Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat filtra, pro¶ba o sprawdzenie schematu

damiano713 18 Kwi 2009 17:27 2270 7
  • #1 18 Kwi 2009 17:27
    damiano713
    Poziom 14  

Witam!

Buduję układ do przesyłania danych laserem. Konkretnie chodzi o audio.
    Transmisja odbywa się cyfrowo dzięki parze procesorów PIC.
    Dane s± przesyłane na paczkach 100kHz, odpowiednie ramki czasowe odpowiadaj± L/H (podobnie jak w pilotach zdalnego sterowania IR).
    Tor nadawczy jest juz gotowy; cyfrowa czę¶ć odbiornika również.
    Ide± odbiornika jest odebranie danych z fotodiody, wzmocnienie sygnału, przefiltrowanie przez filtr ¶rodkowoprzepustowy 100kHz, i doprowadzenie sygnału do formy jak± akceptuje cyfrowe wej¶cie procesora.

Nie jestem specjalist± w dziedzinie analogowej więc przed wykonaniem PCB chciałem zweryfikować schemat zespołu filtrów i integratora.

Wstępne wzmocnienie wynosi 10V/V. Następnie sygnał podawany jest na filtr dolnoprzepustowy o f = 100kHz

R = 1,6k
    C = 1nF

Filtr górnoprzepustowy ma takie same parametry f = 100kHz.
    Wzmocniony i odfiltrowany sygnał trafia na integrator o f granicznej = 50kHz.

R = 20k
    C = 1n

Za integratorem chcę otrzymać sygnał mniej więcej taki jak na obrazku.

Cało¶ć ma być zasilana napięciem 5V (pojedyncze).

Pozdrawiam!

P.S. Oczywi¶cie wszelkie pomysły na inny sposób odczytu danych z wi±zki lasera mile widziane.

0 7
  • #2 19 Kwi 2009 23:00
    darkfenriz
    Poziom 21  

Witam
    Nie rozumiem co to znaczy dane w paczkach 100kHz.
    Je¶li s± to dane zerojedynkowe topasmo sygnału jest bardzo szerokie, je¶li jest to sygnał 100kHz kluczowany jest/nie ma to sprawę załatwia prostownik

0
  • #3 20 Kwi 2009 06:59
    damiano713
    Poziom 14  

Niejasno wytłumaczyłem...
    Chodzi o sygnał kluczowany 100kHz. Tak jak na animacji.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Kwi 2009 13:29
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Ten schemat jest niepoprawny (polaryzacja wej¶ć nieodwracaj±cych IC1A i IC1C), a częstotliwo¶ć ¶rodkowa (na symulatorze) to ok. 20kHz.
    Tego typu filtry ¶rodkowo przepustowe robi się zwykle w układzie "T".
    Ja wykorzystałbym gotowy odbiornik podczerwieni (np. TSOP1756 jest na 56kHz).
    Pozdrawiam.

ps. możesz także poczytać w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1260004&highlight=

0
  • #5 20 Kwi 2009 17:35
    damiano713
    Poziom 14  

Dziękuję za odpowiedĽ.

Cytat:
    Ten schemat jest niepoprawny

Tak też my¶lałem - schemat do bani :|

Cytat:
    polaryzacja wej¶ć nieodwracaj±cych

Czy wystarczy dodać dzielnik na rezystorach? Jak obliczyć w tym przypadku RC?

Cytat:
    Ja wykorzystałbym gotowy odbiornik podczerwieni (np. TSOP1756 jest na 56kHz).

Niestety laser jest na ¶wiatło widzialne. Poza tym 56kHz, moim zdaniem, to za mało. Ramki s± długo¶ci 60us (dzielona na 25us stan wysoki, 25us transmitowany bit 1 lub 0, 10us przerwa).

Cytat:
    Tego typu filtry ¶rodkowo przepustowe robi się zwykle w układzie "T".

Przeczytanie kilku m±drych ksi±żek, w moim przypadku to za mało. Jestem zielony w dziedzinie filtrów. Google milczy w dziedzinie filtrów ¶rodkowopasmowych na wzmacniaczach operacyjnych.
    Może wystarczyłby filtr górnoprzepustowy; w ¶wietle widzialnym (chyba) nie ma zakłóceń powyżej 100kHz.

Czy mogę wykorzystać tutaj konwerter pr±d-napięcie? Znalazłem w ksi±żce opis, że jest wykorzystywany do pomiaru małych pr±dów.

P.S. Układ ma być wykorzystany na lekcji fizyki więc bardzo zależy mi żeby jako¶ go dokończyć, w krótkim czasie.

0
  • #7 20 Kwi 2009 21:33
    damiano713
    Poziom 14  

Oczywi¶cie.
    Wyłapałem z tamt±d wzmacniacz wstępny.
    Jako filtr zastosuję to co jest teraz. Interesuje mnie jeszcze czy wzmacniacz całkuj±cy ze schematu zadziała jak powinien?

0
  • Pomocny post
    #8 20 Kwi 2009 22:56
    darkfenriz
    Poziom 21  

Zacznijmy od tego, że wzmacniacz wstępny powinien być w konfiguracji konwertera I/V z fotodiod± spolaryzowan± zaporowo, składow± stał± policzysz z warto¶ci dark current.
    Za filtr może robić zwykły sallen-key, za nim tylko jaki¶ dyskryminator obwiedni, najpro¶ciej prostownik...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo