Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu SES09 230V, jak podłączyć pod 24V?

18 Kwi 2009 18:29 5661 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    posiadam czujnik ruchu na 230V i chciałbym go zasilić napięciem o wartości 24V. Jest to SES09-BL. Oto zdjęcia przedstawiające owy czujnik:
    W czujniku będzie włącznik od dzwonka bezprzewodowego, więc gdy ktoś przyjdzie dzwonek zacznie grać. Moglibyście mi powiedzieć, czy to zda egzamin?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Mógłbyć zaznaczyć mi na ostatnim zdjęciu gdzie podłączyć + i -?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Bardzo mi zależy na Waszej pomocy, więc proszę o odpowiedź na moje pytanie.
  • Poziom 12  
    Musisz pominąć 'układ zasilania 230V' czyli linię niebieski przewód - duży rezystor - duży kondensator (duża brązowa piguła) czyli lutujesz kros pomiędzy niebieskim a wyjściem dużego kondensatora.
    Do przewodów niebieskiego i brązowego podłączasz zasilanie 24V AC, na przewodzie czerwonym masz załączany przez czujnik sygnał sterujący 24V AC.
  • Poziom 11  
    A ja podepnę sie pod watek, bo mam kłopot z tym czujnikiem.
    instrukcje chińczyki drukowali chyba swoimi czcionkami bo mam spaprane oznaczenia przewodów przy wskazówkach podłączenia, w rezultacie nie wiem jak rozróżnić przewody L od L' - podejrzewam ze L czyli zasilanie trzeba podać brązowym przewodem, ale wole nie eksperymentować...

:edytuje, bo udało mi sie znaleźć na stronie producenta instrukcje w pdf - była tylko przy jednym z modeli, bodaj ses06 - sposób podłączenia ten sam. tak jak się spodziewałem, napięcie należy podać na brązowy przewód.
  • Poziom 9  
    Przepraszam że odgrzebuje stary temat. Właśnie przerabiam taki czujnik z 230V na 24V, wlutowałem kros między niebieskim a wyjściem kondensatora. LtJo napisał żeby "do przewodów niebieskiego i brązowego podłączasz zasilanie 24V AC"- co w przypadku jeśli chcę czujnik zasilić napięciem 24V DC z baterii? Wyczytałem (ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem) że skoro jest na diodzie Zenera to musiałbym określić moc strat rezystora szeregowego i diody Zenera i wmontować dodatkowy stabilizator.
  • Poziom 15  
    Wtrącę swoje 3 grosze.
    Zakupiłem i zamontowałem u siebie 3 takie czujniki. Przed montażem czwartego z ciekawości zmierzyłem moc pobieraną w stanie czuwania - 5W co przy 4 czujnikach daje spore koszty w ciągu roku. Sama elektronika czujnika przy 8V pobiera 2.5mA (0.02W), reszta strat jest na zasilaczu.

Zasilacz beztransformatorowy daje ok 23V i z tego napięcia jest załączany przekaźnik oraz drugi stopień zasilania elektroniki, który na diodzie zenera zbija owe 23V do 8.2V.

Przy zasilaniu z 24V AC/DC KONIECZNIE należy wylutować diodę zenera na 23V gdyż będzie się na niej wydzielać sporo niepotrzebnego ciepła, a jest ona w takim wypadku zupełnie niepotrzebna. Po tej przeróbce moc całości pobierana w stanie czuwania spadła do 10mA przy 24V (0.24W). Po dołożeniu miniaturowego transformatora aby czujnik śmigał na 230VAC, razem z prądem jałowym trafa czujnik pobiera z sieci 0.54W co jest rewelacyjnym wynikiem w porównaniu do początkowych 5W. Trafo za 14zł przy obecnych cenach prądu (55gr/kWh) zwróci się po ok 8 miesiącach, a ostatni czujnik jaki miałem wytrzymał 12 lat i padł tylko dlatego że zalała go woda