Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx

amup 18 Kwi 2009 18:48 3847 13

• Witam serdecznie wszystkich forumowiczów elektrody ! Dziś pochwalę się jak odnowiłem stare poczciwe kolumny produkcji Unitry , zestaw z serii Zgb 50-xxx.

Założenia:

Zmontować siostrze do pokoju akademickiego kolumny , bo stwierdziłem że jest tam stanowczo za cicho. W między czasie wpadły mi w ręce w opłakanym stanie kolumny zgb 50. Postanowiłem dać im drugie życie;] i tak też uczyniłem.

Obudowa:

Składa jest zbudowana z płyty wiórowej 12mm , oklejona fornirem z Topoli. Fornir pomalowany jest bejcą w kolorze mahoniowym(2 warstwy) a następnie polakierowane lakierem bezbarwnym ….. efekt jak dla mnie bomba:D
    Wytł

Zwrotnice:

Nic od siebie nie dodawałem jakie były takie są. I sprawiają się dobrze

Przetworniki :

Za wysokie tony odpowiedzialny jest Tonsil GDW 5/40/5
    Za średnie Tonsil GDW 9/15 /6
    A za niskie Tonsil GDN 20/40 (całkowicie musiałem go zregenerować , cewka, dolny resor i membrana)

Odsłuch :

Złożyłem to wszystko do kupy , podłączyłem pod wzmacniacz i uśmiech na twarzy zawitał w momencie:D naprawdę dźwięk jest bardzo przyjemny , wiadomo nie jest to jakieś audiofilskie brzmienie ale jak tak słucham to jest naprawdę ok.! Nie ma męczących wysokich tonów , średnie w jak największym porządku i niskotonowy naprawdę mnie pozytywnie zaskoczył, niby taki mały głośnik a basu w pokoju jest naprawdę dużo ……. To wielki +

Moim zdaniem konstrukcje Unitry to są naprawdę bardzo dobre sprzęty , mam do nich sentyment :D aha napędzam to amplitunerem pionnera SX-229
    Jeszcze tylko muszę kupić jeden bas –reflex i będą w 100% ukończone. Pierścień na wysokotonowym głośniku wykombinowałem tak : wyciąłem otwornicami do drewna w laminacie pierścień, pomalowałem czarną farbą i jest, prosty sposób i efektywny;]

Kosztorys:

Kolumny 70zł
    2xGDW 5/40 18zł za sztukę
    2xGDW 9/15 /6 19,50zł za sztukę
    Regeneracja gdn 20/40 wyszło już nie pamiętam dokładnie ale coś koło 18zł za sztukę
    Lakier i bejca 25zł
    Fornir 35zł
    Kleje , szpachla i inne pierdoły miałem na stanie
    Wszystko z przysyłkami wyniosło mnie w sumie około 300zł
    Dużo nie dużo zależy jak dla kogo , ja nie żałuje wyboru że w nie tyle włożyłem czasu i pieniędzy.

zdjęcia: w tle altusy 140 robione od podstaw i altony 80 do regeneracji i kolorofony.Ale to nie to macie oceniać :D

Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx

Fajne!
  • #2 20 Kwi 2009 13:10
    Eliminator
    Poziom 24  

Duzy + za regeneracje przetwornikow. Nie wiem jak na to patrzec ale ten br jak dla mnie nieco mały... Nie swiszczy Ci jak mocniej odkrecasz ? Konstrukcja ( zwlaszcza kolor forniru ) piekna. :)

• #3 20 Kwi 2009 13:19
    amup
    Poziom 15  

Dzięki za ocenę .
    Br nie świszczy , też myślałem o większym , ale skoro oryginalnie był taki otwór to zastosowałem taki sam , tyle że oryginalnie tylko był otwór bez przedłużenia . U mnie wynosi ono 5,5cm.

• #4 20 Kwi 2009 14:44
    DynamikS
    Poziom 21  

Popełniłeś błąd!Czemu na średnie tony dałeś wysokotonowego?Według mnie to za bardzo Ci to syczy.Znam sie na tonsilach ponieważ mam dwa zestawy(ZG 15-C i ZGC-50-8-44).

• #5 20 Kwi 2009 15:19
    amup
    Poziom 15  

A więc dałem takiego a nie innego ponieważ w oryginalnym projekcie są oto takie głośniki a nie inne. Nie chciałem tuningować tych kolumn , tylko zregenerować i naprawdę uwierz że nie syczą aż tak przesadnie , wysokiego jest w sam raz i średnich i niskich . Moim zdaniem tam zwrotnica odpowiada za to żeby na średiotonowym nie było aż tak wysokich częstotliwości, średnio tonowy współpracuje z cewka , kondensatorem i rezystorem. A wysoki ton obcina tylko kondensator . Niskotonowy cewka.

• #6 20 Kwi 2009 18:09
    Czarekp9
    Poziom 9  

Witam. Konstrukcja średnia, ponieważ są 2 wysokie zamiast sredniego, wiem jak to gra, ponieważ miałem taki sam zestaw i go przerobiłem tzn. fornirowanie, malowanie i dałem średniotonowego zamiast tego 1 wysokiego i dorobiłem zwrotnice i gra miodzio. Konstrukcje dopiero przedstawie za miesiąc, dla zainteresowanych mogę pokazac jak to wygląda bo skończone juz tylko jeszcze standy zostały. Pozdrawiam

• #7 20 Kwi 2009 18:40
    amup
    Poziom 15  

To zamiast jednego wysokiego jakiego zastosowałeś(chodzi mi o model głośnika) , może jednak z tym średnim będzie jeszcze lepiej . Jakie zwrotnice zastosowałeś?

• #8 20 Kwi 2009 20:48
    DynamikS
    Poziom 21  

Ja przy swoich mam GDM10/60 http://www.dexon.pl/sklep/index.php?p447,glosnik-gdm-10-60-2-8 myślę że do twoich też będą dobre ponieważ mam tego samego niskotonowego więc pasmo powinno się ladnie nakładać .A Ty tego wysokotonowego podłączyłeś tam do zwrotnicy jako średniotonowy?Przecież on gra od 2-3k hz.

• #9 20 Kwi 2009 21:35
    Czarekp9
    Poziom 9  

ja również zastosowałęm 10/60. Wygląda to w całości tak ( nie widać trochę forniru bo to olcha delikatna i słabe zdjęcie):
    Druga młodość zestawu Zgb 50-xxx

• #10 20 Kwi 2009 21:40
    amup
    Poziom 15  

Czarekp9 fajnie to zrobiłeś nie ma co :D
    No cóż tak jak mówiłem , zastosowałem taki , bo takie były oryginalnie........ ale czy to na lepsze wyszło.... sprawdzę to Panowie , kupię narazie z jedną sztukę i sprawdzę jak to będzie pracować;] jeżeli jeszcze lepiej to bomba:D

• #11 20 Kwi 2009 21:42
    Czarekp9
    Poziom 9  

a jak z tą zwrotnicą? Przepuszcza na wysoki, sredni i niski czy na niski i dwa wysokie? Bo jeżeli zmienisz teraz głośnik to i zwrotnice musisz zmienić po części .

• #12 20 Kwi 2009 22:15
    Eliminator
    Poziom 24  

Ale jedno wtrace panowie... Jezeli w oryginalnym projekcie były takie głosniki to co tu zmieniac. Widocznie jakies zamierzenie było jak tak zostało zrobione.

Btw Czarekp9 Ty masz w ogole wyloty w swojej kolumnie czy tylko dziury ?

• #13 20 Kwi 2009 22:22
    Czarekp9
    Poziom 9  

mam już te rury bass reflex ale czarne, jeszcze nie pomalowane więc nie zakładam narazie bo będę je na biało malował.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME