzi o sygnał kluczowany 100kHz. Tak jak na animacji.

• Pomocny post
    #4 20 Kwi 2009 13:29
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Ten schemat jest niepoprawny (polaryzacja wejść nieodwracających IC1A i IC1C), a częstotliwość środkowa (na symulatorze) to ok. 20kHz.
    Tego typu filtry środkowo przepustowe robi się zwykle w układzie "T".
    Ja wykorzystałbym gotowy odbiornik podczerwieni (np. TSOP1756 jest na 56kHz).
    Pozdrawiam.

ps. możesz także poczytać w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1260004&highlight=

• #5 20 Kwi 2009 17:35
    damiano713
    Poziom 14  

Dziękuję za odpowiedź.

Cytat:
    Ten schemat jest niepoprawny

Tak też myślałem - schemat do bani :|

Cytat:
    polaryzacja wejść nieodwracających

Czy wystarczy dodać dzielnik na rezystorach? Jak obliczyć w tym przypadku RC?

Cytat:
    Ja wykorzystałbym gotowy odbiornik podczerwieni (np. TSOP1756 jest na 56kHz).

Niestety laser jest na światło widzialne. Poza tym 56kHz, moim zdaniem, to za mało. Ramki są długości 60us (dzielona na 25us stan wysoki, 25us transmitowany bit 1 lub 0, 10us przerwa).

Cytat:
    Tego typu filtry środkowo przepustowe robi się zwykle w układzie "T".

Przeczytanie kilku mądrych książek, w moim przypadku to za mało. Jestem zielony w dziedzinie filtrów. Google milczy w dziedzinie filtrów środkowopasmowych na wzmacniaczach operacyjnych.
    Może wystarczyłby filtr górnoprzepustowy; w świetle widzialnym (chyba) nie ma zakłóceń powyżej 100kHz.

Czy mogę wykorzystać tutaj konwerter prąd-napięcie? Znalazłem w książce opis, że jest wykorzystywany do pomiaru małych prądów.

P.S. Układ ma być wykorzystany na lekcji fizyki więc bardzo zależy mi żeby jakoś go dokończyć, w krótkim czasie.

• #7 20 Kwi 2009 21:33
    damiano713
    Poziom 14  

Oczywiście.
    Wyłapałem z tamtąd wzmacniacz wstępny.
    Jako filtr zastosuję to co jest teraz. Interesuje mnie jeszcze czy wzmacniacz całkujący ze schematu zadziała jak powinien?

• Pomocny post
    #8 20 Kwi 2009 22:56
    darkfenriz
    Poziom 21  

Zacznijmy od tego, że wzmacniacz wstępny powinien być w konfiguracji konwertera I/V z fotodiodą spolaryzowaną zaporowo, składową stałą policzysz z wartości dark current.
    Za filtr może robić zwykły sallen-key, za nim tylko jakiś dyskryminator obwiedni, najprościej prostownik...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME